[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Megoldható partraszállás nélkül is. De ha nagyon akarnak, akkor nyugatról besegíthetnek elvágni a várost a főbb utánpótlási útvonalaktól.
Nyugatról egy tengerparti földnyelven (nem tudom, hogy mi a hivatalos neve a hordaléklerakódásnak) vezető út és egy Moldován vezető út van. Ennyi. Ehhez nem kell különösebben nagy haderő, hogy felszámolják.
Odesszát amúgy is csak Északról lehet nagyobb haderővel megtámadni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Nyugatról egy tengerparti földnyelven (nem tudom, hogy mi a hivatalos neve a hordaléklerakódásnak)
Limán, már írtam :)
vezető út és egy Moldován vezető út van
És ugye Románia (NATO) felé vezető út
Ehhez nem kell különösebben nagy haderő, hogy felszámolják.
Igen, Kb tengerészgyalogsággal megoldható.
Odesszát amúgy is csak Északról lehet nagyobb haderővel megtámadni.
Pontosan, viszont addig is a tengerészgyalogosok elvágják nyugatról az esetleges utánpótlást.
Nem látok ebben problémát.
Sziont, ahogy Dudi is mondta, megoldható a dolog nélkülük is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Dehogynem. Meggyőztél.
Csinálják úgy!
A partraszállás a legnehezebb katonai művelet amit akkor alkalmaznak, ha nincs más mód. Te meg ezt erőlteted, egy olyan tengerparti város ellen, amit a szárazföld felől semmilyen természetes terepelem nem véd, mert egy marha nagy alföld tengerpartján fekszik.

Nem nekem kell téged meggyőzni, hanem fordítva.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Mert mindenkinek az elsődleges preferenciája az, amit már csinált, vagy átélt; akár történelmi távlatból is. Az emberek -és így az 'intézmények' is elsősorban e mentén tudnak gondolkodni; és ez sokszor elég rugalmatlan.
Ezt látjuk abban is, hogy mennyire nem értik az orosz hadviselést és fogják a fejüket, hogy ez most mi... pedig készülnek évtizedek óta az oroszok ellen, gyakorlatozással is, de mégsem oroszok.
Szerintem. De lehet, hogy hülyeség.


Ez az a Pentagon, aki szerint az oroszok márciusban megfagynak Ukrajnában, de ha nem áprilisra éhen halnak?
Bocsánat, hogy még ide visszatérek. De úgy kell elképzelni, mint pl. a stresszhelyzetre adott reakció, vagy egy problémával megküzdésnek menete. Elsődlegesen mindenki a tanult viselkedési formákkal áll neki a megküzdésnek; mindenki egy adott készlettel rendelkezik ezekből, amin ha sikertelen, akkor lehet változtatni, de az egy folyamat és nem biztos, hogy az adott helyzetben már jól hasznosítható kompetencia.
 
  • Tetszik
Reactions: paul64

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
A partraszállás a legnehezebb katonai művelet amit akkor alkalmaznak, ha nincs más mód. Te meg ezt erőlteted, egy olyan tengerparti város ellen, amit a szárazföld felől semmilyen természetes terepelem nem véd, mert egy marha nagy alföld tengerpartján fekszik.

Nem nekem kell téged meggyőzni, hanem fordítva.
Én senkit nem akarok semmiről se meggyőzni. Téma, volt, hogy partra akarnak szállni és mire kell nekik ehhez a Moszkva. Hát légvédelemre.
Ha egyáltalán egy percig is komolyan gondollták és nem valamilyen beetetés, hogy az ukránok erre is készüljenek és emiatt csapatokat kössenek le.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Az akarat hiánya, hát persze. Előre látom a vereség utáni magyarázatot. Nyerhettünk volna ha akarunk, de nem akartunk, jófejségből hagytuk, hogy legyőzzenek. Ki fogja ezt bevenni?
Nem, nem erről írtam. Hanem nem olyan egyszerű, hogy képesek rá vagy nem képesek rá. Az is egy része a dolognak értelemszerűen, de nem ilyen kétbites válasz van egy feltett kérdésre, jelen esetben Odessza elfoglalására. Ez ennél szerintem sokkal komplexebb, összetettebb dolog.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Bocsánat, hogy még ide visszatérek. De úgy kell elképzelni, mint pl. a stresszhelyzetre adott reakció, vagy egy problémával megküzdésnek menete. Elsődlegesen mindenki a tanult viselkedési formákkal áll neki a megküzdésnek; mindenki egy adott készlettel rendelkezik ezekből, amin ha sikertelen, akkor lehet változtatni, de az egy folyamat és nem biztos, hogy az adott helyzetben már jól hasznosítható kompetencia.
Azért a katonai tervezés (főleg ilyen magasz szinten) ennél jóval összetettebb folyamat. Sokkal inkább csapatmunka eredménye (amit modellezéssel és számítással támasztanak alá) mint egy ember preferenciája.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Én senkit nem akarok semmiről se meggyőzni. Téma, volt, hogy partra akarnak szállni és mire kell nekik ehhez a Moszkva. Hát légvédelemre.
Ha egyáltalán egy percig is komolyan gondollták és nem valamilyen beetetés, hogy az ukránok erre is készüljenek és emiatt csapatokat kössenek le.
Mármint ti kitaláltátok, hogy partra akarnak szállni.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 109
82 826
113
Az ukránok megsemmisítettek 4 cirkálórakétát, amit állítólag Su-35-kel indítottak. Ez nyugat ukrajnában történt, illetve aktív ukrán légvédelemről is szó van Lviv közelében. Forrás liveuamap.com Ezek szerint valamit kaptak külföldről vagy a régiekből hoztak össze működő darabokat. Ki fog derülni.
Szu-35 nem hordoz semmilyen cirkálórakétát-más szóval robotrepülőt. Ha nem hordoz nem is indíthat. :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Azért a katonai tervezés (főleg ilyen magasz szinten) ennél jóval összetettebb folyamat. Sokkal inkább csapatmunka eredménye (amit modellezéssel és számítással támasztanak alá) mint egy ember preferenciája.
Persze, nyilvánvaló; de ha egy egész közösség preferenciája ugyan az, illetve hasonló határokon belül mozog, akkor viszonylag szűk megoldási skálát eredményezhet. Nyilván cél, hogy ezt növeljék, csak kérdés, hogy az átlaghoz képest eltérőbb vélemények, nézőpontok mennyire kapnak teret. Meg természetesen igyekeztem leegyszerűsíteni, mert valóban nagyon sok mindent figyelembe kell venni egy tervezés során.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Persze, nyilvánvaló; de ha egy egész közösség preferenciája ugyan az, illetve hasonló határokon belül mozog, akkor viszonylag szűk megoldási skálát eredményezhet. Nyilván cél, hogy ezt növeljék, csak kérdés, hogy az átlaghoz képest eltérőbb vélemények, nézőpontok mennyire kapnak teret. Meg természetesen igyekeztem leegyszerűsíteni, mert valóban nagyon sok mindent figyelembe kell venni egy tervezés során.
Ki van ez találva. Ilyen szintem nagyon leegyszerűsítve úgy működik (dandartól felfelé), hogy a parancsnok a törzséből alakít 3 vagy több csoportot akiknek az a feladatuk, hogy a parancsnok alapvető elgondolása alapján megtervezzék az adott műveletet. Fontos, hogy a csoportok terveinek markánsan elterőnek kell lenni (tehát nem lehet az, hogy az egyik csoport északról a másik meg észak-keletről támad). Amikor megvannak a tervek akkor szépen lemodellezik (ezt hívják wargame-nek) a parancsnok előtt. Miután megvolt az összes terv modellezése, kiválasztja a parancsnok legmegfelelőbb tervet (vagy a 3-ból gyúrnak egyet vagy, ha egyik sem tetszik neki kezdik elölről stb.).

Igen, így is megjelenik a személyes preferencia amiről beszélsz, de közel sem olyan hangsúlyosan ahogy gondolod.
 

tomippo

Well-Known Member
2016. május 16.
3 325
10 371
113
UJF2Sbt.jpg