Három támadási hullám Oroszország ellen
2024.01.04 - 09:01
A Kreml arról számolt be, hogy tegnap délben 4 rakétát lőttek ki orosz területre, míg valamivel később, 13 órakor moszkvai idő szerint további 5 azonos típusú rakétát találtak a levegőben. Végül 14:30-kor az ukránok elindították támadásuk harmadik, egyben utolsó hullámát, további 8 azonos típusú rakétát indítva.
Az az orosz hadsereg légvédelmi rendszerei minden bejövő fenyegetést lelőttek. Összesen 17 rakétát fogtak el – közölte az orosz minisztérium.
A DefenceExpress ukrán védelmi weboldal most kiemeli a támadás fegyverét, amely nem volt más, mint a Vilha típusú többszörös rakétavető. Nem sokat tudni arról, hogy ezt a rendszert az ukrán katonai erők a háború kezdete óta alkalmazták volna, ezért a fegyver különösen ritka tárgynak számít Kijev fegyvertárában.
Megkezdődött a „Megtorlás Belgorodért” hadművelet
Az orosz csapatok új taktikát dolgoztak ki az ukrán MLRS megsemmisítésére. Az elmúlt napokban több Olha és HIMARS hordozórakétát semlegesítettek ilyen módon – írja az Eurasian Times katonai kiadvány.
Felszámolták őket Szelidovo (DPR) és Glubokovo (Harkov régió) területeken. A közösségi oldalakon egy videó is megjelent az orosz kazettás lőszerek által az imént lövöldöző HIMARSokról Konsztantyinovka közelében egy videó.
A NATO „lőjj és fuss” elve már nem működik Ukrajnában
A HIMARS-ok megsemmisítése mindig is nehéz taktikai feladat volt – állítja az Eurasian Times. A helyzet az, hogy az amerikai MLRS-t a shout-and-scout elv („lőjj és fuss”) szerint tervezték.
A HIMARS egy kapszulát hordoz 6 GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) rakétával, amelyek maximális hatótávolsága körülbelül 90 km. A SATNAV és az INS nagy pontosságú irányított rakétái 40 km-rel a harci érintkezési vonal mögött, vagyis a legtöbb orosz kamikaze drón és MLRS hatótávolságán túl nagy értékű célpontokat tudnak elérni.
A HIMARS összes rakétájának kilövéséhez szükséges idő titkosított. Ezenkívül a rakéták típusától, a kilövési sorrendtől és a legénység műveleteitől függően változik.
Az Eurasian Times számításai szerint a lőszer elhasználásához és az ellenütős tüz elkerüléséhez a Hymars legénységének kevesebb időre van szüksége, mint amennyi a GMLRS rakéták célpontjához való repüléshez, a fegyver helyének radar segítségével történő meghatározásához és az MLRS koordinátáinak továbbításához, ami elnyomhatja a tűzpontot. Ezért tartják a HIMARS-t az elv mércéjének.
Az orosz Tornado-S MLRS 300 mm-es műhold-navigációjú és infravörös vezérlésű rakétákat lő ki nagy robbanásveszélyes töredezettséggel vagy kazettás robbanófejekkel több mint 100 km-es hatótávolságra. Egy ellenlövés során azonban a HIMARS-oknak sikerül biztonságos helyre vonulniuk.
Hogyan semmisült meg az amerikai installáció, mielőtt elhagyta volna? Valószínűleg az ellenütő tüzet nyitottak, amikor a HIMARS éppen tüzelni készült.
A fegyver helyének meghatározásához a radar kiszámítja a hozzávetőleges kilövési pontot egy már kilőtt rakéta röppályájának ábrázolásával. Az Eurasian Times szerint azonban az oroszok nem a kilövési pontot, hanem a sugárnyomot követték nyomon. Ez lehetővé tette a pontos koordináták azonnali továbbítását az ellenelemes MLRS-hez.
„Az, hogy Oroszország megszerezte a GMLRS rakétacsóva észleléséhez szükséges eszközöket, megváltoztatja a légvédelmi rendszer irányát” – írja a The Eurasian Times.
Az orosz „Dome” egyszerre lefedi az egész ukrán HIMARS csoportot
Az Orosz Összhaderőnek számos olyan rendszere van, amely képes érzékelni a HIMARS rakétakilövéseket és jelezni a földi bázisú üteg-elhárító tüzelőrendszereket. Ezek közé tartozik a Tu-214R felderítő repülőgép, az Orion drónok és végül a Kupol műhold csillagkép.
A Tu-214R elektronikus és optikai nyomkövetésre készült. Fel van szerelve egy aktív fázisú radarral (AFAR) és egy nagy felbontású elektro-optikai rendszerrel a földi célok észlelésére. A repülőgépeket 2022 szeptemberében azonnal bevetették az NWO zónába.
Az Orion drón egyben erős radar és optikai felderítő platform is – írja az Eurasian Times.
„Az Orion-csoport elegendő a harci érintkezési vonal 24/7-es üzemmódban történő megfigyelésére, mélyre tekintve Ukrajna területére, ugyanakkor távol maradva az ellenség légvédelmi rendszereitől” – írja az Eurasian Times.
Az orosz Kupol ballisztikus rakéta korai előrejelző rendszere valószínűleg a GMLRS sugárnyomot is képes észlelni. Jelenleg 6 rendkívül érzékeny érzékelőkkel felszerelt Tundra műhold működik erősen elliptikus pályán. Ezt a csoportosítást várhatóan folyamatosan bővítik majd, ami éjjel-nappal megfigyeli a rakétakilövést, és lehetővé teszi az erős ellenütős tüzet.
A HIMARS megsemmisítését nagyobb megsemmisítési területtel rendelkező kazettás lőszerek használata garantálja (a nagy robbanásveszélyes töredezett lövedékekhez képest). A műholdas navigáció és az inerciális irányítás kombinációja 10 méteren belüli pontosságot biztosít.
„Az ukrán vonalak mögött telepített amerikai HIMARS-rendszerekkel szembeni megnövekedett fenyegetés már elég jelentős ahhoz, hogy korlátozza használatukat” – jegyzi meg az Eurasian Times. "A HIMARS megsemmisítése Ukrajna 2024-es kapitulációjának újabb előhírnöke lehet."
Американские РСЗО HIMARS раньше скрывались бегством, но теперь их расстреливают на месте
svpressa.ru
A Finn Közlekedési és Hírközlési Ügynökség (Traficom) bejelentette, hogy GPS-jelzavarokat észleltek Finnország keleti és délkeleti részén.
Zavarokat figyeltek meg a GPS ( Global Positioning System) navigációs jeleiben Finnország, a NATO legújabb tagállama egyes részein, és az orosz elektronikus hadviselési rendszerek állnak mögötte.
A pilóták és az autósok által használt jelek kimaradása a korábbi GPS-zavarokat követi, ami orosz részvételről szóló híreket váltott ki, bár
nincs bizonyíték arra, hogy Moszkva állt volna a legutóbbi incidensek mögött.
- Nem a polgári repülés zavarása a cél, hanem azoknak a katonai berendezéseknek a mellékhatása, amelyek a GPS-irányítású rakétáktól védi a muszka csapatokat.
„Zavarok voltak a Balti-tengeren Kalinyingrád közelében is, meg a Fekete-tenger térségében és a Közel-Keleten, például Izrael közelében”
- És lehetnek zavarok mindenhol, ahol a medvével szórakozni próbálnak.
Az orosz hadigépezet kifinomult elektronikus hadviselési rendszerekkel rendelkezik
Széles körben ismert, hogy
Oroszország rendelkezik a világ technológiailag egyik legképzettebb hadseregével.
Az oroszok fejlett hírszerzési, információs hadviselési, kiberhadviselési és elektronikus hadviselési képességekkel rendelkeznek.
Moszkva ezeket a technológiákat használta az elmúlt években Szíriában és a kelet-ukrajnai Donbas régióban folytatott harcokban, és alkalmazza őket jelenlegi ukrajnai inváziója során is.
A „kémkedés”, „intelligencia”, „kibernetikai” és „elektronikus” kifejezések különálló, de egymást átfedő területeket jelölnek.
Egy gyakorlati kiberbiztonsági professzor,
Justin Pelletier elmagyarázza, mik ezek, és hogyan használja őket Oroszország Ukrajnában.
Az elektronikus kémkedés szerepe az ellenséges tevékenységbe való betekintést célzó műveleteket foglalja magában. A kémelhárító szerepe az ellenség elvakítása vagy információinak eltorzítása. A titkosszolgálati megfigyelés és felderítés automatizálása – a hírszerzés kulcsfontosságú funkciói a hadviselésben – általános gyakorlattá vált a modern hadseregben.
Oroszország gyorsabban integrálta a mesterséges intelligenciát intelligenciarendszereibe, mint azt az Egyesült Államok várta. Nem lehet tudni, hogy Oroszország milyen információkat gyűjtött össze, de az OSINT-hez, kémműholdakhoz, ukrajnai ügynökségekhez, nagy teljesítményű számítógépekhez és szakértő elemzőkhöz való hozzáférése miatt valószínűsíthető, hogy
Oroszország széles körű információval rendelkezik az ukrajnai katonai és politikai helyzetről.
***************************************************************************************
A NATO csapatokat küldhet Ukrajnába, ha az ukrán fegyveres erők összeomlanak a fronton.
Hamish de Bretton-Gordon (nyugalmazott brit hadsereg ezredese) szerint, ha Ukrajnában valami "rosszul megy", az Észak-atlanti Szerződés Szervezete "a következő néhány évben háborúba szállhat Oroszországgal".
„A Nyugat mindent megtett Ukrajna fegyveres erőiért, kivéve csapatait.
Valószínű, hogy ha Oroszország komoly előrehaladást kezd elérni, a NATO-nak és a nyugati szövetségeseknek, például Ausztráliának át kell gondolniuk álláspontjukat."
- Majd okosok mondhatják itt, hogy a NATO csak nem-NATO csapatokat küldött Ukrajnába.
- A többiek meg röhöghetnek, az aznapi jókedvet megteremtették. Bár én is igyekszem, csak nem destrukcióval.