Ukrajna hajóellenes rakétákat kaphat a tengeri blokád feloldására - Reuters
2022. MÁJUS 19., CSÜTÖRTÖK, 22:28
A Fehér Ház azon dolgozik, hogy modern hajóelhárító rakétákat adjon át Ukrajnának, és segítsen leküzdeni az orosz tengeri blokádot.
Erről meg nem nevezett amerikai tisztviselők számoltak be a
European Truth szerint a Reutersre hivatkozva .
Három amerikai tisztviselő és két amerikai kongresszusi forrás azt mondta, hogy kétféle nagy teljesítményű hajóellenes rakétát, a Boeing által gyártott Harpoont és a Kongsberg és a Raytheon Technologies által gyártott Naval Strike Missile-t aktívan fontolgatják akár közvetlenül, Ukrajnába történő szállítással vagy valamilyen európai szövetségesen keresztül mivel náluk is megtalálhatóak ezek a rakéták.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök áprilisban arra kérte Portugáliát, hogy lássa el az ukrán hadsereget akár 300 km-es hatótávolságú Harpoon rakétákkal.
De több probléma is akadályozza Ukrajnát abban, hogy rakétákat fogadjon – jegyzi meg a hivatal.
Először is, a Harpoon rakéták partról történő kilövésére szolgáló platformok elérhetősége korlátozott. Ez technikailag összetett megoldás, mivel többnyire haditengerészeti alapú rakétákról van szó. Két amerikai tisztviselő azt állítja, hogy az Egyesült Államok potenciális megoldásokon dolgozik, beleértve a hordozórakéta eltávolítását az amerikai hajóról.
Az orosz haditengerészet mintegy 20 hajója, köztük tengeralattjárók állomásoznak jelenleg a fekete-tengeri hadműveleti övezetben – közölte korábban a brit védelmi minisztérium.
Források szerint több ország kész lesz Harpoon rakétákat küldeni Ukrajnába. De senki sem akar az első vagy az egyetlen ország lenni, aki ezt megteszi, félve Oroszország válaszától, ha az egyik orosz hajót elsüllyeszti egy rakéta az arzenáljukból.
Egy amerikai szóvivő szerint az egyik ország jelenleg rakéták szállítását fontolgatja Ukrajnának.
A tisztségviselő szerint amint ez a "jól felfegyverzett" ország rakéták küldésére vállalkozik, mások is követhetik a példáját.
A haditengerészeti csapásmérő rakéta (NSM) viszont Ukrajna partjairól indítható, hatótávolsága 250 km. Ezenkívül kevesebb, mint 14 napos képzést igényel.
A források szerint az NSM-et kevésbé tartják logisztikailat problémásnak mint a Harpoon rakétákat, mert a NATO-szövetségesek kölcsönadhatják Ukrajnának a birtokukban lévő mobil földi kilövőket és a norvég robbanófejeket.