[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 395
11 390
113
Nem, Szolnok különleges műveleti dandár.Senki nem mondta,hogy lesz egy nehéz egy közepes meg egy könnyű dandárunk.A mai katonai vezetés zsigerből gyűlöli a könnyű dandárt mert a könnyű dandár koncepciója miatt csináltak a Honvédségből haderő helyett lószart.Ti tényleg azt hiszitek,hogy a magyar főtisztek hülyék vagy leszarják azt,hogy milyen seregben szolgálnak?Szerintetek nekik mind1,hogy egy BTR-es dandár vagy egy nehéz dandár van a kezük alatt?Ne gondoljátok azt,hogy a magyar főtisztek leszarom típusúak aki nulla szakmai kompetenciával és szakmai elhivatottsággal vannak megáldva.

Még mindig az unalmukban dohányzó és elhízó, levélfestő legénységi, és alkoholista gázolaj-tolvaj tiszti állomány van a köztudatban, megfűszerezve azzal, hogy a tisztek azt tervezték, hogy ha támadna a szerbek, hogyan dobbantanak Auszrtiába vagy Svájcba.
Meg hogy misszióban tilos tűzharcba keveredni, mert nincs lőszer.
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95
M

molnibalage

Guest
Még mindig az unalmukban dohányzó és elhízó, levélfestő legénységi, és alkoholista gázolaj-tolvaj tiszti állomány van a köztudatban, megfűszerezve azzal, hogy a tisztek azt tervezték, hogy ha támadna a szerbek, hogyan dobbantanak Auszrtiába vagy Svájcba.
Meg hogy misszióban tilos tűzharcba keveredni, mert nincs lőszer.
És ilyen köztudatban levő dologgal soha nem találkoztam. Lehet, hogy aki ezt képzelni, ott tudat nincs is. Eleve, amikor a szerbek támadtak volna ki és hogyan dobbantott volna Svájcba, amikor oda talán még vízumkötelezettség is volt? Ausztriába talán már nem, hiszen átjártunk '80-as évekbe is hűtőért.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 324
68 562
113
Még mindig az unalmukban dohányzó és elhízó, levélfestő legénységi, és alkoholista gázolaj-tolvaj tiszti állomány van a köztudatban, megfűszerezve azzal, hogy a tisztek azt tervezték, hogy ha támadna a szerbek, hogyan dobbantanak Auszrtiába vagy Svájcba.
Meg hogy misszióban tilos tűzharcba keveredni, mert nincs lőszer.
Nálunk 99-ben az egyik tiszthelyettes azért nem jött le az Alföldre hogyha támadnának a szerbek akkor őt ne lőjjék agyon.:)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 395
11 390
113
És ilyen köztudatban levő dologgal soha nem találkoztam. Lehet, hogy aki ezt képzelni, ott tudat nincs is. Eleve, amikor a szerbek támadtak volna ki és hogyan dobbantott volna Svájcba, amikor oda talán még vízumkötelezettség is volt? Ausztriába talán már nem, hiszen átjártunk '80-as évekbe is hűtőért.

Én nagyon sok ilyennel találkoztam. Persze vérlázító volt átélni. Volt katonáktól is, sőt itt is írta valaki.
Ha viszont témánál vagyunk, erdélyi magyaroktól meg csak azt, hogy hiába van sok eszközük, a műszaki állapot a nevetséges és a siralmas között van.
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
És ilyen köztudatban levő dologgal soha nem találkoztam. Lehet, hogy aki ezt képzelni, ott tudat nincs is. Eleve, amikor a szerbek támadtak volna ki és hogyan dobbantott volna Svájcba, amikor oda talán még vízumkötelezettség is volt? Ausztriába talán már nem, hiszen átjártunk '80-as évekbe is hűtőért.
Pedig nagyonis volt,van ilyen.Ahogy a mondás tartotta:
Hülye vagy mindenhez fiam,jó leszel katonának!
És ahogy tábornok elvtársat hallgattam a minap a rádióban,gerincproblémák is vannak.Simán nyomta a fityisz dumát.Nadehát a lé határozza meg a tudatot......:(És ez nem IQ probléma,hanem érdekeltségi rendszerprobléma
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 729
80 107
113
Nem mindenki Mattis(még ha én nem is vagyok úgy elájulva Mattistól mint amennyire ez a komment sugallja).
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Hat tatahoz tartozik hova tartozna mashova ha a 36 rol van szo. Eddig is volt hk tatan. Csak a teknika lessz mas. Attol mint harcrendi elem nem valtozik semmi hogy mas a teknika tipusa. A hk nak nem a masik hk elleni kuzdelem az elsoszamu feladata. Az hogyha megjelenik egy ellenseges hk a csatateren meg minden alegyseg szamara elsodleges cel annak lekuzdese /nem csak a hk nak a lovesznek is./
Szerintem a hk-nak az első számú feladata a támadás és támadásban az ellenség harckocsi állományának, élőerejének és műszaki akadályrendszerének a megsemmisítése és a gyalogság tűztámogatása! A 36. Páncéltörő Osztály attól, hogy Tatán diszlokál, még tartozhat másik dandár alárendeltségébe! Tatán mint tudjuk 15db hk van rendszerben (és 14db donor) ez egy NATO századnak felel meg, jelképes erő, amit senki nem tartott már nyilván!! A technika váltással és azzal, hogy esetleg a lövész dandárból nehéz (páncélos) dandár lesz, valószínűleg új szervezeti felépítésre térnek át, tehát nem csak a technika lesz más! A "harctéren" pedig nagyon nagy baj, ha csak úgy megjelenik egy ellenséges hk alakulat, mert akkor a felderítésünk nem működött! Ha pedig a felderítők jelentik, egy ellenséges harckocsi alakulat várható támadását, annak várható helyét és irányát, a nehéz dandár hadműveleti törzse biztos, hogy harckocsi alegységet fog a harckocsi támadás irányába irányítani, gyalogsági fedezettel, esetleg megelőző támadás megindításával! A könnyű vagy közepes dandár parancsnoka pedig a harckocsi veszélyes irányba páncéltörő alegységet fog gyalogsági fedezettel telepíteni!
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Szerintem a hk-nak az első számú feladata a támadás és támadásban az ellenség harckocsi állományának, élőerejének és műszaki akadályrendszerének a megsemmisítése és a gyalogság tűztámogatása! A 36. Páncéltörő Osztály attól, hogy Tatán diszlokál, még tartozhat másik dandár alárendeltségébe! Tatán mint tudjuk 15db hk van rendszerben (és 14db donor) ez egy NATO századnak felel meg, jelképes erő, amit senki nem tartott már nyilván!! A technika váltással és azzal, hogy esetleg a lövész dandárból nehéz (páncélos) dandár lesz, valószínűleg új szervezeti felépítésre térnek át, tehát nem csak a technika lesz más! A "harctéren" pedig nagyon nagy baj, ha csak úgy megjelenik egy ellenséges hk alakulat, mert akkor a felderítésünk nem működött! Ha pedig a felderítők jelentik, egy ellenséges harckocsi alakulat várható támadását, annak várható helyét és irányát, a nehéz dandár hadműveleti törzse biztos, hogy harckocsi alegységet fog a harckocsi támadás irányába irányítani, gyalogsági fedezettel, esetleg megelőző támadás megindításával! A könnyű vagy közepes dandár parancsnoka pedig a harckocsi veszélyes iránybosaincéa páncéltörő alegységet fog gyalogsági fedezettel telepíteni!
egy hk zászlóaljtol nem lesz páncélos a dd.Csak páncélgránátos.
És ha van rá lehetőség,a páncéltörőknek kell megakasztania az ellen páncélosait.Saját páncélosainkat inkább az ellenlökéshez kéne felhasználni
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Amennyire én tudom a sajtóban az hangzott el,hogy nem zászlóaljak vannak hanem osztagok.Ha valaki tud mutatni olyan hivatalos helyről jött nyilatkozatot ami ennél mélyebben beszél erről akkor ne tartsa vissza de amíg nincs ilyen én sem mondok többet.
Ez az osztagozás meg mi a fene lenne? Megint valami okos kitalálta hogy így jobban hangzik? Mint amikor az M4-re volt oktatás nem lehetett csak M Four-nak hívni :D
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 811
6 896
113
Nem tudom ezekkel az elnevezésekkel régen(bár most is bajban vagyok mindig) úgy voltunk hogy van harckocsizó dandár meg gépesített lövészdandár aztán csókolom, harckocsizó dandárban 2 de inkább 3 hk.zlj volt a gépesített lövészdandárban meg 1 ,aztán jött hogy mikor kivonták a BMP-ket hogy akkor ez már nem is rendes dandár meg akkor jött be ez a nehéz/közepes/könnyű dandár dolog is és a helyzet egyre egyre csak bonyolódott , nekem egy nehéz dandárba még mindig van 1 felderítő század ,2 hk.zlj , 2gl.zlj(lánctalpas IFV-kel) , páncéltörő és légvédelmi osztály +a kiszolgálók ,nevezheti bárki ezt aminek akarja ,ország/ember/parancsnok válogatja szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 729
80 107
113
Nem tudom ezekkel az elnevezésekkel régen(bár most is bajban vagyok mindig) úgy voltunk hogy van harckocsizó dandár meg gépesített lövészdandár aztán csókolom, harckocsizó dandárban 2 de inkább 3 hk.zlj volt a gépesített lövészdandárban meg 1 ,aztán jött hogy mikor kivonták a BMP-ket hogy akkor ez már nem is rendes dandár meg akkor jött be ez a nehéz/közepes/könnyű dandár dolog is és a helyzet egyre egyre csak bonyolódott , nekem egy nehéz dandárba még mindig van 1 felderítő század ,2 hk.zlj , 2gl.zlj(lánctalpas IFV-kel) , páncéltörő és légvédelmi osztály +a kiszolgálók ,nevezheti bárki ezt aminek akarja ,ország/ember/parancsnok válogatja szerintem.

A nehéz,közepes,könnyű megnevezés a NATO rendszer.
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
egy hk zászlóaljtol nem lesz páncélos a dd.Csak páncélgránátos.
És ha van rá lehetőség,a páncéltörőknek kell megakasztania az ellen páncélosait.Saját páncélosainkat inkább az ellenlökéshez kéne felhasználni
Magyarországon a páncélgránátos dandár az gépesített lövészdandár. Megelőző támadást írtam, megfelelő felderítő információk alapján, ezt akár ellenlökésnek is lehet hívni. A NATO vállalásunk egy nehéz (páncélos) dandár felállítása (nem gépesített lövész), előbb utóbb kell két hk és két láncos IFV-vel felszerelt lövész zászlóalj ehhez, hogy komolyan vegyenek mind a szövetségeseink (akik között sok az ellenségünk), mind az ellenségeink. Nagy erejű (40-80 hk) hk támadást nem lehet csak páncéltörő üteggel (ütegekkel) megállítani a tapasztalatok szerint (A NATO harcászati elvek szerint sem, de még a VSZ elvek szerint sem.).Csak a könnyű lövész koncepció szerint, ami felért egy hazaárulással!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 811
6 896
113
@dudi
A nehéz,közepes,könnyű megnevezés a NATO rendszer.
Köszi! de az hogy "nehéz" még nem jelenti az hogy harckocsi nem?

@mészi
Magyarországon a páncélgránátos dandár az gépesített lövészdandár. Megelőző támadást írtam, megfelelő felderítő információk alapján, ezt akár ellenlökésnek is lehet hívni. A NATO vállalásunk egy nehéz (páncélos) dandár felállítása (nem gépesített lövész), előbb utóbb kell két hk és két láncos IFV-vel felszerelt lövész zászlóalj ehhez, hogy komolyan vegyenek mind a szövetségeseink (akik között sok az ellenségünk), mind az ellenségeink. Nagy erejű (40-80 hk) hk támadást nem lehet csak páncéltörő üteggel (ütegekkel) megállítani a tapasztalatok szerint (A NATO harcászati elvek szerint sem, de még a VSZ elvek szerint sem.).Csak a könnyű lövész koncepció szerint, ami felért egy hazaárulással!
Ugyanaz a kérdésem , az hogy nehéz már egyből azt jelenti hogy harckocsi?
(Legjobban ez a "Nagy erejű (40-80 hk)" tetszik :D jaj Istenem hát ideáig süllyedtünk hogy 40-80 hk nagy erejű? Bezzeg anno mikor megindultak a 8-asok tapolcáról 93db T55-el max a helyiek bámészkodtak ha esetleg meglátták őket de amúgy tök alap volt :D - bocsi csak nosztalgiáztam)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
És ilyen köztudatban levő dologgal soha nem találkoztam. Lehet, hogy aki ezt képzelni, ott tudat nincs is. Eleve, amikor a szerbek támadtak volna ki és hogyan dobbantott volna Svájcba, amikor oda talán még vízumkötelezettség is volt? Ausztriába talán már nem, hiszen átjártunk '80-as évekbe is hűtőért.

En igen, tobb csatornan is (marmint pl. a szerb konfliktus kapcsan leginkabb a hogyan tunjunk el/adjuk meg magunkat dologgal). Nem tudom, mennyire legenda.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
@dudi

Köszi! de az hogy "nehéz" még nem jelenti az hogy harckocsi nem?

@mészi

Ugyanaz a kérdésem , az hogy nehéz már egyből azt jelenti hogy harckocsi?
(Legjobban ez a "Nagy erejű (40-80 hk)" tetszik :D jaj Istenem hát ideáig süllyedtünk hogy 40-80 hk nagy erejű? Bezzeg anno mikor megindultak a 8-asok tapolcáról 93db T55-el max a helyiek bámészkodtak ha esetleg meglátták őket de amúgy tök alap volt :D - bocsi csak nosztalgiáztam)

A helyi viszonyok szerint 40-80 hk már nagy erejű támadás lenne, az osztrákokon és ukránokon kívül nem hiszem, hogy bárkinek elindulna ennyi hk-ja! Tapolcán egyébként T-55A változat volt, ezred korában 94db dandárként 126db, T-55 alapváltozat csak Abasáron (1990-ig, A nosztalgia engem is megérint, mert itt volt az első beosztásom mint hk szpk majd szdpk) és Verpeléten (felszámolásig) volt. A nehéz dandár a NATO terminológiában páncélos dandár.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
@dudi

Köszi! de az hogy "nehéz" még nem jelenti az hogy harckocsi nem?

@mészi

Ugyanaz a kérdésem , az hogy nehéz már egyből azt jelenti hogy harckocsi?
(Legjobban ez a "Nagy erejű (40-80 hk)" tetszik :D jaj Istenem hát ideáig süllyedtünk hogy 40-80 hk nagy erejű? Bezzeg anno mikor megindultak a 8-asok tapolcáról 93db T55-el max a helyiek bámészkodtak ha esetleg meglátták őket de amúgy tök alap volt :D - bocsi csak nosztalgiáztam)
Hát ez a NATO ujfajta besorolás elég gázos szerintem is-és valahogy zavaros.A nehéz az láncos.A közepes az kerekes gépesitett.A könnyű meg gyalogos-gépkocsizó-ejtőernyős akármi.Namost ez elég zűrös.Egy kategóriába sorolja a 60+ tonnás hk-bol szervezett harckocsizó egységet az M113 vagy MT-LB láncos PSzHkkal felszerelt gépesitett egységgel.Közben az IFV változatú Boxerekkel felszerelt gépesitett egység meg közepes.A régi terminológia kissé mintha életszerűbb lett volna
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 811
6 896
113
@mészi
A helyi viszonyok szerint 40-80 hk már nagy erejű támadás lenne, az osztrákokon és ukránokon kívül nem hiszem, hogy bárkinek elindulna ennyi hk-ja! Tapolcán egyébként T-55A változat volt, ezred korában 94db dandárként 126db, T-55 alapváltozat csak Abasáron (1990-ig, A nosztalgia engem is megérint, mert itt volt az első beosztásom mint hk szpk majd szdpk) és Verpeléten (felszámolásig) volt. A nehéz dandár a NATO terminológiában páncélos dandár.
nem akartam ilyen pontos lenni (a 93-at pedig elírtam bocsi, nyilván 94, dandárként pedig már csak hallásból tudtam hogy valami 130 körüli a hk szám)

@Celebra
Hát ez a NATO ujfajta besorolás elég gázos szerintem is-és valahogy zavaros.A nehéz az láncos.A közepes az kerekes gépesitett.A könnyű meg gyalogos-gépkocsizó-ejtőernyős akármi.Namost ez elég zűrös.Egy kategóriába sorolja a 60+ tonnás hk-bol szervezett harckocsizó egységet az M113 vagy MT-LB láncos PSzHkkal felszerelt gépesitett egységgel.Közben az IFV változatú Boxerekkel felszerelt gépesitett egység meg közepes.A régi terminológia kissé mintha életszerűbb lett volna
elég zűrös ez a dolog, a régebbi szerintem is egyszerűbb volt, ahogy most veszem észre , ország/ember válogatja hogy mikor hogy vannak megnevezve, régen az amikban bírtam hogy még a 2vh-ban "mechanized infantry" néven futottak a féllánctalppal felszerelt egységek , utána meg sima "Infantry" arról meg nem is beszélve hogy a "Cavalry"-t hogy használták meg használják ma is .... sose érettem hogy itthon mi a fenének bonyolítanak ennyit ezen a dolgon. VSZ időben nyilván nem volt bonyolult, akkor kezdődtek a bajok mikor kimentek szerintem a BMP-k.