[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 154
113
Mi volt leírva?

Arról volt szó, hogy felderítők lesznek a Girdáron, nem PZH kísérgetők.
Az ábra külön mutatja a felerítőket, amiknek a PZH-k előtt több tíz kmre van a helyük, nem melléjük rendelve...
Ha alaposan megnézed az ábrát, akkor láthatod, hogy az arcvonalhoz közel is vannak Gidránok feltüntetve. Le is van írva ezek funkciója. Azok lesznek a (különböző) felderítők járművei.
De @Negan már leírta az előbb. A PZH drága (harcászatilag is) jószág. Hát vigyázni kell rája....
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Aladeen

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 226
113
Ha alaposan megnézed az ábrát, akkor láthatod, hogy az arcvonalhoz közel is vannak Gidránok feltüntetve. Le is van írva ezek funkciója. Azok lesznek a (különböző) felderítők járművei.
De @Negan már leírta az előbb. A PZH drága (harcászatilag is) jószág. Hát vigyázni kell rája....
Hát,ezért ez a tábla eléggé elnagyolt.Éles harchelyzetben mind3 lokátort előre tolni példul biztos nem fogják,föleg nem manőverező harcban (a lokátorok menet közben nem üzemképesek,ugrásokkal követik a csapatokat).Az ábrárol hiányzik a dronfelderités és a mélységi felderitőkkel mozgó tüzérségi megfigyelők is.Csapatfelderitőkkel is tartanak tüzérségi felderitők.Logisztika és a műszaki támogatás is hiányzik a képről (ha már harcrendet akarnak ábrázolni)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 226
113
Mi volt leírva?

Arról volt szó, hogy felderítők lesznek a Girdáron, nem PZH kísérgetők.
Az ábra külön mutatja a felerítőket, amiknek a PZH-k előtt több tíz kmre van a helyük, nem melléjük rendelve...
Ebböl a szempontbol is rossz az ábra (legalábbis megtévesztő).Nem lesznek több 10 km-re a frontvonal mögött.A nagykönyvi szabvány a dd háromszög hátsó harmadában jelöli ki a dd tözérség helyét (de ez baromira tankönyvi felállás,pl mozgás közben nem igy van,különböző hcsop-hoz besztiott tüzérségi erők meg akár az ellen mögé is kerülhetnek.Variációs lehetőségek tárhaza meglehetősen széles)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 421
39 318
113
Közelbiztositás,portyázók,diverzánsok,mélységi felderitő osztagok,beszivárgók ellen.És még dronok ellen is kell a védelem,manapság.
Ne felejsd el,hogy manapság könnyűgyalogosok is cipelhetnek magukkal komoly pct képességű,és elég jó hatótávú eszkozöket.(Ukrajna,NLAW,Javelin...).Szerintem éppen ezért a PzH-kat is el kell látni APS-mel,komolyabb önvédelmet lehetővé tévő jobbfajta RCWS-mel.
Nekem továbbra sincs jó véleményem a Gidránrol.Ide kicsi,oda nagy,,nagyra nőt páncélozott kombi,Két tengelyes kialakitása miatt meg nem fogja tudni mindig követni a lánctalpasokat,amik mellé beosztják őket.Ha még terepelőkészités,tereperődités is lesz a hadszintéren.....Egy lövészárok leküzdhetetlen akadály neki.
Ha már a biztosítás a cél, akkor kellene legalább pár darabra egy komolyabb gépágyús torony drónok meg más komolyabb célok ellen pl. M230-assal...vagy valami hasonlóval.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 226
113
Ha már a biztosítás a cél, akkor kellene legalább pár darabra egy komolyabb gépágyús torony drónok meg más komolyabb célok ellen pl. M230-assal...vagy valami hasonlóval.
Én spec a PzH tetejére is pakolnák ilyen RCWSt,ha elbirja.......Legalább néhányéra.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 421
39 318
113
Én spec a PzH tetejére is pakolnák ilyen RCWSt,ha elbirja.......Legalább néhányéra.
Szerintem a drónvadászat állandó figyelmet, dedikált eszközt igényel: PZH-ban nem lenne erre ember, mert mindenkinek meg van a dolga...

Amúgy rengeteg fotó videó van arról hogy Ukrajnában sima drótháló megfogja a kamikáze drónok, ugyanis rakétákkal és tüzérségi lövedékekkel szemben pici a mozgási energiájuk: nem bírják áttörni a hálót. Szóval lehet hogy a végén dög nagy ketrecekkel fognak közlekedni ezek a harcjárművek... :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 212
81 538
113
Sziasztok,

Manapsag milyen melysegben tervezik a melysegi felderitoket bevetni?
(59-tol 300-500 km volt a megszabott tav, a 70-es evekben a felso hatar 1000 km-re modosult, de fogalmam sincs, hogy jelenleg ez mennyi)
Legtöbbször az SF végzi ezt a munkát*, és emiatt manapság már nem nagyon vannak mélységi felderítők.

*De nem is az SF verte bele az utolsó szöget a mélységi felderítő koporsóba, hanem a különböző felderítő műholdak.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 226
113
Sziasztok,

Manapsag milyen melysegben tervezik a melysegi felderitoket bevetni?
(59-tol 300-500 km volt a megszabott tav, a 70-es evekben a felso hatar 1000 km-re modosult, de fogalmam sincs, hogy jelenleg ez mennyi)
Mélységi felderitésnek is megvannak a fokozatai.csapat szintű mélységi felderités az jóval közelebbi tartomány.Tüzérségi szempontbol ez azt a tartományt jelenti,ami az adott tűzeszközzel már csapáskőrzetnek minősül,de a saját területen lévő tüzérségi megfigyelők,megfigyelő eszközök felderitési tartományán kivűl van.
A hadműveleti felderités részét képező mélységi felderités az jóval nagyobb mélységet jelent.
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and bel

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 057
14 218
113
Ezt máshogy látom. Mi most 50 körüli vegyes T72-2A4 harckocsit be tudunk vetni. Nekik papíron van 150 kicsit komolyabban vehető és 120 nem komolyan vehető hk-juk, amiből reálisan nem hiszem, hogy összesen 80-nál többet útnak tudnának indítani a TR85/M1-ből. Az ellen meg elég a mostani 50db vegyes. Ne legyél kishitű. Az meg kizárt, hogy 27 ezer körüli különlegesük legyen. SZerinted a haderejük harmada special force? Neee.

Nem vagyok kishitű! Dühös vagyok! Nagyon!

A mi teljes állományunkból 7-8e a harcoló/bevethető létszám!!! A többi a "vízfej"+irodista+ az örökölt-megkövült, bebetonozott...
Emlékeim szerint ennek a létszámunknak a kb. kétszerese csak a román különleges létszáma a tavalyi román költségvetés fizetési listája szerint(HTKA-n kereshető => önálló részfeladat), ami MIND harcoló állomány!!!
... + a "sima" szárazföldi haderejük kb. 50%-a!
+ a SECURITATE-utódok-szervezetinek azonnal mozgósítható állománya!

Becsüld meg! Nem vagyok kishitű! Elégedetlen vagyok a 12+ éves/kétharmados "eredményeinkkel"!

Jó ez a sok kétharmad! Kényelmes, nyugis, futja az évi 100-130 média-milliárd HUF-ra is, hogy legyenek gumicsontok, meg elég "vetítés" a választásokkor a "sikerekről"! :hadonaszos:

Úgyhogy aludj nyugodtan, ne hagy, hogy LMzések megzavarják a nyugalmad, még kényelmes az "üst"!

(Ez volt itt az irónia...)



Ami szerintem probléma: Ha probléma van/lesz sokkal nagyobb a behívható létszám, és ők ahhoz kapnak is a "Gazditól" rendszabályozáshoz szükséges mennyiségű fegyverzetet.
Nekünk: Se ez, se ez !!!

Ilyen tehetetlen vezetésnek minek a hatalom, mikor nem tudja használni!



.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 212
81 538
113
Nem vagyok kishitű! Dühös vagyok! Nagyon!

A mi teljes állományunkból 7-8e a harcoló/bevethető létszám!!!
Emlékeim szerint ennek a létszámunknak a kb. kétszerese csak a román különleges létszáma a tavalyi román költségvetés fizetési listája szerint, ami MIND harcoló állomány!!!
... + a "sima" szárazföldi haderejük kb. 50%-a!
+ a SECURITATE-utódok azonnal mozgósítható állománya!

Becsüld meg! Nem vagyok kishitű! Elégedetlen vagyok a 12+ éves/kétharmados "eredményeinkkel"!

Jó ez a sok kétharmad! Kényelmes, nyugis, futja az évi 100-130 média-milliárd HUF-ra is, hogy legyenek gumicsontok, meg elég "vetítés" a választásokkor a "sikerekről"! :hadonaszos:

Úgyhogy aludj nyugodtan, ne hagy, hogy LMzések megzavarják a nyugalmad, még kényelmes az "üst"!

(Ez volt itt az irónia...)



Ami szerintem probléma: Ha probléma van/lesz sokkal nagyobb a behívható létszám, és ők ahhoz kapnak is a "Gazditól" rendszabályozáshoz szükséges mennyiségű fegyverzetet.
Nekünk: Se ez, se ez !!!

Ilyen tehetetlen vezetésnek minek a hatalom, mikor nem tudja használni!



.
Mennyire kell butának lenni ahhoz, hogy elhidd azt a hülyeséget, hogy van romániának kb 15.000 különleges katonája?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 223
125 290
113
Nem vagyok kishitű! Dühös vagyok! Nagyon!

A mi teljes állományunkból 7-8e a harcoló/bevethető létszám!!! A többi a "vízfej"+irodista+ az örökölt-megkövült, bebetonozott...
Emlékeim szerint ennek a létszámunknak a kb. kétszerese csak a román különleges létszáma a tavalyi román költségvetés fizetési listája szerint(HTKA-n kereshető => önálló részfeladat), ami MIND harcoló állomány!!!
... + a "sima" szárazföldi haderejük kb. 50%-a!
+ a SECURITATE-utódok-szervezetinek azonnal mozgósítható állománya!

Becsüld meg! Nem vagyok kishitű! Elégedetlen vagyok a 12+ éves/kétharmados "eredményeinkkel"!

Jó ez a sok kétharmad! Kényelmes, nyugis, futja az évi 100-130 média-milliárd HUF-ra is, hogy legyenek gumicsontok, meg elég "vetítés" a választásokkor a "sikerekről"! :hadonaszos:

Úgyhogy aludj nyugodtan, ne hagy, hogy LMzések megzavarják a nyugalmad, még kényelmes az "üst"!

(Ez volt itt az irónia...)



Ami szerintem probléma: Ha probléma van/lesz sokkal nagyobb a behívható létszám, és ők ahhoz kapnak is a "Gazditól" rendszabályozáshoz szükséges mennyiségű fegyverzetet.
Nekünk: Se ez, se ez !!!

Ilyen tehetetlen vezetésnek minek a hatalom, mikor nem tudja használni!



.
Nekem van egy sanda gyanúm, hogy rosszul emlékszel.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 223
125 290
113
Army Strength: Approximately 41,000 (Possibly 20,000 effective reserves)
328719395_1507607213063934_85129807027373555_n.png


Divisional Troops include: 1 x Recce Bn; 1 x Military Police Bn; NBC Defence Bn; 2 x Air Defence Bns; 1 x Signal Bn; 1 x Engineer Bn; 1 x HQ and Command Bn.
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and Pogány

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 057
14 218
113
Mennyire kell butának lenni ahhoz, hogy elhidd azt a hülyeséget, hogy van romániának kb 15.000 különleges katonája?

Amikor be lett linkelve senki nem vitatta. Vagyis Te sem! ... +: Az egész HTKA buta! :oops:
Értem.

Keresd vissza! :p



Nekem van egy sanda gyanúm, hogy rosszul emlékszel.


Nem! A konkrét számra nem emléxem, de arra igen, hogy a magyar haderő (és saját különlegeseink) létszámához képest (is) brutális létszámuk volt/van!
...és arra is emléxem, hogy senki azaz NULLA fórum-tag vonta kétségbe azt a létszámot!!!
Mikor tavaly vmi toborzásuk volt a román különlegesekhez, akkor is --a hazai létszámokhoz képest-- brutális mennyiségük volt beírva!

Mivel ez nyilvános adat volt, könnyen le tudod ellenőrizni a saját forrásaidból, és a nyilvános román forrás miatt a közelítő számot/arányokat Te is beírhatod!

Szerintem többen kíváncsian várnánk ezt!
Én "nyitott vagyok", sőt örülnék, ha nem lenne igaz(am), mert elég nyomasztó a Valóság, ha igaz!
Örülnék/szeretnék tévedni!
...végre! Nem sikerül mostanában, sajnos! :(

:hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:



Army Strength: Approximately 41,000 (Possibly 20,000 effective reserves)
328719395_1507607213063934_85129807027373555_n.png


Divisional Troops include: 1 x Recce Bn; 1 x Military Police Bn; NBC Defence Bn; 2 x Air Defence Bns; 1 x Signal Bn; 1 x Engineer Bn; 1 x HQ and Command Bn.


Ez jobb lenne így, de ebből még nem látszik, hogy melyik tudás-szint("Különlegesek") milyen létszámmal képviselteti magát!


Mondom: a román költségvetésben szerepelt, hogh a haderőből sok-ezer román különleges, jó(kinti) fizetéssel, brutál költségvetési(fizetési) tételként!

.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 223
125 290
113
Amikor be lett linkelve senki nem vitatta. Vagyis Te sem! ... +: Az egész HTKA buta! :oops:
Értem.

Keresd vissza! :p






Nem! A konkrét számra nem emléxem, de arra igen, hogy a magyar haderő (és saját különlegeseink) létszámához képest (is) brutális létszámuk volt/van!
...és arra is emléxem, hogy senki azaz NULLA fórum-tag vonta kétségbe azt a létszámot!!!
Mikor tavaly vmi toborzásuk volt a román különlegesekhez, akkor is --a hazai létszámokhoz képest-- brutális mennyiségük volt beírva!

Mivel ez nyilvános adat volt, könnyen le tudod ellenőrizni a saját forrásaidból, és a nyilvános román forrás miatt a közelítő számot/arányokat Te is beírhatod!

Szerintem többen kíváncsian várnánk ezt!
Én "nyitott vagyok", sőt örülnék, ha nem lenne igaz(am), mert elég nyomasztó a Valóság, ha igaz!
Örülnék/szeretnék tévedni!
...végre! Nem sikerül mostanában, sajnos! :(

:hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:

.
Egy különleges zászlóaljuk van hozzácsapva 2 ejtőernyős zászlóaljjal dandárba szervezve.
Egy hadosztálnyi különleges műveleti katonája az európai NATO-nak nincs kis túlzással.
Szerintem az csak aktív harcoló katona lesz nem pedig különleges műveleti (ez magában is elég szomorú szerintem) de nincs benne semmi fura mivel 2x-ese a haderő alapmérete.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 057
14 218
113
Azért nem lett a románokból hirtelen nepáli ghurka...

Legyen így!

A nyugati-orosz-amcsi SpecOps-ok átszámítása --ami elég nehéz: körte-zeller összehasonlítás-- 6-végtelenig terjed "sima-lövész", és nem becsülném le a román haderő különlegeseit!

A hazaiak --a különlegesek: pusztán a mennyiség/túlerő miatt-- nem biztos, hogy a Gripen-eket és a hozzá tartozó infrastruktúrát meg tudnák védeni! :(

...és van még jó-pár védendő objektum/híd/hadi-ipari kapacitás!

?????

.