[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 808
17 616
113
korrekt írás, most még teljes terjedelmében olvasható:

 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 447
36 491
113
korrekt írás, most még teljes terjedelmében olvasható:


Gazda Albert nem a tipikus 444-es szerző, nem is tudom mit keres még ott, illetve hogy nem utálták ki.
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113

Mernyó Ferenc
U_fhlRRccUo.png
elmélkedő kedvében van.​


Az oligarchák menekülése
FRISSÍTVE!
.
Avagy, hogyan romboljunk porig egy alig működő országot fegyverek nélkül.
Természetesen, megint Ukrajna a téma.
Aki követi az írásaimat, láthatta, hogy szívemen viselem ennek az istenverte országnak a sorsát. Aminek számtalan oka van. Kijevben jártam egyetemre, ott töltöttem a csikóéveimet, ott szereztem diplomát, szerelmek, egy volt feleség, későbbi barátnők - és persze, barátok - kötnek az országhoz. Kijevben született az első gyermekem. A 90-es évektől a majdani puccsig rendszeresen visszajártam, bejártam az ország szinte minden szegletét Lembergtől Donyeckig és Csernyigovtól Szevasztopolig. Alig van megyéje az országnak, ahol nem jártam.
Ukrajna az életem része volt.
Láttam szép tájakat, ahogy lepusztult vidékeket is, összebarátkoztam az első számú zaporozsjei kozákkal, Oleggal (eredeti szakmája szerint színész, orosz történelmi filmekben is szerepelt), Kijevben láthattam életemben egyszer, közelről a leghíresebb Beatle-t, Paul McCartney-t (Kijev, 2008), voltam Vereckénél, a munkácsi várban, Huszton, a himnusz születésének helyén, a Krím csúcsán (1500 méter körül), jártam Bahcsiszerájban, Jaltában, Szevasztopolban, VIP vendég voltam Ukrajna legnagyobb könnyűzenei fesztiválján (Kahovka, 2008). Reggelig tudnék mesélni...
Kijevet ismerem mint a tenyeremet, hiszen csak egyetemistaként 6 évet éltem ott. Jártam Bulgakov házánál, I. Péter alkalmi szállásán, ahol Kijevben megpihent egyszer, jártam Gogol (neve a hohol oroszos ejtése, lásd lejjebb) szülőfalujában (Szorocsinci, Harkov felé). Voltam nem egyszer a Lavrában (Kijev legnagyobb kolostora, kijevi patriarchátus), de jártam Ukrajna legszebb kolostorában is (Pocsajev, Ternopol, moszkvai patriarchátus).
A személyes kedvencem az olasz Rastrelli által épített kijevi Andrej-templom (mindössze kettő ilyet épített a híres mester, a másik Szentpéterváron található).
Bejártam a kozákok híres erőd-szigetét a Dnyeperen (Hortica), és láttam azt a kis szigetet is onnan 500 méterre, ahol a kozákok II. Katalint várakoztatták (mert a kozákok szigetére nő, még a cárnő sem léphetett, a kozákok eveztek oda csónakon, így járultak elé).
Megismertettem és megszerettettem a kijeviekkel a csülkös bablevest - a füstölt csülköt mindig itthonról vittem, arra nem ismerik - és a túróscsuszát, én pedig megszerettem az ukrán borcsot. És számtalanszor elmeséltem az ukrajnai barátaimnak a legendát, miszerint egyszer II. Rákóczi Ferenc egy szállítmány tokaji bort küldött az orosz cárnak, hogy elnyerje támogatását a Habsburgok ellen (küldött Párizsba is), és a királyi nedű (vino regnum, rex vinorum) állítólag annyira megtetszett a cárnak, hogy a következő évtől rendszeresen rendelt, és - így a legenda - a cárnak szánt parcellán zsaporozsjei kozákok felügyelték a szőlőtermelést és a minőséget, és a bor kiszállítását is Szentpétervárra, 2000 km (!) szekereken - ha igaz, ha nem, szép történet.
Szóval, Ukrajna az életem része. Kitörölhetetlenül.
.
Ám amióta az amerikaiak betették oda a lábukat, hogy Ukrajnából - a szabadság ígéretével - katonai felvonulási területet csináljanak Moszkva ellen és rátapintottak a hohol-moszkal* ellentétre, hogy pénzt nem kímélve szítsák azt, szép lassan felkorbácsolták az orosz-ukrán ellentétet és minden a feje tetejére állt. Végül a Majdannal Ukrajna elindult a szakadék felé, és immár egyre gyorsuló tempóban rohan a pusztulásba.
Ne feledjük, akármilyen elnök is volt Janukovics, azt senki nem vitatta, hogy jogszerűen választották meg, így eltávolítása klasszikus puccs volt, ennek tapsolt a Nyugat! Ma pedig Ukrajna ennek a levét issza.
.
Ennyi bevezető után szeretném megjegyezni, hogy nem emlékszek, mikor írtam Ukrajnáról egy napon két nagyobb cikket is. Ma pedig ez a harmadik!
Történt, ugyanis, hogy Ukrajna nyugati barátai elterjesztették, hogy Putyin megszállja Ukrajnát. Valami fura véletlen folytán a Bloomberg meg is írta, majd - állítólag tévedésből - ki is tette az elkezdődött orosz invázióról szóló cikket (klasszikus fake news). Aztán a nyugatiak elterjesztették, hogy Putyin február 9-én szállja meg Ukrajnát. Majd módosították február 16-ra, újabban meg talán 22-re.
Aztán, egyszer csak, beúszott a USS Harry S. Truman repülőgép-hordozó az Adriára, nyilván nem azért, hogy a jenkik fellendítsék a télen pangó horvát turizmust. A biztosítók nem kötnek egy ideje biztosítást a Kijevbe közlekedő gépekre, a nyugati országok előbb a diplomatáik családtagjait rendelték haza, majd az összes polgáruknak azt tanácsolták, hogy hagyják el Ukrajnát.
Szóval, a nemzetközi helyzet - Virág elvtárssal szólva - egyre fokozódik.
.
És akkor, ma azt olvasom, hogy menekülnek az oligarchák és az üzletemberek Ukrajnából. Mint a patkányok a süllyedő hajóról.
Csak vasárnap mintegy 20 charterjárat és magángép hagyta el Ukrajnát - írja az Ukrainszkaja Pravda orosz nyelvű kijevi hírportál (és egykor nyomtatott napilap). A lap megjegyzi, hogy az elmúlt hat évben soha ennyi charter gép nem közlekedett Ukrajna légterében.
Mindez a Nyugat áldásos "Ukrajna-barát" tevékenysége következtében, Putyin - Ukrajnában - még nem csinált semmit. Úgy értem, az elmúlt hetekben.
Egy időben naprakészen követtem az ukrán oligarchák életét (tíz éve a számuk 2-3 tucat között mozgott), ismertem a viszonyokat, a körülbelüli vagyonukat, ki kit támogat, politikailag hol áll, stb. Ma már nem annyira követem.
De. Ha az ukrán oligarchák ilyen tempóban szöknek meg Ukrajnából, és viszik a mozdítható vagyonukat, főleg pénzt, és hagynak hátra leálló, működésképtelen üzemeket, gyárakat, kifosztott bankokat, akkor - úgy becsülöm, hogy - Ukrajnát pár nap alatt elhagyja 100-150 mrd USD, ami Ukrajna egy éves nemzeti jövedelme (MO-é kb. ugyanennyi), a gazdasága pedig összeroskad. Képzeljük el, mi lenne, ha MO-ról kivonnának egy-két hét alatt 50 ezer mrd forintot.
Ukrajna - Európa szegényháza - ezt biztosan nem éli túl.
Szóval, a Nyugat addig ijesztgette az ukránokat az orosz invázióval, hogy végül Putyinnak azért kell majd bevonulni Ukrajnába - lehet, hogy már most szerdán vagy csütörtökön -, hogy elkerülhető legyen a teljes gazdasági összeomlás, a káosz és a polgárháború. Nem klasszikus katonai megszállási szándékkal, hanem életmentő céllal kell az oroszoknak bevonulni, különben Ukrajna a szó legszorosabb értelmében a szemünk előtt fog összeomlani. Ha ilyen tempóban haladnak a dolgok, heteken belül nem lesz a városokban villamosenergia, földgáz, üzemanyag és élelmiszer sem. Ukrajna - egy humoristából előlépett kesztyűbáb elnökkel az élén (már, ha addig ő is le nem lép Nyugatra) - fizetésképtelen lesz.
Totális csőd. Ukrajna újra átélheti a Szovjetunió összeomlását...
.
Én meg úgy jártam, mint Moldova híres parasztja Az égi szekér-ben. Ezt is gondoltam, azt is gondoltam, de hogy ez ilyen gyorsan ránk fog omlani, na, azt még én sem gondoltam.
Szerintem készüljünk fel a legrosszabbra - lehet, hogy hamarosan Kijevből is a szeptemberi, kabulihoz hasonló képeket fogunk látni.
Ukrajnának - hála az őt segítő nyugati barátainak - hamarosan vége. Jobb esetben egyben marad, rosszabb esetben rövidesen még darabokra is fog hullani. Menekülők százezrei, ha nem milliói kelnek útra... Nem az oroszok, hanem a Nyugat támogatásával előállt nyomor és a kilátástalanság elől...
Ezt az országot már csak egy valaki mentheti meg a teljes pusztulástól. Az ő neve Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin. Aki ezzel a tettével az oroszok szemében - ideértve az ukrajnaiakat is - I. (Nagy) Péterrel kerül egy szintre a történelemkönyvekben.
Amerika pedig ismét bebizonyítja, hogy ahova a szabadság jelszavával beteszi a lábát - Vietnám, Irak, Szíria, Afganisztán, Líbia, immár Ukrajna - ott kifosztott országot, halottakat, káoszt és pusztulást hagy maga után.
. . . . .
Frissítés: Most olvasom, hogy már a Rada képviselői is húzzák el a csíkot... eddig 23 parlamenti képviselő hagyta el az országot. A hírek szerint Zelenszkij megtiltotta a képviselőknek, hogy elhagyják az országot.
.
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Olvasói észrevételre egy kis kiegészítés:
(...) Oroszország nem ÖNZETLEN jótevő, ahogy az USA vagy Nagy-Britannia sem. De az egyetlen ország, amely hajlandó erőforrást, eszközöket nem kímélve megmenteni Ukrajnát (az EU nem szakította meg magát):
  • részben történelmi-érzelmi okokból (lásd Kijevi Rusz, számtalanszor kifejtettem, link alul);
  • részben nemzetbiztonsági okokból (nem akarnak NATO (~amerikai) katonai bázisokat 4-500 km-re Moszkvától);
  • részben gazdasági okokból, ami rövid távon áldozat, hosszú távon siker (a 145 milliós Oroszország 180-190 milliósra növekszik, mint amikor az NSZK felszippantotta az NDK-t), ez nagyobb gazdaság, nagyobb piac, több lehetőség, ugyanakkor Európában Ukrajnában van a legjobb termőföld (csernozjom);
  • részben nemzeti együttérzésből - ha nekünk fáj, ahogy a szlovákok bánnak a felvidéki magyarokkal (5-600 ezer fő), vagy fáj, ahogy a románok bánnak az erdélyi magyarokkal (2-2,5 millió fő), akkor az oroszoknak százszor jobban fáj, amit a két Magyarországnyi ukrajnai oroszokkal vagy oroszul beszélő, élő ukránokkal sokkal durvábban művelnek - az emberi jogokra oly érzékeny Nyugat cinkos félrenézése mellett;
  • az egyetlen különbség, hogy mi nem vagyunk abban a helyzetben, hogy megoldjuk, ami fáj (de apró lépésekben javítgatjuk a helyzetet), addig az 1700-1800 mrd-s GDP-vel, 20% körüli államadóssággal, a világ 3-4. legerősebb hadseregével és nukleáris csapásmérő erőkkel és korlátlan természeti kincsekkel rendelkező Oroszország, amely az ENSZ BT állandó tagja és maga mellett tudhatja Kínát, van abban a helyzetben, hogy - ha akarja - megoldja.
Putyin egyszerűen a megfelelő alkalomra várt - azt gondoltam, ez tavasszal jön el (fülig eladósodott Nyugat, gazdasági pangás, infláció, bizonytalan francia választások, brit belpolitikai káosz, politikailag meggyengült Németország, az USA már készül a félidős választásokra, az elnök megítélése a béka segge alatt, most még Kanada is megzavarodott; orosz szemmel kedvező együttállás, amit csak erősít, ahogyan a Nyugat elpucolt Afganisztánból), de a Nyugat az "orosz invázió" szuggerálásával tálcán kínálja Putyinnak a megoldást. És ha eddig a szankciókkal még úgy ahogy "féken lehetett tartani" Oroszországot, akkor ma ennek már semmi ereje - ma épp Nyugat-Európa didereg az orosz gáz hiánya miatt. Milyen szankciókat lehetne még elrendelni, ami nem a Nyugatot sújtja jobban?
Egyetlen lehetséges, ám kétes kimenetelű szankció maradt: Oroszország kizárása a nemzetközi elszámolási rendszerből, de ez csak felgyorsítja a BRICS országok (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika) együttműködését saját klíring megteremtésére, ez a világgazdaság közel fele, és akkor vége a dollárelszámolású olajkereskedelemnek is (lásd petrol dollár, 30 éve az USA ezért háborúzott folyamatosan hol itt, hol ott), akkor pedig temérdek dollár fedezete illan el a semmibe és az USA-nak vége.
A 2021 decemberi nagy sajtótájékoztatón Putyin virágnyelven elmondta, hogy elfogyott Moszkva türelme, a közeljövőben rendezik az ukrán kérdést. Véget vetnek a NATO keleti nyomulásának. Akinek volt füle, értette.
Kapcsolódó fejtegetésem: Lesz-e ukrán-orosz háború?
__
Kép: menekülnek az oligarchák a magángépeiken Ukrajnából
Forrás: https://www.pravda.com.ua/rus/news/2022/02/13/7323857/
Korábbi írásom - Lesz-e szerdán orosz invázió?
https://www.facebook.com/mernyo/posts/5133651453352516
* A hohol az ukránok gúnyneve az oroszban (a "há-betűzős" szó orosz megfelelője; az ukránok az orosz gé-t fura há-ként ejtik ki);
A moszkal az oroszok gúnyneve az ukránban és az ukrajnai oroszban (a 'moszkvai' szóból, innen a muszka szavunk is)
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 895
25 835
113
"Ukraine asks NATO for international assistance in case of possible "large-scale emergencies of a different nature" that could affect civilian population – alliance statement. Ukraine has requested more than a hundred off-road vehicles, mine clearing equipment and radiochemical reconnaissance from NATO, the alliance said."
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 257
26 815
113
Azt nem értem, hogy a hadgyakorlat 20.-ig tart.
Odaértek és elmennek haza? Azért ez se tiszta.
Nagy játék ez.
Mert lehet a katonák egy része hazamegy, de a technika nagy része ott marad.. legközelebb meg ha balhé van, már elég lesz a személyvonat ahhoz hogy beélesítsék a dolgokat.

Ez is lehet egy megfejtése a történetnek
 

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
1 069
1 923
113
korrekt írás, most még teljes terjedelmében olvasható:

A háborúnak egyelőre egy nagy vesztese van, őt Ukrajnának hívják, ám sorsa miatt a szövetségesei sem dőlnek a kardjukba

Gazda Albert
KÜLFÖLD
február 15., kedd 20:02

Simon Shuster, a moszkvai születésű, de az Egyesült Államokban felnövő, majd Kijevben is dolgozó újságíró – aki a Time magazinban publikált témába vágó riportjairól is ismert – tette közzé a Twitterén kedden az alábbiakat: „Zelenszkij elnökhöz közel álló forrásom szerint az Egyesült Államok ősszel figyelmeztette először Ukrajnát arra, hogy 80 százalék esélyt látnak az orosz invázióra. Az ukránok nem értettek egyet ezzel, de meglátták a lehetőséget – »több segítség, több figyelem« –, és úgy döntöttek, rájátszanak. Most már sajnálják. Túl sok a figyelem, amit kapnak.”
Hogy Shuster konkrétan kitől jutott hozzá ehhez az információhoz, nem tudni, de nemcsak tömören, hanem árnyaltan is ábrázolta a helyzetet.
Február 15-én a következő események történtek – és nem történtek – az ukrán válság vonalán:
az angolszász lapok és hírügynökségek – első helyen a Bloomberg – korábbi értesüléseivel ellentétben Oroszország nem rohanta le Ukrajnát;
az oroszok bejelentették, hogy a hadgyakorlatok végeztével a déli és a nyugati hadseregcsoportok egyes egységei visszatérnek állandó állomáshelyükre;
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt állította, ez nem válasz „a Nyugat által keltett hisztériára”, minden az eredeti terveknek megfelelően történik;
az orosz parlament elfogadta a kommunisták határozati javaslatát arra vonatkozóan, hogy ismerjék el önálló államokként a donyecki és a luganszki szakadár „népköztársaságokat”, a dokumentum ezek után Vlagyimir Putyin elnökhöz került, aki majd dönthet róla;
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter kijelentette, amennyiben a határozat életbe lépne, azt egyenértékűnek tekintenék Oroszország kilépésével a minszki megállapodásokból; a minszki megállapodásokban foglaltak végrehajtását amúgy Ukrajna évek óta szabotálja, azok ugyanis jelentős autonómiát biztosítanának a szóban forgó régióknak;
David Arahamija, az ukrán kormánypárt parlamenti frakcióvezetője közölte, az ukrán gazdaság havi 2-3 milliárd dollárt veszít az orosz invázióról szóló információs kampány miatt;
Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij tanácsadója hivatalosan jelezte, az ukrán elnök kedd esti hazafias beszédének azt a frázisát, mely szerint „azt mondják nekünk, hogy február 16-án elkezdődik a háború”, nem konkrét bejelentésként, hanem szarkazmusként kell értelmezni; a korrekcióra azért volt szükség, mert a tőzsde és az üzleti szféra megrogyott szerda reggel;
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Olaf Scholz német kancellár moszkvai tárgyalásaik után egyebek közt arról beszéltek, hogy a Donbasz-kérdés rendezhető diplomáciai úton is, és hogy az orosz csapatcsökkentés bejelentése jó jel;
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára azt mondta – egybehangzóan a New York Times korábbi cikkével, amelyet itt ismertettünk –, hogy a katonai szövetség célja az orosz „tervekről” szóló „felderítési információk” nyilvánosságra hozatalával nem más, mint hogy megakadályozzák e tervek végrehajtását.
Mindezek nyomán indokolt röviden sorra venni – annak ellenére, hogy a Joe Biden amerikai elnök által hangoztatott február 16-ai orosz inváziós határidő még nem járt le, vagyis a „lerohanás”, ha hiszünk az amerikaiaknak, bármelyik pillanatban elindulhat –, hogy ennek az új hidegháborús helyzetnek kik a főszereplői, és ők milyen érdekek és célok mentén mozoghatnak és kommunikálhatnak. Az alábbi vázlat összeállításakor nem csupán angolszász, hanem ukrán és független orosz forrásokat is felhasználtam. Elöljáróban megjegyzem, emezek hangvétele merőben különbözik – a hazafias ukrán média nagy részét is beleértve – a nyugati sajtóétól. Miként azt néhány hete az elnök és a környezete is mondogatni próbálja: nincs szó róla, hogy a helyzet azonnali eszkalációjától tartanának.

1. Az Egyesült Államok és a NATO
Az orosz invázióval kapcsolatos fenyegetésről szóló első hírek 2021 őszén nem Ukrajnából, hanem egyértelműen az Egyesült Államok által szivárogtatott információk alapján ütöttek be. Miként arra a Shuster-tweet is utal, az ukrán politika az első pillanatokban ódzkodott a hype-tól, ám hamar meglátta benne a lehetőséget. Ami az USA és a NATO szempontjait illeti, két eset látszik valószínűnek. Az egyik, hogy valóban rendelkeztek és rendelkeznek olyan információkkal, amelyek totális háborúra utaltak, és miként a NYT írja – vagy Stoltenberg állítja –, a radikális nyíltság eszközével akadályozzák Oroszországot tervei végrehajtásában.
A másik verzióban nincs semmi romantika. Eszerint az USA és a katonai szövetség az elmúlt évek kudarcai – Afganisztán, Szíria, posztszovjet régiók stb. – után egy olyan háborút szeretne megnyerni, amely nincs, és valójában nem is várható. Mindezt vér, erőfeszítések, költségek nélkül. Ebben az esetben az infomációs hadjárat pusztán arról szólna, hogy beszélnek, figyelmeztetnek, riogatnak minden szóba jöhető platformon, amíg ki nem alakul egy globális háborús pszichózis – ennek a küszöbén alighanem túlvagyunk –, majd miután nem történik semmi, bejelentik, hogy azért nem történt, mert megakadályozták, hogy megtörténjen.
Mindeközben a feszültség fokozása révén akadályozzák Nyugat-Európa, ezen belül főként Németország, Franciaország és Oroszország közeledését, ami egyes – most némiképp naivnak tűnő – értékelések szerint hosszabb távon egy önálló világhatalmi pólus kialakulását eredményezhetné.

2. Oroszország
Az oroszoknak minden verzió kedvező, egyet kivéve: ha tényleg nyílt háborút indítanak Ukrajna ellen. Amit ezzel kaphatnának, az egy hatalmas pacifikálhatatlan sztyeppe néhány lerombolt nagyvárossal – ha „csak” a Dnyeperig mennének, akkor is, sőt, ha mindössze a Donbaszt vennék el, és folyosót csinálnának a Krímhez, akkor is –, ez rengeteg veszteséggel és hosszú időre megoldhatatlan problémákkal járna. Emellett igaz ugyan, hogy a Krím és a Navalnij-ügy utáni szankciók nem okoztak komoly károkat az oroszoknak, de a teljes elszigetelődés és az új vasfüggöny egészen más szintet jelentene.
A jelenlegi helyzet ezzel szemben megfelelő Vlagyimir Putyin számára. Egyrészt Oroszország ismét abszolút nagyhatalomként viselkedhet, ott van a tárgyalóasztal mellett napról napra, az elnök rendszeresen tárgyal az amerikaiakkal, a franciákkal, a németekkel, a kínaiakkal, a világ aktuálisan első számú geopolitikai problémájának megoldása rajta áll vagy bukik, és mindez még csak nem is kerül igazán sokba, legalábbis addig, amíg nem lőnek.
Bónusz: Ukrajna állandó feszültségben van, és bár lehet, hogy a hazafias nevelés kék-sárga léptékei újabb magaslatokat hódítanak meg, azért nem adnak sem kenyeret a boltban, sem áramot és gázt a vezetékekben. Extra bónusz: amíg tart mindez, addig úgysem lehet tagja a NATO-nak Ukrajna. Szuperbónusz: az ukrán politika kezd ráébredni, hogy nem csupán az oroszok tartják játékszernek, hanem új szövetségesei is.

3. Ukrajna
Ukrajna számára ebben a konfliktusban nincsenek kedvező változatok. Hiába a hivatkozások arra, hogy a hadereje már nem az, ami nyolc évvel ezelőtt volt, egy „igazi” háború szinte azonnali kapitulációhoz vezethetne. Onnantól lehetne partizánkodni a megszállt területeken, és új, nem pszeudo-, hanem valóban és radikálisan nacionalista államot szervezni Nyugat-Ukrajnában, amihez hasonlót amúgy az ország egyetlen szomszédja sem kívánhat.
Volodimir Zelenszkijnek és teamjének az sem jó, ami van. A gazdaság állapota rohamosan romlik – miként arról most épp Arahamija beszélt –, a lakosság egyre frusztráltabb, és a soron következő választások még messze vannak ahhoz, hogy a feszültségből hasznot lehessen húzni. Az elnök ráadásul azt sem meri kimondani, hogy tulajdonképpen kit szeretne vádolni dezinformációs kampánnyal.
A távolság az oroszoktól a pszichózis miatt növekszik ugyan, de ha végül születik valamilyen megállapodás az Egyesült Államok és Oroszország, illetve Nyugat-Európa és Oroszország között, abból Ukrajna nemigen jöhet ki jól. Cserébe kaphat további hiteleket – amelyeket később nyilván vissza kell fizetnie –, és fegyvereket is innen-onnan, amelyek közt az ócskák mellett korszerűek is vannak, de használni soha nem fogják őket, vagy ha mégis, háborút nyerni egy óriás ellen képtelenség velük.

4. Nyugat-Európa
A franciák és a németek versenyezhetnek, melyikük oldja meg a konfliktust, lehetőleg úgy, hogy ne haragítsák magukra az Egyesült Államokat. A franciáknak ez a szempont kevésbé fontos, de a németeknek nagyon, miközben nekik az Északi Áramlat 2-re is igen nagy szükségük lenne. A britek ezúttal is más pályán fociznak, ahogyan húsz évvel ezelőtt Irak és a Közel-Kelet esetében, úgy most is ők az USA első számú szövetségesei.

5. Magyarország
Magyarország természetesen nem játszik érdemi szerepet a válságban – bármit is mondott Orbán Viktor a moszkvai vizitje után –, speciális szempontjai mindazonáltal vannak. A kárpátaljai magyarok becsült száma a kétezerhúszas évek elején 130 ezer fő. Ez elég erős érv bármilyen ukrajnai háborúval szemben. Néha nem árthat egy pillanatra perspektívát váltani, és nem pusztán két – vagy néhány – óriás geopolitikai csatározásaként szemlélni a közelünkben zajló folyamatokat.

Egyfajta utóirat
Minden képlékeny, ami tegnap igaznak tűnt, ma már nem az, amit ma leírunk, holnapra elavulhat. Ami biztos, az az, hogy ha háború tényleg nem lesz is – ne legyen –, a feszültség hosszabb időre fennmarad. Az orosz csapatok, amelyek most részben távolodnak az ukrán határoktól, bármelyik pillanatban újra elkezdhetnek közeledni, ahogy nem lankadhatnak a főszereplők felderítői és kommunikációs szakemberei sem.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 353
96 770
113
Azért az amik járőröznek.
przechwytywanie-zawartosci-sieci-web-15-2-2022-214020-www.flightradar24.com.jpeg

Újabb éjszakai felderítő repülést kezdett Ukrajna felett az RQ-4A Global Hawk (2015-04) amerikai pilóta nélküli légijármű. Békeidőben ritka az éjszakai repülés. Általában nappal zajlanak, vagyis amikor a rádióelektronikai sugárzás forrásai nagyon aktívak. Feltételezhető, hogy a Global Hawk újabb hosszú repülése lesz.

A lengyelek mát előznek.

 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 981
5 302
113
Azért az amik járőröznek.
przechwytywanie-zawartosci-sieci-web-15-2-2022-214020-www.flightradar24.com.jpeg

Újabb éjszakai felderítő repülést kezdett Ukrajna felett az RQ-4A Global Hawk (2015-04) amerikai pilóta nélküli légijármű. Békeidőben ritka az éjszakai repülés. Általában nappal zajlanak, vagyis amikor a rádióelektronikai sugárzás forrásai nagyon aktívak. Feltételezhető, hogy a Global Hawk újabb hosszú repülése lesz.

A lengyelek mát előznek.

16 ezer méteren...!
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 683
4 438
113

Váratlanul bejelentette pár órája a Kreml, hogy elkezdik kivonni az orosz csapatokat Ukrajna térségéből. Az oroszbarát hangok úgy értelmezik a döntést, hogy ezzel már biztosan elmarad az amerikai politikusok szerint holnapra tervezett invázió, míg a nyugati vezetők és Ukrajna továbbra is szkeptikusak - írja a portfolio.hu.

Eközben az orosz parlament a szakadár ukrán területek elismerésére kéri Vlagyimir Putyint. Lesz holnap háború? Bendarzsevszkij Antont, a Danube Institute kutatási igazgatóját kérdeztük.

 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 832
39 308
113
Peskov azt tanácsolta az ukránoknak, hogy állítsák be ébresztőórát, hogy ne aludják el az " inváziót