Lényeg hogy nagyon sok tényezőn múlik hogy egy ütközetet ki nyer és nem az számít, hogy most a DM-akárhányas lőszer 100 mm-rel többet visz át mint a hasonló 125mm-es orosz nyíl. Ezek elhanyagolható jelentőségűek a végeredmény szempontjából!
Ha hasonló szinvonalúak a tankok, a "technológiai körkülönbség" kisebb mint kb. 20-30 év akkor nincs jelentősége az összekép szemponjából, hogy melyik modernebb, "jobb" tank. Kiképzettség szintje, légifölény megléte vagy hiánya, felderítés logisztioka mind fontosabb egy csata szempontjából, mint hogy L/hányas a löveg meg mittudom én!
Hát ez megint olyan dolog,hogy igaz,de.....Nagyon összetett kérdés ez.
Pl a jobb technikai feldszerelés képes lehet a kiképzésbeli különbség kiegyenlitésére.És vica-versa.És ehez jön,hogy összfegyverzeti harc.
Hogy abszurd példánknál maradjunk.Ha egy T34/85 kilő egy Leo2A7-t,az nem feltétlen a Leo személyzet hibája.Egy jol leálcázott lesállásban álló motorral várakozó T34 (vagy bármilyen más hk) egy Leo számára biztonságos harcászati távolságról felderithetetlen.
És itt jön a jó harcvezetés és a modern technika meg az összfegyvernemi harc.
Merthogy a harcvezetésnek a hadműveleti tervezéskor gondolnia kell róla,hogy az gaz ellennek a lehető legkevesebb lehetősége legyen lesállásbol oldalba kapnia a tankjait.Olyan támadási irányokat és menetvonalakat jelöljön ki,hogy ennek veszélye a lehető legkisebb legyen.Szervezze meg az oldalbiztositást,a gyanus területek felderitését mind előzetesen,mind harc közben.Illetve gondoskodjon a veszélyes területen a gyanus helyek tűzzel való lefogásárol,a támadás tüzérségi fedezetéről.
És persze a hk személyzet kiképzési szintje is rendkivűl fontos.A jol kiképzett személyzet közvetlenül a hadszintéren képes felmérni a harctmezőt,és azon a lehető legjobb előrenyomulási utvonalat és módszert megtalálni,ami a lehető legkisebbre csökkenti a lesállásba futás veszélyét.
De mennyivel könnyebb ez egy valós idejű felderitési információkkal folyamatosan frissitett BMS rendszer segitségével csinálni ezt,mint papirtérképpel egy sima optikai periszkópon leskelődve.....
És itt jön,hogy de bizony,az a 20-30 év qrvasokat számit.És nem is igazán a "vas",hanem a harcelektronika révén.Pl,ha a mi T72A (mert nekünk azok vannak) gépeink közül fogsz kettőt,és az egyiket ellátod modern harcelektronikával (BMS,kommunikáció,felderitő.célzó műszerek),mig a másikat nem,a modernizált gép harcértéke akkor is ugrásszerűen növekszik,ha közben minden más (páncélzat,hajtáslánc,löveg és lőszer) ugyan az marad.Ugyanakkor ha a modernizált gépet magányosan veted be a nem modernizált,de jol szervezett összfegyvernemi támogatással rendelkező eredeti állapotban lévő géppel szemben,akkor bizony jó eséllyel az "analog" fog felülkerekedni a "digitálissal" szemben-de ehez kell az összfegyvernemi támogatás.
És még valami,az MF.A Mázli Faktor.Jó szöröncse mindig kell a vitéznek,ahogy Zrinyi irta vagyon.