Csak, hogy egy kis aktuális biztonságpolitika is legyen. Tegnap jött ki a jogszabály, a Magyar Közlönyben, végig olvastam és hát kíváncsian várom majd azt a külön jogszabályt ami taxatíve felsorolja, hogy mely gazdasági társaságoknak kell dronvédelmi rendszert kiépíteniük az egyes intézményeik védelme miatt. Gyanítom, hogy a kritikus infrastruktúrát működtető cégeknek(energia szektor, esetleg ivóvíz hálózat?) mindenképpen. Az viszont elég durva, hogy mindezt saját zsebből kell majd fedezniük, és mit ad isten pont tegnap jelentették be, hogy a 4IG drónvédelmi ágazatot indít
A színpadi szabály szerint ha egy pisztoly megjelenik a színpadon, az előbb-utóbb el is sül. Persze, ez a valóság.
www.economx.hu
Szerintem itt azért nem akkor az összefonódás, mint azt sokan sejteni vélik. Ráadásul itt nem egy Skyguard kaliberű rendszerre kell szerintem elsősorban gondolni, hanem kisebb drónok zavarására alkalmas RF zavarókra, amelyek nem jelentenek olyan hatalmas költséget, mintha egy VSHORAD pontvédelmi rendszerről beszélnénk.
Nekem kicsit túl közeli a cég létrehozása és a jogszabály kihirdetése. Szerintem itt egyirányú kapcsolatról lehet szó. A drónvédelmi rendszer szerintem eddig is valid igény lett volna csak mivel a civil szféra nagyon nem érzi a fenyegetést, így ezt mindenki leszarta. Maga a terület (mármint a civil drónvédelem) már vagy 5-10 éves múltra tekint vissza. A szakkiállítások visszatérő témája ez.
Hogy most a törvénnyel mögé tettek egy noszogatást, az nem meglepő.
Ezzel eddig még senki nincs megkárosítva. Meglátjuk, hogy a követelményrendszer mennyire lesz rájuk szabva. Jelenleg azért nagyon nem ők az egyetlen opció a piacon.
Tehát egy magán társaság onnan vesz ilyen berendezést, ahonnan tud/akar.
És, hogy miért nekik kell ezt finanszírozni?
Mert a saját védelmüket szolgálja. Mint ahogy egy tűzvédelmi vagy egyéb törvényileg kötelező biztonsági rendszert is.
Ráadásul mivel itt elszámolható költségekről van szó, így ezek jelentős része különben is a befizetendő adó kárára fog megvalósulni.
A kötelező rendszer rövid határidős megléte pedig egy olyan extra kiadás lehet, amit nem igazán lehet betervezni egy cég rövidtávú pénzügyi terveibe.
Ha így nézzük, akkor ezzel a húzással generáltak egy faktort a céges hitelezés felpörgetésére. Ne feledjük, hogy a bankok drasztikusan csökkentik a céges hitelezés költségeit.
A 4iG lépése pedig - a leányvállalat alapítása - szerintem inkább egy belsős információra hozott sürgős lépés lehetett. A cég a drón leány kapcsán egészen biztosan foglalkozott már a területtel, de sem egy cég létrehozása, sem egy törvény összehozása nem 1 óra. Hogy ez ennyire közel ér össze, az szerintem egy sürgős lépés volt a 4iG részéről.
A húzás értékelése akkor lesz releváns, ha ismerjük a technikai követelményrendszert, és hogy ez mennyire lesz a 4iG-re szabva.