[HUN] Aero Vodochody / HSC Aerojet Zrt (Hu, 80%) + Omnipol (Cz, 20%)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
12 gépet rendeltünk - a 4 felderítő meg nagy rejtély, hogy mire lesz jó a drónok és MANPADS-ok korában. A kéthajtóműves strapabírónak tartott SU-25-ből lelőnek egy pár naponta...

Azt írtad, a 6 kiképző elég lenne. Erre írtam, amit. 6 kiképző szerintem klasszikusan a túl sok, túl kevés. Egy századnak borzasztóan sok lenne, két századnak meg kevés. Már kiképzés szervezésileg is van értelme, hogy 4 gépes kötelék repüléseket gyakoroljanak. A 8 gépnek megvan az az előnye, hogy ezt úgy is ki tudják vitelezni, hogy egymás ellen repülik ezt. (A 2*3-nak meg nincs értelme, azzal mit gyakorolsz?)
A felderítő gépekről direkt nem beszéltem, mert elvileg teljesen irreleváns a kiképzés szempontjából. Hogy a gyakorlatban végül bevonják-e őket a kiképzésbe, azt nem tudom.

Itt van az egyiptomi légierő.


320 vadász
195 az Albához szemre hasonló kiképző gép (nem számoltam az olyan típusra átképzést szolgáló gépeket, mint az F-16B/D vagy a MIG-29M2)

Itt a finn légierő.


55 vadász(Hornet) számát most emelik meg 64-re(F-35)
37 az Albával hasonló képességű kiképző gép-Hawk(nem számoltam az olyan típusra képzőt, az átállás után valószínűleg az emelt szintű pilótaképzésért fog felelni, mint az F/A18D-t.)

Itt a francia légierő.


Több, mint 200 vadász. (Plusz 41 haditengerészeti Rafael M, amire szintén a légierő végzi az alap és közép kiképzést.)
Kiképzésnél 102 Alpha Jet.

Itt a görög légierő.


188 vadász
39 kiképző (ez alulról példa az 1 kiképzőre 3 vadász arányra... náluk mondjuk van a 188 vadászra 39 F-16D, vagyis a típusra képző kategória picit túl van reprezentálva, de nem sokkal.)

Itt az indonéz légierő.


65 vadász
22 az Albához hasonló képességű kiképző gép


Bocsi, hogy ha valahol tévedtem és rossz kategóriába tettem! Nem vagyok megszállottja a repülésnek. És csak gyorsan próbáltam leszedni a kis gépeket, amik Basic Trainerek(propelleres kis gépek) lehetnek, egybe vontam a BJT-t és az AJT-t, mert ez az oldal is egyben kezeli. És csak az utolsó, típusra képzőt szedtem még ki. Ahol tudtam, azokat sehol nem számoltam.
Akkor elfogadom, hogy ha mi szeretnénk beszerezni még egy halom AJT-t is, hogy az már úgy tényleg sok. Vagy ha valaki levezeti jól követhetően, számokkal, hogy a fenti példákban az összes miért így áll össze. Mint mondtam, az átlag érzésre valahol a 3:1 körül van, mert vannak, akik 2 vadászra 1 sugárhajtású nem típus orientált trainert tartanak, mások meg az általam említett aránynál is jóval alul. Dániánál például nem is írják ezt a kategóriát, nekik van két századra 27 légcsavaros kis gépük a SAAbtól, de ez a sugárhajtású középmezőnyös abszolút nincs, de van 10 darab típusra átképző, ami szintén túlreprezentált két század esetén, amiből 4 is elég lenne.

Még egyszer mondom, ha valaki ért hozzá, és érthetően le tudja vezetni, hogy mire kell és miért kell annyi, azt szívesen meghallgatod, de még egyszer a "szerintem túl sok a 8" arra nem vagyok kíváncsi. Megjegyzem, hogy a környező országokban Horvátország nem rendelkezik ilyennel, gondolom NATO kiképzésre számol. Ausztria nem rendelkezik ilyennel, gondolom ő is hozzá akar csapódni valami NATO kiképzéshez lelkes megfigyelőként. Nem pénz egyiknek sem bevásárolni 4 db-ot, de csupán abból kiindulva, hogy a nagyobb légi flották hogyan csinálják, ez a 8 gépes arány kiképzésre nem tűnik aránytalanul soknak, ha két vadászbombázó századot akarunk.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 585
97 730
113
Csehország

Kihez jutnak a több százmilliárdos európai és nemzeti támogatások?

Kik és mekkora összegben hívtak le konkrétan támogatást a 2014-2020 közötti időszakra ?

Kiwi.com: 353 500 118,34 CZK
Nanoprogressz z.ú: 250 472 535,63 CZK
Pártfogó felügyeleti és közvetítői szolgáltatás: 175 396 903,68 CZK
Aero Vodochody: 151 104 762,34 CZK (2,5 mrd HUF)
ČEZ ICT Services, as: 83 560 644,78 CZK
Jan Kolowrat-Krakowský: 82 426 643,53 CZK
REMOSKA s.r.o.: 75 334 025,86 CZK
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and LMzek 2.0

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 826
82 335
113
Aero needs to sell at least 80 L-39NG aircraft. Otherwise, he will lose on them... (sajnos előfizetéses)

F0vio6pWwAE7T3D
F0vio6rX0AAveQM

F0vio6oWYAEdv-0
F0vio6oWcAENcYD
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 585
97 730
113
Áprilisban az Aer végrehajtotta az első sorozatgyártású L-39NG oktatórepülőgép repülését. Másokkal együtt ősszel Vietnamba indulnak. "Úgy gondoljuk, hogy Vietnam többet fog rendelni a 12 repülőgéphez" - mondja V. Sotona.
szerző: Honza Mudra


A legnagyobb hazai repülőgépgyártó, az Aero Vodochody végre részesülhet az új L-39NG oktatórepülőgép fejlesztésébe fektetett milliárdokból. 34 repülőgépre már négy szerződést írtak alá, az új generáció első gépei ősszel repülnek Vietnamba. Az idők – és ez nem csak az ukrajnai háborúról szól – új lehetőségeket is nyit a közép-csehországi társaság előtt. A társaság elnöke, Viktor Sotona szerint az újjáéledés évek múltán Nyugat-Európában is látható. Az Aero pedig, amely fennállásának több mint száz éve 11 ezer repülőgépet gyártott le, oda szeretne behatolni termékeivel. "Egyike vagyunk annak a kilenc országnak, amely képes A-tól Z-ig repülőgépet építeni. Soha nem lehet olyan súlyunk, mint Németország, Franciaország vagy az Egyesült Államok, de örülök, hogy partnernek vesznek minket" - mondja.

Európa keleti határain másfél éve tart a háború. Hogyan jelent meg a te szakterületeden?
Normális ember nem örülhet egy háborús konfliktusnak, de el kell ismernünk, hogy új üzleti lehetőségek nyílnak meg előttünk is. Általában nagyobb érdeklődést tapasztaltunk termékeink iránt, bár ma már nem tudunk velük közvetlenül ütközni. Érzékeljük, hogy a katonai költségvetések nőnek, a katonai felszerelések generációk közötti cseréje zajlik . Ezzel párhuzamosan nőnek a személyzeti és a pilótaképzéssel kapcsolatos követelmények is.

Lehet ez pozitív hatással az Aero gazdaságára?
Azt hiszem, igen. Az új L-39NG repülőgépet jól időzítették. Az ukrajnai konfliktus igényt teremtett a technológia, a modernizáció, a képzés iránt. Az ehhez használt repülőgépek műszaki élettartamuk végén járnak. A hagyományos képző szervezetek pedig sok évre előre lefoglaltak kapacitást. Számos állam saját pilótaképzést fontolgat, és ehhez új szerződések köthetők az Aero-val. Még Nyugat-Európából is, ami nekem az elmúlt évtizedben kicsit álmosnak tűnt. Úgy érezte, örökké békében fog élni. Az ázsiai és afrikai ügyfelek elterelése az orosz technológiától és a keleti képzési módszerektől szintén belejátszik a mi kártyáinkon.

Az Aero eddig a nem európai országokra összpontosított. Most nagyobb esélyt lát arra, hogy a földrajzilag közelebb álló országokra összpontosítson?
A történelem során az Aero elsősorban Afrikára és Ázsiára összpontosított, ahol az előző generációs repülőgépek százai állnak még szolgálatban. Kár lenne elengedni ezeket a piacokat. Ezzel párhuzamosan Nyugat-Európa piacain is új lehetőségek nyílnak meg előttünk. Olyan játékosok foglalják el őket, mint az Airbus vagy az olasz Leonardo. Ötvenszer nagyobb cégekről van szó, mint az Aero, mégis látunk benne lehetőséget. A repülőgépeket nem könnyű eladni . Szükséges továbbá az állami támogatás megszerzése, és ideális esetben a nagyokkal való együttműködés a szállítások során.

A repülőgépeket nem könnyű eladni. Szükséges továbbá az állami támogatás megszerzése és ideális esetben a nagy szereplőkkel való együttműködés a szállítás részeként.

Hogyan?
Az Aero nem csak oktatórepülőket értékesít, hanem a teljes képzési rendszert. Azt mondjuk, pilótákat "csinálunk". A megrendelő azt szeretné, ha egy bizonyos szintig képzett lenne, nem is érdekli, hogy pontosan hogyan jut el oda. Az utóbbi időben nagyobb szerepet játszottak a gazdasági tényezők és a végső géphez való alkalmazkodás sebessége. És pontosan ezen a területen tudunk együttműködést kialakítani. A szimulációs rendszerekről szól, összekapcsolva a virtuális és kiterjesztett valóságot a valós világgal. Arra törekszünk, hogy edzőgépünket vagy virtuális rendszerünket a lehető legközelebb hozzuk ahhoz, amire edzünk. Ha pilótákat fogunk kiképezni F-35-ös vadászrepülőgépekhez, repülőgépeinknek a lehető legközelebb kell jönniük hozzájuk. Nem csak vizuálisan, hanem repülési jellemzőiben is. Hozzájuk képest jóval alacsonyabb a beszerzési értéke, egy óra repülés tizede vagy kevesebbe kerül, a karbantartás pedig jóval olcsób
b.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
"Úgy gondoljuk, hogy Vietnam többet fog rendelni a 12 repülőgéphez"

Ez érdekes. Nem igazán látom, hogy mire alapozza. Körülbelül 4 századra van két oktató századuk. Friss, új gépek. Miközben a SZU-22-ek már valószínűleg igen csak elöregedhettek. A SZU-30-asok nem olyan régiek, de SZU-27-esek is közelednek a 30. évhez.


Náluk jelenleg pont nagyon közel vannak a 3-4 fighterre 1 oktatógéphez, ami a többi hadsereg átlagából kiindulva ideálisnak tűnik. Sőt! Jelenleg is sokkal több van. Ha a többi náluk meglévő Albát is át akarják építeni, akkor az már inkább valószínűbb, hogy a SZU-27 leváltására felderítő változat lehet. Nem egy ideális választás lenne, de az AN-26-oskat is le kell majd cserélniük.
Ha megveszik, mi csak nyernénk rajta.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 585
97 730
113
Ez érdekes. Nem igazán látom, hogy mire alapozza. Körülbelül 4 századra van két oktató századuk. Friss, új gépek. Miközben a SZU-22-ek már valószínűleg igen csak elöregedhettek. A SZU-30-asok nem olyan régiek, de SZU-27-esek is közelednek a 30. évhez.


Náluk jelenleg pont nagyon közel vannak a 3-4 fighterre 1 oktatógéphez, ami a többi hadsereg átlagából kiindulva ideálisnak tűnik. Sőt! Jelenleg is sokkal több van. Ha a többi náluk meglévő Albát is át akarják építeni, akkor az már inkább valószínűbb, hogy a SZU-27 leváltására felderítő változat lehet. Nem egy ideális választás lenne, de az AN-26-oskat is le kell majd cserélniük.
Ha megveszik, mi csak nyernénk rajta.
Sztem logikus a duplázás.

Alap kiképző
36 Yak-52
Ezek fokozatos cseréjére rendeltek 12 db Beechcraft T-6 Texan II.
Gondolom ez bővülni fog.

Sugárhajtású kiképző.
25 db L-39C
Ezt váltja részben 12 L-39NG.
Már a cseh elnök vietnámi látogatásán felmerült, hogy dupláznak.

Ezenfelül van nekik 12 db Yak-130, ami már e fölötti kategória, M-346 / L-159. Durván.
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
10 487
35 649
113

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 614
6 104
113
Áprilisban az Aer végrehajtotta az első sorozatgyártású L-39NG oktatórepülőgép repülését. Másokkal együtt ősszel Vietnamba indulnak. "Úgy gondoljuk, hogy Vietnam többet fog rendelni a 12 repülőgéphez" - mondja V. Sotona.
szerző: Honza Mudra


A társaság elnöke, Viktor Sotona szerint az újjáéledés évek múltán Nyugat-Európában is látható. Az Aero pedig, amely fennállásának több mint száz éve 11 ezer repülőgépet gyártott le, oda szeretne behatolni termékeivel. "Egyike vagyunk annak a kilenc országnak, amely képes A-tól Z-ig repülőgépet építeni."
.
.
A-tol Z-ig?? :) Inkabb az a kerdes, hogy az összeszerelesen, meg lemezmunkan kivul mi az ö sajat munkajuk?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 585
97 730
113
1f6e9.png
Hamarosan új tulajdonosához indul az első tömeggyártásból származó L-39NG repülőgép. A korszerűsített Aero vonalon munkatársaink keze alatt készült a legújabb fejlesztésű szubszonikus áramú repülőgép. Most kapott új kabátot a festékboltban és készül a megrendelőnek átadásra.
1f44f.png

news_2291_engecko2303_small.jpg

Az első vietnami L39NG a végleges terepszínben bemutatva


A cseh Aero Vodochody gyártó a mai napon némi várakozás után hivatalosan is bemutatta az első, 7005- ös sorozatszámú L-39NG sorozatgépet új terepszínű bevonattal, amelyet a vietnami légierő számára szántak. Az első, 2303-as hajótestszámú vietnami mérnök a közelmúltban végre egy végleges és rendkívül hatékony álcázást kapott a gyártó festőműhelyében, beleértve az összes színes tartozék felszórását, a vásárló kiemelt jelöléseit és címkéit.

Vietnam az első vásárlója az új L-39NG oktatórepülőgépnek, amikor 2021 februárjában szerződést kötött az Omnipollal, mint az új Engéček fejlesztési program stratégiai partnerével tizenkét gép szállítására az ún. " konfigurációt. Az első, 7005-ös gyártási számú, vietnami vásárlónak szánt szériagépet már 2022. november végén "szesztálták" a gyártósoron, és végül április 21-én, pénteken megtörtént az első repülés, amikor ez a gép még üzemben volt. az alapozó és az ideiglenesen hozzárendelt 0517 törzsszámmal először a levegőben.

A végső gyártás és az első repülés közötti késés oka az új DP-39 fedélzeti számítógép további tesztjei és repülési tesztjei voltak az Engéchka prototípusain, amely nemcsak a repülési és navigációs adatok keleti megjelenítését generálja. , beleértve a teljes orosz nyelvű kijelzőt, de saját repüléstechnikai számítások egész sorát is elvégzi, amelyeknek korrelálniuk kell a GENESYS elsődleges repüléselektronikával.

Ugyanakkor a vietnami L-39NG korlátozott fegyverhasználati képességgel rendelkezik majd, ezekhez fegyvertartókat és fegyvervezérlő rendszert fejlesztenek, hogy ezek a gépek az orosz fegyverek alappalettáját tudják használni. A tavaszi magyarországi tesztek során vészhelyzeti bombaledobások, további 350 literes üzemanyagtartályok és UB-16-57 rakétablokkok tesztelésére került sor, köztük S-5 típusú irányítatlan rakéták éles kilövése és a P-50-75 bombadobása. és az OFAB-100-type 120, azaz a lőszer alapspektruma, amelyet a vietnami légierő diákpilótái használnak majd a gyakorlati lövések során.

Az első két, 7005 és 7006 sorozatszámú repülőgépet még ez év vége előtt átadják egy vietnami ügyfélnek. Más Vietnamba szánt repülőgépek is gyártás alatt állnak az előrehaladott összeszerelés stádiumában, és a vietnami légierő földi állományának tagjai már megkezdték a kiképzést Vodochodyban. Az Aero idén év végére szeretné befejezni az első tíz L-39NG darab gyártását, jövőre további 16 darabnak kell elkészülnie, a következő években pedig havi két gépre nőhet a gyártási kapacitás.

A gyártó a Vietnamba szánt motorok mellett a 7018-as gyártású L-39NG építőipari egységeket is befejezi , például Magyarországra. Vodochodyban ezzel egy időben megkezdődött a 7029-es számú engéčka termék első válaszfalainak CNC marása, amelyet a LOM PRAHA állami vállalat számára gyártottak. Négy darabot rendelt a pardubicei légiközlekedési kiképző központjába, amely 2024 végén, a maradék kettő pedig 2025-ben kapja meg az első két gépet.

news_2292_engecko2303_vietnam.jpg


Az első vietnami L-39NG 2303-as törzsszámú, miután elhagyta az Aero Vodochody festőműhelyt, a katapult ülések nélkül. A zöld két árnyalatából álló új álcázás azon a színsémán alapul, amelyet a vietnami légierő L-39C legutóbbi, közvetlenül Vietnamban végrehajtott nagyjavításánál használtak. A különbség csak a színek fényességében van, amikor az új Engéčko lényegesen mattabb bevonatot kapott. Érdekesek az orosz nyelvű „SPASENIJE” és „OPASNO” figyelmeztető feliratok is.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 585
97 730
113
Unveiling the potential of the new L-39 NG aircraft in modern defence aviation...

Exclusive interview with Filip Kulstrunk (Executive Vice President & Chief Commercial Officer) in the new issue of ACE Magazine.

Screenshot-2023-08-08-at-12.23.16.png
Filip, visszagondolva az elmúlt évre, megosztana néhány jelentős eredményt, amióta csatlakozott az Aerohoz?

Az elmúlt év nagyon sikeres volt, különösen az értékesítés és érdekérvényesítés szempontjából mind helyi, mind nemzetközi szinten.
.....
Bulgáriában az L-39NG bevezetése előtt felújítjuk és modernizáljuk a meglévő L-39-eket, további felszerelést, földi személyzetet és pilótaképzést biztosítunk. Ez a megközelítés sikeresnek bizonyul, amit az Angolai Légierő egy újabb, idén februári megrendelése is megerősített L-39-eseik korszerűsítésére, amely ezúttal egy új Williams hajtóművel való átalakítást is magában foglalja, amelyet az L-39NG-ben használnak.
...

. Nagyon szorosan együttműködünk stratégiai partnerünkkel, a VR Grouppal, hogy különféle szimulátormegoldásokat kínáljunk. Ezek az asztali oktatóktól a teljesen tanúsított, magával ragadó teljes küldetésszimulátorokig terjednek. Az ezekben a szimulátorokban eltöltött idő megegyezik az L-39NG tényleges repülési idejével, köszönhetően a teljes tanúsítványnak, a kompatibilis szoftvernek és az azonos pilótafülke-elrendezésnek. Ez nagyobb biztonságot nyújt ügyfeleinknek, csökkenti a képzési költségeket, és teljes rugalmasságot biztosít számukra a képzési tantervben,
...
Fel tudná vázolni a főbb különbségeket és fejlesztéseket, amikor az L-39NG-t összehasonlítja elődjével, az L-39-cel?

Az Aero megtartotta a repülőgép aerodinamikai tervezési filozófiáját – ez továbbra is egy alacsony szárnyú egysíkú, robusztus, hogy ellenálljon a nagy igénybevételnek, burkolatlan felületről működjön, minimális karbantartást igényel, és ellenáll az esetleges baleseteknek vagy sérüléseknek, például idegen tárgyak sérülésének vagy kemény leszállásnak. Az eredmény a biztonság, a könnyű használat, az egyszerű karbantartás és az alacsony üzemeltetési költség – mindez kulcsfontosságú a pilótaképzésben. Ugyanakkor az L-39NG valóban vadonatúj repülőgép. Jelenleg jelentős mennyiségű kompozitot használunk a repülőgépvázhoz, hogy csökkentsük a repülőgép össztömegét. Eltávolítottuk a szárnyvégű üzemanyagtartályokat, és bevezettük a nedves szárnyakat, ami jobb manőverezhetőséget és alacsonyabb üzemanyag-fogyasztást eredményezett. Most már teljes üvegtetővel rendelkezünk, amely a hátsó pilóta megemelt ülésével kombinálva sokkal jobb kilátást és észlelést biztosít. A gépet egy vadonatúj hajtómű, az amerikai gyártású Williams FJ44-4M hajtja, amely az üzleti repülőgépekben használt hajtómű militarizált változata. Ez a motor kiemelkedik hosszú élettartamával és költséghatékonyságával – gazdaságos, nem éhes, ami egy oktatórepülőgép alapvető jellemzője. Ezt a repülőgépet gyakori repülésre tervezték, lehetővé téve a pilóta számára, hogy megtanuljon minden alapvető, középhaladó és néhány haladó repülési és taktikai manővert. Ezért időt töltenek a levegőben, fejlesztik készségeiket és képességeiket, hogy gondolkodjanak és irányítsák a repülőgépet anélkül, hogy túlzottan megterhelődnének. Ez lehetővé teszi a modern pilóta számára, akinek manapság nem annyira a repülőgép irányítása, hanem az információk kommunikálása és feldolgozása az elsődleges feladata, hogy teljes mértékben a taktikai döntésekre koncentrálhasson a küldetés sikeres végrehajtása érdekében. Erre a célra, korszerűsítettük a repüléselektronikát, head-up kijelzőkkel és két nagy multifunkcionális kijelzővel, amelyek minden információt megadnak, amire a pilótának szüksége van. Újonnan van egy integrált virtuális képzési rendszerünk, ahol szimulált radar segítségével taktikai forgatókönyveket készítünk és oktatunk. A gép műszaki paramétereit tekintve 15 000 repülési órára rendelkezik tanúsítvánnyal és jelentős terhelési túlterhelési tűréssel: -4G +8G. Öt kemény ponttal rendelkezik a különféle rakományokhoz (érzékelők, bombák, rakéták stb.), amelyek lehetővé teszik az L-39NG számára felderítő és könnyű támadások, levegő-levegő és levegő-föld küldetések végrehajtását, mint például határőrjárat, közeli levegő támogatás, alacsonyan és lassan repülő célpontok semlegesítése és még sok más. Sugárhajtású repülőgépről lévén szó, a reakcióidő sokkal gyorsabb, mint a hasonló küldetések végrehajtása turbólégcsavaros repülőgéppel vagy helikopterekkel, ami a küldetés kudarca és a siker közötti különbséget jelentheti. Sok ügyfelünk számára rendkívül fontos ez a gyors, rugalmas könnyű támadási képesség, amelyet a pilótaképzésen felül egészítenek ki, ezért ez a jövőben is kiemelten fontos számunkra.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 585
97 730
113
alapvető, középhaladó és néhány haladó repülési és taktikai manővert. Ezért időt töltenek a levegőben, fejlesztik készségeiket és képességeiket, hogy gondolkodjanak és irányítsák a repülőgépet anélkül, hogy túlzottan megterhelődnének. Ez lehetővé teszi a modern pilóta számára, akinek manapság nem annyira a repülőgép irányítása, hanem az információk kommunikálása és feldolgozása az elsődleges feladata, hogy teljes mértékben a taktikai döntésekre koncentrálhasson a küldetés sikeres végrehajtása érdekében. Erre a célra, korszerűsítettük a repüléselektronikát, head-up kijelzőkkel és két nagy multifunkcionális kijelzővel, amelyek minden információt megadnak, amire a pilótának szüksége van. Újonnan van egy integrált virtuális képzési rendszerünk, ahol szimulált radar segítségével taktikai forgatókönyveket készítünk és oktatunk. A gép műszaki paramétereit tekintve 15 000 repülési órára rendelkezik tanúsítvánnyal és jelentős terhelési túlterhelési tűréssel: -4G +8G. Öt kemény ponttal rendelkezik a különféle rakományokhoz (érzékelők, bombák, rakéták stb.), amelyek lehetővé teszik az L-39NG számára felderítő és könnyű támadások, levegő-levegő és levegő-föld küldetések végrehajtását, mint például határőrjárat, közeli levegő támogatás, alacsonyan és lassan repülő célpontok semlegesítése és még sok más. Sugárhajtású repülőgépről lévén szó, a reakcióidő sokkal gyorsabb, mint a hasonló küldetések végrehajtása turbólégcsavaros repülőgéppel vagy helikopterekkel, ami a küldetés kudarca és a siker közötti különbséget jelentheti. Sok ügyfelünk számára rendkívül fontos ez a gyors, rugalmas könnyű támadási képesség, amelyet a pilótaképzésen felül egészítenek ki, ezért ez a jövőben is kiemelten fontos számunkra.
El tudná magyarázni azokat a fő versenyelőnyöket, amelyek megkülönböztetik az L-39NG-t a piacon lévő többi platformtól?

L-39NG-nk egyedülálló a kategóriájában, és nincs közvetlen versenytársunk – legközelebbi versenytársunk az olasz Leonardo gyártó az M-345-tel –, de nem látunk bizonyítékot arra, hogy sorozatban gyártott és használt repülőgépről lenne szó a folyamatos technikai problémák miatt. Általánosságban elmondható, hogy a Leonardo a fő versenytársunk Európában az M-346-os platformjával, amely lényegesen magasabb a repülési teljesítmény és az avionikai rendszerek tekintetében, de természetesen a beszerzési költség, a birtoklási költség és az üzemeltetés általános összetettsége is.

Ezért a platformok összehasonlítása helyett mindig az ügyfeleink követelményeinek és korlátainak megértésére összpontosítok, különös tekintettel az aktuális repülőgép-készletükre, a képzési tantervre és a küldetésük céljaira, mindezt bármilyen pénzügyi megszorítással összefüggésben. Az L-39NG a fejlett turbólégcsavaroktól a haladó oktatókig terjedő pozíciókat takar, mi pedig meghatározzuk magunkat az alap- és haladó képzésre, és valahol a vezető-harcos tréningen (LIFT) zárunk, ahol részben a motorteljesítmény és az aerodinamika korlátoz bennünket. tervezés. Számunkra ma létfontosságúak a cseh és magyar ügyfelek, akik új NATO Flying Training Europe (NFTE) campusokat hoznak létre, és az L-39NG-t választották fő kiképzési komponensüknek. Mindkettő rövid- és középtávon az L-39NG-t fogja használni a Gripenre való átálláshoz – turbólégcsavarról L-39NG-re. majd a szimulátorhoz vagy egy gyors kihelyezett LIFT tanfolyamhoz, majd a Gripenhez. A légierő manapság egyre inkább kihasználja a megosztott kiképzőközpontokat, például az NFTE campusokat, és bizonyos területeken ennek nagyon is van értelme. Létfontosságú, hogy a különböző NATO-országok pilótái elősegítsék az együttműködést és biztosítsák az interoperabilitást az együtt töltött idő, a közös képzés és az egymástól való tanulás révén. Ez különösen igaz a nemzetközi gyakorlatok vagy a repülőiskolákon belüli együttműködési képzések során. A tudás és a képességek megosztása jelentős hozzáadott értéket ad a képzési folyamathoz. Egy esetleges konfliktushelyzetben a NATO-nak egységes egységként kell reagálnia. Ezért kulcsfontosságú, hogy a pilóták hatékonyan kommunikáljanak, és ismerjék egymás munkaszokásait és működési eljárásait. Mégis, ha ezt mondtam, az L-39NG képezi majd az alapvető képzési platformot Magyarországon és Csehországban. A Magyar Légierő újjáépíti nemzeti képességét sugárhajtású vadászrepülőgép-pilóták képzésére, és az elmúlt 20 évben az NFTC Canada-nál végzett képzések során szerzett ismereteit, tapasztalatait és tanulságait megvalósítja. Ez egy tökéletes példa arra, hogy a légierő felismeri, milyen döntő fontosságú a hazai kiképzési kapacitás, valamint hajlandó hozzájárulni az EU és a NATO szövetségeseihez. Másrészt a LOM Praha leányvállalatán – a pardubicei Centrum Leteckého Výcviku (CLV) – keresztül már jelentős szereplő a pilótaképzés területén, nem csak a cseh légierő, hanem más ügyfelek számára is nyújt pilótaképzést. Az NFTE campussá válásával és az L-39NG-vel a CLV tökéletes helyzetben van ahhoz, hogy növelje a pilótaképzési szolgáltatások körét mind belföldön, mind Európában. Az L-39 üzemeltetése után a CLV négy L-39NG-t kap, és a következő három éven belül további négy repülőgépből álló sorozatot kap. Az L-39NG-be történő befektetés a LOM Prahát és a CLV-t kulcsfontosságú ügyfelünkké és partnerünkké teszi a jövőben. Az L-39NG bevezetése kibővíti a pilóták által elsajátítható eljárások körét, és kibővíti a Cseh Köztársaságban folytatható képzések tartalmát. Érdemes megjegyezni, hogy a kiképzési program jelenleg Gripen kiképzésre van optimalizálva, egyes elemeket a légierő L-159 platformon, szimulátorokon és Svédországban hajt végre. Ez az eltolódás jelzi a 4. és 5. generációs repülőgépek pilótáinak képzésének növekvő fontosságát, mind belföldön, mind világszerte.
....
Gyártásunk teljes sebességgel folyik, évente 12 repülőgépet tudunk legyártani. Lépéseket teszünk, és folyamatban van, hogy jövő év végére évi 17 repülőgépre növeljük kapacitásunkat, amennyiben aktiváljuk az új gép- és humánkapacitás-beruházást – erről további megrendelések döntenek. Egyelőre 2025 végéig gyakorlatilag teljesen foglaltak vagyunk, jellemzően 24 hónapos átfutási idővel. Az első sorozatgépet az idei év második felében szállítják át az ügyfeleknek.
...
Tudna beszélni az L-39NG platform jövőbeni fejlesztéseiről, vagy esetleg az Aero fejlesztés alatt álló új vagy közelgő platformjairól?

Elsősorban az L-39NG-re összpontosítunk. Az Aeronak ma három pillére van: 1. L-39NG 2. MRO (az L-39 és L-159 karbantartása) és az ipari együttműködés (repülőszerkezetek – Airbus, Embraer és mások). Az L-39NG sikere kritikus az Aero jövője szempontjából, és a platform valóban hatalmas lehetőségeket rejt magában. Arra koncentrálunk, hogy az L-39NG-t a jelenlegi, tanúsított konfigurációban kínáljuk, ugyanakkor már tervezzük a képességek fejlesztését – a „következő generációs” L-39NG-t – a fejlettebb repüléselektronikai rendszereket, a modern fegyverek folyamatos integrációját és mindenképp a hasznos teher áll a középpontban. Szeretnénk a jelenlegi repülőgépek képességeinek újabb fejlesztését mind a kiképzésben, mind a könnyű katonai küldetések teljesítésében. Elsődleges célunk, hogy a sugárhajtású pilótaképzés minden fázisához korszerű rendszert kínáljunk kedvező áron. Általánosságban elmondható, hogy továbbra is nagy számú pilótát kell kiképezni, és azt mondjuk: itt van egy olcsón beszerezhető és nagyon olcsó és fenntartható üzemeltetési platform, amelyben a pilótának meg kell tanulnia repülni. A következő lépés a képzés értékének növelése, ahol már ezen edzünk. Ugyanakkor létfontosságú annak megértése, hogy nem csak magát a repülőgépet kell fejleszteni, hanem a repülőgép körüli teljes képzési rendszert, a szimulátorok minőségét, a szimulátorok összekapcsolását az élő L-39NG-kkel, de más típusokat is. Egyszerre egy élő, virtuális és konstruktív rendszerben, egy ilyen rendszer végtelen forgatókönyvek létrehozását teszi lehetővé, és ezáltal valóban maximalizálja a képzési lehetőségeket.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 826
82 335
113

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 585
97 730
113
Itt egy interjú Viktor Sotona-val is...

Ami érdekes belőle

Az Aero Vodochody 2014-ben kezdett el dolgozni az L-39NG repülőgép tervezésén, és 2022-ben megkaptuk a tanúsítványt. A nyolc év alatti fejlesztés csaknem 2,5 milliárd koronát nyelt el.
L-159

Nagyon érdekli őket Ukrajna. Az L-159 egy nagyon jó platform, kiváló Honeywell F124 motorral és korszerű avionikával rendelkezik. Kevesen tudják, hogy az F-16-os vadászrepülőgép avionikáján alapult. Az L-159-es repülőgépek hihetetlen munkát végeznek Irakban, amerikai vadászgépekkel együtt vetik be őket. És ahol ez a repülőgép igazán talált, az a kiképzési feladatok – többek között a mai legmodernebb vadászgépekkel szembeni agresszor szerepében. Így az L-159-es repülőgépek segítenek az F-35-ös pilóták képzésében az Egyesült Államokban, és újabban Nagy-Britanniában. Az ügyfelek érdeklődnek a korszerűsítés, az élettartam meghosszabbítása iránt. Okosfegyvereket adunk hozzá - például kisebb kaliberrel, de pontos találattal, valamint modernizáljuk a kommunikációs rendszereket, hogy a gépek lépést tudjanak tartani a korral..

Tehát az a prioritás, hogy kihasználják a már legyártott repülőgépek korszerűsítésének lehetőségét, ne térjenek vissza a gyártásba vagy váltsanak új verzióra?

Technikailag az L-159 élete felénél jár. Még sok ideje van 2040-ig. A gyártás újraindítására irányuló kéréseket is regisztráljuk, például az irakiak több repülőgépet szeretnének. Jelenleg nem tudunk azonos repülőgépet gyártani, de gondolkodunk valamilyen újraindításon, a partnereinkkel való együttműködés újraindításán. Ez további fejlesztéseket, kulcselemek módosítását jelentené. Meglátjuk…

Másrészt földön kell maradnunk. Alig két éve az Aero nagyon rossz volt, és értelmetlen lenne most azt állítani, hogy azonnal egy másik platformot fogunk fejleszteni.

L-39NG
A nullszaldós megtérülés érdekében legalább 60-80 repülőgép. Ez persze nem fog azonnal megtörténni, néhány éven belül le tudjuk gyártani őket. Nyolc évig tartott a fejlesztés, most elkezdtük a tömeggyártást. A gyártásunk jelenleg évi tizenkét repülőgépre van beállítva, ha minden jól megy, valamikor 2027-ben leszakadunk.
..
Például Afrikában. Ma már persze ott is keresik az esetleges pótlást. A jelenlegi ügyfélkör azonban sokkal szélesebb. Megtalálhatóak Európában, Afrikában szerte a kontinensen, Latin-Amerikában, Ázsiában nagyon sok van belőlük. Vietnam évtizedek óta használt L-39-es repülőgépeket. Aztán amikor új géppel jövünk, akkor számíthatunk arra, hogy jó hírünk van. Régi vásárlóink azt mondják – igen, a Cseh Köztársaságból, az Aero Vodochody-tól származó repülők, ez egy márka.

Új ügyfelek megszerzése mindig nehezebb, de van esélyünk elérni őket is. Két csoportra osztanám őket. Az elsők azok az afrikai vagy ázsiai vásárlók, akik nem ismerték az L-39-et, más termékeket használtak, de most valami másra vágynak. Minőségi terméket tudunk nekik ajánlani jó áron. A második csoport a fejlett gazdag országok piacai. Tanuljuk őket, keressük a stratégiai partnerségi lehetőségeket, mert a nyugati piacokat a legnagyobb szereplők foglalják el, mint az Airbus vagy a francia Dassault. Az ottani ügyfelek igényesek, még a képzési rendszert illetően is. Például ausztriai szerződésre törekszünk.
...
Becsléseink szerint Európában megközelítőleg ezer vadászpilóta hiányzik. Az eddig Kanadában, Amerikában vagy Olaszországban használt képzési kapacitásokat több évre lefoglalják,
...
Ausztriában az olasz Leonardoval fogsz versenyezni…

Közvetett versenytársunk az olasz Leonardo M-346 típusú repülőgép, amely egy másik osztály. Két motorja van, sokkal nagyobb tolóerővel és lényegesen drágább is. Általánosságban elmondható, hogy Nyugat-Európában a nagy szereplőkkel kell beszélnünk a stratégiai partnerségekről. És szerencsére már kezdenek felfogni minket. Vagy a stratégiai együttműködésnek, vagy a kormányzati támogatásnak köszönhetően telepedünk meg ott. Enélkül nem megy, és őszintén szólva – magáncégként nincs más esélyünk.

Megrendelései vannak L-39NG repülőgépek szállítására Vietnamban, Magyarországon és a Cseh Köztársaságban. Szenegálban vagy Ghánában is szó esett az esélyekről... Összefoglalnád, kinek fogsz reálisan producerkedni a következő években?

34 repülőgépre van szerződésünk. Tizenkettőt Vietnamnak, tizenkettőt Magyarországnak és négyet a LOM cseh állami cégnek gyártunk, amely alá a Repüléskutató Központ tartozik. A LOM-nak lehetősége van további négy repülőgépre gyakorolni. A gépek közül hat Ghána, de ez a szerződés nem érvényes, mert az afrikai országban az üzletet jelenleg nem biztosította az EGAP exportbiztosító. Ghána besorolása sokat esett, az ország pénzügyi válságon ment keresztül. A közelmúltban Ghána hitelmegállapodást írt alá a Nemzetközi Valutaalappal, és még várni kell, hogyan fog hozzáállni adósságai átstrukturálásához. Ezzel ismét megemelhetné a besorolását, és érvényesülhetne a szerződésünk. Szenegálban az elődeim egy üzleti lehetőséget akartak kihasználni, ami végül meghiúsult, mert a repülőgépet nem konfigurálták megfelelően. De szeretnénk visszatérni Szenegálba.
...

Korábbi szavai szerint az L-39NG repülőgépekkel való európai jelentkezési esélyei jelentősen megnőnének, ha a Pardubice-i Repülési Oktatási Központban egy bizonyos európai képzési standardot alakítanának ki. Pontosan mire gondoltál?

A légiközlekedési kiképző központ a Cseh Köztársaság hadseregének pilótái számára készült, ugyanakkor nemzetközi hatókörrel rendelkezik. Más országok pilótái is edzenek ott, még a NATO-n kívüli országokból is. Mindenképpen érdekeltek vagyunk ennek az együttműködésnek a továbbfejlesztésében. A NATO-nak saját szervezete van, amely repülési képzéssel foglalkozik – a NATO Flight Training Europe. Kiképzőbázisokat próbál építeni Európában. Csehország bekapcsolódott a Repülési Képzési Központba. Szeretnénk, ha az L-39NG platform az alsó és közepes szintű képzés standardja lenne, a magasabb szintre taktikai elemekkel, például már L-159-es repülőgépeket használnak. Ezen a területen látjuk a legnagyobb hozzáadott értékenket – jó anyagi feltételek mellett tudjuk a pilóták teljes képzési tananyagát kínálni. Ezért is hisszük, hogy az L-39NG olyan ikonikus repülőgéppé válhat, mint az L-39C régebbi változata, amelyből háromezer darabot gyártottak.
...
Meggyőződésem, hogy jó lenne egy nemzeti integrációs projekt a jövőben Csehországban. Azaz megegyezünk abban, hogy itt közösen fejlesztjük és gyártjuk a repülőgépet. Ez lehet például egy cseh taktikai drón vagy egy pilóta nélküli légi jármű a városi mobilitás megoldására. Sok ötlet van itt. Az állam pályáztatna egy integrációs projektet, amelyben cseh cégek működnének együtt, és amely tovább konszolidálná a helyi légiközlekedési ágazatot. A nemzeti integrációs projektnek köszönhetően ismét tündökölhettünk Európában.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
30 521
132 323
113
Jo lett volna nem erre a halalra ítélt cégre kolteni a magyarok adoforintjait.Valakik bizton jol jartak ezzel a koztorvenyes bűntett szintű üzlettel,de nem Mo,az biztos
Tisztában vagy vele, hogy most többszörözték meg az árbevételüket és végre pozitív a pénzügyi mérlegük?
Ettől függetlenül, én sem látom jó helyen az ebbe nyüstölt pénzt.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 236
10 780
113
Jo lett volna nem erre a halalra ítélt cégre kolteni a magyarok adoforintjait.Valakik bizton jol jartak ezzel a koztorvenyes bűntett szintű üzlettel,de nem Mo,az biztos
Hát, szerintem a következő öt évben mindent el lehet adni Európában ami tud lőni és repülni, valamint gyors szállításit vállal rá a gyártó. Szóval szerintem most lehet pár jó évük.
Akkor is ha nem szeretjük a NER-t, lehet hogy jó biznszbe nyúltak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 306
43 544
113
Ha visszakeresi nekünk az AERO a 12 gép árát és kb. annyiért el lehet adni utána mint amennyiért vettük, akkor megérte megvenni...
Amúgy meg csak úgy lehet jövője ha egy nagyobb együtt működésbe sikerül betolni (pl. Tempest) vagy a MALE drón piacon próbálkozik valamivel bár ahhoz nagyon sok pénz kellene, hogy pl. a törökökkel felvegye a versenyt.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby