• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 104
27 391
113

Drónelhárító rendszerek telepítésére kötelezhetnek magyar cégeket, 30 évig minden részlet titkos lesz​

Szerdától a honvédelmi miniszternek jogában áll drónelhárítási rendszer telepítésére és működtetésére kötelezni minisztériumokat, központi állami szerveket és bármilyen magyarországi céget

https://telex.hu/belfold/2023/10/03/dron-elharitas-honvedelmi-miniszter-rendelet
Milyen érdekes egybeesés, hogy a 4ig tegnap alapított egy céget ami ezzel foglalkozik :D
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 073
4 037
113

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 104
27 391
113
Fordítva előbb alakult meg a cég :D
Kis magyar abszurd:

Tegnapi hír volt:

Mai hír:
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 395
8 606
113
Amugy nem is lenne peldatlan, ha jol emlekszek Diosgyort vedte sajat legvedelmi alakulat (civil munkavallalo tuzerekkel, civil tulajdonban levo lovegekkel).
Igaz, nekik nem kellett venni loveget, sajat gyartmanyt hasznaltak.

Szocializmusban? Én amúgy általánosságban beszéltem, mert tüzérségi fegyvert adni civileknek, hát nem tűnik jó ötletnek...

A rendeleti kormányzás nem számít, mert törvény nélkül 90 nap után minden rendelet a hatályát veszti.

Rendelettel gyorsan intézkednek, utána kétharmaddal törvényt is hozzá igazítják.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 636
3 916
113
Szocializmusban? Én amúgy általánosságban beszéltem, mert tüzérségi fegyvert adni civileknek, hát nem tűnik jó ötletnek...
Szia,

Nem, meg elotte.

Amugy sorozatlovo fegyvere is van a civileknek (FBO-nek hivjak oket). A torveny szerint lehetne minden olyan fegyveruk, ami a rendorsegnek van (ertsd: 14.5-es nehezgeppuska, panceltoro raketa, ...), de a gyakorlatban AMD-nel tobb nincs naluk.
De persze abban igazad van, hogy akar csak egy 40 mm-es automata granatveto is mar masik kategoria az AMD-hez kepest.
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 881
91 445
113
Szocializmusban? Én amúgy általánosságban beszéltem, mert tüzérségi fegyvert adni civileknek, hát nem tűnik jó ötletnek...



Rendelettel gyorsan intézkednek, utána kétharmaddal törvényt is hozzá igazítják.
Nem kell 2/3-addal, a törvények döntő többsége feles. Pont azért van rendeleti, mert kényelmes, de a törvényt nem ússza meg. Gyakorlatilag a kényelmen kívűl nincs jelentősége.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 465
17 809
113
Csak, hogy egy kis aktuális biztonságpolitika is legyen. Tegnap jött ki a jogszabály, a Magyar Közlönyben, végig olvastam és hát kíváncsian várom majd azt a külön jogszabályt ami taxatíve felsorolja, hogy mely gazdasági társaságoknak kell dronvédelmi rendszert kiépíteniük az egyes intézményeik védelme miatt. Gyanítom, hogy a kritikus infrastruktúrát működtető cégeknek(energia szektor, esetleg ivóvíz hálózat?) mindenképpen. Az viszont elég durva, hogy mindezt saját zsebből kell majd fedezniük, és mit ad isten pont tegnap jelentették be, hogy a 4IG drónvédelmi ágazatot indít :)

 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 414
113
Csak, hogy egy kis aktuális biztonságpolitika is legyen. Tegnap jött ki a jogszabály, a Magyar Közlönyben, végig olvastam és hát kíváncsian várom majd azt a külön jogszabályt ami taxatíve felsorolja, hogy mely gazdasági társaságoknak kell dronvédelmi rendszert kiépíteniük az egyes intézményeik védelme miatt. Gyanítom, hogy a kritikus infrastruktúrát működtető cégeknek(energia szektor, esetleg ivóvíz hálózat?) mindenképpen. Az viszont elég durva, hogy mindezt saját zsebből kell majd fedezniük, és mit ad isten pont tegnap jelentették be, hogy a 4IG drónvédelmi ágazatot indít :)

Szerintem itt azért nem akkor az összefonódás, mint azt sokan sejteni vélik. Ráadásul itt nem egy Skyguard kaliberű rendszerre kell szerintem elsősorban gondolni, hanem kisebb drónok zavarására alkalmas RF zavarókra, amelyek nem jelentenek olyan hatalmas költséget, mintha egy VSHORAD pontvédelmi rendszerről beszélnénk.
Nekem kicsit túl közeli a cég létrehozása és a jogszabály kihirdetése. Szerintem itt egyirányú kapcsolatról lehet szó. A drónvédelmi rendszer szerintem eddig is valid igény lett volna csak mivel a civil szféra nagyon nem érzi a fenyegetést, így ezt mindenki leszarta. Maga a terület (mármint a civil drónvédelem) már vagy 5-10 éves múltra tekint vissza. A szakkiállítások visszatérő témája ez.
Hogy most a törvénnyel mögé tettek egy noszogatást, az nem meglepő.
Ezzel eddig még senki nincs megkárosítva. Meglátjuk, hogy a követelményrendszer mennyire lesz rájuk szabva. Jelenleg azért nagyon nem ők az egyetlen opció a piacon.
Tehát egy magán társaság onnan vesz ilyen berendezést, ahonnan tud/akar.
És, hogy miért nekik kell ezt finanszírozni?
Mert a saját védelmüket szolgálja. Mint ahogy egy tűzvédelmi vagy egyéb törvényileg kötelező biztonsági rendszert is.
Ráadásul mivel itt elszámolható költségekről van szó, így ezek jelentős része különben is a befizetendő adó kárára fog megvalósulni.
A kötelező rendszer rövid határidős megléte pedig egy olyan extra kiadás lehet, amit nem igazán lehet betervezni egy cég rövidtávú pénzügyi terveibe.
Ha így nézzük, akkor ezzel a húzással generáltak egy faktort a céges hitelezés felpörgetésére. Ne feledjük, hogy a bankok drasztikusan csökkentik a céges hitelezés költségeit.
A 4iG lépése pedig - a leányvállalat alapítása - szerintem inkább egy belsős információra hozott sürgős lépés lehetett. A cég a drón leány kapcsán egészen biztosan foglalkozott már a területtel, de sem egy cég létrehozása, sem egy törvény összehozása nem 1 óra. Hogy ez ennyire közel ér össze, az szerintem egy sürgős lépés volt a 4iG részéről.

A húzás értékelése akkor lesz releváns, ha ismerjük a technikai követelményrendszert, és hogy ez mennyire lesz a 4iG-re szabva.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 465
17 809
113
Szerintem itt azért nem akkor az összefonódás, mint azt sokan sejteni vélik. Ráadásul itt nem egy Skyguard kaliberű rendszerre kell szerintem elsősorban gondolni, hanem kisebb drónok zavarására alkalmas RF zavarókra, amelyek nem jelentenek olyan hatalmas költséget, mintha egy VSHORAD pontvédelmi rendszerről beszélnénk.
Nekem kicsit túl közeli a cég létrehozása és a jogszabály kihirdetése. Szerintem itt egyirányú kapcsolatról lehet szó. A drónvédelmi rendszer szerintem eddig is valid igény lett volna csak mivel a civil szféra nagyon nem érzi a fenyegetést, így ezt mindenki leszarta. Maga a terület (mármint a civil drónvédelem) már vagy 5-10 éves múltra tekint vissza. A szakkiállítások visszatérő témája ez.
Hogy most a törvénnyel mögé tettek egy noszogatást, az nem meglepő.
Ezzel eddig még senki nincs megkárosítva. Meglátjuk, hogy a követelményrendszer mennyire lesz rájuk szabva. Jelenleg azért nagyon nem ők az egyetlen opció a piacon.
Tehát egy magán társaság onnan vesz ilyen berendezést, ahonnan tud/akar.
És, hogy miért nekik kell ezt finanszírozni?
Mert a saját védelmüket szolgálja. Mint ahogy egy tűzvédelmi vagy egyéb törvényileg kötelező biztonsági rendszert is.
Ráadásul mivel itt elszámolható költségekről van szó, így ezek jelentős része különben is a befizetendő adó kárára fog megvalósulni.
A kötelező rendszer rövid határidős megléte pedig egy olyan extra kiadás lehet, amit nem igazán lehet betervezni egy cég rövidtávú pénzügyi terveibe.
Ha így nézzük, akkor ezzel a húzással generáltak egy faktort a céges hitelezés felpörgetésére. Ne feledjük, hogy a bankok drasztikusan csökkentik a céges hitelezés költségeit.
A 4iG lépése pedig - a leányvállalat alapítása - szerintem inkább egy belsős információra hozott sürgős lépés lehetett. A cég a drón leány kapcsán egészen biztosan foglalkozott már a területtel, de sem egy cég létrehozása, sem egy törvény összehozása nem 1 óra. Hogy ez ennyire közel ér össze, az szerintem egy sürgős lépés volt a 4iG részéről.

A húzás értékelése akkor lesz releváns, ha ismerjük a technikai követelményrendszert, és hogy ez mennyire lesz a 4iG-re szabva.
A kérdés az, hogy milyen gazdasági társaságok lesznek azok akiknek kötelező lesz kiépíteniük a rendszert. Mert azt se felejtsük el, hogy gazdasági társaságnak minősül egy FŐTÁV egy MVM, vagy egy Fővárosi Vízművek Zrt. is. Viszont ezek önkormányzati, vagy állami cégek, amelyek közpénzből gazdálkodnak, ergo ők ilyen költségű beszerzést csak közbeszerzés formájában lesznek képesek - tekintve, hogy ezen cégek közpénzből működnek - megvalósítani. Náluk szóba sem jöhet az a fajta pénzügyi megoldás ami mondjuk egy Magyar Telekom esetében igen. A 4IG lépése mögött szerintem inkább ez lehet, így potenciális jelöltéként részt vehet majd a közbeszerzési eljárásokban.
Hozzáteszem ezen gazdasági társaságok közül - amennyiben ők is szerepelni fognak a majd kijövő kormányrendeletben - egyiknek - másiknak nagyon komoly anyagi megterhelést jelenthet majd egy ilyen rendszer kiépítése, üzemeltetése.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 030
113
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba and bel

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 030
113
Nekem rohadt mindegy ki grundolja össze, csak mihamarabb működjön! :rolleyes:
.
Nem.
Jo esellyel a cel csak a penz ellopasa, meglovagolva a haborus hiszteriat, es hogy a katonai beszerzesek jol titkosithatok evtizedekre. Jo esellyel valodi, elesben is ertelmes muszaki tartalom nincs hozza. Mi a garancia szerinted arra, hogy a lölö es a jaszai haverja 4iG-je hirtelen a dronokhoz is ert, egyböl nemzetközi szinvonalon?
.
Ez az egesz pont ugyanaz, mint a NER-39NG nevu NER buli, arra sincs semmi szuksegunk, de kell, amugy az is csak annak jo, aki a szamlat kiallitja az allamkassza fele.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 378
113
Mi a garancia szerinted arra, hogy a lölö es a jaszai haverja 4iG-je hirtelen a dronokhoz is ert, egyböl nemzetközi szinvonalon?
.
Ez az egesz pont ugyanaz, mint a NER-39NG nevu NER buli, arra sincs semmi szuksegunk, de kell, amugy az is csak annak jo, aki a szamlat kiallitja az allamkassza fele.
Értem én mire akarsz kilyukadni, de azért az legyen világos, hogy az olyan mint "NER" meg "lölö" az tuti nem ért az ilyesmihez, de ahhoz igen, hogy az ahhoz szükséges cégeket, erőforrásokat megvegyék és piacot kreáljanak nekik.
A "NER-39NG" is kiváló kiképzőgép és egészen biztosan az egyik legolcsóbban karbantartható gép a kategóriájában, ha tetszik, ha nem,...függetlenül attól, hogy nekünk valóban szükségünk volt erre vagy sem (szerintem sem megnyugtatlak).
Azt se mond, hogy Magyarországnak nincsen szüksége olyan cég-konglomerátumokra mint a 4iG stb., ha "NER" hátterű, ha nem...Ha mi magunk nem tudunk "kineveleni" cég ill. technológia cégbirodalmakat, akkor megesz majd minket egy másik ország NER-jének az óriása...az jobb?... mert azt máshol lopták össze?...
Ugyanmár.
A gond ott lehet, ha csak kitalicskázzák a pénzt valós érték és képességteremtés nélkül. Ott megáll a kritikád, de most még nem.
Teszem hozzá tisztelettel - szerintem! :)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 814
36 029
113
.
Nem.
Jo esellyel a cel csak a penz ellopasa, meglovagolva a haborus hiszteriat, es hogy a katonai beszerzesek jol titkosithatok evtizedekre. Jo esellyel valodi, elesben is ertelmes muszaki tartalom nincs hozza. Mi a garancia szerinted arra, hogy a lölö es a jaszai haverja 4iG-je hirtelen a dronokhoz is ert, egyböl nemzetközi szinvonalon?
.
Ez az egesz pont ugyanaz, mint a NER-39NG nevu NER buli, arra sincs semmi szuksegunk, de kell, amugy az is csak annak jo, aki a szamlat kiallitja az allamkassza fele.
Az meg van, hogy az AERO teljes egészében a magyar állam tulajdona már vagy egy éve?
Semmi NER nincs benne.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 414
113
.
Nem.
Jo esellyel a cel csak a penz ellopasa, meglovagolva a haborus hiszteriat, es hogy a katonai beszerzesek jol titkosithatok evtizedekre. Jo esellyel valodi, elesben is ertelmes muszaki tartalom nincs hozza. Mi a garancia szerinted arra, hogy a lölö es a jaszai haverja 4iG-je hirtelen a dronokhoz is ert, egyböl nemzetközi szinvonalon?
.
Ez az egesz pont ugyanaz, mint a NER-39NG nevu NER buli, arra sincs semmi szuksegunk, de kell, amugy az is csak annak jo, aki a szamlat kiallitja az allamkassza fele.
Csak tanult kollégámat kiegészítsem az "Az ugye megvan, hogy...?" mondatokkal, hogy:
Az ugye megvan, hogy a 4iG leányvállalata az a Rotors & Cams, amelyik a nagy valószínűséggel fel fogja szerelni az egész Honvédséget kis méretű drónokkal, és ez az a cég, ami a Protart fejleszti?
Gondoltam szólok, mielőtt elkezdenél mélyebben belefúródni az ilyen mondatokba:
Mi a garancia szerinted arra, hogy a lölö es a jaszai haverja 4iG-je hirtelen a dronokhoz is ert, egyböl nemzetközi szinvonalon?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 030
113
Értem én mire akarsz kilyukadni, de azért az legyen világos, hogy az olyan mint "NER" meg "lölö" az tuti nem ért az ilyesmihez, de ahhoz igen, hogy az ahhoz szükséges cégeket, erőforrásokat megvegyék és piacot kreáljanak nekik.
A "NER-39NG" is kiváló kiképzőgép és egészen biztosan az egyik legolcsóbban karbantartható gép a kategóriájában, ha tetszik, ha nem,...függetlenül attól, hogy nekünk valóban szükségünk volt erre vagy sem (szerintem sem megnyugtatlak).
Azt se mond, hogy Magyarországnak nincsen szüksége olyan cég-konglomerátumokra mint a 4iG stb., ha "NER" hátterű, ha nem...Ha mi magunk nem tudunk "kineveleni" cég ill. technológia cégbirodalmakat, akkor megesz majd minket egy másik ország NER-jének az óriása...az jobb?... mert azt máshol lopták össze?...
Ugyanmár.
A gond ott lehet, ha csak kitalicskázzák a pénzt valós érték és képességteremtés nélkül. Ott megáll a kritikád, de most még nem.
Teszem hozzá tisztelettel - szerintem! :)
.
Megintcsak nem.
.
Tegyuk fel, valoban a dronvedelem jelenleg Magyarorszag legfontosabb problemaja, es a nagy magyar cegeket a lölöek uj cegebejelentese utan hirtelen törvenyben dronvedelemre kell kötelezni. Ha nekem irnak törvenyeket, en is, meg te is, ilyen alapon barki garantaltan sikeres "vallalkozo" lenne. Nem a lölö kreal piacot, hanem kötelezöen alatoljak a piacot, ez nagy kulönbseg.
.
De a nagyobb baj ezzel, hogy mivel sose csinaltak ilyet, igy maguk nem is ertenek hozza. Gondolom, kulföldröl vesznek majd valamit, valahonnan, amit jo aron tovabbadnak a magyar allamnak. Es kb az lesz, mint a covid idejen a szinten brutal tularazottan, NER közvetitök szamara nagy haszonnal behozott lelegeztetögep beszerzös dologgal.
.
Es az egesz dronbuli gondolom, vagy 30 - 3000 evre titkositva, ahogy kell.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 030
113
Az meg van, hogy az AERO teljes egészében a magyar állam tulajdona már vagy egy éve?
Semmi NER nincs benne.
.
Az ugye megvan, hogy elöbb NER vallalkozok hosszu sora volt a tulajdonos, köztuk jelenlegi miniszter urunk is, amig a magyar allamnak atpattintottak? Azota meg ki tudja, mi megy ott, kikkel szerzödnek. Jo nagy penznyelö lett abbol.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 030
113
.
Az ugye megvan, hogy elöbb NER vallalkozok hosszu sora volt a tulajdonos, köztuk jelenlegi miniszter urunk is, amig a magyar allamnak atpattintottak? Azota meg ki tudja, mi megy ott, kikkel szerzödnek. Jo nagy penznyelö lett abbol.
.
.
Pöcsfejhuszar, szerinted kik voltak az Aero elsö magyar tulajdonosai? Ha abbahagytad a debil röhögest, probalj gondolkozni, ez egy teljesen tenyszeru kerdes. Kik voltak az Aero magyar "vallalkozo" tulajdonosai? Sorold fel, gugli a baratod
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 414
113
.
Az ugye megvan, hogy elöbb NER vallalkozok hosszu sora volt a tulajdonos, köztuk jelenlegi miniszter urunk is, amig a magyar allamnak atpattintottak? Azota meg ki tudja, mi megy ott, kikkel szerzödnek. Jo nagy penznyelö lett abbol.
Az megvan, hogy az eredeti stróman rendszert azért kellett létrehozni, mert a csehek nem akarták úgy átadni a céget, hogy egyből a Magyar Állam kezébe kerüljön? A kérdés, hogy ezt megint minek kellett itt összehozni, amikor ezeket a köröket az NG topicban már lefutottad.
Jelzem, hogy az AERO közben nyereséges lett. De ezt is tudod, de azért "pénznyelőzöl". Hajrá!