"Horvátország megkapta az ajánlatokat: Új és használt F-16, új Gripen és használt Rafal van versenyben
Tegnap a horvát kormány harci repülőinek beszerzéséért felelős tárcaközi bizottság ajánlatot kapott többcélú vadászrepülőgépek (VnBA) beszerzésére, amelyet az ajánlatkérésen (RFP) keresztül kért idén január 15-én. Ezután a VnBA ajánlat iránti kérelmet hét országnak, Franciaországnak, Görögországnak, Olaszországnak, Izraelnek, Norvégiának, az Egyesült Államoknak és Svédországnak küldték meg, benyújtásuk eredeti határideje május 7-e volt, de a Corona vírusjárvány miatt elhalasztották - írja az Obris portál.
A horvát védelmi minisztérium (MOD) bejelentette, hogy Franciaországból, Izraeltől, az Egyesült Államoktól és Svédországtól érkeztek ajánlatok, hogy lezárult az ajánlattételi szakasz, és az értékelési folyamat megkezdődött, és ez év végéig tart. Mario Banožić honvédelmi miniszter kijelentette, hogy az érvényesítés és az értékelés folyamata három hónapig fog tartani, ezt követően ennek alapján közbeszerzési javaslatot tesznek, amelyet a kormány elé terjesztenek. Megerősítette, hogy 12 repülőgép vásárlását tervezik, és elmondta, hogy nehéz megbecsülni a végső költségeket.
Tegnap Banožić védelmi miniszter megerősítette a horvát média azon írásait is, miszerint az RFP-t januárban küldték új vagy használt repülőgépek vásárlására, nevezetesen új F-16-osokat az Egyesült Államokból, új Gripent Svédországból, használt francia Rafale-t, használt EF-2000-t Olaszországból és használt F-16 Görögországból, Izraelből és Norvégiából. Ajánlatok azonban csak 4 országból érkeztek, az Egyesült Államokból az új F-16 Block 70-hez, Svédország az új Gripen C és D blokkokat kínálja, Franciaország a Rafale-t, Izrael pedig az F-16C és a D Block 30-at.
A svéd ajánlat egy úgynevezett "kormány-kormány" ajánlat a horvát védelmi minisztériumnak - írja az Obris - Svédország és Diana Helen Madunic horvátországi svéd nagykövet a Svéd Védelmi Anyagigazgatás (FMV) képviselőinek kíséretében. A Gripen gyártója, a SAAB vállalat nem sokkal később a honlapján jelentette be, hogy a svéd kormány, valamint az FMV 12 új Gripen C és D modellt ajánlott Horvátországnak.
Ezenkívül bejelentették, hogy Svédország testre szabott stratégiai együttműködési csomagot kínált, amely megerősíti a horvát védelmi ipart és hozzájárul a horvát biztonsághoz azáltal, hogy hosszú távú partnerséget épít ki a stratégiai ágazatokkal. Jonas Hjelm, a SAAB alelnöke és légiközlekedési üzletágának vezetője elmondta, hogy ha Horvátország a Gripent választja, akkor a SAAB készen áll az ismeretek és a technológia átadására, valamint egy regionális repülési központ létrehozására Horvátországban a támogató szolgáltatások számára. Hozzátette, hogy ez hosszú távú együttműködést fejlesztene a helyi védelmi iparral és az akadémiai szektorral, ami mintegy 500 csúcstechnológiai munkahelyet teremtene.
Az Obris portál arról is beszámol, hogy a következő ajánlatot Robert Kohorst horvátországi amerikai nagykövet személyesen nyújtotta be, aki azonban nem tett megjegyzést. Utána a MOD székházának bejáratánál figyeltek fel Franciaország és Izrael nagykövetségeinek képviselőire, akik szintén nem szóltak a jelenlegi médiához. Az ajánlatok benyújtásának befejezése után a vadászrepülőgépek beszerzéséért felelős tárcaközi bizottság képviselői megszólították az összegyűlt újságírócsoportokat.
Zvonimir Frka Petesic, a Bizottság tagja elmagyarázta, miért csak 4 ajánlat érkezett. A médiának elmondta, hogy Norvégia feladta, mert nem tudta teljesíteni a kitűzött feltételeket, míg Olaszország és Görögország nem tudott válaszolni a megadott határidőn belül. Robert Hranj admirális elmondta, hogy a repülőgép-kiválasztás második, utolsó szakaszába már belépnek, hogy a beérkezett ajánlatok érvényesítését először a következő két hónapban hajtják végre a horvát állam és a katonai vezetéssel, valamint az ajánlattevőkkel együttműködve, majd újabb, végső és legjobb ajánlatot kell kérni. az úgynevezett A BAFO-t (a legjobb és a végső ajánlat), majd a végső ajánlatok mindegyikét kiértékelik, amely körülbelül egy hónapig tart, és mint említette, ennek határidejét december 12-re tűzik ki.
Hranj admirális kifejtette, hogy ezt követően megvalósíthatósági tanulmány készül, és a bizottsági javaslatot ezután az elfogadott eljárásnak megfelelően benyújtják a Parlament Védelmi Bizottságának és a Védelmi Tanácsnak. E két testület végső javaslata a horvát kormányhoz kerül, és Hranj hozzátette, hogy ebben a szakaszban nehéz megmondani, hogy mikor lesz. Bár magukról az ajánlatokról nincs sok részlet, az admirális elárulta, hogy az ajánlatok kérték az ún teljes megközelítés, azaz. keresni egy teljes csomagot, amely tartalmazza a pilóta kiképzését és technikai összetételét, karbantartását, szerszámait, kiegészítőit, infrastruktúráját, szimulátorát, kezdeti fegyvercsomagját. Arról, hogy Horvátország mennyi készen áll arra, hogy pénzt fordítson erre a közbeszerzésre, Zvonimir Frka Petešić elmondta, hogy a döntést egy későbbi szakaszban hozzák meg, amikor arról van szó, hogy az ajánlatok pontosan mit tartalmaznak, nemcsak az összeg, hanem a fizetési határidők tekintetében is."