honved:
"Nos élelmiszerellátásának több mint 50 %-a nyugati import."
A világon nincs olyan nagyobb ország, amelyik az élelmiszerek több, mint 50 %-át importálja. Ez legfeljebb Luxemburg, Vatikán és hasonló kaliberű törpékre lehet igaz. Az orosz élelmiszer import aránya valójában 10 % körüli. Egyes termékcsoportoknál persze magasabb. Húsból 30 %, tejtermékből 20 %. Ezek a számok a teljes importra vonatkoznak és nem csak a nyugatira.
"Ezt kiváltani dél amerikai termékekkel azért nem megy vasárnapról hétfőre."
A szabad árualap (felesleg, le nem kötött export kapacitás, hívd ahogy akarod) esetén max. egy hónap kell hozzá, amíg megkötik a szerződéseket és odaér a szállítmány. Az e feletti rész esetében annyi az időigény, amíg felfuttatják a termelést a vágóhídon, a tejfeldolgozóban, stb.
Akik azt akarják bemagyarázni, hogy Oroszországnak milyen szörnyen rossz lesz, azok nem gondolják végig, hogy az importtilalommal érintett áru itt marad Európában és nyomott árakat okoz, valamint azt, hogy az EU élelmiszer piacára kevesebb import érkezik. Ez felesleget generál az EU-ba exportáló országoknál, amit Oroszország el tud szívni. Akár még jó áron is.
Oroszország évek óta önellátásra törekszik élelmiszerek terén. Putyin erre most talált egy erős ösztönző eszközt. Ha az import tilalommal csak az éhenhalást lehetne elérni, vagy a nagyon drasztikus drágulást, akkor nem lett volna bolond pont az élelmiszer importot tiltani. Megtehette volna ugyanezt mondjuk a gépjárművekkel is. Oroszország híresen nagy autó importőr.
"Nem beszélve az Orosz gazdasági fejlődés jelenlegi leállásáról, ami nagymértékben a háború miatt következett be."
A háború csak a második negyedévet érintette, a szankciók meg még azt sem, de bizonyára hosszú távú adatsor áll rendelkezésre ahhoz ,hogy ezt így ki lehessen jelenteni.
A valóságban az első negyedéves növekedés 0,9 % volt. A 2. negyedéves 1,2 %. A teljese első féléves 1 %.
"Más kontitnesről érkező élelmiszerek igen csak drága pénzen lesznek megvásárolhatók az emberek számára.
Mert a Brazil csirke, Argentin disznó, nem annyiban lesz a boltban, mint a Magyar, vagy Lengyel."
A brazil csirke konkrétan annyira olcsó, hogy az EU-nak dömping vámot kellett rá kivetnie. Az orosz sertésimport nem kis része jelenleg is Brazíliából származik, mert az a legolcsóbb.
Az élelmiszer tilalom a legnagyobb mértékben a norvég halászati termékeket érinti, amit az oroszok saját fogással és ázsiaival tudnak pótolni. A második helyezett a szívási listán a lengelek, főleg gyümölccsel, főleg almával. A világ almatermelésének 1/3-át Kína hozza össze. Az EU-ban mindössze a világtermelés 15 %-a terem. A harmadik legnagyobb érintett Hollandia elsősorban tejtermékkel. Ezt lesz a legnehezebb pótolni. A negyedik a Spanyolok. Az ő déli gyümölcseiket, Törökországból, Észak-Afrikából, Dél-Amerikából könnyedén pótolni lehet és még az ára sem számottevően magasabb.