Mindig érdekes, ahogy logikusan levezetitek hogy minden rendben van és elmondjátok hogy még az árfolyamváltozások kivédésére is van lehetőség a szerződésekben, de a haderőnemi főszemlélők az előadásaikon mégis azt mondják, hogy a beszerzéseknél komoly probléma az infláció és az árfolyamváltozás miatti drágulás. Valahol el van ásva az a bizonyos kutya és úgy tűnik hogy nem találjuk...
Mert elképzelhető, hogy a kettő együtt igaz.
1. Jelentős mértékben emelkedett reálértékben a honvédelmi büdzsé. Sztem ezt vitatni. hülyeség. Bőven infláció felett és az árfolyamváltozások sem törték meg drasztikusan az emelkedés mértékét.
Az árfolyamváltozás a büdzsé egészére nincs is hatással, valószínűleg csak a beszerzések éves törlesztésére. Durván ez a jövő évi büdzsé harmadát jelenti.
2. Ettől függetlenül, milliárdokat éget el az infláció és az árfolyamváltozás. Tehát csökkenti a mozgásteret és bizonyára igényel átütemezést vagy évközbeni pluszpénzeket, lásd idén +200 mrd. Anélkül elúszott volna a szeptemberi béremelési és egyéni felszerelési progi. Lehet van is olyan fejlesztés amit halasztottak.
3.; Miért nem látunk további jelentős fejlesztéseket?
Van ugye az 1/3-ados szabály. A büdzsé harmada fejlesztési, harmada működési és a harmada humán költség. Ebből látszik, hogy 22-ben túlléptük 23-ban ezt az elméleti határt már elértük. Ez nem kőbe vésett, de mégis mutat vmit.
Másrészt az idei évben lehetetlen volt normálisan tervezni. A bevételi, de méginkább a kiadási oldal kiszámíthatatlan. Ezért nagy bejelentést december előtt ne várjunk. Addigra már nagy biztonsággal látható lesz az idei hiány, azaz ha marad puskapor, akkor azt max. akkor durrantják el. Jelen állás szerint maradhat.Nem is példa nélküli lásd 2018.
4. Az idei évig nagyon jó pozícióból tárgyaltunk a hadiipari cégekkel. Adták egymásnak a kilincset Maróth ajtaján. Nem volt Europában európai hadiiparra támaszkodó átfogó haderőfejlesztési program a magyaron kívül. A lengyel -roman Amerikai irányt követett, a balti elenyésző, a többi meg tessék - lássék elven zajlott. 1 pelda. Senki nem rendelt évek óta új Leopárd tankot Magyarországon és Kataron kívül.
De február óta ez drasztikusan változott. A néhány elkötelezett stratégiai partnerünkön kívül (Airbust, Rheinmetall, Nurol, Saab) nekünk kell kilincselnünk mások ajtaján. Ez jelentősen kitolhatja az új beszerzések leszállítási határidejét és bőven az infláció feletti áremelkedést generál a hadiipari világpiacon.Annak örüljünk amit még 22 előtt aláirtunk.