[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 960
32 849
113
Mit húztál te ki :) max…Tudod mit…. te katonaságot maximum képen láttál amikor elvezttél előtte.
Basszus te kamionos vagy akkor vagy buszos esetleg mozdonyvezető,ha ennyit vezettél :) Ebből van a sok baleset amikor kamion vezetés közben fórumon irogatsz :)
Vicckategória vagy ezzel a szöveggel bonts fel egy kefirt! Ne személyeskedj……
No,hogy ifjú vitéz uracskák tudását öregbitsük.....
Mikor még a plasztik tankot tologadtad a szőnyegen,és brümmögtél hozzá,volt olyan,hogy sorkatonaság......Mikor egy 50es,60as,vagy még öregebb emberrel beszélsz,akkor bizony olyannal beszélsz,ki 12-24 hónapot lehúzott mundérban-ingyen.Hazafias kötelességből.Ezek az emberek nagyon jol tudják,hogy viszitek a seregben a gömbölűt,és guritjátok a szögletest.
Aztán,a BMP egy úszóképes harcjármű.Szép nagy lapos hasa van.Mikor még volt tél,meg hó,és utána hóolvadás,volt bizony rendesen raszputyica a la hungaicai.Ilyenkor ha plyan volt a talaj,vagy elötte jol összejárták,a BMP fel tudott ülni a trutyira.És ha a hasán a tapadási erő nagyobb volt,mint a lánc alatt a talaj adhézió,akkor bizony nem ment sehova.....(láttam ilyet románban hóvihar után hóban is.Dobozos szállitó változatu BMP csak szórta maga alól a porhavat,de nem ment sehova).Csak kapart egyhelyben.Kraz viszont nem ült fel.Lesüllyedt a trutyiba,és ha a kerék fogta a kemény altalajt,akkor bizony elment ott,ahol a BMP elakadt.(viszont ha elakadt ilyenkor,no akkor lehetett vakarózni mire kiszedted).Van biza ilyen is.
Nem tudom mi a szarzsid,milyen oktatást kaptál,de olvasás értelmezést picinkét még tanulni kell.Mintha irtam volna,hogy a láncos mindig is jobb terepjáró lesz-de ez csak 1(egy) szempont.Van még pár.Erőforrás gazdálkodás,hadműveleti-harcászat,fenttarthatóság,ezek szintézise meg ad egy doktrinális követelményt.Amiben bizony csak egy szempont a harcászati terepjáró képesség.(vagy inkább adna,ha a propi komolyan vehető lenne.Doktrinánk valójában továbbra is az,hogy a NATO,és főleg az a csúnya USA majd megvéd minket.....)
Ja,és nem személyeskedek,csak annyira,mint azok a kicsi huszárok,kik túl nagy lovon űlnek.Kisebbre kéne ülni,mert ez a nagy ló árt a kicsi sejhajuknak
 
  • Vicces
Reactions: BiancoGasto

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
532
1 043
93
No,hogy ifjú vitéz uracskák tudását öregbitsük.....
Mikor még a plasztik tankot tologadtad a szőnyegen,és brümmögtél hozzá,volt olyan,hogy sorkatonaság......Mikor egy 50es,60as,vagy még öregebb emberrel beszélsz,akkor bizony olyannal beszélsz,ki 12-24 hónapot lehúzott mundérban-ingyen.Hazafias kötelességből.Ezek az emberek nagyon jol tudják,hogy viszitek a seregben a gömbölűt,és guritjátok a szögletest.
Aztán,a BMP egy úszóképes harcjármű.Szép nagy lapos hasa van.Mikor még volt tél,meg hó,és utána hóolvadás,volt bizony rendesen raszputyica a la hungaicai.Ilyenkor ha plyan volt a talaj,vagy elötte jol összejárták,a BMP fel tudott ülni a trutyira.És ha a hasán a tapadási erő nagyobb volt,mint a lánc alatt a talaj adhézió,akkor bizony nem ment sehova.....(láttam ilyet románban hóvihar után hóban is.Dobozos szállitó változatu BMP csak szórta maga alól a porhavat,de nem ment sehova).Csak kapart egyhelyben.Kraz viszont nem ült fel.Lesüllyedt a trutyiba,és ha a kerék fogta a kemény altalajt,akkor bizony elment ott,ahol a BMP elakadt.(viszont ha elakadt ilyenkor,no akkor lehetett vakarózni mire kiszedted).Van biza ilyen is.
Nem tudom mi a szarzsid,milyen oktatást kaptál,de olvasás értelmezést picinkét még tanulni kell.Mintha irtam volna,hogy a láncos mindig is jobb terepjáró lesz-de ez csak 1(egy) szempont.Van még pár.Erőforrás gazdálkodás,hadműveleti-harcászat,fenttarthatóság,ezek szintézise meg ad egy doktrinális követelményt.Amiben bizony csak egy szempont a harcászati terepjáró képesség.(vagy inkább adna,ha a propi komolyan vehető lenne.Doktrinánk valójában továbbra is az,hogy a NATO,és főleg az a csúnya USA majd megvéd minket.....)
Ja,és nem személyeskedek,csak annyira,mint azok a kicsi huszárok,kik túl nagy lovon űlnek.Kisebbre kéne ülni,mert ez a nagy ló árt a kicsi sejhajuknak
Nézd kedves traktoros “barátom” a fórum moderátorai való tekintettel finom leszek. Intelligens vezetőként ez a nagy öreg huszár a nagy lovával nem megy bele az okoskodásodba csak, most először és utoljára. Élőben szerintem ez totál más történet lenne meglepődnél szerintem :)! Mivel többes számban beszélsz lenézni degradálni a kedves ifjabb bajtársakat nem szép dolog :) a végén fogják magukat és kimennek a légióba vagy magán biztonsági cégekhez dolgozni tapasztalatot szerezni, mivel te nem adod át nekünk a tudást és tapasztalatot. Így is kevesen vagyunk ne legyünk még kevesebben :) Továbbra is arra kérlek légy szíves segíts a munkámat a piackutatás területen is! Mindent el fogok követni a kedvedért,hogy 3 század Kefir itt legyen neked és a repnapon gyönyörködj bennük. :) Mivel láttuk,hogy a légi harcászati tekintetében rendkívül “tapasztalt” vagy jól esik nekünk,ha tanítást kapunk tőled a modern szárazföldi harcászatból. Akár több nyelven is, de kezdésnek megelégszünk a magyarral. Esteleg,ha másik országban színeiben vagy több földrészen szereztél éles harci tapasztalatot ne fogd vissza magad taníts minket tudatlan sok-sok csillagos “bakákat”! Sajnos van 1-2 spéci ember az országban hidd el akik nem a gyakorlótéren szagolták a lőport…
Ui.: HMEI keres traktoros,futár, szállítói feladatkörbe vállalkozókat én örülök neki, ha az utolsó vállalkozóra is harci tartalékként tekinthetünk!
Szóval több respect ember! Mondhattam volna neked,ezt még 3 nyelven is….
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 960
32 849
113
Nézd kedves traktoros “barátom” a fórum moderátorai való tekintettel finom leszek. Intelligens vezetőként ez a nagy öreg huszár a nagy lovával nem megy bele az okoskodásodba csak, most először és utoljára. Élőben szerintem ez totál más történet lenne meglepődnél szerintem :)! Mivel többes számban beszélsz lenézni degradálni a kedves ifjabb bajtársakat nem szép dolog :) a végén fogják magukat és kimennek a légióba vagy magán biztonsági cégekhez dolgozni tapasztalatot szerezni, mivel te nem adod át nekünk a tudást és tapasztalatot. Így is kevesen vagyunk ne legyünk még kevesebben :) Továbbra is arra kérlek légy szíves segíts a munkámat a piackutatás területen is! Mindent el fogok követni a kedvedért,hogy 3 század Kefir itt legyen neked és a repnapon gyönyörködj bennük. :) Mivel láttuk,hogy a légi harcászati tekintetében rendkívül “tapasztalt” vagy jól esik nekünk,ha tanítást kapunk tőled a modern szárazföldi harcászatból. Akár több nyelven is, de kezdésnek megelégszünk a magyarral. Esteleg,ha másik országban színeiben vagy több földrészen szereztél éles harci tapasztalatot ne fogd vissza magad taníts minket tudatlan sok-sok csillagos “bakákat”! Sajnos van 1-2 spéci ember az országban hidd el akik nem a gyakorlótéren szagolták a lőport…
Ui.: HMEI keres traktoros,futár, szállítói feladatkörbe vállalkozókat én örülök neki, ha az utolsó vállalkozóra is harci tartalékként tekinthetünk!
Szóval több respect ember! Mondhattam volna neked,ezt még 3 nyelven is….
Látom,lenézed a magas lórol a traktorost.Pedig ha nem dolgozik,kicsi huszár megküpped éhkopon.....Ha nincs termés,nincs kaja.
Lényegtelen,hol söpörted a teveszart,és hány nyelven tudod megnevezni,ebben a kérdéskőrben.Az már igen,hogy magyarul sem tudod megérteni,hogy mit irtam.És az meg szégyen apádra nézvén,ahelyett,hogy megkérdeznéd,miért gondolom úgy,ahogy gondolom,fenhéjázó,lenéző neveletlen kölyökként viselkedsz.Nem sikerült illendő viselkedésre nevelnie.
Ugyanakkor bármilyen logikus észérvel,tapasztalattal megindokolt (ellen)véleményt értékelek és elfogadok.Készséggel elfogadom,hogy a láncos jobb terepjáró,mint a kerekes,általában véve.Mert az.Viszont továbbra is úgy gondolom,hogy nekünk nincs erőforrásunk láncos technikábol álló önálló honvédelemre alkalmas méretű haderőt kiállitani.Egyszerűen nincs rá pénzünk.
Meglátásom szerint a Zplan nem is egy önálló honvédelmi képesség kiépitéséről szól,hanem a NATO védelem részerejének megteremtéséről.Amig a NATO funkcionál,addig ezzel nincs is komoly probléma.Csak szerintem a NATO nem olyan fixen stabil szervezet,hogy minden tétünket erre az egy kártyára rakjuk.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 386
67 525
113
Látom,lenézed a magas lórol a traktorost.Pedig ha nem dolgozik,kicsi huszár megküpped éhkopon.....Ha nincs termés,nincs kaja.
Lényegtelen,hol söpörted a teveszart,és hány nyelven tudod megnevezni,ebben a kérdéskőrben.Az már igen,hogy magyarul sem tudod megérteni,hogy mit irtam.És az meg szégyen apádra nézvén,ahelyett,hogy megkérdeznéd,miért gondolom úgy,ahogy gondolom,fenhéjázó,lenéző neveletlen kölyökként viselkedsz.Nem sikerült illendő viselkedésre nevelnie.
Ugyanakkor bármilyen logikus észérvel,tapasztalattal megindokolt (ellen)véleményt értékelek és elfogadok.Készséggel elfogadom,hogy a láncos jobb terepjáró,mint a kerekes,általában véve.Mert az.Viszont továbbra is úgy gondolom,hogy nekünk nincs erőforrásunk láncos technikábol álló önálló honvédelemre alkalmas méretű haderőt kiállitani.Egyszerűen nincs rá pénzünk.
Meglátásom szerint a Zplan nem is egy önálló honvédelmi képesség kiépitéséről szól,hanem a NATO védelem részerejének megteremtéséről.Amig a NATO funkcionál,addig ezzel nincs is komoly probléma.Csak szerintem a NATO nem olyan fixen stabil szervezet,hogy minden tétünket erre az egy kártyára rakjuk.
Azért azzal nem értek egyet, hogy nem tudnánk. Megintcsak ott vannak a szerbek, akiknek valahogy meg.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
532
1 043
93
Látom,lenézed a magas lórol a traktorost.Pedig ha nem dolgozik,kicsi huszár megküpped éhkopon.....Ha nincs termés,nincs kaja.
Lényegtelen,hol söpörted a teveszart,és hány nyelven tudod megnevezni,ebben a kérdéskőrben.Az már igen,hogy magyarul sem tudod megérteni,hogy mit irtam.És az meg szégyen apádra nézvén,ahelyett,hogy megkérdeznéd,miért gondolom úgy,ahogy gondolom,fenhéjázó,lenéző neveletlen kölyökként viselkedsz.Nem sikerült illendő viselkedésre nevelnie.
Ugyanakkor bármilyen logikus észérvel,tapasztalattal megindokolt (ellen)véleményt értékelek és elfogadok.Készséggel elfogadom,hogy a láncos jobb terepjáró,mint a kerekes,általában véve.Mert az.Viszont továbbra is úgy gondolom,hogy nekünk nincs erőforrásunk láncos technikábol álló önálló honvédelemre alkalmas méretű haderőt kiállitani.Egyszerűen nincs rá pénzünk.
Meglátásom szerint a Zplan nem is egy önálló honvédelmi képesség kiépitéséről szól,hanem a NATO védelem részerejének megteremtéséről.Amig a NATO funkcionál,addig ezzel nincs is komoly probléma.Csak szerintem a NATO nem olyan fixen stabil szervezet,hogy minden tétünket erre az egy kártyára rakjuk.
Drága “barátom” én nem nézem le a traktorosokat sőt családi szinten van is 500 hektár szerintem nehezen menne az éhen halás :) Nekem megtanították,hogy sose nézzek le senkit téged viszont semmibe nem nézlek főleg az általad indított személyeskedés miatt ami erős komplexusra utal :) fogalmad sincs ki van a “vonal” másik végén, ha tudnád lenne meglepetés…. Viszont,hogy apámat akit nemrég temettem el a szádra vetted,hogy is mondjam…… nagyon erősen vissza fogtam magam!
Részemről a témát lezártam,hátha egyszer a sors utamba ejt személyesen is……
Kanyarodj vissza a haditechnikai témákhoz szerintem elég ,ha megmaradsz hír megosztó szinten!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 960
32 849
113
Drága “barátom” én nem nézem le a traktorosokat sőt családi szinten van is 500 hektár szerintem nehezen menne az éhen halás :) Nekem megtanították,hogy sose nézzek le senkit téged viszont semmibe nem nézlek főleg az általad indított személyeskedés miatt ami erős komplexusra utal :) fogalmad sincs ki van a “vonal” másik végén, ha tudnád lenne meglepetés…. Viszont,hogy apámat akit nemrég temettem el a szádra vetted,hogy is mondjam…… nagyon erősen vissza fogtam magam!
Részemről a témát lezártam,hátha egyszer a sors utamba ejt személyesen is……
Kanyarodj vissza a haditechnikai témákhoz szerintem elég ,ha megmaradsz hír megosztó szinten!
Apád nyugodjék békében,részvétem.
Rolad azonban nem változott a véleményem.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 478
76 210
113
Történelmére büszkén tekint a jövőbe a Magyar Honvédség...

x63b57b232d4a0942432767.jpg.pagespeed.ic.8G-vG2B6Jo.webp


"A név és számválasztás hátterében az a megfontolás állt, hogy a hadrendi számnak egy előző dicső harcoló alakulatra kell utalnia, a névadónak pedig egyértelműen magyar katonahőst kell választani."




 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 040
16 146
113

Dicső alakulatok.. úgymint:

Hajdúdandár (édes faszom)
Klapka, aki Komáromban dekkolt, páncélosdandár… Tatán.
Kinizsi meg páncélozott gyalogdandár…. Hódmezővásárhelyen.
101. Repülődandár, nem osztály, ezred vagy század, neeem.

Logika nuku, hagyomány nuku.

Furanevű honvédminiszterünket valaki fogja már le!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 847
37 986
113
Valaki elárulná hogy az új struktúrában melyik lesz az új Hitron/Boxer/AMV/akármilyen 8x8-asokkal felszerelt dandár?

Ha jól értem a "páncélozott hajdúk" Gidránon ("rajkocsin" :D ) fognak közlekedni mint könnyű gyalogság. A "hódmezősi" "páncélozott gyalogosok" és Klapkék meg Lynx-en fognak közlekedni.
Hol van a helye nálunk a 8x8-as IFV-knak, APC-kenk?
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 940
7 699
113
Valaki elárulná hogy az új struktúrában melyik lesz az új Hitron/Boxer/AMV/akármilyen 8x8-asokkal felszerelt dandár?

Ha jól értem a "páncélozott hajdúk" Gidránon ("rajkocsin" :D ) fognak közlekedni mint könnyű gyalogság. A "hódmezősi" "páncélozott gyalogosok" és Klapkék meg Lynx-en fognak közlekedni.
Hol van a helye nálunk a 8x8-as IFV-knak, APC-kenk?
azok a nem soká létrejövő új alakulathoz mennek , a 117. Hunyadi János Transformersdandárhoz
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 386
67 525
113
Szerbek olcsóbb megoldásokkal operálnak .A legtöbb fejlesztésük elég Tesco gazdaságos
Hát azt látom, hogy ugyanazt csinálják mint mindig mindenhol. A haderőnek kellene modern harckocsi, a cégek összeraknak egy elég jó projektet, a politika diadalmasan bezsebeli, hogy mennyire fasza szintet léptek, aztán nem történik semmi. Megnéztem most a 2022-es parádéjukat és nem láttam M84AS1-2-ből egy darabot sem. Szóval ja, a leggazdaságosabb fejlesztést tolják ebben mondjuk. Nem fejlesztenek, mert jött 30 T-72 az oroszoktól. Érdekes fajta a politikus amikor erről van szó, aztán meg várja a hősök bevonulását. De azért ettől függetlenül is azt gondolom, hogy az országunknak többet kell bírnia, mégha nem is az összes technika a legújabb.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 761
2 320
113
Nos , én úgy gondolom így olvasva a kommenteket , amelyeket az új alakulatok megnevezésével kapcsolatban írnak , és függetlenül attól hogy jogos-e?Lehet hogy sok Podcastot már nem fognak csinálni az arra kijelölt szakemberek , mert nem lesz belépőjük , ennyi!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 960
32 849
113
Hát azt látom, hogy ugyanazt csinálják mint mindig mindenhol. A haderőnek kellene modern harckocsi, a cégek összeraknak egy elég jó projektet, a politika diadalmasan bezsebeli, hogy mennyire fasza szintet léptek, aztán nem történik semmi. Megnéztem most a 2022-es parádéjukat és nem láttam M84AS1-2-ből egy darabot sem. Szóval ja, a leggazdaságosabb fejlesztést tolják ebben mondjuk. Nem fejlesztenek, mert jött 30 T-72 az oroszoktól. Érdekes fajta a politikus amikor erről van szó, aztán meg várja a hősök bevonulását. De azért ettől függetlenül is azt gondolom, hogy az országunknak többet kell bírnia, mégha nem is az összes technika a legújabb.
Nekik sincs pénzük.Politikusok meg szavazatmaximalizálásra törekednek.Tömegdemokráciában ezt igérgetéssel lehet a legjobban......A baj az,hogy amikor nincs annyi kenyér,mint igértek,akkor a cirkuszbol kell többet csinálni.Ez többnyire populista nacionalizmus nyomását jelenti-és máris kész a gyúelegy.
látom nem vagy ideologiailag elég képzett, mert annak ez lesz a neve: Corvin Mátyás feketesereg-dandár!
Mint tudjuk a feketesereg is egy ősi magyar fegyverem! ;)
Nekem semmi kifogásom nem lenne a hagyományörző megnevezésekkel.A nyelvünk és hagyományaink tesznek minket magyarrá.
De ez nem hagyományörzés igy,hanem egy propimarhaság.
Magyarnak lenni büszke gyönyörűség.
Magyaroschnak lenni viszont szememben annyit tesz,mint szégyent hozni a magyarságra.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 683
5 500
113
Valaki elárulná hogy az új struktúrában melyik lesz az új Hitron/Boxer/AMV/akármilyen 8x8-asokkal felszerelt dandár?

Ha jól értem a "páncélozott hajdúk" Gidránon ("rajkocsin" :D ) fognak közlekedni mint könnyű gyalogság. A "hódmezősi" "páncélozott gyalogosok" és Klapkék meg Lynx-en fognak közlekedni.
Hol van a helye nálunk a 8x8-as IFV-knak, APC-kenk?

Lesz 5 új zászlóalj, pl majd ők kapnak? Vagy lesz mindenhol valamennyi, úgyis az egész országból van összelegózva egy dandâr
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Aladeen

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Alapvetoen egyetertek azzal, amit irtal, egy kivetellel: a sorkatonasag azert kell, hogy legyen mennyiseg,
Pedig...
Ha van valami, ami nyilvánvaló tanulság az ukrán konfliktusból, az az, hogy nem érsz semmit a kevés, de minőségi kiképzett haderővel.
Egyszerűen annyira hatékony a tüzérség, hogy annak fejlesztése minden létező haderőben prioritás lesz.
Ha viszont nagy tömegben alkalmazol tüzérséget, annak sajnos az a következménye, hogy bizonyos szint felett gyakorlatilag teljesen lényegtelen a kiképzettség szintje. Az adott katona túlélése elsősorban egy RNG generátor szintjére kerül.
Ezzel nem fog senki dicsekedni, pláne akkor nem, amikor éppen önkéntes alapon szeretnénk feltölteni, felfejleszteni a MH létszámát.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Pedig...
Ha van valami, ami nyilvánvaló tanulság az ukrán konfliktusból, az az, hogy nem érsz semmit a kevés, de minőségi kiképzett haderővel.
Egyszerűen annyira hatékony a tüzérség, hogy annak fejlesztése minden létező haderőben prioritás lesz.
Ha viszont nagy tömegben alkalmazol tüzérséget, annak sajnos az a következménye, hogy bizonyos szint felett gyakorlatilag teljesen lényegtelen a kiképzettség szintje. Az adott katona túlélése elsősorban egy RNG generátor szintjére kerül.
Ezzel nem fog senki dicsekedni, pláne akkor nem, amikor éppen önkéntes alapon szeretnénk feltölteni, felfejleszteni a MH létszámát.
Melyik félnek volt helyesen alkalmazott, kiképzett, jól felszerelt 21. századi gépesített ereje? Mert a tök hülyén az ellenség közepébe ledobott szerencsétlen kommandós nem az, sem a 60 kilométeres sorban álló páncélososzlop az ukrán sártenger közepén.
Ukrajnának egy pillanatig nem volt jól felszerelt páncélos/gépesített alakulata a háború előtt. Ha lett volna (légvédelemmel) akkor mészárszák lett volna szerencsétlen oroszok között.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 405
79 390
113
Melyik félnek volt helyesen alkalmazott, kiképzett, jól felszerelt 21. századi gépesített ereje? Mert a tök hülyén az ellenség közepébe ledobott szerencsétlen kommandós nem az, sem a 60 kilométeres sorban álló páncélososzlop az ukrán sártenger közepén.
Ukrajnának egy pillanatig nem volt jól felszerelt páncélos/gépesített alakulata a háború előtt. Ha lett volna (légvédelemmel) akkor mészárszák lett volna szerencsétlen oroszok között.
Az oroszéhoz hasonló volt neki csak kevesebb. A 60km hosszú oszlop pedig logisztikai oszlop volt teherautókkal nem harcoló csapatok.
 

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
546
1 537
93
Pedig...
Ha van valami, ami nyilvánvaló tanulság az ukrán konfliktusból, az az, hogy nem érsz semmit a kevés, de minőségi kiképzett haderővel.
Egyszerűen annyira hatékony a tüzérség, hogy annak fejlesztése minden létező haderőben prioritás lesz.
Ha viszont nagy tömegben alkalmazol tüzérséget, annak sajnos az a következménye, hogy bizonyos szint felett gyakorlatilag teljesen lényegtelen a kiképzettség szintje. Az adott katona túlélése elsősorban egy RNG generátor szintjére kerül.
Ezzel nem fog senki dicsekedni, pláne akkor nem, amikor éppen önkéntes alapon szeretnénk feltölteni, felfejleszteni a MH létszámát.
Pont, hogy azt mondta Zelenszkíj, hogy 300 Leo 2-essel megfordítaná a háborút... Tehát a technikai szintlépés igenis bejönne neki, a mennyiségi helyett, hiszen mindkét fél több ezer tankot veszített már az eleje óta. Én pont azt látom, hogy az oroszok 2. vh-s tömegdoktrínával mennek, elavult rozsdakupacokkal vég nélküli tömegben támadnak, és sehol nincsen fejlett haditechnika, csak mennyiségi támadás. A légi háború marginális. Látszik, hogy nem a NATO harcol. Ha az ukrik 300 Leo2-essel megfordítanák ezt a háborút, (ami nyilván nem A7-es lenne), akkor a mi szerény 44 A7-esünk, + 12 A4-esünk nem is olyan kevéske egy ilyen kis országnak.
 
  • Vicces
Reactions: fip7