Oroszország hatalmas offshore tartalékai megrendíthetik a nemzetközi pénzpiacokat
A Credit Suisse stratégája becslése szerint Moszkva 300 milliárd dollárt tart külföldön
© Getty Images / Jorg Greuel
A világ pénzpiacai szenvedni fognak, ha az Ukrajnával kapcsolatos szankciók Oroszország hatalmas offshore tartalékait veszik célba – állítja a Credit Suisse a Bloomberg csütörtöki beszámolója szerint.
A svájci bankóriás azt állítja, hogy Moszkvának körülbelül 300 milliárd dollárnyi deviza van külföldön, ami elég ahhoz, hogy megzavarja a pénzpiacokat, ha a tartalékokat befagyasztják, vagy ha Moszkva kénytelen hirtelen áthelyezni azokat az ukrajnai válság miatti szankciók miatt - idézi a Credit Suisse. Pozsár Zoltán, a Group AG stratégája szerint.
„Amikor az áramlások változnak, a spreadek résbe léphetnek” – mondta Pozsar a Bloombergnek.
"Ha a dolgok eszkalálódnak, nehéz nem látni a közvetlen hatást az FX-swapokra és az amerikai dollár Libor-fixálásokra, tekintettel Oroszország hatalmas pénzügyi többleteire és arra, hogy ezeket a többleteket hol helyezik el."
Pozsar becslése szerint az orosz központi bank és a magánszektor 200 milliárd dollár devizaswap-ügyletet és 100 milliárd dollár betétet tart fenn külföldi bankoknál, ami elég ahhoz, hogy a finanszírozási piacokat lényegesen elmozdítsa. Számításai szerint Oroszország csaknem 1 billió dollárnyi likvid vagyonnal rendelkezik, és ennek nagy része amerikai dollárban van, még azután is, hogy az ország 2018-ban eladta az összes kincstári részesedését. Pozsar a Bank of Russia és a pénzügyi piacok adatait elemezte. kiszámítja a számokat a Bloomberg szerint.
A figyelmeztetés akkor hangzik el, amikor az Egyesült Államok és az Európai Unió átfogó szankciókat jelentett be Oroszország ellen, válaszul az ukrajnai katonai akcióra. Az intézkedések az orosz bankszektor 70%-át érintik, és az ország olaj-, technológia- és légiiparának kisiklását célozzák. Az EU az orosz pénzeket is igyekszik megcélozni Európában. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint az intézkedések visszafogják az orosz elit betéteit, „
hogy ne tudják többé elrejteni pénzüket európai menedékekben”. Szombaton azt is bejelentette, hogy az EU arra készül, hogy számos orosz bankot kivonjon a SWIFT nemzetközi bankközi átutalási rendszerből, és „
megbénítsa ” az orosz jegybank vagyonát.
A szabályozó csütörtökön arról számolt be, hogy Oroszország nemzetközi tartalékai február 18-án elérték az új történelmi maximumot, 643,2 milliárd dollárt. Az ország hatalmas arany- és devizakészletét felhasználhatják a szankciók hatásának ellensúlyozására.