[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 057
30 982
113
Hogymi?
Én csak egy példát tettem be neked arról, hogy nehéz páncélos erőt simán betesznek akár sima gyalogság mellé is. És nem csak holmi elavult doktrinában, hanem a US Army 2030-as jövőbeli terveiben.
Igen, főleg COIN harcban.De hk könnyűpancelos gyalogos fedezettel is elvan amíg azok tudják követni.De nehéz gépesített manőverező harcban a Lynx igényli a hk támogatást.Leo elvan akár a Gidran fedezetével is,amíg az tudja követni.Lynx viszont igényli a hk támogatást konvencionális harcban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 426
46 299
113
Igen, főleg COIN harcban.De hk könnyűpancelos gyalogos fedezettel is elvan amíg azok tudják követni.De nehéz gépesített manőverező harcban a Lynx igényli a hk támogatást.Leo elvan akár a Gidran fedezetével is,amíg az tudja követni.Lynx viszont igényli a hk támogatást konvencionális harcban.
A brit hadsereg Deep Strike dandárjáról hallottál-e, amelyet kimondottan az orosz-ukrán konfliktus tapasztalataiból kiindulva terveztek meg? Nagyon nem COIN környezetre.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 426
46 299
113
Én egy zászlóaljra való Boxert berendeltem volna a biztonság kedvéért.
Annyiból szerintem 3 zl. 6x6-os kijöhetne 30x113-as gépágyús toronnyal, ATG-mel. Márpedig nem csak részleteiben kell megszabadulni a BTR-től!
Az a gond, hogy minimum (!) 6 zl. lövészt kell majd megfelelő (minimum STANAG 3-as védelmű) szállító járművel ellátni. Ez már a Lynxes zászlóaljakon felül értendő!
Itt 1-1 Boxeres zászlóaljjal nem megyünk semmire.
Én 2 dandárra valót az ausztrál verzióból.
Ezen a véleményen voltam én is korábban, de abból a pénzből, amennyit ezekért ki kellene fizetni, olyan 3Mrd USD magasságában, már egy olcsóbb tisztességes típus mellett ugyan azokat a dandárokat dandártüzérséggel is ellátod kerekes platformon, lőszerrel supporttal!
És még mindig marad bőven pénz akár a támogató járművekre is!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
Annyiba kerül, majdnem ,mint a Lynx ez a baj.
AMV sokkal jobb üzlet: 76 AMV-ért 450 millió EUR-ot fizetnek a szlovákok, 5,9 millió darabja.
Tavaly szerződték le, de már idén(!) érkezik az első példány. Boxerra éveket kellene várni!

 
  • Tetszik
Reactions: Tyrbak and Pogány

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 043
10 097
113
AMV sokkal jobb üzlet: 76 AMV-ért 450 millió EUR-ot fizetnek a szlovákok, 5,9 millió darabja.
Tavaly szerződték le, de már idén(!) érkezik az első példány. Boxerra éveket kellene várni!

nekünk kell kb két dandárnyi, az legyen 400 darab (hasracsapva)
Az egy milliárd Eur. Nem tudom gyárthajuk-e mi, de durva.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
nekünk kell kb két dandárnyi, az legyen 400 darab (hasracsapva)
Az egy milliárd Eur. Nem tudom gyárthajuk-e mi, de durva.
Igen gyárthatjuk is! a Patria mindig hazai gyártással (összeszereléssel) kínálja a termékeit, kidolgozott csomagjaik vannak erre. Ezért tudták még a japánoknak is eladni kiütve a hazai céget: a Mitsubishit.

Érdemes a 6x6-osukkal a kombinálni aminek 1-1,2 millió EUR darbaja csupán! Ami nem első vonalas cucc (pl önjáró aknavető, mobil harcálláspont, sebesült szállító), oda tök jó a 6x6-osuk is - jelentős spórolást tesz lehetővé.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya and krisss

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 068
27 299
113
Igen gyárthatjuk is! a Patria mindig hazai gyártással (összeszereléssel) kínálja a termékeit, kidolgozott csomagjaik vannak erre. Ezért tudták még a japánoknak is eladni kiütve a hazai céget: a Mitsubishit.

Érdemes a 6x6-osukkal a kombinálni aminek 1-1,2 millió EUR darbaja csupán! Ami nem első vonalas cucc (pl önjáró aknavető, mobil harcálláspont, sebesült szállító), oda tök jó a 6x6-osuk is - jelentős spórolást tesz lehetővé.
Nem tudom, hogy mennyi értelme lenne a hazai gyártásnak, ha utána nem lenne munkája a gyárnak max a karbantartás...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
Nem tudom, hogy mennyi értelme lenne a hazai gyártásnak, ha utána nem lenne munkája a gyárnak max a karbantartás...
nem kell ehhez dedikált gyár: Kaposváron lehetne egy összes szerelő csarnok meg kb. száz ember, aki összeszereli.
Nem igaz "gyártás": annyi készül nálunk, amire van kész vagy könnyen kiépíthető kapacitás.

Pl. ha elbírja, akkor mehetne rá Lynx tornya egy az egyben! Azt Zalában megcsinálják és csak rá kell szerelni. Páncélt vágni és hegeszteni is tudnak Zalában: a teknőket, felépítményt legyárthatják ott is. Szóval finnek azt telepítik ide amit mi kérünk, a többit megcsinálják Finnországban, de a lengyeleknél is van gyártó kapacitás AMV-re. Futómű jöhet a Rábától - ha meg tudják ugorni minőségben.
 
  • Hűha
Reactions: Bubu bocs

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 068
27 299
113
nem kell ehhez dedikált gyár: Kaposváron lehetne egy összes szerelő csarnok meg kb. száz ember, aki összeszereli.
Nem igaz "gyártás": annyi készül nálunk, amire van kész vagy könnyen kiépíthető kapacitás.

Pl. ha elbírja, akkor mehetne rá Lynx tornya egy az egyben! Azt Zalában megcsinálják és csak rá kell szerelni. Páncélt vágni és hegeszteni is tudnak Zalában: a teknőket, felépítményt legyárthatják ott is. Szóval finnek azt telepítik ide amit mi kérünk, a többit megcsinálják Finnországban, de a lengyeleknél is van gyártó kapacitás AMV-re. Futómű jöhet a Rábától - ha meg tudják ugorni minőségben.
Nem vagyok benne biztos, hogy engedni fogja a patria, hogy az RM gyárába bármit csináljanak vele a torony rárakásán kívül.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
Nem vagyok benne biztos, hogy engedni fogja a patria, hogy az RM gyárába bármit csináljanak vele a torony rárakásán kívül.
Patria szerintem meg pont leszarja: semmi rendkívüli technológia nincs az AMV-ban, pont ezért olcsó. Minden ismert technológiából beletették a legjobb ár-érték arányút aztán piacra dobták és már 9 ország alkalmazza őket.
Páncél test gyártásban pedig évtizedek óta nincs semmi érdekes: Level 3-4 szinthez semmi rendkívüli nem kell, sima páncélacéllal megoldható - vágás és hegesztés, ennyi. Belülre megy egy spall liner és kész.

Az AMV a 8x8-as harcjárművek Szuzukija: semmi rendkívüli, de megbízhatóan tudja amit kell és nem drága.

RM-mel majd kell APS téglákat gyártsatni hozzá mint a Lynxhez - más nagyobb know-how nem kell az RM-től szerintem...
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
A hiányzó lövesz zászlóaljak mindegyik dandárhoz meg lesznek nyitva rszr azt is mondta mennyi összesen. Aztán majd a többi, a terv az összfegyvernemi dandárok kialakítása.
Én sem látok ebben ploblémát, hogy nincsenek a zászlóaljak feltöltve. Előszöl meg kell alkotni a stuktúlát, a tobolzás folyamatos, illetve hábolús időkben taltalékosokkal, solozottakkal, és önkéntes bolondokkal ki lehet egészíteni.
A baj inkább az, ha nincs mivel eledményesen halcolni...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány