Ha az USA leállítja a segélynyújtást, más országok is megteszik, Ukrajna összeomlik
A Nemzetbiztonsági Tanács stratégiai kommunikációs koordinátora, John Kirby "nagyon valószínűnek" tartotta, hogy a nyugati országok megvonják a támogatást Ukrajnától, ha az Egyesült Államok Kongresszusa nem támogatja új segélynyújtást Ukrajnának.
"Számítanunk kell arra, hogy egyes szövetségeseink és partnereink eltérő döntéseket hoznak, ha azt látják, hogy az amerikai vezetés megingott, vagy hogy az Egyesült Államok felhagy Ukrajna támogatásával" - mondta John Kirby a tájékoztatón.
" Ennek potenciálisan pusztító következményei lesznek Ukrajnára nézve " - tette hozzá John Kirby.
Az adminisztráció néhány hónappal ezelőtt kérést intézett az Egyesült Államok Kongresszusához.
A Fehér Ház összesen mintegy 106 milliárd dollárt akar kapni, ebből mintegy 60 milliárdot Ukrajnának szánnak.
A bevándorlással kapcsolatos viták voltak a fő ok, amiért a Kongresszus eddig nem értett egyet a Fehér Ház Ukrajnának és Izraelnek nyújtott segélykérelmével.
The White House believes that combat action in Ukraine in the next few months will be critical for its defence, and Congress must therefore make a decision on support for Ukraine swiftly. Source: John Kirby, Coordinator for Strategic Communications at the National Security Council in the White...
news.yahoo.com
Pletykák szerint Zaluzsnij ukrán tábornokot hamarosan kirúgják - helyére a GRU-s Budanov kerül
Stephen Bryen - Weapons and Strategy // 2024. jan.22.
Ukrajna a fordulóponton van
Kijevben az a hír járja, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kirúgja Valerij Zaluzsnij tábornokot, az ukrán fegyveres erők vezetőjét. Zelenszkij és Zaluzsnij már jó ideje vitában állnak egymással. Az ürügy valószínűleg a Donyecktől északra fekvő Avdejevkában és környékén elszenvedett veszteségek lesznek, amely ukrán katonai erődítmény. A pletykák szerint Zaluzsnyijt Kirilo Budanov, a katonai hírszerzés vezetője váltja majd.
A helyszíni jelentések szerint az oroszok előrenyomultak a város déli részén, számos lövészárkot és erődítményt kiiktatva, és az orosz hadművelet egyre nagyobb lendületet és erőt nyer, ahogy újabb csapatok vonulnak be a harcba.
Aligha kétséges, hogy Oroszország sikeres lesz. Bár az ukrán hadsereg képes lehet késleltetni az oroszokat, de nincs olyan képessége, hogy megállítsa őket. Ha Ukrajna megpróbál további erőket bevonni, hogy növelje az esélyeit, akkor az orosz fenyegetéseknek nyitva áll az érintkezési vonal mentén máshol is.
Avdejevka, bármilyen fontos is, csak ürügy Zelenszkij számára. Hűséges emberekre van szüksége maga körül, mivel a helyzete egyre bizonytalanabbá válik. Európai és amerikai szövetségesei, akik még mindig azt mondják, hogy fegyverekben és pénzügyi támogatásban meg akarják adni neki, amit akar, megértik, hogy Ukrajna nem tud ellenállni az orosz katonai nyomásnak.
Ezért van most Európa pánikban, Washington pedig új politikát keres.
Európa úgy véli, hogy ha Oroszország győz Ukrajnában, ami most valószínűnek tűnik, akkor Európát Oroszország fenyegeti, és az európaiak nincsenek felkészülve. A NATO vezetői és politikusok Németországban, Svédországban, Hollandiában, Észtországban, Lengyelországban és máshol a NATO védelmének megerősítéséért kiáltanak. A január végén kezdődő, közel öt hónapos NATO-gyakorlat célja, hogy demonstrálja Oroszországnak, hogy a NATO kiáll és harcol. A gyakorlat azonban azt is megmutathatja az oroszoknak, hogy mit kell tenniük, ha konfliktusra kerül sor.
A NATO állítólagos 90.000 katonás hadgyakorlata a magasztos Steadfast Defender (Rendíthetetlen védő) nevet kapta. A NATO megbízhatóságának fogalmát hivatott erősíteni. Az oroszok eközben lemondták a Zapad (Nyugat) nevű nagy hadgyakorlatukat, amit Európa megértett. Oroszország azt mondja, hogy az új katonák, tengerészek és repülők kiképzésére kell összpontosítania.
Európának nincs sok támasza, hiszen Európa biztonsága akut módon az Egyesült Államoktól függ. A Szovjetunió összeomlása óta, de talán már jóval korábban is, az európaiak a szociális kiadásokra összpontosítottak, és keveset fektettek védelmi programokba. Ami még rosszabb, hogy sokan közülük a stratégiai tartalék hadianyagukat Ukrajnába küldték, így üres polcok és raktárak maradtak. Németországban, amelynek a Zeitenwende (Fordulat) szlogen alatt kellett volna újjáépítenie fegyveres erőit, a német kormány a 108 milliárd dolláros alapból pénzt és fegyvereket adott Ukrajnának.
Miközben Oroszország a jelek szerint elrendelte, hogy védelmieszköz-gyártó vállalatai további műszakokban dolgozzanak a fegyverek gyártása érdekében, Európában vagy az Egyesült Államokban keveset tettek azért, hogy a gyártás valóban előrehaladjon. Ehelyett munkaerőhiány, ellátási lánc problémák és lassú beszerzési megrendelések vannak. Eközben az USA kirakta az Ukrajnába küldött kritikus háborús harci készleteinek nagy részét, így nagy bizonytalanságot hagyva maga után, hogy Amerika meg tudja-e menteni Európát, még ha akarja is.
Félretéve az Európát fenyegető közvetlen orosz fenyegetés hitelességét vagy annak hiányát, az Egyesült Államok megváltoztatja politikáját, és felismeri, hogy nem nyerhet hagyományos háborút Oroszország ellen. (Ami azt is jelenti, hogy nem nyerhet hagyományos háborút Kína ellen, talán még Irán vagy a jelentéktelen hutik ellen sem.) Mindez jól látható Irakban, ahol az amerikai támaszpontokat és létesítményeket rendszeresen bombázzák iráni milíciák, Teherán parancsára. A céljuk az, hogy az amerikai csapatok elhagyják Irakot és Szíriát, és ezt elérve bebizonyítsák, hogy az USA megbízhatatlan és alkalmatlan arra, hogy rájuk támaszkodjanak.
Az új Ukrajna-politika az elmúlt hónapokban alakult ki. Ha jól értjük, a politika célja, hogy megbirkózzon azzal az új valósággal, hogy Ukrajna elveszíti a háborút, és az ukrán kormánynak esetleg ki kell ürítenie Kijevet. Az új politika alapköve Budanov tényleges irányítása, és Ukrajna fővárosának áthelyezése, valószínűleg Lvivbe. Operatív szempontból a politika a különleges műveletek, merényletek, bombázások és minden más eszköz - beleértve egy atomreaktor felrobbantását is - alkalmazása lesz az oroszok megbüntetésére és egyensúlyuk fenntartására. Zelenszkij már most előkészíti a terepet, mondván, hogy Oroszország fel fog robbantani egy atomreaktort. Az oroszok kétségtelenül tisztában vannak azzal, hogy a célpont egy nyugat-oroszországi reaktor lesz, és ukrán szabotőrök fogják végrehajtani a küldetést.
Washingtonnak három dologra van szüksége.
Az első az, hogy
tudja folytatni a háborút, és hogy továbbra is pénzt követeljen a Kongresszustól. Ez nehéz feladat, mert ha Ukrajna összeomlik, akkor nehéz lesz támogatást szerezni egy vesztes vállalkozáshoz. A valóság valószínűleg az, hogy a Biden-kormányzat nem számít arra, hogy a kongresszus további milliárdokat fog átadni, különösen, ha szinte biztos, hogy a patkánylyukba kerül. Amit tenni akarnak, az az, hogy a Kongresszust és a republikánusokat hibáztatják Ukrajna elvesztéséért.
A második kényszer, hogy
működőképes maradjon egy nyugatbarát ukrán kormány, még akkor is, ha el kell hagynia Kijevet. Ez azt is jelenti, hogy a jelenlegi kormánynak politikailag túl kell élnie: ha államcsíny történik, akkor minden fogadásnak vége. Washingtonnak tehát meg kell akadályoznia a politikai összeomlást. Ez nagy feladat, mert az ukránok érthetően elégedetlenek, sőt, nyomorultak, hiszen fiatal és idős férfiak kénytelenek egy vesztes háborút megvívni, és sokan közülük nem térnek haza.
A harmadik imperatívusz az, hogy Oroszországot távol kell tartani Európától, vagyis
az európai országoknak nem szabad saját üzletet kötniük Moszkvával.
Ahogy Kijev megy, úgy megy Európa és a NATO is.
Ha az oroszoknak sikerül oroszbarát kormányt ültetniük Kijevbe, az európaiaknak gyakorlati megoldást kell találniuk a Moszkvával való együttélésre. A kulcsszereplő Németország, és a jelenlegi német kormány nem hajlandó tárgyalni Oroszországgal, legalábbis most nem. De ez a közeljövőben megváltozhat. Ha Ukrajna elbukik, Németországnak változtatnia kell a politikáján. A kormánya számára a legegyszerűbb módja az irányváltásnak, ha az Egyesült Államokat hibáztatja valamiért, például az Északi Áramlat gázvezeték megsemmisítéséért. Ez megnyitná az ajtót a Putyinnal való beszélgetés előtt.
Ukraine is at the tipping point
weapons.substack.com