• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ez a lebalfaszabb dumák között van és ebben a formában nem igaz
Ez pusztán csak arról szólt, hogy anno nem volt olyan komplex áramlástani modell au aeroelasztikus szárnyakra ami működött volna.

De a newtoni mechanika melyik részét nem ismerjük a térbeli mozgáshoz??????

"Ferencz Csaba irányításával alakították meg 1961-ben a Budapesti Műszaki Egyetemen az első magyarországi űrkutatási csoportot, a Rakétatechnikai Tudományos Diákkört. A csoport műholdak rádiókövetésével, űreszközök elektronikai berendezéseinek és mechanikus részegységeinek fejlesztésével, telemetriai adatok feldolgozásával, valamint rakétakísérletekkel foglalkozott.[3] A csoport neve 1965-től BME Űrkutató Csoport lett. "

:)

Valószínűleg az lehet a probléma molnibalage, hogy túlzottan leegyszerűsíted a dolgokat és téves feltevésekből indulsz ki. Természetesen Newton törvényei igazak, de a feltételezéseid nem. Ferencz Csaba idézete is erre próbál figyelmeztetni.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 394
26 804
113
Az SRBM család
family.jpg
 
M

molnibalage

Guest
"Ferencz Csaba irányításával alakították meg 1961-ben a Budapesti Műszaki Egyetemen az első magyarországi űrkutatási csoportot, a Rakétatechnikai Tudományos Diákkört. A csoport műholdak rádiókövetésével, űreszközök elektronikai berendezéseinek és mechanikus részegységeinek fejlesztésével, telemetriai adatok feldolgozásával, valamint rakétakísérletekkel foglalkozott.[3] A csoport neve 1965-től BME Űrkutató Csoport lett. "

:)

Valószínűleg az lehet a probléma molnibalage, hogy túlzottan leegyszerűsíted a dolgokat és téves feltevésekből indulsz ki. Természetesen Newton törvényei igazak, de a feltételezéseid nem. Ferencz Csaba idézete is erre próbál figyelmeztetni.
Áramlási technikai mérnöknek jönni témában ul-lel. Epic
 
  • Vicces
Reactions: kamm

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 913
58 220
113
Amit ebből ki akartam hozni az az, hogy térbeli mozgásnál mindig hely-, sebesség- és gyorsulásvektorokról kell beszélni. Ha azt mondja valaki, hogy egy 10G-s manővert hajt végre, azt nem értem. 10G a gyorsulásvektor eredője, vagy 10G valamelyik irányvektor esetén.. Ha "simán" 10G a gyorsulása egy testnek, akkor lehet, hogy pl. 5,7G gyorsulása van mind a három koordináta irányában, egyszerre. Így azt mondani, hogy egy rakétára hat 5G akkor az 5G=centripetális gyorsulás, teljesen hibás. 5G melyik irányokban hat? És a komponensek fogják definiálni, hogy az mekkora erőhatással jár

Egy hullámvasút sem úgy terveződik, hogy minden irányban figyelemben vesszük az 5G-t. 5G túlterhelés és -1G negatív terhelést veszünk figyelembe z-irányban, hosszirányban +/-1,5G és y-irányban (ez lenne kanyarban a centripetális) szintén +/-1,5G. Itt mondhatom, hogy hat 5G pillanatnyilag, mert ez a gravitációs erő síkjába esik és a pálya egyenes. Ha fékezem a kocsikat egy egyenes szakaszon +1,4G-vel, akkor a kocsiszekrényre hat 1,4G x irányban, 0G y irányban és -1G (önsúly) z irányban (egyenes pálya) és 1G negatív (1,4^2+0^2+(-1)^2)^0,5=1,73G terhelés összesen.

Nagyon nagy like, hogy ezt leírtad!
A magam béna módján ezt próbáltam egyik hozzászólásomban fejtegetni, de mivel század annyit nem tudok a fizikáról, mint te, így nem sikerült értelmesen megfogalmaznom:
Értem én, hogy ez kisebb tárgy, mint az Iskander visszatérő feje.
De azt nem gyorsítani akarjuk a légellenállásal szemben, hanem csak oldal irányban arréblökni, vagy az irányszögét változtatni.
Légiharc rakéták a sűrű légkörben tudnak jóval 60 fok/sec fölötti forduló szögsebességet.
Az Iskander 10-40 km-s magasság között légritka térben mozog!
Nincs ott komolyabb közegellenállás amit le kellene küzdeni.
Irányszöget akarunk változtatni nem gyorsítani!
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Hát egy jó félórás olvasás után kijelenthető , hogy ezt a vitát Kamm olvtárs nyerte ! Molni és fizikai számításain alapuló álláspontja sakkot kapott , ozymandias olvtárs kommentjétől meg mattot ! A bagoi meg még a kést is beleszúrta a dongóval !

Molni ha gerinces Úriember vagy akkor most lehajtod a fejed és csak annyit írsz "Srácok most tévedtem , sorry !"
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 383
56 100
113
Hát egy jó félórás olvasás után kijelenthető , hogy ezt a vitát Kamm olvtárs nyerte ! Molni és fizikai számításain alapuló álláspontja sakkot kapott , ozymandias olvtárs kommentjétől meg mattot ! A bagoi meg még a kést is beleszúrta a dongóval !

Molni ha gerinces Úriember vagy akkor most lehajtod a fejed és csak annyit írsz "Srácok most tévedtem , sorry !"



Dehogyis tévedett.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 770
17 880
113
Nagyon nagy like, hogy ezt leírtad!
A magam béna módján ezt próbáltam egyik hozzászólásomban fejtegetni, de mivel század annyit nem tudok a fizikáról, mint te, így nem sikerült értelmesen megfogalmaznom:
igazából pont azt számolom, hogy ennek nagyon nem kell nagyokat mozdulni egy HSGV-nek...

Az alapfeltevés az, hogy elindulsz mondjuk 120k magasból úgy 6000m/s sebességgel. Ha csak simán bejössz ballisztikus pályán, úgy egyszerű elkapni, mert egy mozgó pontról könnyű irányvektor felvenni, abból meg lehet következtetni, hogy mit akarnak eltalálni.

A HSGV-nél a trükk abban van, mint a vitorlázó repülőben. Indulsz magasról, majd zuhansz, felemelkedsz valamennyit, majd ezt folytatod. A helyzeti energiát konvertálod át mozgási energiává, eközben 2 síkban mozogsz. Nagyon fontos, hogy 2 síkban mozogsz, nincs oldalirányú mozgás. Ez a rendszer így egy 6 egyenletes differenciál-egyenletrendszer, amiben van 3 helykoordináta és 3 sebességkomponens. A végső feltétel meg szintén ismert: legyél 30km-en 1000m/s sebességgel jó messze.

Egy Avangard-nál ezt a matekfeladatot kell megoldani, hogy ismert cél esetében hogyan játszod el az ugrabugrálást a magasságirányban, hogy mondjuk 8000km repülés után 30km magasan 1000m/s sebességgel lépj be.

Molni sokkal jobban el tudja mondani a radarok észlelési lehetőségeit meg hogy mit honnan lehet látni. Amivel számolok, az az amerikai CAV-H. Első körben az első - és leegyszerűsített számokkal azt tudom mondani, hogy 120km-es magasságban indítva, 6000m/s sebességgel ez a cucc kb. 8000km távolságban 30km magasságban még 1000m/s sebességgel megy...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 913
58 220
113
igazából pont azt számolom, hogy ennek nagyon nem kell nagyokat mozdulni egy HSGV-nek...

Az alapfeltevés az, hogy elindulsz mondjuk 120k magasból úgy 6000m/s sebességgel. Ha csak simán bejössz ballisztikus pályán, úgy egyszerű elkapni, mert egy mozgó pontról könnyű irányvektor felvenni, abból meg lehet következtetni, hogy mit akarnak eltalálni.

A HSGV-nél a trükk abban van, mint a vitorlázó repülőben. Indulsz magasról, majd zuhansz, felemelkedsz valamennyit, majd ezt folytatod. A helyzeti energiát konvertálod át mozgási energiává, eközben 2 síkban mozogsz. Nagyon fontos, hogy 2 síkban mozogsz, nincs oldalirányú mozgás. Ez a rendszer így egy 6 egyenletes differenciál-egyenletrendszer, amiben van 3 helykoordináta és 3 sebességkomponens. A végső feltétel meg szintén ismert: legyél 30km-en 1000m/s sebességgel jó messze.

Egy Avangard-nál ezt a matekfeladatot kell megoldani, hogy ismert cél esetében hogyan játszod el az ugrabugrálást a magasságirányban, hogy mondjuk 8000km repülés után 30km magasan 1000m/s sebességgel lépj be.

Molni sokkal jobban el tudja mondani a radarok észlelési lehetőségeit meg hogy mit honnan lehet látni. Amivel számolok, az az amerikai CAV-H. Első körben az első - és leegyszerűsített számokkal azt tudom mondani, hogy 120km-es magasságban indítva, 6000m/s sebességgel ez a cucc kb. 8000km távolságban 30km magasságban még 1000m/s sebességgel megy...

Minden számításod érdekel!
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy az Iskander 20 G-s, és az Aster 60 G-s adata valós lehet-e ezek alapján.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 770
17 880
113
Hát egy jó félórás olvasás után kijelenthető , hogy ezt a vitát Kamm olvtárs nyerte ! Molni és fizikai számításain alapuló álláspontja sakkot kapott , ozymandias olvtárs kommentjétől meg mattot ! A bagoi meg még a kést is beleszúrta a dongóval !

Molni ha gerinces Úriember vagy akkor most lehajtod a fejed és csak annyit írsz "Srácok most tévedtem , sorry !"
Igazából itt senki sem adott mattot senkinek, mert kettő különböző dologról beszélünk, amit én vittem egy másik vágányra. Amiről Molni írt, az a rakéták este, ahol a hatás-ellenhatás elve miatti impulzusváltozás viszi előre a rakétát erőből és ez a kémiai energiaátalakítás a fedezete a nagy túlterheléses fordulóknak. Amíg van impulzus és tömegveszteség, addig a rakéta folyamatosan gyorsul illetve tud miből manőverezni. Itt egy energia átalakítás történik.

Amiről én írtam az inkább az Avangard típusú, HSGV-k lelkivilága, ahol a kémiai energiával szemben (ami mondjuk ott is lehet) a helyzeti energiávál megy a játék, mint a hullámvasút esetében.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
...

Molni sokkal jobban el tudja mondani a radarok észlelési lehetőségeit meg hogy mit honnan lehet látni. Amivel számolok, az az amerikai CAV-H. Első körben az első - és leegyszerűsített számokkal azt tudom mondani, hogy 120km-es magasságban indítva, 6000m/s sebességgel ez a cucc kb. 8000km távolságban 30km magasságban még 1000m/s sebességgel megy...

Uhhh, ugyan a Patriot nem tudja lelőni, viszont akkor...

2021-05-28-21-52-32-Window.jpg

SzA-75M Dvina megsemmisítési zóna

... az 1959 október 8-án a legnagyobb titoktartás mellett Börgöndre érkezett SzA-75 Dvina komplexumnak kutya kötelessége.
o_O
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 864
80 470
113
Igazából itt senki sem adott mattot senkinek, mert kettő különböző dologról beszélünk, amit én vittem egy másik vágányra. Amiről Molni írt, az a rakéták este, ahol a hatás-ellenhatás elve miatti impulzusváltozás viszi előre a rakétát erőből és ez a kémiai energiaátalakítás a fedezete a nagy túlterheléses fordulóknak. Amíg van impulzus és tömegveszteség, addig a rakéta folyamatosan gyorsul illetve tud miből manőverezni. Itt egy energia átalakítás történik.

Amiről én írtam az inkább az Avangard típusú, HSGV-k lelkivilága, ahol a kémiai energiával szemben (ami mondjuk ott is lehet) a helyzeti energiávál megy a játék, mint a hullámvasút esetében.
Ugyenezt a "játékit" játszhatja a rakéta is.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Hát egy jó félórás olvasás után kijelenthető , hogy ezt a vitát Kamm olvtárs nyerte ! Molni és fizikai számításain alapuló álláspontja sakkot kapott , ozymandias olvtárs kommentjétől meg mattot ! A bagoi meg még a kést is beleszúrta a dongóval !

Molni ha gerinces Úriember vagy akkor most lehajtod a fejed és csak annyit írsz "Srácok most tévedtem , sorry !"

De szomorú is látni, hogy egyesek szerint ez valamiféle verseny ahol a másikat le kell győzni, nem pedig konstruktív eszmecsere, egymás tanítása, új források ismertetése, stb...
:(
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 770
17 880
113
Kémai
Uhhh, ugyan a Patriot nem tudja lelőni, viszont akkor...

2021-05-28-21-52-32-Window.jpg

SzA-75M Dvina megsemmisítési zóna

... az 1959 október 8-án a legnagyobb titoktartás mellett Börgöndre érkezett SzA-75 Dvina komplexumnak kutya kötelessége.
o_O
Ez a Ti asztalotok, annyit tudok, hogy számolok ezekkel a peremfeltételekkel, kaptok távolságot/magasságot meg sebességet, aztán ebből majd eldöntitek, honnan és mivel lehet leszedni...
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Kémai

Ez a Ti asztalotok, annyit tudok, hogy számolok ezekkel a peremfeltételekkel, kaptok távolságot/magasságot meg sebességet, aztán ebből majd eldöntitek, honnan és mivel lehet leszedni...

Nem mehet a cucc úgy 3000m/s alá (mondjuk a Patriot kedvéért), hogy @kamm -nak igaza legyen.
Az Sz-400 már 4800m/s -ig potens, és Kína már harcolt a Szu-val is.
Szóval sokkal de sokkal nagyobb végsebességre kell jutnod mint 1000m/s.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Igazából én úgy csinálnám, hogy beleraknék több fék gyorsít mozzanatot a végfázisba. Így lesz 3-4 előre nem jelezhető manőver, ami miatt ugye az ütközés nem biztos. Nyilván nem megoldhatatlan feladat, de nem is egyszerű.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 770
17 880
113
Nem mehet a cucc úgy 3000m/s alá (mondjuk a Patriot kedvéért), hogy @kamm -nak igaza legyen.
Az Sz-400 már 4800m/s -ig potens, és Kína már harcolt a Szu-val is.
Szóval sokkal de sokkal nagyobb végsebességre kell jutnod mint 1000m/s.
Meglátjuk, mi lesz a foronómiai görbén... Azért az 1000m/s az nem kevés. 10 másodperc alatt mész 36km-et. Ha csak azt számolom így a fürdőkádban feküdve, hogy ha a rakéta 10G-vel tud indulni kapásból, akkor 30km magasságra úgy kb 24 másodperc alatt megy fel (jó, ez leegyszerűsített, mert a gyorsulásvektor is függ az időtől meg a tömeg veszteségről..)
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Meglátjuk, mi lesz a foronómiai görbén... Azért az 1000m/s az nem kevés. 10 másodperc alatt mész 36km-et. Ha csak azt számolom így a fürdőkádban feküdve, hogy ha a rakéta 10G-vel tud indulni kapásból, akkor 30km magasságra úgy kb 24 másodperc alatt megy fel (jó, ez leegyszerűsített, mert a gyorsulásvektor is függ az időtől meg a tömeg veszteségről..)

A legrégebbi 1980-as évek eleji Sz-300-as rakéta az indítás után 18s alatt van fent 27km-en.

V500-time-DH.jpg