[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

sixtus

Well-Known Member
2022. február 22.
1 908
13 809
113
Mariupolban nem indult meg az evakuálás. Az ukránok szerint az oroszok tűzszünetet sértettek. Volhonavában (vagy hogy írják..bocs) sem indult meg sajnos. Állítólag az ukránok nem engedik ki a civileket. Logikus. Megszűnik az élő pajzs, bombázhatnának az oroszok.
Én jobban félek, hogy mi lesz az ukrán néppel, ha nem az oroszok nyernek, mint ha ők. Olyan tisztogatások lesznek vélt, vagy valós árulásért, defitizmusért stb...hogy csak na...(mondjuk ezt jól megaszondtam) Meg fogják kérdezni mindenkitől: Te miért nem védted a hazát?? Tuti áruló orosz párti vagy. Bumm...és ráadásul jó pár hónapig nem lenne semmi következménye a szabadrablásnak, a vérengzéseknek, hisz nem jutna el senkihez a hír. Mint ahogy annak idején a Donbasszi ukrán vérengzések sem jutottak el.
 

amper

Well-Known Member
2011. december 12.
919
10 528
93
Az Orosz haderő ezen a szinten van.

2003 Irak 19éve volt. Ami mozgott vagy lött arra jstar, RQ-4, műholdak... kvázi valós időben adták az intelt, a célokat olajozottan lötték ki amivel épp célszerű vagy épp ott volt.
Ettől az orosz haderő 2022ben fényévekre van.
Tulajdonképpen, az oroszok valahol zsenik. Ne az amikat hasonlítsd hozzájuk, hanem aki pénzben pariban van. ICBM-ek, tengók, műholdak, 5. gen. vadász fejlesztés, flotta, egy kivénhedt hordozó is van. Ennyiből a németek annyit hoznak össze, hogy egy ezredest átműttetnek nőnek aztán vissza.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 037
66 549
113
Valaki említette hogy az 4 katonai körzet, nem az új államok határai.
En voltam. Van az ukranoknal olyan szervezeti egyseg hogy Eszaki katonai parancsnoksag, vagy valami ilyesmi, olvastam forditasban par napja.
Ha meg van eszaki, akkor van meg masik harom fixen ha nem negy.
Vegulis logikus volna, a monarchia alatt nalunk is letezett 5 katonai korzet, az akkori 360000 negyzetkilometerre. Ukrajna ennek majdnem duplaja.
 

Kijev Szelleme

Well-Known Member
2022. március 1.
981
1 740
93
Kinagyítottam és felvettem a szemüveget(anélkül nem látok élesen) és igen ez nem Szu-25. Szu-30-as nak tünik. Viszont a korábbi képeken lévő életben maradt pilóta a Szu-34-et repülte. Szíriát is megjárta.
Akkor tisztázzuk mi történt ma. Hullott Su-34 is, meg Su-30 is, meg Su-25 is. A 25-ösről azért nincs kép mert tóba csobbantottam.

És még nincs vége a napnak. Üdv az ukrán légtérben!
 

meszike91

Well-Known Member
2016. június 3.
1 708
8 803
113
Hozzáadott értékkel nem is laksz jól meszike.
Amióta civilizáció van azóta kereskedés is van. Nem kell mindent magunknak megtermelni, az nem is volna gazdaságos. Én se dolgozok a földeken és mégis van mit ennem. Tudom nem a tescóban terem az élelmiszer, de nem is kell ott teremnie ahhoz hogy én meg tudjam ott venni.

A világon amúgy mindenhol van mezőgazdaság, meg van globális kereskedelem is. Nem félek az éhezéstől.

Az meg tök jó hogy Oroszország bizonyos területeken elkezdett saját lábra állni. Az éghajlatváltozás miatt egyre nagyobb lesz az orosz mezőgazdaságban a potenciál. Viszont mindent nem gazdaságos magadnak előállítani. A K+F költségeket egy sokkal kisebb piacnak kell kitermelni.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 083
92 166
113
Mariupolban nem indult meg az evakuálás. Az ukránok szerint az oroszok tűzszünetet sértettek. Volhonavában (vagy hogy írják..bocs) sem indult meg sajnos. Állítólag az ukránok nem engedik ki a civileket. Logikus. Megszűnik az élő pajzs, bombázhatnának az oroszok.
Én jobban félek, hogy mi lesz az ukrán néppel, ha nem az oroszok nyernek, mint ha ők. Olyan tisztogatások lesznek vélt, vagy valós árulásért, defitizmusért stb...hogy csak na...(mondjuk ezt jól megaszondtam) Meg fogják kérdezni mindenkitől: Te miért nem védted a hazát?? Tuti áruló orosz párti vagy. Bumm...és ráadásul jó pár hónapig nem lenne semmi következménye a szabadrablásnak, a vérengzéseknek, hisz nem jutna el senkihez a hír. Mint ahogy annak idején a Donbasszi ukrán vérengzések sem jutottak el.
Benne van. 56ban is lógott jópár ÁVÓs.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 471
46 588
113
Nem,nem az.Kijev az erdővidék és a sztyepp találkozásához épült viking város.A Kievi Rusz egy többnemzetiségű állam volt,rövi ideig állt fent,és szétesett.A szláv népessége nem nevezhető még orosznak,egyaránt őseik a mai ukránoknak,fehéroroszoknak,és az oroszoknak.(az orosz nemzetiség akkoriban még egyszerűen nem alakult/vált ki a keleti szláv népességböl).A sztyeppevidéket csak alkalmilag,igen rovid ideig uralták(mikor valamelyik sztyeppi háborúban vesztes sztyeppei nép ideiglenesen uralmuk alá került,valójában sose uralta a Rusz a sztyeppét)-Levédia hol is volt?Utánunk a besenyők,utána a kunok,majd a tatárok uralták ezt a területet.Majd a lengyel-litván perszonálunió,Oszmán birodalom és a Krimi tatár kánság-ekkor kapja az ukrajna,vagyis határvidék nevet.A mai Oo közvetett elődje csak,kb mint nekünk a Hun Birodalom.A ma Oo közvetlenül a rusz alapitású Moszkvai Nagyfejedelemségből alakult ki-a terület különben az alapitáskor még nem szláv lakosságú.A varég/viking vezetőség a városalapitáskor vitte oda a szlávokat.A Rusz elszlávosodatt,és szétesett.
Ukrajuna is a Szu része volt.Éppenséggel a stratégiai fegyverzet egy része ukrajnai gyártás is volt.
Igen,a népfelkelés a hatalmon lévőnek lázadás,és ha legyőzik/elzavarják a hatalmat,akkor puccs.Elzavarták az oroszok helytartóit,mert nem akarnak orosz uralom alatt élni.Éltek eleget alatta,szerintem jol tudják miért nem akarják tovább.
Különben Huntington már a 90es évek elején megjósolta Ukrajna szétszakadását,az ortodox-görögkatolikus vonal mentén.
És volt "baráti tűz" is,mellesleg orosz oldalon is.
Én azt olvastam, hogy Levédia helye nem tisztázott. Van olyan történész, aki kétségbe vonja, hogy létezett. Az utolsó bekezdésből elmaradt egy összetettebb elemzés. Az biztos, hogy nem lehet úgy elégedetlenséget szítani, ha nincs alapja. De melyik az a társadalom, ahol nincsenek sorsukkal elégedetlen embercsoportok. Akár jogos, akár jogtalan ez az elégedetlenség. És erre csak rá kell csatlakozni külső bomlasztó erőknek, és eszközt adni az elégedetlen emberek kezébe. Én azt gondolom, ha egy nemzeten belül konfliktusok vannak, oldják meg egymás között. Miért? Talán ismered Arany Jánosa A fülemile című versét:
Hallja kendtek!

Se ide nem, se oda nem

Fütyöl a madárka, hanem

(Jobb felől üt) nekem fütyöl,

(Bal felől üt) s nekem fütyöl:

Elmehetnek.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 896
81 755
113
Lehet hogy nem voltam elég figyelmes, de T-90-esen én még nem láttam "tetőcsomagtartót", ráncfelvarrott T-72-esen már igen. Gondolom a Javelin top attack módja ellen kell, ami ezek szerint a legújabb orosz tankokkal szemben is hatásos.
Korábban a T-90 topikban posztoltam róla képeket, hogy az egyik parancsnoki T-90AK-ra rászereltek rácsokat
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 074
6 683
113
Fogalmunk sincs mekkora az orosz légierő valós hadműveleti képessége a hadrafogható gépek száma az azokhoz rendelkezésre álló fegyverzet mennyisége és állapota és arról sem szabad megfeledkezni, hogy ez egy egy k...va nagy hadszíntér, az orosz légierő sem képességben sem méretben meg sem közelíti az USA légierejét, nincsenek szövetségesei, mint voltak az USA-k a jugoszláv vagy mind a két iraki háborúban, és az USA-k sem sikerült teljes és totális légifölényt elérni pl a Jugoszláv elleni hadműveletek 8. napján.....
Söt azt mindenki elfelejti, hogy Oroszországnak egy másik fronton is harcolnia kell, mégpedig Szíriában, ahol jó sok orosz repülőgép, egyéb technika és katona van. Nem hagyhatják el Szíriát, mert akkor elbukhatnak mindent amit eddig elértek. És persze a baromi nagy orosz légteret is védeni kell a balti tengertől a csendes óceánig.
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 634
113
Ezt elmentem ha nem haragszol, és mondjuk jövőre bemásolom ide.
Mondjuk ilyenekért szokott aztan ignort nyomni a delikvens, de hátha most másképpen lesz...

Ezzel együtt légyszíves. Valahogy ott se láttam a véleményed erről, itt se, de fikázás az megy.
3215 old.
Szerintem, ez egy gazdasági-politikai huzavona volt, a nyugat és a kelet között, a tét, pár 100e Km2 és pár millió ember gazdasági haszna.
Egy egyszerű játszmaként indult, de sajnos egy fontos dolgot a nyugat nem vett figyelembe és az ukránok sem,
hogy adott a világ egyik legerősebb hadereje, amit az atomarzenálja miatt megtámadni őrültség,
ellenben pedig Putyin világosan megmondta, hogy Ukrajna a vörös vonal.
Ezt a nyugat és az ukrán vezetés is, politikai szólamnak, erős jelzőnek vélte, nem volt az, hanem ez a realitás.

Egyre emelték a téteket, de volt egy pont Orbán, Macron moszkvai látogatása környékén, amikor Putyin belátta nincs más út csak, ha maga húzza meg a határt (E körül volt Scholz, Bidennél és a zárónyilatkozatban NS2 is szóba került!!!), mert egy nyílt háború Európában nem szalonképes -még-, a nyugati közbeszéd következtében.

Az ukránok, a nyugat eszközei voltak, erre a napokban ébredtek rá, de már túl későn.
Most már az oroszok akarják lezárni a vitát és meghúzni a NATO keleti határát.
Hosszútávon kockázatmentesíteni a térséget.

Téves az az értékelés, hogy az oroszoknak nem éri meg a háború.

1-2 évben gondolkozva lehet, hogy úgy tűnik, de már középtávon is hatalmas nyereség.
Egyrészt Oroszország demonstrálja erejét és elszántságát abban, hogy külön erőtérként jelenjen meg a Földön, közelebb kerülnek a határai Európához, 10e-30e veszteség árán milliókat tud az országba integrálni, rengeteg értékes nyersanyaggal és termőfölddel gyarapodik.
Egy kb. 140m oroszország, kb. 160m-os országra nő, ha csak a Dnyeperig mennek és persze délre. Ez azt jelenti, hogy minden 7. jelenlegi orosz állampolgár mellé, lehet tenni még 1-et. Akik nem idegenek, hanem nagyrészt oroszok, vagy oroszul beszélő hasonló kultúrájúak.
A lepusztult ukrán régiókba a bel és külföldön, a szankciók miatt befektetni nem tudott, kb. 5-600 milliárd dollárnyi állami és minimum ugyan ennyi belföldi tőkének lesz helye, ami gazdasági növekedést és egyben hatalom erősödést generál.
(Korábban írtam egy kommentet az oroszok fiskális helyzetéről, benne volt milyen irdatlan pénzek vannak a bankjaikban és az IMF-nél, amit nem tudnak működő tökévé konvertálni.)

Tehát ott tartunk, hogy az ukránok seggébe bekerült a zabszem.
Igy azt gondolom minden átlövés, csúnyán nézés a háború igazolása, a teátrális kitelepítés is az, az oroszok részéről, ukránok már mozdulni sem mernek, maximum visszalőnek, visszatámadnak.
Most már tényleg komolyan figyelmeztet a nyugat és kongatja a vészharangot, a vicc az egészben, hogy annyiszor beharangozták, annyiszor figyelmeztettek, hogy maguk az egyszerű ukránok azok, akik a legkevésbe hiszik, hogy bármi történik.
Nem mellékesen a nyugati emberek nagyrészében, van egy saját vezetési politikája elleni ellenszenv, élvezettel nézik azt amikor mellélő egy vezető, ezért már ők sem hisznek benne.

Hogy ki kezdte, ki folytatta, meg ki tehet róla, szimpátia alapján lehet vitázni, de szerintem felesleges, mert ennek a gyökerei sokkal mélyebbek, mint sem, hogy tegnap valaki odalőtt egyet a mezőre, a másik meg kitett 20 helikoptert a műholdaknak.

Az az igazság, hogy a nyugat terjeszkedett, a kelet erősödött és találtak egy kellően hülye népet(vezetést), akinek a fszával verhették a csalánt, igy a céltábla rájuk került.
Még a múlt heti ukrán nyilatkozatokat is ha megnézitek, "Oroszországot meg kell semmisíteni", a "hamarosan NATO-hoz csatlakozunk", stb.
Azt mutatta, hogy az ukrán vezetés teljesen biztos a dolgában, még talán azzal is számoltak, hogy a nyugat katonailag melléjük áll, aztán szépen leesett a tantusz, hogy kapnak pár javelint, hátha nőnek az orosz veszteségek és lesz mit mutogatni a nyugati polgároknak, de ők, azon kívül, hogy szörnyülködnek és félnek az oroszoktól, nagy átlagban azt sem fogják tudni, melyik kontinensen folyik a háború. Ha már nem éri meg a nyugatnak, akkor elengedik, mit tették ezt már párszor a múltban is.
(Az igaz, hogy kérte a kinai Putyintól, hogy várja meg az olipmia végét, hogy ezt miért tették kirakatba, kérdés, de biztosan nem azért, hogy a HTKA kommentelői kapjanak egy információt, hogy mikortól lehet harci jeleneteket találni a twitteren, inkább csak üzenet érték volt az USA felé, hogy támogatjuk és úgy sem tudtok érdemben tenni ellene, ha addig nem juttok kompromisszumra. - Ez sem esett le odaát.)

Igy álunk ma.
Van visszaút? Ki tudja.
Vannak ilyen kisebb problémák, mint az USA időközi, ami szintén befolyásol, de inkább csak azt, hogy kimozdítsa Bident a mélypontról, stb., mindenki tudja a fontosabb változókat.
Mindenki arról beszél, ha nem lesz gáz, na igen, de mi lesz orosz olaj nélkül?
Azerbajdzsán, meg Szaudi eltartja Európát? Naivitás. További szankciók? Hm... kirakat.
Eddigi szankciók feloldása és orosz befektetések expanziója?
Jelenleg lehetetlennek tűnik.
Ukrajna visszatérése a földre?
Szerintem a jelenlegi beszűkült tudatállapot miatt lehetetlen.

Most éppen ki hazudik? Nem mindegy? A dolog nem erről szól.
Egyszer a CNN igazolja az USA érdeket, egyszer a RT igazolja az oroszt.
Persze az lenne a jó, ha minden ország megmaradna a saját határain belül, de ilyen nincs.
Mióta kialakult két törzs a földön, azóta az erősebb átment és elvette amit akart ár/érték arányban, a harmadik szemlélő, meg ár/érték arányban segített, vagy szemlélt és ez semmit sem változott és soha nem is fog.

Azt a kérdést is érdemes feltenni, hogy ha az ukrán dominó, ami ma eléggé mozog, eldől, akkor a többi dominót, hogy fogják a világ vezetői helyben tartani.

Összefoglalva, sajnos ez az egész sokkal messzebb mutat és sokkal összetettebb mint, hogy ki hibás azért, hogy kilukadt egy iskola fala.
 

SpazzMaticus

Well-Known Member
2018. július 24.
117
579
93
Áldozatpóz. Úgy ahogy írtàtok, hogy írni fogják. A fasz origo meg ...

Felháborító hogy erről is beszámolnak...XD
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 375
3 514
113
Söt azt mindenki elfelejti, hogy Oroszországnak egy másik fronton is harcolnia kell, mégpedig Szíriában, ahol jó sok orosz repülőgép, egyéb technika és katona van. Nem hagyhatják el Szíriát, mert akkor elbukhatnak mindent amit eddig elértek. És persze a baromi nagy orosz légteret is védeni kell a balti tengertől a csendes óceánig.
Szíriában kábé egy vegyes ezred van tokkal-vonóval.
Az nagyságrendileg 45 gép, ami az orosz légierő töredéke.
A szír kaland viszonylag limitált gépszámmal megy már a kezdetek óta.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 471
46 588
113
Ez ennél komplexebb kérdés.
A terület azé,ki megtudja tartani.Akár katonai,akár gazdasági-akár demográfiai módon.
Az erőforrásokért mindig is ment a harc.Az élet velejárója az erőforrásokért folyó harc.Minden ami él,engedelmeskedik a darwini evolóciós törvényeknek.Az ember is.
Ezzel csak alátámasztod az általam írottakat! De: akkor a jog szemfényvesztés szerinted Arany János módjára:
Ezelőtt a háborúban
Nem követtek semmi elvet,
Az erősebb a gyengétől
Amit elvehetett, elvett.
Most nem úgy van. A világot
Értekezlet igazgatja:
S az erősebb ha mi csinyt tesz,
Összeűl és - helybehagyja.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 083
92 166
113
Ukránok délen 2 T-90-est zsákmányoltak, 513 és 516

FNFLslMXwAEcp39
FNFLwh0XEAQdJPa
FNFLvLsWYAE-uMg
FNFLtOoXsAQ1pE8
Eddig 9db T-90-est vesztettek bizinyítottan az oroszok. Hármat kilőttrlek, hármat otthagytak, hármat zsákmányoltak.


(99, of which destroyed: 29, damaged: 2, abandoned: 24, captured: 43)
1 T-64BV: (1, damaged)

1 T-72A: (1, captured)
1 T-72AV: (1, captured)
15 T-72B: (1, destroyed) (2, destroyed) (3, destroyed) (4, destroyed) (5, captured and later destroyed) (6, destroyed) (7, damaged) (8, abandoned) (9, abandoned) (10, damaged and abandoned) (11, damaged and captured) (12, captured) (13, captured) (14, captured) (15, captured and stripped)
2 T-72B Obr. 1989: (1, abandoned) (2, captured)
10 T-72B3: (1, destroyed) (2, destroyed) (3, destroyed) (4, damaged) (5, abandoned) (6, abandoned) (7, captured) (8 and 9, captured) (10, captured)
20 T-72B3 Obr. 2016: (1, destroyed) (2, destroyed) (3, destroyed) (4, destroyed) (5, destroyed) (6, destroyed) (7, abandoned and later destroyed) (8, abandoned) (9, abandoned) (10, abandoned) (11, abandoned) (12, abandoned) (13, captured) (14, captured) (15, captured) (16, captured) (17, captured) (18, captured) (19, captured) (20, captured)

7 T-80BV: (1, destroyed) (2, abandoned) (3, abandoned) (4, captured) (5, and 6, captured) (7, captured)
23 T-80U: (1, destroyed) (2, destroyed) (3, destroyed) (4, destroyed) (5, abandoned and later destroyed) (6, abandoned) (7, abandoned) (8, abandoned) (9, abandoned) (10, abandoned) (11, abandoned) (12, abandoned) (13, abandoned) (14, abandoned) (15, damaged and captured) (16, captured) (17, captured) (18, captured) (19, captured) (20, captured) (21, captured) (22, captured) (23, captured)
2 T-80UD: (1, abandoned and later destroyed) (2, captured)
7 T-80BVM: (1, destroyed) (2, abandoned) (3, captured) (4, captured) (5, captured) (6, captured) (7, captured)

9 T-90A: (1, destroyed) (2, destroyed) (3, destroyed) (4, abandoned and later destroyed) (5, abandoned and later destroyed) (6, abandoned) (7, captured) (8, captured) (9, captured)

1 Unknown tank: ( 1, abandoned)