[HUN] Atlas-2 Mistral

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 707
32 377
113
Azért nem mindegy, mivel azt még Gyertyánék vásárolták be s nézd meg ki gyártja ezeket a rakétákat? :rolleyes: Kebelbaráttól venni az egy más dolog.
Nincs is a rakétával semmi gond, csak a használatával, célzásával. Állj ott te a multikár platóján te, esőben, hóban, 40°C hőségben s céloz. Nappal szemben! Ennyi csak a gondja!

- NEM A PLATÓN A HELYE, Kukkolva lőni. - Ennyi. -
- GÉPJÁRMŰVEK - EGYÉNI - VÉDELMÉRE tervezték. (Ott már lehet használni, motorosan vezérelve ) Ám ez nem ebbe a topikba tartozik.
azzal lett véve amivel a franciák megtervezték.
nem tervezték arra hogy a baka 24 h ba álljon a platon hanem amikor kell pattanyon. (van saját radarja és más radarok infoja.) igen ma már lehetne modernizáni (a franciáknál 1-2 éve van modernizált álvány hozzá) nem magyar kuriozum egyszerüen a francia így tervezte. de a svéd a bamset se tervezte máshogy abba az időbe.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 363
35 211
113
Vettem egy új könyvet:

Ajánlom mindenkinek! :)

Mistral.png
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 363
35 211
113

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 363
35 211
113
Lehet tudni hány indító és raksz van hozza kb?
9 db 5 indítós ütegről tudok, vagyis 45 darab indítónk van, ami mondjuk azért nem kevés - ha nem is elég mindenre.
A rakéták száma nem ismert (titkos), de pár száz lehet csupán szerintem... (valahol olvastam egyszer egy 200 körüli számot, de fene tudja úgy van-e...)
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 982
113
9 db 5 indítós ütegről tudok, vagyis 45 darab indítónk van, ami mondjuk azért nem kevés - ha nem is elég mindenre.
A rakéták száma nem ismert (titkos), de pár száz lehet csupán szerintem... (valahol olvastam egyszer egy 200 körüli számot, de fene tudja úgy van-e...)
Eredetileg 45 indítót vettünk és 180 rakétát. Azóta ebből jó párat ellőttek, de vettünk is rakétát.

3 üteg, ütegenként 3 szakasz, szakaszonként 5 indító. :)
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
1 901
6 283
113
9 db 5 indítós ütegről tudok, vagyis 45 darab indítónk van, ami mondjuk azért nem kevés - ha nem is elég mindenre.
A rakéták száma nem ismert (titkos), de pár száz lehet csupán szerintem... (valahol olvastam egyszer egy 200 körüli számot, de fene tudja úgy van-e...)
Koszi :D
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 363
35 211
113
Eredetileg 45 indítót vettünk és 180 rakétát. Azóta ebből jó párat ellőttek, de vettünk is rakétát.

3 üteg, ütegenként 3 szakasz, szakaszonként 5 indító. :)
Ez a 180 rakéta amit mondasz az eredeti 90-as évekbeli beszerzésre vonatkozik?

2016-18 között elvileg vettek újabb Mistral 3-asokat és mos ehhez fog még jönni gondolom egy hasonló 200 körüli mennyiség.
(Mivel a5 ország együtt rendel "többszáz" vagyis ezernél kevesebb rakétát és olyan nagyok is vannak közte mint Franciao. így szerintem a ránk eső mennyiség 100 és 200 közé tehető legfeljebb)
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Catles

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 541
113
Akkor az már biztos nem annyi. A Mistral-2 esek nagy részét ellőtték, szóval 2010-es évek vége felé rendelt Mistral-3 lehet készleten nagyobb mennyiségben. Ezt is kb. 200 körülire tippelem.
Ehhez fog jönni akkor most megint 150-200 körüli mennyiség szerintem...
A nagy részét ellőtték? Hol és mikor? A legutóbbi beszerzésnél nem visszaadtuk a régi rakétákat, mert különben mit kezdtünk volna a lejárt szavatosságú rakétákkal? Gyakorlatilag a régi rakétákat egy újabb változatra cserélték mert a lejárt üzemidő miatt muszáj volt...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 795
113

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 363
35 211
113
A nagy részét ellőtték? Hol és mikor?
1999 meg 2018 között volt néhány éles lövészet, nem de?
180 rakétán volt ha minden igaz, az azt jelenti hogy 10 rakét jutna minden évre gyakorlásnak - ha közben nem volt beszerzés.
45 indítóra nem irreális 180 rakétát "elgyakorolni" majdnem 20 év alatt...


A legutóbbi beszerzésnél nem visszaadtuk a régi rakétákat, mert különben mit kezdtünk volna a lejárt szavatosságú rakétákkal?
Ilyenről még nem hallottam...van erről valami konkrétum?
Gyakorlatilag a régi rakétákat egy újabb változatra cserélték mert a lejárt üzemidő miatt muszáj volt...
Nem hiszem, hogy kidobták a régieket. Az MBDA biztos nem veszi vissza M2-eseket mert nem tud vele mitkezdeni: már az 3-ast gyártja. Ennél még annak is több értelme van ha 3-asok beérklezés után lesz-ami-lesz alapon ellövik a régi 2-esesket. Max nem feltétlen várják tőle hogy maradéktalanul működjön....
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 994
113
1999 meg 2018 között volt néhány éles lövészet, nem de?
180 rakétán volt ha minden igaz, az azt jelenti hogy 10 rakét jutna minden évre gyakorlásnak - ha közben nem volt beszerzés.
45 indítóra nem irreális 180 rakétát "elgyakorolni" majdnem 20 év alatt...



Ilyenről még nem hallottam...van erről valami konkrétum?

Nem hiszem, hogy kidobták a régieket. Az MBDA biztos nem veszi vissza M2-eseket mert nem tud vele mitkezdeni: már az 3-ast gyártja. Ennél még annak is több értelme van ha 3-asok beérklezés után lesz-ami-lesz alapon ellövik a régi 2-esesket. Max nem feltétlen várják tőle hogy maradéktalanul működjön....
Az MBDA simán upgadeli a régi rakétákat.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 541
113
1999 meg 2018 között volt néhány éles lövészet, nem de?
Igen, ezt várom tőled hogy gyűjtsd össze és sorold fel dátumokkal az éleslövészeteket... utána beírhatod a Wiki szócikkedbe is.
Ilyenről még nem hallottam...van erről valami konkrétum?
A nemezetközi szervezeteknek leadott jelentésekben szerepel hogy Mistral rakétákat exportáltunk Franciaországba.
Nem hiszem, hogy kidobták a régieket. Az MBDA biztos nem veszi vissza M2-eseket mert nem tud vele mitkezdeni: már az 3-ast gyártja.
Egyes források szerint az M2 rakéták lettek kinn átépítve M3-ra és úgy kaptuk vissza őket.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 541
113
Is meg vettünk is hozzá.
Elég zavaros a történet, mert még olyanokat is lehetett olvasni hogy itthon az Arzenálnál M2-ről M3-ra átalakított rakétákat is visszaadtunk a franciáknak, nem csak M2-ket. A nemzetközi szervezeteknek leadott jelenetésekből nekem úgy tűnik hogy vettünk 118 M3 rakétát, az M2 rakéták egy részét a franciák alakították át nekünk M3-ra, az M2 rakéták egy része viszont itthon lett átalakítva M3-ra de ezek egy része (vagy mind) utána át lett adva a franciáknak. Ezek után végül az M3 összmennyiségünk is valószínűleg valahol 180 körül lehetett.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 465
113
Akkor az már biztos nem annyi. A Mistral-2 esek nagy részét ellőtték, szóval 2010-es évek vége felé rendelt Mistral-3 lehet készleten nagyobb mennyiségben. Ezt is kb. 200 körülire tippelem.
Ehhez fog jönni akkor most megint 150-200 körüli mennyiség szerintem...
Olyan nagyon sokat szerintem nem lőhettek el. Tudtommal éleslövészetet csak Lengyelországban a Balti-tenger partján tartott közös gyakorlatokon tartanak. Ezen kívül folyamatos itthon a gyakorlatok alkalmával a "száraz" gyakorlás. 2013-ból találtam egy ilyen lengyel éleslövészetet, aminek kapcsán leírták, hogy Mistrallal nem volt előtte 3 éve éleslövészet. Ezen kívül az új Mistral 3-asokkal is volt egy éles biztosan 2019-ben.
Nem gondolom, hogy 15-20 rakétánál több elfogy ilyenkor egy ilyen gyakorlaton.
Abban biztos vagyok, hogy ha volt felújítás, meg volt még új 3-as rakéta beszerzés, plusz most betársulunk ebbe a közös beszerzésbe, akkor összesen olyan 350-400db rakétával kell hogy számoljanak a Honvédségnél, mint végső számmal. Nyilvánvalóan több indítóval kell kalkulálni, mert a mostani platósok szerintem cserélve lesznek automatákra (török 4x4-en), plusz még a skyrangerekre szerelt indítókba is szükség lesz rájuk (meg azok utántöltésére is kell készlet).