[HUN] Harckocsibeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

S

speziale

Guest
egyébként csak hogy ízlelgessük, hogy mennyibe is tud kerülni egy APS rendszer, ha már úgy néz ki, hogy a mi Lynx-ünkön is lesz. A németek a VTJF-be szánt 17 tankra (+1 tesztjármű) szánt Trophy-ként fizettek 40 millió EUR ez nemcsak maga az eszköz, hanem a hozzákapcsolódó összes "sallang" is...de azért NA
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 351
17 569
113
Lassan befejeződik a DM73 tesztelése, csak az L55A1 használhatja, 4-4,5km-es hatásos lőtavolsaga. Nem volt cél az átütőerő növelés, emiatt azonos a penetrátora a DM63A1 változatéval, viszontt az indítótölteten (meg az égésteren) változtattak aminek köszönhetően sikerült 8%-al növelni a torkolati energiát (ezzel persze nőtt az átütés is valamennyire). 2025-re ígérik a sorozatgyártást, de nem elképzelhetetlen, hogy kis szeriát kap a BW az A7V-khez.
Mi vajon veszünk belőle? Vagy csak a 63A1-ből?
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
926
2 295
93
Mi vajon veszünk belőle? Vagy csak a 63A1-ből?

Szerintem ha tényleg veszünk DM-63-at, már attól a seggünket csapkodhatjuk a földhöz. Már az átvisz mindent a környéken, APFSDS-T - kategóriában minimum megDUPLÁZÓDNA a pc törő képesség a T-72-höz képest... kb. 400-ról 800-ra!
Nekem inkább az a kérdéses hogy adnak-e a németek, mert elvileg - volt ez itt emlegetve -, a lengyelek csak DM33-at kaptak. A 600 mm körüli átütés sem rossz teljesítmény, de ha van már bőven jobb (53, 63), kínos ennyivel beérni.
De egyébként van egy olyan sejtésem hogy úgyse fogjuk megtudni milyen típust szereztünk be (lőtéren úgyis csak a gyakorlót fogjuk látni), mint ahogy a T-72 nyíllövedékéről sincs semmi infó a mai napig, csak következtetni lehet abból hogy miket exportáltak anno a szovjetek a VSZ-be, mi az amit már csak a 2A46M-el lehetett volna kilőni. (Most kicsit ebbe ástam bele magam, de inkább csak tapogatózni tudok, pl. a kumulatív lőszerről annyit legalább találtam hogy 89-ben BK-14M-el lőttek T-54-re egy teszten)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Szerintem ha tényleg veszünk DM-63-at, már attól a seggünket csapkodhatjuk a földhöz. Már az átvisz mindent a környéken, APFSDS-T - kategóriában minimum megDUPLÁZÓDNA a pc törő képesség a T-72-höz képest... kb. 400-ról 800-ra!
Nekem inkább az a kérdéses hogy adnak-e a németek, mert elvileg - volt ez itt emlegetve -, a lengyelek csak DM33-at kaptak. A 600 mm körüli átütés sem rossz teljesítmény, de ha van már bőven jobb (53, 63), kínos ennyivel beérni.
De egyébként van egy olyan sejtésem hogy úgyse fogjuk megtudni milyen típust szereztünk be (lőtéren úgyis csak a gyakorlót fogjuk látni), mint ahogy a T-72 nyíllövedékéről sincs semmi infó a mai napig, csak következtetni lehet abból hogy miket exportáltak anno a szovjetek a VSZ-be, mi az amit már csak a 2A46M-el lehetett volna kilőni. (Most kicsit ebbe ástam bele magam, de inkább csak tapogatózni tudok, pl. a kumulatív lőszerről annyit legalább találtam hogy 89-ben BK-14M-el lőttek T-54-re egy teszten)

A lengyeleknek a megkapható lőszer fajtáját erősen korlátozta eddig, hogy L/44-es ágyúik vannak. Nem véletlen, hogy ami ágyúcső gyár LengyelHonban megkapta a német licence gyártását, ott már nyilatkozva lett, hogy tárgyalás alatt van az L/55 licence is. Ha megkapják, onnantól kezdve még több év egy új Leopárd2 modernizációs program nekik.

De igen. Megkapnák az L/55-ös lőszereinek is a gyártási jogát, szerintem. Nálunk meg ember nincs, aki új tankra kifizeti a pénzt, ha nem kapja meg hozzá a lőszert, csak valami 30 évvel ezelőtti szarabbik verziót.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 965
36 288
113
Várható, hogy legmodernebb (pl. DM-63) lőszereket is gyártják majd Várpalotán vagy ez túl hightech vagy titkos ehhez?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Várható, hogy legmodernebb (pl. DM-63) lőszereket is gyártják majd Várpalotán vagy ez túl hightech vagy titkos ehhez?

Gáspárunk elég ambiciózus szokott lenni. Szerintem már arról is tárgyal, hogy először Várpalotán legyen gyártva a DM73, amint késznek minősítik és csak kis lemaradással kezdjék meg máshol. :)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 965
36 288
113
Pénzügyileg borzalmas bukta lenne,44 páncéloshoz kiépiteni a löszergyártó gépsort,hagyjuk ezt meg a Rheinmetall-nak.
Pedig elvileg lesz 120mm-es lőszergyártás Várpalotán - csak nem tudni milyen típusú lőszerek készülnek majd ott. Még az lehet, hogy a lényeget : a "nyilat" importáljuk és nálunk csomagolják köré a sabotot és teszik a hüvelybe...
A Várpalotai üzem, amúgy alapvetően exportra gyárt - szóval nem miattunk teszi ide a Rheinmetall. Csak a magyar igények miatt tényleg nem érné meg...
 
  • Tetszik
Reactions: Gungnir (F1End)

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Remélem mi inkább M3-as kététlűt veszünk - a Dunán szerintem ez nem működnie... :D

A kettő szerintem teljesen különbözik.
Megadja a gyártó, hogy az általa a tankkal együtt leszállított légzőcsővel milyen mélységig tud vízen gázolni. Ha a patak, folyó ennél kisebb, akkor értelemszerűen ezt használod. Menetből tudod megoldani -ha mélységben pihenve már előre felkészítetted a tankot, a réseket lezártad- és harcképes marad közben.
Lengyeleknél is vannak apróbb meg nagyobbacska patakok, mint az Odera meg a Vistula. A pontomhidak, "léghólyagok oldalt", kompok és egyéb megoldások ilyen esetben jönnek elő.

Legalábbis én így gondolom. A profik meg majd úgy is ki fognak javítani, ha nem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 965
36 288
113
A kettő szerintem teljesen különbözik.
Megadja a gyártó, hogy az általa a tankkal együtt leszállított légzőcsővel milyen mélységig tud vízen gázolni. Ha a patak, folyó ennél kisebb, akkor értelemszerűen ezt használod. Menetből tudod megoldani -ha mélységben pihenve már előre felkészítetted a tankot, a réseket lezártad- és harcképes marad közben.
Lengyeleknél is vannak apróbb meg nagyobbacska patakok, mint az Odera meg a Vistula. A pontomhidak, "léghólyagok oldalt", kompok és egyéb megoldások ilyen esetben jönnek elő.

Legalábbis én így gondolom. A profik meg majd úgy is ki fognak javítani, ha nem.
Nálunk van két nagy folyó, ahol ez már kevés, 5-6 folyónk van ahol ez működhet - a többit átéri a hídvető. :)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nálunk van két nagy folyó, ahol ez már kevés, 5-6 folyónk van ahol ez működhet - a többit átéri a hídvető. :)

A Duna és a Tisza mellett például a Körös az 6 méter mély, ha jól tudom. És kevés híd mellett pont tökéletesen elvágja egy keleti irányú támadás esetén Debrecen és Vásárhely közötti közlekedést, vagyis a logisztikát nem hátráltatja, de a gyors erőátcsoportosítást azt pont keresztbe vágja.
Szóval igazából én rábízom a Honvédségre, hogy milyen módszerekkel akarja megoldani a dolgokat. Amíg elsődleges stratégiánk a puszta elrettentés még a támadás gondolatától is, addig nekem minden megoldás jó. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 965
36 288
113
A Duna és a Tisza mellett például a Körös az 6 méter mély, ha jól tudom. És kevés híd mellett pont tökéletesen elvágja egy keleti irányú támadás esetén Debrecen és Vásárhely közötti közlekedést, vagyis a logisztikát nem hátráltatja, de a gyors erőátcsoportosítást azt pont keresztbe vágja.
Szóval igazából én rábízom a Honvédségre, hogy milyen módszerekkel akarja megoldani a dolgokat. Amíg elsődleges stratégiánk a puszta elrettentés még a támadás gondolatától is, addig nekem minden megoldás jó. :)
Nekem nagyon tetszik M3 kétéltű - sajnálom, hogy ez még nem került fel a HM bevásárló listájára. (legalábbis a nyilvánosan) :)
Leopard mozgatáshoz nagyon hasznos lenne... :)
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 558
18 709
113
Egyébként eredetiben nem az én ötletem, csak a magamévá tettem. Eredetileg @pöcshuszár adott képrejtvényt egy hányós csajról és onnan jött a kisróka. o_O
A másik ami érdekes az RM prezikenben a magyar 4x4 HU-val azaz a Gidrán - Nomáddal együtt megjelent a Fuchs 2.0. A nemetekbél már készül de 3 év alatt minimális tizeniksz darab. Ennyiért nem éri meg beleállni még a upgrade-be sem. De ha igaz @Matróz Kommandó infója a Rábánál tervezett német harcjármű felújításról, ott azért eléggé leszűkül a kör.

A Leopardra azt mondjátok kevesek vagyunk, bár itt érzek némi szándékot a vezetés reszéről, hogy ide is beszálljunk. Szal ha nem az akkor MAN vagy/és Fuchs.

Személy szerint én picit örülnék ha az RM szerelem nem lenne ennyire egyoldalú és a KMW-nek is kinyújtanánk a kezünk egy közös hadiipari vállalkozással. Több lábon állni mindig jobb. Bár Papperger már annyi tisztességtelen, visszautasíthatatlan ajánlatot tett, hogy lehet viszi a Rábát is. Azon sem fogok sirni.
MBT kevés van az a 44 db nagyon gyenge eresztés! Kezdésnek nagyon jó! Én reménykedtem a használt A4-ek upgrade-ben! Csak használtat meg ugye honnan??!! Ködös egyre kevesebb az esély erre!