[HUN] Harci eszközök új álcázó festése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
677
1 878
93
Kókányolás, ha infra tartományban is rejtő anyag helyett dulux-al kened le.
Drónokat hoztam fel példának, más a perspektíva. Soha nem lesz lánctalptól torony tetejéig saras, és erre nem is kellene alapozni, hogy biztosan nagy sár lesz harchelyzetben.
Nem mindegy, hogy álló helyzetben, nyakig barracudában is nagyobb valószínűséggel detektálható szabad szemmel, vagy csak drága optikákkal, sem az hogy 500 vagy 1500 méterről.
Ha nem muszáj nem kellene magunk ellen dolgozni.
Minden plussz réteg festék növeli az infratartományban a védelmet! Hacsak nem valami fémporos festék, hogy eladáskor megtevesztd a retegvastagsagmerőt a kereskedés én :D Alapvetően igazad lenne, csak amiről te beszélsz, az és a valóság nem ugyanaz. Ha én lennék akinek bele kellene ülni harchelyzetben, azzal meszelném a megfelelő színűre amit épp találok. Aztán akinek nem tetszik üljön be helyettem.... Ha annyira infrát akarsz szökkentenu, és épp háborűban találod magad egy rossz festés dél, akkor kend össze purhabbal meg szórja rá leveleket.... :)
 

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
344
1 997
93
Minden plussz réteg festék növeli az infratartományban a védelmet! Hacsak nem valami fémporos festék, hogy eladáskor megtevesztd a retegvastagsagmerőt a kereskedés én :D Alapvetően igazad lenne, csak amiről te beszélsz, az és a valóság nem ugyanaz. Ha én lennék akinek bele kellene ülni harchelyzetben, azzal meszelném a megfelelő színűre amit épp találok. Aztán akinek nem tetszik üljön be helyettem.... Ha annyira infrát akarsz szökkentenu, és épp háborűban találod magad egy rossz festés dél, akkor kend össze purhabbal meg szórja rá leveleket.... :)
Amennyiben a drón vonatkozásban vizsgáljuk az Lynx álcázását, akkor felvetődik a kérdés, hogy van-e a piacon olyan Barracuda szett, amellyel a sáros talajon a lánctalpnyom álcázható.
Brit tudósok azt a megfigyelést tették, hogy lánctalpnyom végén statisztikai átlagban magas valószínüséggel lánctalpas található.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 524
4 692
113
Amennyiben a drón vonatkozásban vizsgáljuk az Lynx álcázását, akkor felvetődik a kérdés, hogy van-e a piacon olyan Barracuda szett, amellyel a sáros talajon a lánctalpnyom álcázható.
Brit tudósok azt a megfigyelést tették, hogy lánctalpnyom végén statisztikai átlagban magas valószínüséggel lánctalpas található.
Kerék és lánctalpnyomok rejtésére van eljárás, ha rejtik a gépeket.. Egyébként legtöbbször nem szűz területen manőverezik a gép, nem is egymaga, hanem keresztbe-kasul nyomokkal van szántva a terület.
 

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
344
1 997
93
Kerék és lánctalpnyomok rejtésére van eljárás, ha rejtik a gépeket.. Egyébként legtöbbször nem szűz területen manőverezik a gép, nem is egymaga, hanem keresztbe-kasul nyomokkal van szántva a terület.
Nem szorosan tartozik a tárgyhoz, de számomra meghökkentő módon, az ukrán, és orosz frontfelvételeken is, az aktív harcok zónájában is műveltnek tűnő területeket látok, pedig a területen lassan 2 éve intenzív harcok zajlanak.
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
677
1 878
93
Kerék és lánctalpnyomok rejtésére van eljárás, ha rejtik a gépeket.. Egyébként legtöbbször nem szűz területen manőverezik a gép, nem is egymaga, hanem keresztbe-kasul nyomokkal van szántva a terület.
Az a baj, hogy te összekevered az elméletet a gyakorlattal.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 422
77 162
113
Van egy olyan tévképzet a fótumon, hogy az elméletnek semmi köze nincs a gyakorlathoz. Az az elképzelés, hogy nem a gyakorlatból van az elmélet, hanem az egy teljesen különállóndolog.
Olyan mintha azt mondanák, hogy Newton nem leírta a gravitáció jelenségét, hanem feltalálta a gravitációt...
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 524
4 692
113
Van egy olyan tévképzet a fótumon, hogy az elméletnek semmi köze nincs a gyakorlathoz. Az az elképzelés, hogy nem a gyakorlatból van az elmélet, hanem az egy teljesen különállóndolog.
Olyan mintha azt mondanák, hogy Newton nem leírta a gravitáció jelenségét, hanem feltalálta a gravitációt...
Köszönöm. Az igazat megvallva arra lettem volna kíváncsi, hogy mi az az elmélet, amit én olyan nagyon keverek a való élettel.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
677
1 878
93
Köszönöm. Az igazat megvallva arra lettem volna kíváncsi, hogy mi az az elmélet, amit én olyan nagyon keverek a való élettel.
Van egy nagyon jó barátom, elméletileg autoszerelő, ért is hozzá, és azt szokta mondani, hogy csavarozni mindenki tud. De, mégis, mikor nekilát szerelni, a végén mindig itt köt ki nálunk az összes autó amivel probálkozik! És ez így megy már 15 éve! Mert elméletben pontosan tudja, hogy az adott csavar merre meg mivel kell kilazítani, de mikor az elmélete és a gyakorlat közé beékelődik a 10-15 év rozsda, meg a elkopott szöglet az anyákon, meg az inprovozált tákolásuk a múltból, akkor azonnal vége nála az elméleti csavarozgatásnak! Félreértés ne essék, jó gyakorlati tudás, nincs jó elméleti tudás nélkűl! De jó végeredményhez mindkettőnek egyűtt kell jelen lenni! Estig sorolhatnám, de csak egyet mondok. Hová alcázol egy harckocsi, mikor a videók felén saját zászló lobog a tetejükön mikor harcba mennek. Ép az imént dobott fel a net egy orosz tankot ami égett, hatalmas orosz zászlóval a tetején. Vagy... Hogy gondolod eltüntetni úgy a lánctalpnyomokat, hogy annak ne legyen harchelyzetben idő, ember, és plussz eszközigénye, ami valószínűleg többet árt mint ami előnye lenne. Beszórod gyorsn9vésű gyommal? Vagy nézd meg az ukrán katonákat! Rikító sárga meg zöld szalagokkal tekerik körbe magukat. Nyilván nem azért mert hülyék, hanem azért mert valószínűleg ha jobban alcaznak magukat, akkor egymást lőnék le. Stb stb...
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 524
4 692
113
Van egy nagyon jó barátom, elméletileg autoszerelő, ért is hozzá, és azt szokta mondani, hogy csavarozni mindenki tud. De, mégis, mikor nekilát szerelni, a végén mindig itt köt ki nálunk az összes autó amivel probálkozik! És ez így megy már 15 éve! Mert elméletben pontosan tudja, hogy az adott csavar merre meg mivel kell kilazítani, de mikor az elmélete és a gyakorlat közé beékelődik a 10-15 év rozsda, meg a elkopott szöglet az anyákon, meg az inprovozált tákolásuk a múltból, akkor azonnal vége nála az elméleti csavarozgatásnak! Félreértés ne essék, jó gyakorlati tudás, nincs jó elméleti tudás nélkűl! De jó végeredményhez mindkettőnek egyűtt kell jelen lenni! Estig sorolhatnám, de csak egyet mondok. Hová alcázol egy harckocsi, mikor a videók felén saját zászló lobog a tetejükön mikor harcba mennek. Ép az imént dobott fel a net egy orosz tankot ami égett, hatalmas orosz zászlóval a tetején. Vagy... Hogy gondolod eltüntetni úgy a lánctalpnyomokat, hogy annak ne legyen harchelyzetben idő, ember, és plussz eszközigénye, ami valószínűleg többet árt mint ami előnye lenne. Beszórod gyorsn9vésű gyommal? Vagy nézd meg az ukrán katonákat! Rikító sárga meg zöld szalagokkal tekerik körbe magukat. Nyilván nem azért mert hülyék, hanem azért mert valószínűleg ha jobban alcaznak magukat, akkor egymást lőnék le. Stb stb...
Most egy kicsit lesokkolt az analógia, ami mentén próbálod az érveidet felsorakoztatni.
Csak, hogy lássuk jól értem-e:

- Egy a szakmájában sikertelen barátod történetére alapozva próbálsz engem értékelni, teszem hozzá ismeretlenül.

- Tapasztalatnak állítod be az ukrajnából érkező milliószorosan torzult és hiányos információmorzsákat, és figyelmen kívül hagyod az általad megjelölt forrásból származó, a prekoncepcióddal ellentétes anyagokat.

- Az álcázás hatékonyságát tagadó kijelentést teszel, egy nem álcázott orosz harckocsi megsemmisülésére alapozva.

- Figyelmen kívül hagyod, hogy a szakma ide író képviselői szerint is "középszar" a mi mintánk.

- Figyelmen kívül hagyod, hogy az optikai álcázást minden hadsereg és gyártó komolyan veszi, annak ellenére, hogy további dimenziókban is, mint elektromágneses sugárzás, radarkép, hő és infrakép, adatforgalom...et cetera, folyamatos a verseny a felderítés és rejtőzés területén.

- Kizárólag a menet közbeni álcázást vizsgálod, és sérthetetlennek állítod be a nyomokat. Pedig vannak tartós álcázások, vannak olyan terepszakaszok, ahol a gépek nem hagynak nyomot, vannak nyokokkal keresztbe-kasul átszegdelt területek. És igen, el lehet tüntetni a nyomokat, igaz erőforrás igényes.

- Az igaz, hogy nincsen tökéletes és minden körülmények közt működő álcázási technológia, sem mintázat, hogy az eredeti témánál maradjunk, de a lehető legtöbb mindent meg kellene tenni a siker érdekében, és nem középszar megoldásokat alkalmazni.

- Ukrajnában a katonák azért látják el magukat színkódokkal, mert ők kerülnek a legközelebb egymáshoz harc közben, egy nyelvet beszélnek, hasonlít az egyenruhájuk, antropológiailag (fizimiskára) megegyeznek. Szóval rengeteg lehetőségük van a kavarodásra, baráti tűzre, túl lassú helyzetfelismerésre szerencsétleneknek.
Más modern háborúkban eddig nem volt tapasztalható hasonló megoldás , lehet ezután sem lesz.
Megjegyzem, továbbra is igyekeznek terepszínű egyenruhát hordani, valahogy nem akar kimenni a divatból.

Ha arról próbálnál meggyőzni, hogy feleslegesen pofázok erről a témáról, mert ez van a honvédségnél, azt megértem.
De a harctéri álcázás szükségszerűségét kár tagadni. Szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Busho3301

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 212
67 113
113
Szerintem ha már az optikai és infra álcázás ennyire kulcskérdés, ki lehetne egészíteni a dolgot azzal, hogy mindenféle értéktelen épületromot, elhagyott objektumot éjjel a front közelében és mögöttes területeken megfesteni mintha ott bújkálna valamilyen eszköz, természetesen nappal felvéve a hőt, infrában is kiabáló festékkel. :rolleyes:

Persze csak olyat ahol nem akarnak a katonáink megtelepedni. De pár csapást biztosan lehetne így pazaroltatni a fikcióbeli ellennel és válaszcsapásban kiszedni az indítóit.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and krisss

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 353
120 419
113
Szerintem ha már az optikai és infra álcázás ennyire kulcskérdés, ki lehetne egészíteni a dolgot azzal, hogy mindenféle értéktelen épületromot, elhagyott objektumot éjjel a front közelében és mögöttes területeken megfesteni mintha ott bújkálna valamilyen eszköz, természetesen nappal felvéve a hőt, infrában is kiabáló festékkel. :rolleyes:

Persze csak olyat ahol nem akarnak a katonáink megtelepedni. De pár csapást biztosan lehetne így pazaroltatni a fikcióbeli ellennel és válaszcsapásban kiszedni az indítóit.
Az ukránoknál kilőttek most egy PZH-t.
A géptől nem messze volt kirakva egy makett pzh csali, viszont nem volt benne hőforrás és a drón ami felderítette a gépet hőkamerás volt....
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
677
1 878
93
Most egy kicsit lesokkolt az analógia, ami mentén próbálod az érveidet felsorakoztatni.
Csak, hogy lássuk jól értem-e:

- Egy a szakmájában sikertelen barátod történetére alapozva próbálsz engem értékelni, teszem hozzá ismeretlenül.

- Tapasztalatnak állítod be az ukrajnából érkező milliószorosan torzult és hiányos információmorzsákat, és figyelmen kívül hagyod az általad megjelölt forrásból származó, a prekoncepcióddal ellentétes anyagokat.

- Az álcázás hatékonyságát tagadó kijelentést teszel, egy nem álcázott orosz harckocsi megsemmisülésére alapozva.

- Figyelmen kívül hagyod, hogy a szakma ide író képviselői szerint is "középszar" a mi mintánk.

- Figyelmen kívül hagyod, hogy az optikai álcázást minden hadsereg és gyártó komolyan veszi, annak ellenére, hogy további dimenziókban is, mint elektromágneses sugárzás, radarkép, hő és infrakép, adatforgalom...et cetera, folyamatos a verseny a felderítés és rejtőzés területén.

- Kizárólag a menet közbeni álcázást vizsgálod, és sérthetetlennek állítod be a nyomokat. Pedig vannak tartós álcázások, vannak olyan terepszakaszok, ahol a gépek nem hagynak nyomot, vannak nyokokkal keresztbe-kasul átszegdelt területek. És igen, el lehet tüntetni a nyomokat, igaz erőforrás igényes.

- Az igaz, hogy nincsen tökéletes és minden körülmények közt működő álcázási technológia, sem mintázat, hogy az eredeti témánál maradjunk, de a lehető legtöbb mindent meg kellene tenni a siker érdekében, és nem középszar megoldásokat alkalmazni.

- Ukrajnában a katonák azért látják el magukat színkódokkal, mert ők kerülnek a legközelebb egymáshoz harc közben, egy nyelvet beszélnek, hasonlít az egyenruhájuk, antropológiailag (fizimiskára) megegyeznek. Szóval rengeteg lehetőségük van a kavarodásra, baráti tűzre, túl lassú helyzetfelismerésre szerencsétleneknek.
Más modern háborúkban eddig nem volt tapasztalható hasonló megoldás , lehet ezután sem lesz.
Megjegyzem, továbbra is igyekeznek terepszínű egyenruhát hordani, valahogy nem akar kimenni a divatból.

Ha arról próbálnál meggyőzni, hogy feleslegesen pofázok erről a témáról, mert ez van a honvédségnél, azt megértem.
De a harctéri álcázás szükségszerűségét kár tagadni. Szerintem.
Abból tudlak értékelni amit leírsz. Ez nem negatív vagy pozitív, ez egy benyomás. A benyomásomat pedig tovább erősíti, hogy abszulute elméleti szinten gondolkodsz ezekben a dolgokban. És mondom ezt úgy, hogy nem vagyok katona. De nem sértegetni akarlak..... A sikertelen barátom amúgy egy nagyon sikeres gépészmérnök!! Csak néha azt hiszi, hogy túllát az elméleti határain! :)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 212
67 113
113
Az ukránoknál kilőttek most egy PZH-t.
A géptől nem messze volt kirakva egy makett pzh csali, viszont nem volt benne hőforrás és a drón ami felderítette a gépet hőkamerás volt....
Magyaráztam a makettekről is eleget hőforrásostól, de dudi nato standard szerint azért is lehurrogott mint minden egyéb felvetésemért.

De ezt lehetne bővíteni szar objektumok harcjárműnek festésével.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 524
4 692
113
Abból tudlak értékelni amit leírsz. Ez nem negatív vagy pozitív, ez egy benyomás. A benyomásomat pedig tovább erősíti, hogy abszulute elméleti szinten gondolkodsz ezekben a dolgokban. És mondom ezt úgy, hogy nem vagyok katona. De nem sértegetni akarlak..... A sikertelen barátom amúgy egy nagyon sikeres gépészmérnök!! Csak néha azt hiszi, hogy túllát az elméleti határain! :)
Nem értem.
Pontosan mi az én elméleti tévedésem, és pontosan mi cáfolja azt a gyakorlatban?
Erről eddig nem sikerült semmit sem írnod.
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
677
1 878
93
Csak az a gondom,hogy nálunk nem is jó az egyféle minta.4évszakos táj vagyunk-mégha mostanában a tél tartós sztrájkba is vonult.
Szerintem valamiféle általános alapszinminta kellene,amit könnyen lehet ráfestéssel,kiegészitéssel évszakhoz/terephez igazitani.Nem izgat,ha nem látványos-sőt,az a jó.Nem akarom,hogy látványosan hirünket vigyék a világban.Inkáb meg se lássák őket,főleg ne az ellenség a harctéren.Én megelékszem azzal is,ha csak a jol elvégzett munkálukboll ismerszenek
Jelen pillanatban nekünk egy jó
Nem értem.
Pontosan mi az én elméleti tévedésem, és pontosan mi cáfolja azt a gyakorlatban?
Erről eddig nem sikerült semmit sem írnod.
Pont ez a baj, hogy nem érted!!! Szerinted pl az ukránok meg az oroszok hülyék és csak arra várták eddig, hogy te szólsz nekik, hogy akasszanak már pár boronát a harckocsik mögé.... Csak ezt az egyet írd meg, hogy, miképp kellene rejteni a lánctalpnyomokat, úgy, hogy az ne okozzon több gondot mint előnyt. Figyelek!!! Ha ezt jól megírod, megnyerik a háborút! Aztán én be is fejeztem ezt. Ha csak a billentyűzettel koszoztad össze eddig a kezed, akkor nem fogjuk érteni egymást úgysem.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 524
4 692
113
Jelen pillanatban nekünk egy jó

Pont ez a baj, hogy nem érted!!! Szerinted pl az ukránok meg az oroszok hülyék és csak arra várták eddig, hogy te szólsz nekik, hogy akasszanak már pár boronát a harckocsik mögé.... Csak ezt az egyet írd meg, hogy, miképp kellene rejteni a lánctalpnyomokat, úgy, hogy az ne okozzon több gondot mint előnyt. Figyelek!!! Ha ezt jól megírod, megnyerik a háborút! Aztán én be is fejeztem ezt. Ha csak a billentyűzettel koszoztad össze eddig a kezed, akkor nem fogjuk érteni egymást úgysem.
Ezt már inkább átvittem volna a beszélgető topicba, de sajnos zárva van.

Légy szíves adj lejjebb az arroganciából.

Sehol nem írtam olyat, hogy mindig, mindenhol rejthető a lánctalp nyoma.
Viszont azt igen, hogy legtöbb esetben nincs jelentősége. Intenzívebb harcokban nem szűz területeken manővereznek a harcjárművek, azok sokszor sokszorosan át vannak szegdelve nyomokkal, ember legyen a talpán az a drón kezelő, aki kihámozza belőle melyik végén talál ellenséges járművet.
Szilárd útburkolaton, sziklás terepen, törmelékeken nem hagynak jelentősebb nyomot.
Laza szerkezetű talajon, homokon, sűrűbb növönyzetben viszonylag könnyen eltűntethető, ha már így tetszik neked a boronálás, seprés, növényzettel való beszórás. A jármű hagyhat hamis nyomokat, tehet plusz köröket, beállhat több helyen is takarásba, hagyhat nyomokat csali makettek környezetében...ezekkel növelve a túlélési esélyeit.
De nyugodtan megoszthatod a te gyakorlati tapasztalataidat az ukrajnai, vagy bármelyik hadszíntérről.
Ha pedik csak a rosszindulat miatt ragaszkodsz az elképzelésedhez, hogy erre nincsenek kidolgozott eljárások, praktikák, a járművek legénységei sem tesznek meg mindent annak érdekében, hogy élve hazajussanak, vagy csak engem próbálsz leckéztetni, akkor nyugodtan kötözködj tovább.

Egyébként sikerült @Negan kolléga négy évvel ezelőtti hozzászólására válaszolnod. Figyelj oda kicsit jobban.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 821
113
a 2. vh ba a csatarepülők miatt több módszer is elterjed a nyomok eltüntetésére. a harckocsikra az egyik legnagyobb veszélyt ezek jelentették. Akkori harckocsizók visszaemlékezéseiben számtalan módszer fellelhető. mind az eltüntetésre mind az ellenség összezavarására megtévesztésére.
légifenyegetés csökkenésével ezek a módszerek kikoptak megkoptak