Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
A 2. cikk ezen a dolgozaton alapszik.Elég érdekes
20 éve a BTR-80-as a Honvédségben
2000. február 3-án leszállították az utolsó 20 darab BTR-80-as lövészpáncélost a Magyar Honvédségnek. A Szovjetunió összeomlása után Oroszországnak hazánk felé is tetemes tartozásai voltak. Az köztudott, hogy ennek egy részét 28 darab MiG-29-es vadászgéppel ellentételezte, de az adósságcsomag fejében ennél jóval több fegyver és eszköz (mással nem tudott fizetni) is került hazánk haderejébe. Ilyen volt a BTR-80-as.
A nyolckerekű összkerékhajtásos, úszóképes lövészpáncélos abban az időszakban korszerűnek számított, 1995 és 2000 között több mint ötszáz darab került hazánkba. De nem mind a Honvédséghez, 63 darab a Belügyminisztérium kötelékébe tartozó határvadász századokhoz került. Ez utóbbiak külön érdekessége volt, hogy több példány is az eredeti háromtónusú orosz terepszínnel érkezett és került használatba. A BTR-ek a magyar gyártású PSZH-kat (Páncélozott Szállító Harcjármű) váltották a Honvédségnél és a Határőrségnél is. Utóbbi megszűnésekor eladta az orosz eredetű lövészpáncélosait.
A honvédséghez két fő változatban kerültek a járművek, a BTR-80-as 14,5 mm KPV nehézgéppuskával és 7,62 mm másodlagos fegyverzettel, a BTR-80A 30 mm gépágyúval volt felszerelve.
A jármű alvázán idővel különböző típusváltozatokat is kialakítottak, ebben Magyarországon a Currus Zrt. járt élen, a A BTR-80 SKJ (sebesült kihordó) vagy BTR-80 VSF (vegyi sugárfelderítő) járművek és további változatok kialakításával. Egy magyar vállalkozás pedig a harcjármű abroncsainak lecserélésében és korszerűsítésében vett részt.
A honvédség BTR 80-asai szinte az összes misszióban megjelentek Koszóvótól Afganisztánig részt vett/vesz minden nagyobb hadgyakorlaton, segített katasztrófahelyzeteknél, például a 2013. márciusi hóhelyzetben. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a BTR-80-as a Magyar Honvédség „arca lett”.
Mára azonban - főleg a gyenge páncélvédettség okán - már elavult, felváltása a Zrínyi 2026 program keretében folyamatban van.
Megemlítendő még, hogy hat darab BTR-80-ast a TEK (Terror Elhárítási Központ) vett át a honvédségtől, ahol a rendőrség szabványaira történő átalakítás után terrorelhárítási feladatokat látnak el.
(A Haditechnika folyóirat 2016/6-tól 2017/2-ig tartó számaiban, „Dr. Pogácsás Imre – Ocskay István: A BTR-80-as és BTR-80A harcjárművek korszerűsítésének lehetőségei abroncscserével” háromrészes cikksorozatban számol be a magyar BTR-80-asok korszerűsítéséről.
Gávay György - Gyarmati József, pedig a Haditechnika 2019/6 számában a „Napjainkban alkalmazott kerekes harcjárművek és azok fejlődése az elmúlt évtizedekben” c. cikkében ismerteti részletesen a BTR-80-as kifejlesztésének körülményeit.)
Az lehet, de valamit azért nyertünk vele.Akkor is elavultvszar volt amikor jöttek...
Mit?Az lehet, de valamit azért nyertünk vele.
Új, valamivel modernebb BTR-ek. Vagy szerinted tök fölösleges volt?
Új, valamivel modernebb BTR-ek. Vagy szerinted tök fölösleges volt?
Kevés haszontalanabb dolgot tudtunk volna az államadósságért cserébe kérni mint ezeket.
Tudtommal bármit nem kérhettünk. Akkor az MH-nak a PSZH volt APC kategóriában, ahhoz képest előrelépés volt a BTR-80, a 80A a gépágyújával meg kicsit túl is mutatott az APC kategórián tűzerőben.
Teljesen jól meglettünk volna PSZ nélkül is.Kérhettünk volna BMP-2-t simán,mindenféle gondolkozás nélkül.A BMP-2 pont az a kategória amit még ma is van értelme modernizálni.
Ja, csak akkori honvédelmi vezetőink szerint a lánctalpas járművek ideje lejárt (akkori amerikai irányzatot követték, Shinseki tábornok, a Stryker kitalálója mondta ezt)
Az nem akkor volt.
A BMP-ket erre hivatkozva vonták ki.
De a BTR-ek a 90-es évek elején kezdtek megérkezni.
'95-ben állapodtunk meg a ruszikkal, hogy az államadósság fejében szállítanak több száz darabot (asszem 450-ről volt szó), előtte is volt néhány, az lehet, de azokat még a SZU-tól vettük. A BTR-80A-k meg nem tudom hogy kerültek ide, újabb rendelés volt vagy módosították az eredetit. Mindenesetre több év alatt érkeztek be '95-től.
Az tény, hogy nem lehetett túl népszerű, a magyar wikipédia cikket valaki (feltételezem, hogy honvédségnél szolgált illető lehetett) teleírta egy "Típushibák" szakasszal, amelyben hosszasan fikázza a BTR-80 tulajdonságait, nem tudom mennyi ebben az elfogultság, illetve mi az, ami csak a nekünk szállított példányokra jellemző (a felsoroltak egy része viszont tényszerűen igaz, legfeljebb talán igazságtalan csak a BTR-80 "hibájaként" felróni, a kortárs járművekkel való összehasonlítás nélkül - a Patria AMV azért egy kissé későbbi konstrukció, MRAP járműkategória sem létezett, amikor a BTR-t tervezték).
Tudtommal bármit nem kérhettünk. Akkor az MH-nak a PSZH volt APC kategóriában, ahhoz képest előrelépés volt a BTR-80, a 80A a gépágyújával meg kicsit túl is mutatott az APC kategórián tűzerőben.