[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
30 168
130 491
113
Már akkor a professzionális haderőre való áttérés jegyében történt a tervezés, tudható volt, hogy a sorozott sereg napjai meg vannak számlálva.
Akkor megvoltak az alapok arra, hogy ennyi embert ruházz, kiképezz, elszállásolj. Azóta minden el lett herdálva és az újjáépítés sokkal drágább mintha fenntartották volna és csak fel kéne újítani.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 809
17 619
113
Akkor megvoltak az alapok arra, hogy ennyi embert ruházz, kiképezz, elszállásolj. Azóta minden el lett herdálva és az újjáépítés sokkal drágább mintha fenntartották volna és csak fel kéne újítani.

A 90-es évek közepén?

Már akkor korszerűtlen volt a haderő.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
30 168
130 491
113
A 90-es évek közepén?

Már akkor korszerűtlen volt a haderő.
Igen de most ennyi emberhez jelenleg semmilyen infrastruktúra nem áll rendelkezésre, illetve a néphadsereg készletei hegyekben álltak még. Mivel azok lettek először eladva, (gyakterek, kiképző központok, lőterek) most azok hiányoznak leginkább.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 551
8 367
113
Már akkor a professzionális haderőre való áttérés jegyében történt a tervezés, tudható volt, hogy a sorozott sereg napjai meg vannak számlálva.
Ami a legnagyobb hiba volt felszámolni. Semmit nem kellett volna csinálni vele csak egy-két kiképző központtal ezred szinten fenntartani. Önkéntes alapon. A sorozás megmaradt volna. Aki meg érzet magában némi akarást akkor szabad választás lehetőségével élve 6-9 esetleg 12 hónapra előbb valamely kiképző központba utánna meg valamely alakulatnál töltötte le volna az idejét. Nem sorozotként hanem önkéntes közkatonánként. Mert amikor megszüntették jó magyarosan a társadalomban és a fiatalokban volt még némi késztetés a honvédség iránt. Sajnos ma már inkább lelankadt. Magyarán az az évi pár száz, ezer fő önkéntes simán össze lehetet volna szedni. Akik már egy jó alapnak szolgálhattak. Így a fürdő vízzel együtt a gyereket is kiöntötük.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 872
7 154
113
milyen ZZ2030? Semmi hivatalos nem jött ki tudtommal
Bocsánat, de a 90-es évek közepén a NATO csatlakozáskor eltervezett (MSZP-SZDSZ terv volt!) honvédség még ennél is jóval nagyobb lett volna.
az lehet de annak a haderőnek kb 75-85%-a sorkatonákból állt volna, tudom, ismerem a tervezését, most nincsenek sorkatonák, most már meg kell harcolni az emberekért de ilyen fizetéssel meghogy kb lábtölrőnek vagyunk nézve....na mindegy
Nálam a hadosztályok állnak két szárazföldi dandárból (1 nehéz és egy könnyű tartalékos, egy légvédelmi alakulatból - minimum ezred (2 v 3 osztály) és 1 helikopter osztályból + légi szállítású zászlóaljból.

9-11 ezer fő + 4-5 ezer fő tartalék, vagyis 15-16 ezer fő a tartalékos elemmel együtt.


A 3 légi szállítású zászlóaljhoz 3 helikopis reptér kéne repterenként 12-24 közepes szállító helcsivel.
érdekes hadosztály lenne az biztos de én 2 dandárnak meg pár egyébnek nem állítanék hadosztály parancsnokságot
A dandárok tekintetében a 3 nehéz is legyen mondjuk a duplája a ZZ2030 szárazföldi elemének (nálam nem lenne közepes dandár sem könnyű).

Ha a ZZ 30 belefér a GDP 2%-ba, akkor amit leírtam is belefér a GDP 4%-ába + 1% a tartalékos könnyű alakulatok.
milyen ZZ2030? tudod mekkora felháborodás lenne ha csak úgy hirtelen megugranánk már csak a 2%-ot is? nemhogy mondjuk 4-et, az meg már hagyjá hogy a Te elképzelésedet fenntartani is horribilis összeg lenne
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 550
18 886
113
Azok mik?

Tata: 2xhk +2xgl.zlj? Vagy 1xhk+3xgl.zlj? Debrecen: 4xgl.zlj? Tehát mi a hiány?

Erre is itt szeretnék reagálni. Az, hogy hány manőver zászlóalj kell egy dandárba az alkalmazási elvekből, a harceljárások normatíváiból következik. Ezek törvényszerűségek, melyek gyakorlati érvényesülését befolyásolhatja a szembenálló felek technikai színvonalának különbsége a kiképzettség és a személyi állomány morális helyzete. Viszont a hadtudomány ezeket nem veheti figyelembe az elvi alapok lefektetéskor, hisz ezek változók, helyzetfüggők, a törvények viszont nem.
Az egyik ilyen törvényszerűség a harci erőfölény, mely számszerűsítve minimum 3 szoros előnyt kell, hogy biztosítson a támadó részére,
Emiatt egy támadó lövészdandár reálisan egy ellenséges zászlóalj megsemmisítésére használható.

Korábban írogattunk már itt az ilyen fogalmakról, hogy:
KÖFA: Közelebbi feladat
TOFA: További feladat
TOTI: Tovább támadási irány

Ezek azért fontosak, mert a dandár KÖFA-ja az első lépcsőben bevetett zászlóaljainak TOFA-ja. A második lépcsőben bevetett zászlóalj KÖFA-ja lesz a dandár TOFA-ja és a maradék erejével (ha van), tartalékának harcbavetésével (ha nem használta el) tud csatlakozni a mögötte érkező második lépcsős dandár harcbavetéshez, ami az ő TOTI-ja lesz.
Még egy dolog fontos a harcászatban, a főerőkifejtés iránya. Ennek is inkább az a lényege, hogy az ellenség soha ne tudja meg hol van ez, illetve, mire megtudja, arra már késő legyen, ne legyen ideje átcsoportosításra, tartalékának harcba vetésére.
Ahhoz, hogy sokáig rejtve tartsuk a főerőkifejtés irányát kénytelenek vagyunk szélesebb arcvonalszakaszin támadni, így az ellen nem tudja, hol lesz az a pont ahol igazán át akarunk törni.
A gyakorlatban ezért a dandár harcrendje úgy épül fel, hogy az első lépcsőben általában két manőverzászlóalj, míg a második (kísérőlépcsőben) egy-vagy kettő manőverzászlóalj hajt végre támadó feladatot. A második lépcső mindig a főerőkifejtés irányában lesz harcbavetve, ami lehet a bal, a jobb szárny (valamelyik első lépcsős zászlóalj mögött haladva, majd a harcérintkezést attól átvéve), vagy akár a kettő közötti is.
Egy azonban biztos: a dandár harcfeladatának teljesítéshez minimum három manőverzászlóalj szükséges!
NINCS EGY MEG KÉT LÖVÉSZZÁSZLÓALJBÓL ÁLLÓ LÖVÉSZDANDÁR!!!

Évezredek alatt alatt alakult ki a hármas (négyes) szervezés az ókortól kezdve a hadviselésben. Nem kell újat kitalálni, de mi magyarok mindig megpróbáljuk és mindig ráfaragunk. Lásd: féldandár (I.vh.), könnyű hadosztály (II. vh.), könnyű vegyes ezred, könnyű lövészdandár, stb. magyar baromságok.
Mindenhol a világon egy lövészdandár három lövészzászlóalj, de legalább három összfegyvernemi.
Ezen kívül egyéb harctámogató és harci kiszolgáló alegységek.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 765
26 166
113
Igen de most ennyi emberhez jelenleg semmilyen infrastruktúra nem áll rendelkezésre, illetve a néphadsereg készletei hegyekben álltak még. Mivel azok lettek először eladva, (gyakterek, kiképző központok, lőterek) most azok hiányoznak leginkább.
Olyan álomvilágban él a fickó mint néha blogen, szimplán nézegetve az általa megtervezett haderőnek a költségeit, ha a német 1. páncélos hadosztályt vesszük létszámilag etalonnak (18k+3k fő) feltételezve, hogy ez egy teljesen feltöltött hadosztály létszáma (a 10. páncélos hadosztály 12k fő nagyjából azonos szervezeti felépítéssel mint az 1. páncélos h.) elképesztő mennyiségű pénzt kellene beleverni már a laktanyákba esetleg újak építésébe, hogy a 3 hadosztályt elszállásold, emellett korszerű technikával felszerelni (szovjet technika ugyebár szóba sem jöhet). Ráadásul a 3 hadosztály mellé 1 század gripen nevetségesen kevés, legalább a MN-es idők 6 vadászrepülő század szintjét el kellene érni ilyen szárazföldi erő mellett (szerintem legalább 4 század gripen kellene minimum 2 dedikált harci repülőtéren, tehát Kecsó+1, a 6 század esetén már Kecsó+2 reptér)
 
  • Tetszik
Reactions: endre

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 809
17 619
113
milyen ZZ2030? Semmi hivatalos nem jött ki tudtommal

az lehet de annak a haderőnek kb 75-85%-a sorkatonákból állt volna, tudom, ismerem a tervezését, most nincsenek sorkatonák, most már meg kell harcolni az emberekért de ilyen fizetéssel meghogy kb lábtölrőnek vagyunk nézve....na mindegy

érdekes hadosztály lenne az biztos de én 2 dandárnak meg pár egyébnek nem állítanék hadosztály parancsnokságot

milyen ZZ2030? tudod mekkora felháborodás lenne ha csak úgy hirtelen megugranánk már csak a 2%-ot is? nemhogy mondjuk 4-et, az meg már hagyjá hogy a Te elképzelésedet fenntartani is horribilis összeg lenne

Tényleg nagyon ismerheted, mivel még a 90-es néphadsereg sem volt ekkora a sorállomány aránya.

Annak örülök, hogy már nem 10-15%-ról beszéltek, mint első nekifutásra.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 809
17 619
113
Ami a legnagyobb hiba volt felszámolni. Semmit nem kellett volna csinálni vele csak egy-két kiképző központtal ezred szinten fenntartani. Önkéntes alapon. A sorozás megmaradt volna. Aki meg érzet magában némi akarást akkor szabad választás lehetőségével élve 6-9 esetleg 12 hónapra előbb valamely kiképző központba utánna meg valamely alakulatnál töltötte le volna az idejét. Nem sorozotként hanem önkéntes közkatonánként. Mert amikor megszüntették jó magyarosan a társadalomban és a fiatalokban volt még némi késztetés a honvédség iránt. Sajnos ma már inkább lelankadt. Magyarán az az évi pár száz, ezer fő önkéntes simán össze lehetet volna szedni. Akik már egy jó alapnak szolgálhattak. Így a fürdő vízzel együtt a gyereket is kiöntötük.

Az önkéntes sorozás az azért eléggé önellentmondás....

Teljesen korrekt volt megszüntetni a sorkötelességet az adott formájában.

Ami nem volt korrekt, hogy emellett ne málltak át profi haderőre.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 261
33 569
113
Erre is itt szeretnék reagálni. Az, hogy hány manőver zászlóalj kell egy dandárba az alkalmazási elvekből, a harceljárások normatíváiból következik. Ezek törvényszerűségek, melyek gyakorlati érvényesülését befolyásolhatja a szembenálló felek technikai színvonalának különbsége a kiképzettség és a személyi állomány morális helyzete. Viszont a hadtudomány ezeket nem veheti figyelembe az elvi alapok lefektetéskor, hisz ezek változók, helyzetfüggők, a törvények viszont nem.
Az egyik ilyen törvényszerűség a harci erőfölény, mely számszerűsítve minimum 3 szoros előnyt kell, hogy biztosítson a támadó részére,
Emiatt egy támadó lövészdandár reálisan egy ellenséges zászlóalj megsemmisítésére használható.

Korábban írogattunk már itt az ilyen fogalmakról, hogy:
KÖFA: Közelebbi feladat
TOFA: További feladat
TOTI: Tovább támadási irány

Ezek azért fontosak, mert a dandár KÖFA-ja az első lépcsőben bevetett zászlóaljainak TOFA-ja. A második lépcsőben bevetett zászlóalj KÖFA-ja lesz a dandár TOFA-ja és a maradék erejével (ha van), tartalékának harcbavetésével (ha nem használta el) tud csatlakozni a mögötte érkező második lépcsős dandár harcbavetéshez, ami az ő TOTI-ja lesz.
Még egy dolog fontos a harcászatban, a főerőkifejtés iránya. Ennek is inkább az a lényege, hogy az ellenség soha ne tudja meg hol van ez, illetve, mire megtudja, arra már késő legyen, ne legyen ideje átcsoportosításra, tartalékának harcba vetésére.
Ahhoz, hogy sokáig rejtve tartsuk a főerőkifejtés irányát kénytelenek vagyunk szélesebb arcvonalszakaszin támadni, így az ellen nem tudja, hol lesz az a pont ahol igazán át akarunk törni.
A gyakorlatban ezért a dandár harcrendje úgy épül fel, hogy az első lépcsőben általában két manőverzászlóalj, míg a második (kísérőlépcsőben) egy-vagy kettő manőverzászlóalj hajt végre támadó feladatot. A második lépcső mindig a főerőkifejtés irányában lesz harcbavetve, ami lehet a bal, a jobb szárny (valamelyik első lépcsős zászlóalj mögött haladva, majd a harcérintkezést attól átvéve), vagy akár a kettő közötti is.
Egy azonban biztos: a dandár harcfeladatának teljesítéshez minimum három manőverzászlóalj szükséges!
NINCS EGY MEG KÉT LÖVÉSZZÁSZLÓALJBÓL ÁLLÓ LÖVÉSZDANDÁR!!!

Évezredek alatt alatt alakult ki a hármas (négyes) szervezés az ókortól kezdve a hadviselésben. Nem kell újat kitalálni, de mi magyarok mindig megpróbáljuk és mindig ráfaragunk. Lásd: féldandár (I.vh.), könnyű hadosztály (II. vh.), könnyű vegyes ezred, könnyű lövészdandár, stb. magyar baromságok.
Mindenhol a világon egy lövészdandár három lövészzászlóalj, de legalább három összfegyvernemi. Ezen kívül egyéb harctámogató és harci kiszolgáló alegységek.
Az eredetileg tervezett nagyar dd szervezet 2hk+3gép zl + 1 felderitő osztály.Ez gyakorlatilag 6 manőver zl.Önálló dd-nak ekkora szervezetet tartottak szükségesnek.A felderitő osztálynak a klasszikus harcfelderitő feladat mellet a biztositási övben "elörevetett osztag" feladatot is szántak neki.(végül tudtommal sose valosült meg)
Megfontolandónak tartom az amerikai 4 manőverszázados zl szervezet átvételét is.Akárcsak a volt NSZK vegyes hk/gp vegyes zl struktúra (3hk század+1gp sz/3gp sz+1 hk) kialakitását.
Szerintem egy önálló dd-nak,pláne egy kicsi hadszervezetben, a megnövekedett teljesitményű korszerű harci technikák mellet is nagyobb a csapatigénye.Önállóként nem számithat a ho struktúra többi egységének fedezetére,vagyis sokkal erősebb fedezetet kell saját erőböl kiállitania.Ehez meg egész egyszerűen csapatok kellenek,amiből ki tudja állitani.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 809
17 619
113
Igen de most ennyi emberhez jelenleg semmilyen infrastruktúra nem áll rendelkezésre, illetve a néphadsereg készletei hegyekben álltak még. Mivel azok lettek először eladva, (gyakterek, kiképző központok, lőterek) most azok hiányoznak leginkább.

Max 40 ezer emberről beszélünk. Az nem olyan hű de sokkal több, mint a mai állomány.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 809
17 619
113
Olyan álomvilágban él a fickó mint néha blogen, szimplán nézegetve az általa megtervezett haderőnek a költségeit, ha a német 1. páncélos hadosztályt vesszük létszámilag etalonnak (18k+3k fő) feltételezve, hogy ez egy teljesen feltöltött hadosztály létszáma (a 10. páncélos hadosztály 12k fő nagyjából azonos szervezeti felépítéssel mint az 1. páncélos h.) elképesztő mennyiségű pénzt kellene beleverni már a laktanyákba esetleg újak építésébe, hogy a 3 hadosztályt elszállásold, emellett korszerű technikával felszerelni (szovjet technika ugyebár szóba sem jöhet). Ráadásul a 3 hadosztály mellé 1 század gripen nevetségesen kevés, legalább a MN-es idők 6 vadászrepülő század szintjét el kellene érni ilyen szárazföldi erő mellett (szerintem legalább 4 század gripen kellene minimum 2 dedikált harci repülőtéren, tehát Kecsó+1, a 6 század esetén már Kecsó+2 reptér)

B*ki próbáld már meg értelmezni amit írtam, és ne a német páncéloshadosztályt vedd már alapnak, mert az 3 full dandár + az apró, majdnem 30 ezer fő. Nálam a 3 hadosztály állandó eleme lenne annyi.

+ itt nem német bérek vannak.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 765
26 166
113
B*ki próbáld már meg értelmezni amit írtam, és ne a német páncéloshadosztályt vedd már alapnak, mert az 3 full dandár + az apró, majdnem 30 ezer fő. Nálam a 3 hadosztály állandó eleme lenne annyi.

+ itt nem német bérek vannak.
Baszki akkor ne 3 gyéren feltöltött hadosztályról álmodozz amiben normálisan sincsenek feltöltve az alakulatok, hanem 1 normálisan feltöltöttről +1 félig feltöltöttről.
Azt veszem alapnak aminek az etalonnak kell lennie 1 vadonat új rendszer kiépítésekor, erre a német berendezkedés megfelelő mivel ott látszik, hogyan is van feltöltve egy tényleges hadosztály, ennyi erővel visszatérhetnénk a 2-es rendszerre is úgy feltölthetnénk 6 hadosztályt is.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 261
33 569
113
Olyan álomvilágban él a fickó mint néha blogen, szimplán nézegetve az általa megtervezett haderőnek a költségeit, ha a német 1. páncélos hadosztályt vesszük létszámilag etalonnak (18k+3k fő) feltételezve, hogy ez egy teljesen feltöltött hadosztály létszáma (a 10. páncélos hadosztály 12k fő nagyjából azonos szervezeti felépítéssel mint az 1. páncélos h.) elképesztő mennyiségű pénzt kellene beleverni már a laktanyákba esetleg újak építésébe, hogy a 3 hadosztályt elszállásold, emellett korszerű technikával felszerelni (szovjet technika ugyebár szóba sem jöhet). Ráadásul a 3 hadosztály mellé 1 század gripen nevetségesen kevés, legalább a MN-es idők 6 vadászrepülő század szintjét el kellene érni ilyen szárazföldi erő mellett (szerintem legalább 4 század gripen kellene minimum 2 dedikált harci repülőtéren, tehát Kecsó+1, a 6 század esetén már Kecsó+2 reptér)
3 reptér volt,repterenként egy 3 százados ezred.Kecson 21ek,Pápa 1század 23 és 21esek,Taszár 1század Szu22 és 21ek.
1század Gripen(de lényegtelen a tipus) mindenképpen kevés,harchelyzetben.Akkor egy géppár a levegőben,2 géppár készültségben folyamatosan csak légtérvédelemre,minimálisan.Század fele harckészültségben folyamatosan.Másik felét meg felkészitik rá.100%os hadrafoghatóság meg gyakorlatilag kizárt.Vagyis csak a légtérvédelmi készültség is csak nehezzen fentartható feladat,már rövid távra is,egy századnak.4 harcászati repülőszázad lenne a valós országvédelmi képességhez alsóhangon az igény
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 809
17 619
113
Baszki akkor ne 3 gyéren feltöltött hadosztályról álmodozz amiben normálisan sincsenek feltöltve az alakulatok, hanem 1 normálisan feltöltöttről +1 félig feltöltöttről.
Azt veszem alapnak aminek az etalonnak kell lennie 1 vadonat új rendszer kiépítésekor, erre a német berendezkedés megfelelő mivel ott látszik, hogyan is van feltöltve egy tényleges hadosztály, ennyi erővel visszatérhetnénk a 2-es rendszerre is úgy feltölthetnénk 6 hadosztályt is.

A dandár-hadosztály/hadosztály-hadtest közti határok nem egzaktak.

A német hadosztályt már nyugodtan lehetne hadtestnek is nevezni. Szervezetileg lenne érdemes összefogni ezeket, és akkor már hadosztálynak nevezhetőek. Főleg a tartalékosokkal együtt.

Mitől lenne a német szervezet etalon?

Elég régen háborúztak, az utolsót el is vesztették, ráadásul ott is folyamatosan változott a saját belső szervezésük.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 809
17 619
113
Maradjunk abban, hogy nem igazán vagy tisztában sem a valós viszonyokkal sem azzal, hogy mi kéne ahhoz, hogy ennyi ember normálisan legyen képezve, elhelyezve és felszerelve értékelhető modern szinten.

Én leírtam egy olyan szervezetet, ami anyagilag még megengedhető, és katonailag is van értelme.

A jelenlegi 1 nehéz dandár továbbra sem alkalmas honvédelemre, csak NATO/Bundeswehr segédcsapatnak.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 550
18 886
113
Bocsánat, de a 90-es évek közepén a NATO csatlakozáskor eltervezett (MSZP-SZDSZ terv volt!) honvédség még ennél is jóval nagyobb lett volna.

3 harckocsi dandár, 6 közepes dandár, 3 repülőtér 2-2 vadász századdal + légiszállításúalakulatok.

Ebből a 6 közepes állt volna részben tartalékosokból.


Az egyes szervezetek mérete térben és időben eléggé változó.

Egy zászlóalj lehet 250-300 fős de akár 1000 fő fölötti is.

Egy dandár lehet 3000 fős, de akár 10 ezer fő fölötti is.

Egy hadosztály is lehet akár 10 ezer fős is.

25 000 fő már simán lehet akár hadtest is.

Nálam a hadosztályok állnak két szárazföldi dandárból (1 nehéz és egy könnyű tartalékos, egy légvédelmi alakulatból - minimum ezred (2 v 3 osztály) és 1 helikopter osztályból + légi szállítású zászlóaljból.

9-11 ezer fő + 4-5 ezer fő tartalék, vagyis 15-16 ezer fő a tartalékos elemmel együtt.


A 3 légi szállítású zászlóaljhoz 3 helikopis reptér kéne repterenként 12-24 közepes szállító helcsivel.

Ennyink volt 25 éve, és most is ki tudnánk csengetni. Ez mondjuk duplája a ZZ2030-nak.

A dandárok tekintetében a 3 nehéz is legyen mondjuk a duplája a ZZ2030 szárazföldi elemének (nálam nem lenne közepes dandár sem könnyű).

Ha a ZZ 30 belefér a GDP 2%-ba, akkor amit leírtam is belefér a GDP 4%-ába + 1% a tartalékos könnyű alakulatok.

milyen ZZ2030? Semmi hivatalos nem jött ki tudtommal

az lehet de annak a haderőnek kb 75-85%-a sorkatonákból állt volna, tudom, ismerem a tervezését, most nincsenek sorkatonák, most már meg kell harcolni az emberekért de ilyen fizetéssel meghogy kb lábtölrőnek vagyunk nézve....na mindegy

érdekes hadosztály lenne az biztos de én 2 dandárnak meg pár egyébnek nem állítanék hadosztály parancsnokságot

milyen ZZ2030? tudod mekkora felháborodás lenne ha csak úgy hirtelen megugranánk már csak a 2%-ot is? nemhogy mondjuk 4-et, az meg már hagyjá hogy a Te elképzelésedet fenntartani is horribilis összeg lenne



Olyan álomvilágban él a fickó mint néha blogen, szimplán nézegetve az általa megtervezett haderőnek a költségeit, ha a német 1. páncélos hadosztályt vesszük létszámilag etalonnak (18k+3k fő) feltételezve, hogy ez egy teljesen feltöltött hadosztály létszáma (a 10. páncélos hadosztály 12k fő nagyjából azonos szervezeti felépítéssel mint az 1. páncélos h.) elképesztő mennyiségű pénzt kellene beleverni már a laktanyákba esetleg újak építésébe, hogy a 3 hadosztályt elszállásold, emellett korszerű technikával felszerelni (szovjet technika ugyebár szóba sem jöhet). Ráadásul a 3 hadosztály mellé 1 század gripen nevetségesen kevés, legalább a MN-es idők 6 vadászrepülő század szintjét el kellene érni ilyen szárazföldi erő mellett (szerintem legalább 4 század gripen kellene minimum 2 dedikált harci repülőtéren, tehát Kecsó+1, a 6 század esetén már Kecsó+2 reptér)

Szerintem kicsit mindenkinek igaza van, meg kicsit nem.

Az egyik dolog, hogy a jelenlegi megnyomorított, keretrendszerűvé züllesztett haderőstruktúrából indultok ki, ezt láttuk az elmúlt 30 évben, illetve egy ilyen leépülési folyamatot realitásnak élünk meg. Nem, ez nem realitás, a közel 30 ezres haderő jelenlegi harcoló szervezetei nevetségesen miniatűr képességeket biztosítanak.

A másik, hogy USA, német példákat hoztok, hogy az mennyire drága. Részben az. A fegyverrendszerek, a fenntartás, a kiképzés az nekünk is annyiba, vagy közel annyiba fog kerülni, mint egy amcsi vagy német hadosztály, dandár esetében. Viszont ott is a legnagyobb rész a bérköltség, nálunk ezt a magyar valósághoz kellene igazítani, és ezt kétféleképpen értve. Egyik, nem tudunk annyit fizetni egy katonának, mint a német vagy amcsi. A másik most szégyenteljesen keveset fizetünk a legénységnek, nincs is nagyon, mindenki csak pingvinezik, senki nem tehet róla, egyszerűen nem jönnek a fiatalok.

Ugyanakkor az MH jelenlegi kb. 29 000 fős B létszáma még mindig csak a fele a BKV (!) nak, vagy a rendőrségnek. Ha azokat a pozíciókat fel lehet tölteni, 50-60 ezer fős szervezeteknek van infrastruktúra (tudom, szar), van fizetés (tudom, ott is kevés), de vannak ezek a szervezetek, ekkora szervezettel éldegélnek.

Ha így nézem furcsa a felháborodásotok, hogy nem lehet az MH létszámát megemelni. Egyrészt egyszer már meg is emelték, amit önkorlátozással, mesterségesen nem engednek feltölteni. Valami 37 ezer aktív és 20 ezer tartalékos erőről beszélünk. Tehát a politikai szándék is meg van, vagy meg lesz.

Bármely szomszédos országgal összevetve szembetűnő a strukturális problémánk. Képzeljétek minden szomszédunknak van két dandárja legalább, békében!
A fele ekkora Horvátország, a szintén fele ekkora Szlovákia is bír két-két dandárral, ráadásul azok nem is ennyire csonkák.
Miért gondoljuk, hogy akkor nekünk a három vagy négy dandár sok lenne, romba döntené a gazdaságot? Nem lehet, hogy a merjünk kicsik lenni filozófia, az elmúlt évtizedek hazug nemtörődömségének leplezése miatt szajkózott baromságok hatása alatt vagyunk?

Nem kell megriadni attól, hogy a méretünkhöz és biztonsági környezetünkhöz, illetve szomszédaink fegyveres erejéhez mérhető haderőt alakítsunk ki.

Sok a négy dandár? A románnak a kilenc (9), a szerbnek a négy (4) nem sok? A horvát bírja, a szlovák bírja az 5-6 lövészzászlóaljat, mi meg nem?