Helyzet az,hogy igazábol nincs NATO standard....Más szervezetű egy angol,egy svéd,egy francia,vagy egy amerikai nehéz dd.Te továbbra sem tudsz különbséget tenni egy szervezeti egység, és egy harci helyzetre létrehozott harccsoport között.
Az egyik elsősorban adminisztratív okokból létezi, a másik meg a harcfeladatra van kikülönítve.
A NATO felajánlásunk adminisztratív és a NATO által kiegészítésre kerül. Nem is rendes szervezeti egység, hiszen úgy lesz összepakolva ad-hoc rendszerben. Ez nem egy VJTF, amit azonnal napokon belül harcba kell tudni dobni.
Hiszen ez a cél vele! Erre találták ki! Ez egy felajánlott (és nem felállított) dandár, amit be kell tudni illeszteni a NATO szabványos harci rendszerébe. Ha mi önnállóskodunk pl. Vasziljokokkal a harckocsi zászlóaljakba, vagy PCT zászlóaljjal, akkor úgy fognak ránk nézni a NATO parancsnokságon, mint Noé a 3. tevére.
Egy amerikai regionális parancsnok is csak nézne ki a fejéből, hogy egy pct. tüzér zászlóaljjal mit is lehet kezdeni. Azt sem tudná, hogy milyen fegyverekkel rendelkeznek, és hogy mit lehet velőlük kihozni.
Ugyan ez érvényes vica versa. Ha egy HVK-i dd. tábornok keze alá adsz egy Marines zászlóaljat, akkor az csak úgy fogja tudni alkalmazni őket, mint ahogy őt itthon erre kiképezték.
Nyilván ezért nem ajánl fel az USA NATO célokra pl. USMC alegységeket.
A hazai alkalmazásnak nem kell feltétlenül követnie a NATO standard szervezeti egységet, de tudni kell az egyes építőelemeket NATO dandárként is működtetni.
Továbbmegyek. Ha a Z2026 zászlóalj harccsoportok kialakítására lett optimalizálva, akkor minek tartanánk fenn full-time nehézdandárt? Miközben jó ha jelenleg további egy mindenhonnan összelegózott rongyost tudnánk mellétenni. De mondjuk 2028-ban sem feltétlen lenne meg 3 teljes értékű NATO dandár harccsoport.
2 egységgel hogyan óhajtanánk eredményes és rugalmas taktikai harcot végrehajtani? Az ország igényeit sokkal jobban kiszolgálja 6-8 zl. harccsoport, mint 2 teljes vagy szűk 3 teljes NATO dandár.
Ezért van az is, hogy az ad-hoc magyar felajánlott nehézdandár parancsnoksága egy teljesen önálló szervezeti elem.
És igazánol nem szervezetet,hanem képeséget határoznak meg a NATO előirások.
pl egy USA hk század
Svéd
De a jenkinek is van hasonló,ami mégis más
Egyikben 3,másikban 4 gépes a hk szakasz.....
Lengyel megint más
A tiszta jenki Abrams század,plusz egy műszaki hk.
A német megint más,olasz megint,francia megint más.Nincs egységes szervezeti forma