[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 450
79 463
113
@mészi

nem akartam ilyen pontos lenni (a 93-at pedig elírtam bocsi, nyilván 94, dandárként pedig már csak hallásból tudtam hogy valami 130 körüli a hk szám)

@Celebra

elég zűrös ez a dolog, a régebbi szerintem is egyszerűbb volt, ahogy most veszem észre , ország/ember válogatja hogy mikor hogy vannak megnevezve, régen az amikban bírtam hogy még a 2vh-ban "mechanized infantry" néven futottak a féllánctalppal felszerelt egységek , utána meg sima "Infantry" arról meg nem is beszélve hogy a "Cavalry"-t hogy használták meg használják ma is .... sose érettem hogy itthon mi a fenének bonyolítanak ennyit ezen a dolgon. VSZ időben nyilván nem volt bonyolult, akkor kezdődtek a bajok mikor kimentek szerintem a BMP-k.

NATO tagok vagyunk nem használhatunk VSZ struktúrát.
 

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
A dandár meg nem fog átmozogni úgy egy századon,hogy egy zászlóalja harcol vele.Ha egy dandár beleütközik egy védelemben lévő századba akkor szétbontakozik.
De igen átfog mozogni , és dandár az eredeti feladatát hajtja végre . Nem állnak le - utána a század észre veszi ,hogy el lett vágva.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 450
79 463
113
De igen átfog mozogni , és dandár az eredeti feladatát hajtja végre . Nem állnak le - utána a század észre veszi ,hogy el lett vágva.

Mi van akkor ha a zászlóalj nem győzi le a századot?Akkor ott lesz a saját mélységedben egy szétvert zászlóalj meg egy ellenséges század?
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
@dudi

Köszi! de az hogy "nehéz" még nem jelenti az hogy harckocsi nem?

@mészi

Ugyanaz a kérdésem , az hogy nehéz már egyből azt jelenti hogy harckocsi?
(Legjobban ez a "Nagy erejű (40-80 hk)" tetszik :D jaj Istenem hát ideáig süllyedtünk hogy 40-80 hk nagy erejű? Bezzeg anno mikor megindultak a 8-asok tapolcáról 93db T55-el max a helyiek bámészkodtak ha esetleg meglátták őket de amúgy tök alap volt :D - bocsi csak nosztalgiáztam)
Lehet, hogy én egyszerűsítem le a dolgot és nem lesz igazam, de szerintem egyértelmű az egész:
Van könnyű, közepes, nehéz "LÖVÉSZDANDÁR", meg létezhet külön harckocsi zászlóalj, dandár stb is... A nehézdandár viszont alapból tartalmaz integrált harckocsi egységet.

A 40-80 harckocsis támadás pedig nagy erejű, mert nem hiszem, hogy ennyi, vagy ennél több harckocsi, egy időben, egy térben (egy csatában) támadna napjainkban, mert a nagy mennyiség egyszerre alkalmazva sebezhetővé teszi az egész bandát a légierőnek, tüzérségnek.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 804
6 864
113
@Crusader
Lehet, hogy én egyszerűsítem le a dolgot és nem lesz igazam, de szerintem egyértelmű az egész:
Van könnyű, közepes, nehéz "LÖVÉSZDANDÁR", meg létezhet külön harckocsi zászlóalj, dandár stb is... A nehézdandár viszont alapból tartalmaz integrált harckocsi egységet.

A 40-80 harckocsis támadás pedig nagy erejű, mert nem hiszem, hogy ennyi, vagy ennél több harckocsi, egy időben, egy térben (egy csatában) támadna napjainkban, mert a nagy mennyiség egyszerre alkalmazva sebezhetővé teszi az egész bandát a légierőnek, tüzérségnek.
Ami az első részét illeti , ez kb a századik féle felfogás ami itt elhangzik és megint azt tudom csak erre mondani hogy ahány ország annyi struktúra,a második részt elfogadom.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 804
6 864
113
@Crusader
Egyszerűbb lenne sokkal, sőt , mint olyan én még attól se zárkózok el hogy valami egységes Európai struktúrát bevezetni, vagy legalább a V4-ek. Aztán akkor tudnák pl mi is mérni valamihez a haderőnket.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 425
7 985
113
@Crusader
Egyszerűbb lenne sokkal, sőt , mint olyan én még attól se zárkózok el hogy valami egységes Európai struktúrát bevezetni, vagy legalább a V4-ek. Aztán akkor tudnák pl mi is mérni valamihez a haderőnket.
Ezzel egyetértek.
Viszont V4 ben a lengyelek állnak nehéztechnikával a legjobban. Ott meg nem hiszem hogy 44-(56) db harckocsival számolnak,terveznék a nehézdandárt. Hanem majd a 2* el.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 804
6 864
113
@tonyo
Ezzel egyetértek.
Viszont V4 ben a lengyelek állnak nehéztechnikával a legjobban. Ott meg nem hiszem hogy 44-(56) db harckocsival számolnak,terveznék a nehézdandárt. Hanem majd a 2* el.
Igen ezzel egyetértek hogy ez lenne nekik a logikus de nézzük meg a dolgot.
Elvileg van 3 harckocsi dandárjuk , pozitív hogy mindegyik ugyanúgy épül fel
-HQ
-2Hk zlj
-Glzlj
-Sph group
-Anti-air gropu
-felderítő század
-Engineer company
-logisztikai zlj
Na ha itt azt nézzük "nehéz"dandár aminek pl a németeknél 2hk 2glzlj az alapja itt bukik.
Van 1 olyan harckocsi dandárjuk(legalább is a nevében az van) ami így épül fel:
-HQ
-2Glzlj
-Hk zlj
-SPH group
-Anti-air group
-Enginner Battalion
-logisztikai zlj
(ez a struktúra később még visszatér)

ÉS van ezek mellett 3 "Mechanized Infantry Brigade" ami meg így épül fel:
-HQ
-3Glzlj
-SPH group
-Anti-air group
-Enginner Battalion
-logisztikai zlj
ebben pl semmi hk de a 3Glzlj bmp-kel van ellátva
ÉS van további 2 "Mechanized Infantry Brigade" ami meg így épül fel:
-HQ
-2Glzlj
-Hk zlj
-SPH group
-Anti-air group
-Enginner Battalion
-logisztikai zlj

Azért láthatjuk a hogy a lengyelek is elég érdekes struktúrákat alakítanak ki de nagy része nekem logikus.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Magyarországon a páncélgránátos dandár az gépesített lövészdandár.

Nem. Nincs létező analógiája nálunk a páncélgránátosnak. Olyan nehézdandár lenne, ahol egyenlő számú harckocsi és gépesített lövészzászlóalj van. Tehát mondjuk 2/2. Feltehetően páncélosnak hívnánk és inkább ilyesmire lenne szükségünk nehéz címszó alatt, mint egy sima gépesített lövészre (1/3 struktúra).
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 722
113
Nem. Nincs létező analógiája nálunk a páncélgránátosnak. Olyan nehézdandár lenne, ahol egyenlő számú harckocsi és gépesített lövészzászlóalj van. Tehát mondjuk 2/2. Feltehetően páncélosnak hívnánk és inkább ilyesmire lenne szükségünk nehéz címszó alatt, mint egy sima gépesített lövészre (1/3 struktúra).

Amennyiben komolyan vesszülk a NATO vállalást, akkor a későbbiekben, 2026 után majd, fel kell fejleszteni, az addig, közepesnek, vagy könnyűnek nevezett erőket is. Mert egy nehéznek nevezett dandár nem lesz elég. Már csak a csapatok váltása miatt sem, ha tényleges bevetésre kerülnek, országhatáron kívül. Nem is beszélve a fő feladatról, az országvédelemről. Tételezzük fel, hogy ez a nehéz, közepes, könnyű, felállás az első menet, 2026-28-ig. A többit majd az utáni időszakban kell kialakítani, ha a sors is úgy akarja. A szervezeti struktúra meg most úgy néz ki, annyi féle, ahány ország, szinte. A 44 Leopárd harckocsis zászlóalj megjelenésével, a német felépítést veszzük át, ha jól gondolom. Feltételezem, a 44 db okán, hogy a nehéz dandárnak nevezett kötelékben, 1 harckocsi zlj lesz. A gépesített lövész erők felépítését még nem tudhatjuk, mert nem rendeltünk IFV harcjárművekez eddig. Kiderül az is, ha meg tudjuk mit és mennyit rendelünk abból a harcjármű típusból. A további régebbi, 12 db Leopárd harckocsi, egy új zászlóalj kötelékében lehet, pláne, ha megmaradnak egy ideig még a T-72 harckocsijaink is.
 
  • Tetszik
Reactions: Spartan.asfv

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Amennyiben komolyan vesszülk a NATO vállalást, akkor a későbbiekben, 2026 után majd, fel kell fejleszteni, az addig, közepesnek, vagy könnyűnek nevezett erőket is. Mert egy nehéznek nevezett dandár nem lesz elég. Már csak a csapatok váltása miatt sem, ha tényleges bevetésre kerülnek, országhatáron kívül. Nem is beszélve a fő feladatról, az országvédelemről.

Remélem, hogy eszükbe sem jutna ilyen. Szinte minden tanulmány szerint a honvédelem gerincét az úszóképes harcjárművekkel felszerelt közepes dandár(ok)nak kellene adni. Ez elég logikus hazánk földrajzi, vízrajzi adottságai miatt. Egy nehéz dandár mozgatása ilyen környezetben komoly kihívás mint az anyagi/technikai biztosítás, mint az ehhez szükséges emberanyag tekintetében. Az átkelők létesítése és őrzésvédelme ellenséges tevékenységek alatt nem egyszerű. A műszakiak hullanak, mint a legyek (II. vh-s adatok alapján a legnagyobb veszteségeket elszenvedő szakcsapat, néha 80-90 %-kal az utászok). Szerintem is elég lenne egy nehéz dd, míg a másiknak mindenképpen a közepes dd által támasztott követelményeknek kellene megfelelni.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 060
16 209
113
OFF:

Hogy van a németeknél a szabályozás?

Hirtelen ezt találtam:
https://www.hrportal.hu/c/igy-nez-ki-a-tulora-a-nemeteknel-20181212.html

Ez a ténylegesen lehívott és felhasznált, átlagos túlóra mennyiség.

Tudtommal az évi túlóra mennyiség törvényi maximuma ugyanúgy 400 óra, amennyi most Magyarországon is. A nemet szabalozast nem ismerem, a magyarban ez inkabb extrém lehetőség.

De ez a szám Egyebkent is csak annak a mutatója, hogy a munkáltató hány extra munkaóra elrendelésére lesz jogosult, nem azt hogy mennyit fog ebből ténylegesen le is hívni.

Náluk is működik a Magyarországon használt "trükk", hogy ha rugalmas munkaidőben dolgozol akkor nincs túlóra, mert te osztod be az idődet. De ha a munkaerőhiány miatt annyi a feladat hogy heti 50 órában sem végzed le, akkor így jártál...ON

Ez nem trükk hanem munkaidő szervezési lehetőségek, pl. te osztod be az idődet napi 4-6-8 oraban vagy fixen esetleg rugalmasan a munkáltató.

Ettől függetlenul érvényesül, hogy a teljes idős munkaviszonyban eltöltött klasszikus napi 8 órás ‘rendes’ munkaidőnek (= nem túlóra pl.)havi szinten kell érvényesülnie, tehát ha azt a havi keretet túlléped, ez esetben is ugyanannyi túlóra pótlékra vagy jogosult.

Tehat annyiban lehet úgymond ‘trükközni’, hogy teszem azt egyik nap este 10-ig bennt kell lenni, aztan négy napig egy órával kevesebb időre osztanak be, de ez egy teljesen normalis és törvényes munkaszervezési rendszer.
 

galland

Well-Known Member
2012. szeptember 21.
354
344
63
Pedig nagyonis volt,van ilyen.Ahogy a mondás tartotta:
Hülye vagy mindenhez fiam,jó leszel katonának!
És ahogy tábornok elvtársat hallgattam a minap a rádióban,gerincproblémák is vannak.Simán nyomta a fityisz dumát.Nadehát a lé határozza meg a tudatot......:(És ez nem IQ probléma,hanem érdekeltségi rendszerprobléma
Na ezt kellene kihagyni . Ad 1. Végre egy igazi katona a Honvédelmi miniszter.
Ad 2. Végre ténylegesen ütőképes technikát kapnak a csapatok.
3. A honvédelmi alapilletmény 6000ft-al nő .
Így minden téren előre mozdulás tapasztalható.
Nem biztos, hogy itt most egy haditechnikai rajongónak pont fikáznia kell a kormányt.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 793
46 979
113
Na ezt kellene kihagyni . Ad 1. Végre egy igazi katona a Honvédelmi miniszter.
Ad 2. Végre ténylegesen ütőképes technikát kapnak a csapatok.
3. A honvédelmi alapilletmény 6000ft-al nő .
Így minden téren előre mozdulás tapasztalható.
Nem biztos, hogy itt most egy haditechnikai rajongónak pont fikáznia kell a kormányt.
Egyet értünk. Nem azt mondom hogy beköszöntött a kánaán, meg megérkeztünk, felkerült az i-re a pont, de aki most fikázik, az ellenpropagandát tol.
Tisztán a jó irányba indult el MINDEN fontos része a honvédelmünknek, ilyen nemhogy a rendszerváltás óta, de kb. a 80-as évek eleje óta nem volt!
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Na ezt kellene kihagyni . Ad 1. Végre egy igazi katona a Honvédelmi miniszter.
Ad 2. Végre ténylegesen ütőképes technikát kapnak a csapatok.
3. A honvédelmi alapilletmény 6000ft-al nő .
Így minden téren előre mozdulás tapasztalható.
Nem biztos, hogy itt most egy haditechnikai rajongónak pont fikáznia kell a kormányt.
Tyűha,el vagyok ájulva.....
1.A katona nem a kormány katonája.Ne nyomjon kormánypropagandát.
2.Csak ami,NATO nyomásra kezdtek modernizációba.Addig iinkább csak fosztogatták a sereget.
3.6000forintal......Tyűűűha
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 793
46 979
113
Tyűha,el vagyok ájulva.....
1.A katona nem a kormány katonája.Ne nyomjon kormánypropagandát.
2.Csak ami,NATO nyomásra kezdtek modernizációba.Addig iinkább csak fosztogatták a sereget.
3.6000forintal......Tyűűűha
Az a katona most már Honvédelmi Miniszter. A kormány része, mit nyomjon, ellenzéki propagandát?
A jó irányba lépnek, akármennyire is fáj ez. Lett ez ami, NATO nyomásra vagy sem, a JÓ IRÁNYBA.
Aki a kicsit nem becsüli, az nincs tisztában a gazdasági lehetőségekkel, vagy csak fikázódik.

Te melyik vagy, a tudatlan vagy a fikázó ellenpropagandista, aki egyre nagyobb ellenszélben is hőbörög?