[HUN] Harckocsibeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

erdifefe1

Active Member
2016. január 13.
246
220
43
100% ban politikai döntés hogy német fegyverzettel lesz a honvédség újrafegyverezve. Semmi köze hogy minek milyen képességei vannak. Nem rosszak a német cuccok de a franciák sem se a koreaiak stb. Kikellett nyalni Merkelék Olafék seggét hogy megszűnjön a totál baszogatás a Németektől. Én személy szerint a Koreai vonalat erőltettem volna. Azok eladnak mindent techtranszferrel mindennel együtt olcsóbban mint a Németek. Koreai cuccok se olcsók sőt szinte semmivel de ők nem kérdeznek ... Illetve részükről leszarják hogy mi itt mit csinálunk Európában.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 335
76 985
113
Egyrészt 800 db az a kis széria, másrészt 2040-ig terveznek vele a franciák. Mi meg 2014-után kezdtünk fegyverkezni. Bőven lett volna hozzá 20-30 évig termék támogatás.
Talán a Challanger 2 az amiből kevesebet gyártottak, szóval igen nevezhetjük kis szériának. A koreai vas még gyártásban van, így arról nem lehet érdemben nyilatkozni, a japán harckocsi meg eleve nemkészülhet nagy mennyiségben, mert japán kizárólag magának gyártja (alkotmányos okokból nem exportálhatnak fegyvert), sok meg nem kell nekik, mert szigetlakók.

2040 az 17 év múlva lesz, mi meg nem 17 évre vettünk harckocsit.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Értem, hogy a szar is keserű, de lássuk már, hogy 12 db. kohószökevény T-72 helyett (tudom, gombokért modernizálható) 44 modern harckocsira léptünk előre.
Nézd, annyiban egyetértek @fip7 fórumtárssal, h sztem se a leopárd a legjobb ár érték arányú hk. De ezt leszámítva semmi bajom velük, modern, nagy harcértékű fegyverek.
Ami nekem a bajom, az csak annyi, hogy a zrínyi még elvi szinten sem képes biztosítani Magyarország védelmét a szóba jöhető és reálisan lekűzdhető fenyegetések ellen. Innentől kezdve viszont se a leóra, se a tre nincs szükség, mert ez a pénz, amit arra költünk, hogy nem tudjuk magunkat megvédeni mehetne mondjuk a rendőrségnek, és akkor legalább közbiztonság lenne.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 335
76 985
113
Nézd, annyiban egyetértek @fip7 fórumtárssal, h sztem se a leopárd a legjobb ár érték arányú hk. De ezt leszámítva semmi bajom velük, modern, nagy harcértékű fegyverek.
Ami nekem a bajom, az csak annyi, hogy a zrínyi még elvi szinten sem képes biztosítani Magyarország védelmét a szóba jöhető és reálisan lekűzdhető fenyegetések ellen. Innentől kezdve viszont se a leóra, se a tre nincs szükség, mert ez a pénz, amit arra költünk, hogy nem tudjuk magunkat megvédeni mehetne mondjuk a rendőrségnek, és akkor legalább közbiztonság lenne.
Mik ezek a szóbajöhető reális fenyegetések?
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 933
113
Elbaszta valaki, hogy nem látta előre pontosan a háború kitörésének az időpontját?

Nézd, ha én fotelből tudtam, hogy ez nem fog annyiban maradni és háború lesz, akkor az illetékes elvtársaknak is tudni kellet volna, úgy gondolom.
Így is később tört ki a háború, mint én gondoltam.

Vagy azt, hogy a gazdaságunk kikezdi majd az előre nem látott háború?

Ez egy eléggé sejthető háború volt, és 2014-2021-ig nem kezdte ki a háború a gazdaságot.

Mennyivel lenne jobb a helyzetünk most, ha több tankunk lenne raktáron

Miért lennének raktáron? o_O
A minimum amivel bírnunk kellene az 2 zászlóalj, meg egy kiképző század. Az legalább 100 db harckocsi.

amikor még mindig téma kriss gatyája is,

Ami megint jelzi, hogy valójában milyen elképesztően fosadékul van összetéve ez az egész Z terv....

meg a komcsi kövület tábornoki kar kényszernyugdíjazása?

Ennek meg aztán megint a balfaszsághoz van köze nem a tankokhoz. Amúgy ezt is már 2010 óta meg kellet volna lépni... Évtizedeket késtek csak vele.

Amikor az látszik, hogy a páncélosokat relative filléres kamikaze drónokkal csipegetik, és nekünk olyanunk nincs?

Ez a kamikaze drón akkor ér valamit ha nincs csapatlégvédelmed. Nekünk meg az sincs. Hozzá tenném, azt is lehetett volna venni N+1 helyről, de mi nem tettük meg.
Ahogyan kamikaze drónt is gyártanak vagy 20 éve. Lásd IAI Harop például. Senki sem akadályozott meg minket abban, hogy vegyünk.

Nem külső okok vagy a pénztelenség (A Z tervbe azért raktak lóvét) az oka annak, hogy képességek nélküli a magyar honvédség. Az egész a szakmaiatlan politikai és katonai vezetés hibája. A harcoló létszám mindennek az alapja meg az ehhez kapcsolt logisztika. Ezt az alapvető dolgot sem tudták megoldani...
Innen érdemes nézni ezt az egészet.
Abba meg már bele se megyek, hogy kiszolgáltatták az ország védelmét 1 db német nagymultiknak. Hát...
Inkább hagyjuk mert csak fölidegesítem magamat.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 940
19 231
113
Nézd, annyiban egyetértek @fip7 fórumtárssal, h sztem se a leopárd a legjobb ár érték arányú hk. De ezt leszámítva semmi bajom velük, modern, nagy harcértékű fegyverek.
Ami nekem a bajom, az csak annyi, hogy a zrínyi még elvi szinten sem képes biztosítani Magyarország védelmét a szóba jöhető és reálisan lekűzdhető fenyegetések ellen. Innentől kezdve viszont se a leóra, se a tre nincs szükség, mert ez a pénz, amit arra költünk, hogy nem tudjuk magunkat megvédeni mehetne mondjuk a rendőrségnek, és akkor legalább közbiztonság lenne.
Ez olyan, mint az asszonyyal a vitám az ingatlanvásárlásról. Ne vegyünk ilyet, mert nem eleve tökéletesen olyan, mint amit akarunk... és esetleg nem lesz majd tökéletes, meg soká tart mire felújítjuk/átalakítjuk, és addig csak jó, de nem tökéletes... akkor tehát ne vegyünk semmit, mert az álomingatlanra meg nincs pénzünk? Szerintem de, haladjunk a jó irányba, viszonylag ésszerűen. Szlogenem: a tökéletes a jó ellensége!

Ez pedig szerintem minden hibájával együtt egy lépés egy jó irányba. Egy építkezés. Ha nem akarjuk az életszínvonalat brutál lecsökkenteni egy gyors nagy fegyverkezéssel,mint Rákosi tette (igen, más tényezők is voltak akkor játékban), akkor bizony ésszerű lépésekkel kell a rendszert építeni. Erre céloztam azzal, hogy ha több, jobb harcértékű HK-t vettünk volna mondjuk, akkor se lennénk képesek megvédeni magunk önerőből akármilyen lehetséges fenyegetés ellen. (a román vagy ukrán, vagy a kettő együtt ami valamelyest reális horror forgatókönyv jelenleg/rövid távon szerintem, később az ukrán esetleg oroszra cserélődhet, de az ellen esélytelenek vagyunk önerőből)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 834
65 430
113
A szerződés ilyen részletei (mint amúgy minden a zoknitól kezdve a harckocsiig) titkosak. Hidd el, hogy én ezt pont ugyanolyan felháborítónak tartom mint te vagy bárki akit egy kicsit is érdekel, hogy mire költik az adóforintjait.
Ha mar szerzodes, leszerzodtunk ugye vagy 3-4 eve, nem is tudom mar, pedig a KMW-s infot en dobtam be...
Szoval azota sok viz lefolyt a Rajnan es mindennek felment az ara, vagy nincs, alapanyagok beszerzese valt nehezze ugye. Ket kerdesem van, ezek a tankok meg azokkal a parameterekkel rendelkeznek amikkel evekkel ezelott irtak, vagy mar olcsositottak, helyettesitettek rajt dolgokat? Masreszt az arcedula jelenleg mennyi, annyi amennyire akkor szerzodtunk? Vagy mire szerzodtunk? Mert ugye rezsicsokkentes van.
 
  • Imádom
Reactions: LMzek 2.0

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 940
19 231
113
Így is később tört ki a háború, mint én gondoltam.
és előbb, mint ők gondolták.
Ez egy eléggé sejthető háború volt, és 2014-2021-ig nem kezdte ki a háború a gazdaságot.
Igaziból most is a szövetségeseink szívatnak minket, nem az "ellenségünk"...
Miért lennének raktáron? o_O
Mert nincs elég legénység beléjük?
Évtizedeket késtek csak vele.
Gondolom ismered a mondást, hogy jobb későn,mint soha...

A harcoló létszám mindennek az alapja meg az ehhez kapcsolt logisztika.
Pont ezért írom, hogy kár 100 tankot vizionálni egyelőre, amíg az alapok sincsenek rendbetéve.

Ez a kamikaze drón akkor ér valamit ha nincs csapatlégvédelmed. Nekünk meg az sincs.
ahogy kellő mennyiségben másnak se, az ukrán háború tanúsága szerint.

Ahogyan kamikaze drónt is gyártanak vagy 20 éve. Lásd IAI Harop például. Senki sem akadályozott meg minket abban, hogy vegyünk.
Nyilván a fórum szerint az is túl kevés lenne túl későn és túl drágán, amúgy... kiszolgáltatva az országot egy izraeli cégnek
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 933
113
2040 az 17 év múlva lesz, mi meg nem 17 évre vettünk harckocsit.

Most éppen. 2014 után volt lehetőségünk rendelni. Legrosszabb esetben 2020-ra itt lettek volna.
Az 2040-ig 20 év, de ha akkor a franciák elkezdik kivonni, az is még egy folyamat. Ráadásul akkor fölszabadul rengeteg alkatrész.
Reálisan 2020-2050 között lehetett volna számolni a Leclerccel. Ráadásul úgy, hogy közben lett hozzá egy XLR csomag, amit mi is tudtunk volna adoptálni amikor van rá pénz és akarat.
Normális esetben a most megrendelt Leók sem lesznek 2050 után rendszerben. Normális esetben ugyanis 30 évvel számolnak egy harckocsi élettartalmot.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 335
76 985
113
Most éppen. 2014 után volt lehetőségünk rendelni. Legrosszabb esetben 2020-ra itt lettek volna.
Az 2040-ig 20 év, de ha akkor a franciák elkezdik kivonni, az is még egy folyamat. Ráadásul akkor fölszabadul rengeteg alkatrész.
Reálisan 2020-2050 között lehetett volna számolni a Leclerccel. Ráadásul úgy, hogy közben lett hozzá egy XLR csomag, amit mi is tudtunk volna adoptálni amikor van rá pénz és akarat.
Normális esetben a most megrendelt Leók sem lesznek 2050 után rendszerben. Normális esetben ugyanis 30 évvel számolnak egy harckocsi élettartalmot.
nem is 20 évre vettün kharckocsit. A leók simán rendszerben lesznek 30 év múlva is.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 335
76 985
113
Ha mar szerzodes, leszerzodtunk ugye vagy 3-4 eve, nem is tudom mar, pedig a KMW-s infot en dobtam be...
Szoval azota sok viz lefolyt a Rajnan es mindennek felment az ara, vagy nincs, alapanyagok beszerzese valt nehezze ugye. Ket kerdesem van, ezek a tankok meg azokkal a parameterekkel rendelkeznek amikkel evekkel ezelott irtak, vagy mar olcsositottak, helyettesitettek rajt dolgokat? Masreszt az arcedula jelenleg mennyi, annyi amennyire akkor szerzodtunk? Vagy mire szerzodtunk? Mert ugye rezsicsokkentes van.
Miről beszélsz? Honnan jönnek ezek a hülyeségek?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 933
113
Igaziból most is a szövetségeseink szívatnak minket, nem az "ellenségünk"...

Mert valójában ők az ellenségeink.

Mert nincs elég legénység beléjük?

Ez megint oda vezet, hogy a jelenlegi alkalmatlan cifranyomorúságot vetíted ki arra amit írtam. Hidd el, ha rendbe tették volna amit kell, bőven lenne 100 tankra is ember.

Pont ezért írom, hogy kár 100 tankot vizionálni egyelőre, amíg az alapok sincsenek rendbetéve.

Csak még mindig ott tartunk, hogy a hozzá nemértés miatt fordítva ülünk a lovon.
Nem úgy kellet volna kezdeni, hogy vegyünk sokért német cuccokat.
Úgy kellet volna kezdeni, hogy:
1. Egyáltalán mire akarjuk használni a honvédséget? Mik a céljaink?
2. Reális célok-e ezek?
3. Milyen eszközökkel érhetőek el ezek a célok?
4. Milyen személyi állomány és logisztika kell ehhez? Mennyi ezeknek a fenntartása?
5. A szükséges eszközök beszerzése az elképzeléseinkhez.
+1: A legutóbbi Izraeli és a 2014-es ukrán háború elemzése, és következtetések levonása. Ennek tükrében nézni az első 5 pontot.

Ezzel kellet volna kezdeni. A célok meghatározása, a tervezés, az eszközök és ingatlanok fölmérése, ezek célokhoz való igazitásának a megtervezése, állomány tábla fölmérése, kire van szükség kire nincs? stb...
Ezzel kellet volna teljen a 2014-2016-os év. Majd "piackutatni" max egy évig, tárgyalni és szerződni.
Hidd el, 2020-ra itt már értelmes alapokkal rendelkező haderő lenne.

De ha nem ez a kiindulási alapod, hanem az, hogy a németek zsebét tömjük ki pénzzel aztán majd a gombhoz varjuk a kabátot, az mindig ilyen elbaszásokat szül, mint ami most van.

ahogy kellő mennyiségben másnak se, az ukrán háború tanúsága szerint.

Pont az derült ki, hogy az oroszoknak van. Elég hatékonyak-e téren. A NATO-nak viszont nem nagyon van.

Nyilván a fórum szerint az is túl kevés lenne túl későn és túl drágán, amúgy... kiszolgáltatva az országot egy izraeli cégnek

Én úgy gondolom, hogyha különböző fegyverek, különböző cégektől jönnek az a normális.
A túl kevés túl későn meg több mint a nagy semmi ami jelenleg van. ;)
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Ez olyan, mint az asszonyyal a vitám az ingatlanvásárlásról. Ne vegyünk ilyet, mert nem eleve tökéletesen olyan, mint amit akarunk...
Minden tiszteletem mellett de nem. Ez akkor lenne olyan, ha az lenne mondva, hogy 5 gyerekem van/tervezek, szeretnék egy 150 négyszögöles telket, egy garázzsal, és 200 nmes házzal, és azon fanyalognék, h amúgy most csak a telekre és egy garázs nélküli, bővíthető full extrás 90 nmes házat vettünk.
De ehelyett az egész zrinyi koncepcióban azt látom, hogy nekünk van 5 gyerekünk/tervezünk, és a várban akarunk venni egy garzont, mert az jó.
Amúgy az. Csak arra az élethelyzetre, amiben vagyunk nem megfelelő.
Erejük nincs megtámadni menket. Meg ne gondolkozzunk már abban, hogy hagyja a NATO két ilyen kis tagállamát egymással háborúzni.
1914ben amúgy Olaszország a szövetségesünk volt. 44ben amúgy Románia a szövetségesünk volt. A szent liga idején amúgy a francia király szent esküvel fogadta (amihez képest egy olyan biztonsági garancia, amit a szovjetek és az usa is aláírt, és tényleg komolyan gondolt is nulla értékű) hogy nem támadja meg a Szent Liga országait, mégis megtette.
Nézd, én nem várom el, hogy a Honvédség képes legyen elfoglalni Moszkvát menetből. Csak annyit, hogy legalább koncepció színten kepes legyen megvédeni az országot a környező hasonló gazdasági erejű velünk nem túl baráti népektől ha szükséges. És ezt nem látom
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 335
76 985
113
Minden tiszteletem mellett de nem. Ez akkor lenne olyan, ha az lenne mondva, hogy 5 gyerekem van/tervezek, szeretnék egy 150 négyszögöles telket, egy garázzsal, és 200 nmes házzal, és azon fanyalognék, h amúgy most csak a telekre és egy garázs nélküli, bővíthető full extrás 90 nmes házat vettünk.
De ehelyett az egész zrinyi koncepcióban azt látom, hogy nekünk van 5 gyerekünk/tervezünk, és a várban akarunk venni egy garzont, mert az jó.
Amúgy az. Csak arra az élethelyzetre, amiben vagyunk nem megfelelő.

1914ben amúgy Olaszország a szövetségesünk volt. 44ben amúgy Románia a szövetségesünk volt. A szent liga idején amúgy a francia király szent esküvel fogadta (amihez képest egy olyan biztonsági garancia, amit a szovjetek és az usa is aláírt, és tényleg komolyan gondolt is nulla értékű) hogy nem támadja meg a Szent Liga országait, mégis megtette.
Nézd, én nem várom el, hogy a Honvédség képes legyen elfoglalni Moszkvát menetből. Csak annyit, hogy legalább koncepció színten kepes legyen megvédeni az országot a környező hasonló gazdasági erejű velünk nem túl baráti népektől ha szükséges. És ezt nem látom
Azért ugye érzed a különbséget a NATO/EU vs. a fent soroltak közt? Jelenleg gyakorlatilag egész Európa egy szövetségi rendszerhez tartozik, nincs ki ellen vetélkedni,
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 519
13 460
113
Szerintem a magyar politikai vezetés számára nem illik bele a francia tankfegyverzet. Ők a Papperbergerel kötöttek üzletet, még a WC papírt is tőlük kérdezik meg először hogy gyártják-e.

Mire jó az, hogy mindenből németet akarnak ?

Azt ne felejtsd el, hogy egy kis szériában gyártott, mára megszűnt gyártású harckocsi (aminek már fejlesztik az utódját is fejlesztik) üzembentartása horror pénzbe kerülne, hozzászámolva azt is, hogy a kutyánnak nem kellett az eredeti meghajtással a franciákon kívül így mi is német motorral vettük volna őket.

India akkor hogy akar Leclerc-eket, ha megszűnt gyártású ?