Ezt az orosz-ukránt amúgy én egy Észak-Dél szláv változatának érzem, mely a második világháború hadszinterein vonul végig, és akár a második világháború eseményeivel is párhuzamba lehet állítani, de szerintem a Észak-Dél jobb.
Anno a rabszolgaság és a nem rabszolgaság volt a téma, most ideológiailag a náci típusú elnyomó nacionalizmus áll szemben a poszt-szovjetista orosz nacionalista imperalizmussal.
A seregek közül az ukrán az elején ütősebbnek tűnt, de végül felülkerekedik a hátország, mint 1865ben történt.
Anno a déli sereg szervezettebb és jobban felszerelt volt, mégis, ugyanúgy felmorzsolódott a kezdeti harcokban, ahogy az ukrán tette.
Anno Dél mellett állt a gyapottermelés és textilipar miatt Nagy-Britannia, ill. Franciaország, most pedig Ukrajna mellett. Ennek ellenére Észak meg mindenki mással volt jóban. Semmi se változott, pár országnév megváltozott, de most Oroszországnak csápol az arab világ, Ázsia és Afrika.
Anno nem mert Nagy-Britannia beavatkozni, és más okokból, de most se mer.
Anno is szállított a mai "nyugat" fegyvert Délnek, ahogy most is szállít Ukrajnának. De ahogy anno Észak maga állította elő azt, amivel legyőzte Délt, most Oroszország teszi azt.
Hasonlóak az orosz-ukrán lakossági arányok is, legalábbis a hivatalos, mint volt 1861-65 között az észak-déli, ahogy hasonló a termelt érték, megművelt föld, mezőgazdaság, vasút, ipar, ipari termelés, természeti kincsek, bankháttér és pénzügyi vonal aránya. Egyik sem Ukrajna javára, ahogy anno egyik sem a Dél javára. Dél már a háború elején kb. mindegyikben a töredéke volt Északnak, ami sokkal rosszabb lett a háború előrehaladtával, és ugyanez van most Ukrajna és Oroszország kapcsán is.
Voltak kezdeti déli sikerek, és voltak kezdeti ukrán sikerek is, ennek ellenére ahogy anno Sherman, most az oroszok törnek előre.
Ahogy anno Washington ill. Richmond, most Moszkva és Kijev a cél. Ahogy anno Richmond előtt megállították Északot, úgy állították és került feladásra orosz részről a kijevi pozíció 2022ben. Volt sikeres déli offenzíva, és volt sikeres ukrán is. De a kezdeményezés egy év után, ahogy 1862ben Észak, úgy 2023ban Oroszország kezébe ment át.
Volt nagyvolumenű déli támadás, ami később vereség közeli állapotba hozta Délt, ugyanúgy ahogy tavaly volt ugye egy ukrán, ami hasonló "sikereket" ért el Oroszország irányába.
Ami Északnak New-Orleans bevétele volt, az volt Oroszországnak Mariupol elfoglalása.
A háború legelején volt békekötési javaslat Északról Délre, és volt Oroszországból Ukrajnába. Sikertelenül.
Ahogy a déli flotta nem volt számottevő, ugyanúgy nem az most az ukrán (mert már nem létezik). Észak kb. azt csinált a tengereken, amit akart, és a Merrimack és Monitor déli-északi párharcát leszámítva, már az orosz flottának sem az ukrán flotta az ellenfele ...
Ahogy anno a gyapot exportja volt ultrafontos Délnek, hogy pénzhez jussanak, most az ukránoknak az ukrán gabona. Ahogy akkor se sikerült ezt fenntartani Délnek, most se sikerül Ukrajnának.
Ahogy anno a déli hadsereg szép csendben elfogyott, ugyanúgy fogy most el az ukrán is. Ahogy mindig nagyobb erőforrása volt Északnak emberben, iparban, felszerelésben és bármikor bármit előhúzhatott, napi két millió dollárt elköltve a háborúra, ugyanúgy van most nagyobb erőforrása a felsoroltakban Oroszországnak, és a természeti kincsek eladásából mindezt fedezni tudja.
Ami más: anno Észak szankcionálta Délt és tartott fennt gazdasági blokádot, ost Oroszországot szankcionálja a Nyugat és tart fenn gazdasági blokádot.
Anno erre ráment Dél gazdasága, most erre furcsamód a nyugati gazdaságok mennek rá ...
Ahogy anno egy győzelmet, egy nagy győzelmet keresett a nemzetközi elismerés magasabb fokához a Dél, ugyanazt teszi most Ukrajna is, kb. ugyanakkora sikertelenséggel.
Hiába volt Dél masszív és erős kezdeti hadsereggel megáldva, ha ugyanúgy pusztult az el az elején, mint ahogy az ukrán kezdeti hadsereg a háború első évében.
Hiába akarta Dél a harcokat Északra helyezni, nem sikerült neki, ahogy a harcok is ukrán területen, nem pedig oroszon folynak.
Hiába volt kezdetekben jobb a morál és egyszerűbb a politikai cél (csak annyit akart Dél, hogy Észak kopjon le róla, és külön állam lehessenek, saját külpolitikával), ebbe Észak nem akart belemenni, ahogy most Oroszország se akar belemenni, hogy Ukrajna a NATO tagja legyen tőle pár kilométerrel távolabb.
Ami Délnek volt Gettysburg, az volt Ukrajnának Bahmut. Legalábbis a harcok kimenetelében.
Ahogy alig cserélődött a déli vezérkar, ugyanúgy alig cserélődött az ukrán, miközben az északi meg folyamatosan változott, ugyanúgy, ahogy az orosz. Ennek ellenére ahogy a vezetés összeállt, Grant került a főparancsnoki poszra, Sherman meg alá, megváltozott a háború menete, ahogy az orosz átrendeződéssel megváltozott az orosz csapatok harci tevékenysége is.
Ami anno Lincolnak volt Stanton hadügyminiszter, az most Putyinnak Szojgu. Ahogy Stanton megszervezte az északi hadigazdaságot, Szojgu megszervezte az oroszt.
Ahogy Davis kémjei rajtaütöttek északi politikusokon és tiszteken, ugyanúgy ütnek rajta Budanov emberei orosz területen orosz politikusokon, bloggereken és ütöttek ki katonákat, civileket.
Amit anno az északi flotta csinált a déli tengerparti városokkal, azt most az orosz légierő teszi az ukrán városok főbb ipari létesítményeivel.
Ahogy a Chattanooga körüli harcok voltak azok, amelyek Atlanta bevételéhez vezettek a háború 3. évében, valószínűleg most a Harkov körüli harcok fogják idén vagy jövőre Harkov elestét okozni.
Ahogy Észak és Dél kapcsán a döntő tényező végül a háborúpárti Lincoln győzelme volt az 1864es választásokon, ugyanúgy a döntő tényező az orosz-ukrán háborúban a 2024es választásokon aratott a háborúpárti Putyin győzelme lesz.
Ahogy régen Észak a feketéket, ugyanúgy dobja bele most Oroszország a nemzetiségeit a harcokba. Ahogy régen lelkesek voltak a feketék a felszabadítást követően, ugyanúgy lelkesednek a csecsenek, burjátok és a többiek is, hogy megmutathassák, hogy immár ők is Oroszország része.
Ahogy anno Észak több fronton történt támadása vezetett el a déli összeomlásig, vsz ugyanúgy fog elvezetni Oroszország mostani több frontos támadása az ukrán összeomlásig.
Az emberveszteségek sokkal jobban fájtak Délnek, mint Északnak, ahogy jobban fáj most Ukrajnának, mint Oroszországnak.
Ahogy elfogyott és elege lett a háborúból Délnek, úgy fog elfogyni és lesz elege a háborúból Ukrajnának is.
Ahogy anno Észak bevette Richmondot, vsz ugyanúgy fogja bevenni Oroszország Kijevet is. Ha Harkov is úgy végzi, mint Atlanta, és Kijev is, mint Richmond, akkor a történelem ismét megismétli önmagát, és ahogy észak építhette újra mindkettőt, úgy Oroszország is építheti majd újjá mindkettőt.
Ahogy anno Richmond bevétele, ill. a katonai készletek és emberállomány kimerülése után Lee aláírta a féltétel néküli megadást Appomatoxban, vsz ugyanúgy fogja Kijev eleste után Ukrajna is aláírni azt ott, ahol éppen megengedik neki.
És ha tényleg még 2025ben is harcolnak, valószínűleg ugyanúgy, ahogy Észak és Dél ismét egyesült, ugyanúgy egyesülni fog Ukrajna és Oroszország is, még ha talán nem is teljes mértékben, de úgy 80%ban.
A demilitarizáció és a rabszolgaság déli megszüntetése után Dél tulajdonképpen azt mondhatjuk, hogy "olcsón" megúszta. Hogy Ukrajna megússza-e olcsón a demilitarizáció és nácitlanítás után? Nos, ebben azért az 1950es évek szovjet nagyvonalúsága után nem reménykednék ...
Hogy itt is lesz-e slusszpoén, megölik Putyint, mint megölték Lincolnt, vagy még Zselés is csak rövid időre kerül börtöbe, mint került Davis anno, passz, de majd megtudjuk. Minden esetre a történelem tényleg mindig ismétli önmagát. Itt jegyezném meg, az USA azután lett sokkal komolyabb tényező, hogy Észak megnyerte Dél ellen a polgárháborút ...
Más.
2014.05.11.:
https://twitter.com/i/status/1789266822279143743
Ukrajna egy kicsit más a férfiaknak, mint a nőknek:
https://twitter.com/i/status/1789227811665817994
A fentiek alapján "Atlantában" minden gromek!
https://twitter.com/GoncharenkoUa/status/1789175787666489589
Mindeközben: