[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 394
79 349
113
Ha jól emlékszem a Makarov lőszer kb a felső határ ahol még szabad tömegzáras rendszert lehet használni. De igen, szét kell választani a hadi használatra szánt pisztolyt a rendőrségitől.

Milyen a nem szabad tömegzáras fegyver?
Amúgy vannak 9×19-es tömegzáras fegyverek pl MP-40.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 878
5 189
113
Ha jól emlékszem a Makarov lőszer kb a felső határ ahol még szabad tömegzáras rendszert lehet használni. De igen, szét kell választani a hadi használatra szánt pisztolyt a rendőrségitől.

Igen, az a hatar. Amugy a Pa k minosege rettenetesen hullamzo.... De rendorsegi berkekben sem lenne mar helye. A CZ jo valasztas.
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Milyen a nem szabad tömegzáras fegyver?
Amúgy vannak 9×19-es tömegzáras fegyverek pl MP-40.
Akarom mondani pisztolynál. És van még a késleltetett tömegzáras fegyver (Király-géppisztoly).
Vagy valami ilyesmi.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 878
5 189
113
Milyen a nem szabad tömegzáras fegyver?
Amúgy vannak 9×19-es tömegzáras fegyverek pl MP-40.


Az vh s cucc. A Sten kora...
Kesleltetett tomegzaras.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ha jól emlékszem a Makarov lőszer kb a felső határ ahol még szabad tömegzáras rendszert lehet használni. De igen, szét kell választani a hadi használatra szánt pisztolyt a rendőrségitől.

Igen, az a hatar. Amugy a Pa k minosege rettenetesen hullamzo.... De rendorsegi berkekben sem lenne mar helye. A CZ jo valasztas.
Teljesen jogos amit írsz, viszont hadd védjem meg egy kicsit a fegyver tervezőit. Azokvan az években már komoly rendőrállam épült ki, a határok zárva voltak. Annak a valószínüsége, hogy egy civil fegyverhez jusson szinte minimális volt. Rendőrök generációi szolgálták le úgy az idejüket, hogy élesben soha nem kellett fegyvert használjanak, még figyelmeztető lövésre sem. A kor szinvonalának úgy érzem, hogy megfelelt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 394
79 349
113
Milyen a nem szabad tömegzáras fegyver?
Amúgy vannak 9×19-es tömegzáras fegyverek pl MP-40.


Az vh s cucc. A Sten kora...
Kesleltetett tomegzaras.

Ha 1938-ban tudtak 9X19-es tömegzáras fegyvert csinálni akkor nyilván 2019-ben is tudnak...
A késletetett tömegzárat meg azért találták ki,hogy a 7,62X51-es lőszert is lehessen tömegzáraral használni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Az nem sima tömegzáras hanem görgőkkel késletetett tömegzáras.
Igen, de pisztolyoknál a felső határ a Makarov lőszer, ahol még sima tömegzáras rendszert lehet használni. Tudtommal tervezésénél ez követelmény volt.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 878
5 189
113
A kor szinvonalának úgy érzem, hogy megfelelt.


Így van, eljárt felette az idő. Valamikor kis 6,35 és 7,65 ösök is voltak hadipisztolyok. De az egy másik kor volt.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 878
5 189
113
Ha 1938-ban tudtak 9X19-es tömegzáras fegyvert csinálni akkor nyilván 2019-ben is tudnak...
A késletetett tömegzárat meg azért találták ki,hogy a 7,62X51-es lőszert is lehessen tömegzáraral használni.


Tudtommal ennek valami előírása van, Európában meg talán Usában nem kerülhetne forgalomba (de nem vagyok 100% biztos ebben)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 394
79 349
113
Ha 1938-ban tudtak 9X19-es tömegzáras fegyvert csinálni akkor nyilván 2019-ben is tudnak...
A késletetett tömegzárat meg azért találták ki,hogy a 7,62X51-es lőszert is lehessen tömegzáraral használni.


Tudtommal ennek valami előírása van, Európában meg talán Usában nem kerülhetne forgalomba (de nem vagyok 100% biztos ebben)

Hadifegyverekről beszélünk ;)
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Ha jól emlékszem a Makarov lőszer kb a felső határ ahol még szabad tömegzáras rendszert lehet használni. De igen, szét kell választani a hadi használatra szánt pisztolyt a rendőrségitől.

Igen, az a hatar. Amugy a Pa k minosege rettenetesen hullamzo.... De rendorsegi berkekben sem lenne mar helye. A CZ jo valasztas.
Én egyébként régóta gondolkozom azon, hogy a balkezes rendőrök mit csináltak?
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 311
11 224
113
Mas a szempont egy nyilt viselesu szolgalati fegyver es egy rejtetten viselt (civilek, nyomozók, egyeb szolgalatok stb.) eseten. A PA 63 loszere gyenge 9x18 Makarov, ennek ma mar katonai vonalon nincs helye.

Azt hiszem, erre a lőszerre mondták (de hogy valamelyik rendőrségire, az biztos), hogy 50 méterről egy jobb kabát megfogja.
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
856
4 316
93
Én egyébként régóta gondolkozom azon, hogy a balkezes rendőrök mit csináltak?
Balkezes vagyok, nem zavaró a markolatkialakitàs, ha a markolathéjra gondolsz.A tàrkioldot mutatoujjal nyomom meg, balkezessègem miatt meg soha nem biztositottam be a csöre sose töltve hordott pisztolyt.APAn külsö szànakaszto meg nincs.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Visszatérve a rendőrségi fegyverekre, úgy érzem, hogy oda mégiscsak jobban passzolna egy revolver.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Minden,az egész úgy szar ahogy van.

Én az M1 el lőttem sokat.

Az a gondolat, hogy nem forgótolózáras hanem az egész elsütő szerkezetet kell kivenni, hogy újratölthesd nem tudom melyik okos találta ki. Szóval miért nem forgó tolózár?

A lövés folyamata.
Célzol.
Lőssz.
Kiveszed a markolatot ami az elsütő szerkezet.
Lerakod a földre.(sátorlapra)
Beteszel egy lőszert amit elötte odapakoltál a földre.
Visszateszed a markolatot az elsütő szerkezettel.
Újra célzol.(a csőszájfék,3 láb ellenére nagyon elmozdul a fegyver)

Életszerűtlen.
Ha romboló puska lassú a töltés, ha mesterlövész akkor folytatom.

Belőni nem lehet rendesen.(pontos de hogy)
Az optikája nem olyan mont mondjuk egy szvd optika. Azt ha belövöd (kb 6 lőszerrel ha jólmegy minden) 100ra 500ra és minden megadott távra tudsz vele lőni.

Itt azt modták azért van rajta ez a fajta(nem emlékszem márkára,tipusra)mert semmi más nem bírja a nagy rázkódást.
Ez mekkora faszság. Más 12.7 es fegyvereken mi van?

Ja és a belövés.
Felrakod az optikát(fegyverszobán le kell venni róla,magyar módi)
Lőssz 3mat százra.
Teszemazt pontos. Örülünk(ha nem elkezded állítani, megint 3 lövés)
200ra? Na elkezded tekerni. Mondjuk 2 klikk.
Lőssz 3mat. Kicsit fölé,aláment. Még 1 klikk ide oda.
Ez már 9 lövés.(12)
Nem folytatom. Ezt ha igazán pontos akarsz lenni minden távolságra el kell játszani. Ha ez mesterlövész puska.
Nem btr méretű célra hanem ember méretű célra gondolok.
40-50 kattanásokat kell tekergetned ha nagyobb távra lőssz.
Ráadásul ezt te számolod. Érzed a kezeddel. Csak meg ne zavarodj hol tartasz.

(Ha 1500m ig minden 100 m-re be akarod lőni 3 lövéssel/100 számolva 45 lövés jó esetben. Ijen nincs. Ha nem lövöd be mindenhova akkor meg ne nevezzük mesterlövésznek)

Volt fémlapocskánk körülbelüli klikk számokra. Szart sem ért.
Attol is függ a sinre hova teszed az optikát.
Mennyit lőttek a fegyverrel, csöve mennyire van szétkopva.

Egy igazi lőtéri puska. Akik tervezték nem gondoltak a valódi használhatóságra.

Igen ha belövöd pontos. 3 lábon áll. 12.7
Csőszájfék. 100 ról én is elverettem a centi vastag acélrudat. Na és. Gyorsan célt válltani, neadj isten ember méretű mozgó célra lőni nem lehet normálisan.

Láttam még a tervezők lőttek állva csípőböl,vállbol.

Mit célcott meg így letámasztás nélkül? Ezzel a baszottnehéz, hosszú fegyverrel.
Idiotizmus.

Ez az m1 re vonatkozik. A többit nem tudom.
De a legnagyobb számban ezek voltak rendszerben.

A legszomorúbb, hogy éveken át agyonsztárolták ezt a szart.

Köszi a válaszokat.
Dudi, már eszembe jutott, hogy írtad is, a Gepárdokhoz NSzV, meg KPV csöveket használnak...

Nos, én amúgy is csak az M3-asnak, meg az M6-os Hiúznak láttam értelmét, mert előbbihez hasonló félautomata 14.5-ös nem sok van a piacon, az utóbbihoz hasonlóan kis méretű és könnyű 12.7-es meg talán egyáltalán nincs is. De a többi 12.7-es verziónak sok, már bizonyított, pontos és megbízható alternatívája van a világon.
Ezért is nem értem, hogy minek erőltették a többit, pláne ha még szarok is... Mondjuk az is beszédes, hogy a KMZ is inkább M82/M107-est használ.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nem azert mert nem szompi a dragunov /nagyon is az egyebkent./ a br el az a baj /nem mondom hogy rossz de allabb rajossz hogy nem fer bele a koncepvcioba mert automata puska./
hanem ha mar csere.
Szerintem.
Erdemes lenne elgondolkozni a kovetkezon.
/uj harcjarmuvel minden fele kepp a desszant szama magasabb lessz mint a jelenlegi. Tehat 1-2 + fo be fog ferni a rajba./

En a kovetkezore gondoltam tegnap. A rajok fo loszertipusa legyen a karabely loszer.
A felallas 2 golyoszoro /light machine guns./
4 karabelyos. Ebbol egy granatvetovel.
Egy panceltoro/raketahajtasu repeszrombolo/
Es egy fo nem dmr puskaval /hanem felautomata karbelyal hosszu csovel / ennek hatranya a kiebb hatasos lotav. Elonye viszont a raj tobbi tagjaval azonos loszer hasznalata.
+ a kezszem.

A puskaloszert a tamogatoknak hagynam pkm/nato sitott ha mar nato.../tehat uj gyartasu license meg megvan./kicsit modernizalva gyrilag.

Es ide johetne a br es es valami tavcsoves puska es valami mesterlovesz puska...

Egyebkent azt is lehetne hogy a tamogatok maradnak vsz loszer kiszerelesen. Tehat pkm /modernizalt./ dragunov /uj elyszakai iranyzekkal./ szep es br 39m el.

A kaliber fajtaja lenyegtelen ez esetben most hogy nato vsz. A lenyeg hogy a raj egyeni lofegyverkent egyontetuen karabely mig a tamogatok egyontetuen puska loszert hasznaljanak.


Hááát, amennyire tudom, pl. az amcsik próbálkoztak hosszabb csövű M16-os karabélyok DMR-ként történő használatával, de nem igazán vált be és inkább visszatértek a jó öreg M14-eshez. A mai karabélylőszerek, vagyis az 5.56x45 és a 7.62x39 nem igazán alkalmasak designated marksman (azt hiszem, rajlövész a magyar neve) feladatra, mert nagyobb távolságon már túl kicsi az energiájuk. Az új, 6.5-7mm-es persze már alkalmas lesz, mert sokkal kevésbé fog csökkenni az energiája/sebessége, mint a mostaniaknak. Szóval jelenleg M14-est, vagy máshol valami más 7.62x54R-t vagy 7.62x51-est, pl. HK417-est használnak leginkább ilyen célra (a HK417-eshez van 1 MOA-s pontosságú cső is).
Az meg nem probléma, hogy ha van automata üzemmódja is, legfeljebb nem nagyon lesz használva úgy.
Ha meg nem szükséges a nagyobb lőtáv, akkor egy minőségibb, akár 14.5-ös csőhosszúságú modern karabélyra is tehetsz optikát, amivel 3-400 méterig elég pontos leszel.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Hát szolgálati fegyvernek egy revolver szerintem nemigen passzol sehogy.

Talán ezt még, a 8 lőszeres tárkapacitása miatt, úgy-ahogy el tudnám képzelni (a forgótárasnak megvan az az előnye, hogy ha bedöglik egy lőszer, amikor éles helyzet van épp és amúgy is stresszel az ember, akkor nem kell elmozdítani a kezed és rángatni a szánt, hanem csak meghúzod mégegyszer az elsütőbillentyűt) szolgálatinak is. Amellett, hogy ez a szerintem legjobb otthonvédelmi fegyver jelenleg.
https://www.smith-wesson.com/firearms/performance-center-pro-series-model-627
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 878
5 189
113
Yenkiknél volt revolver szolgálati fegyverként néhány államban (.38 as Special kaliber) nem is olyan rég vonták ki, De ugye Usa eléggé más ilyen téren.
M14 esek rendszerben vannak még US ben? Úgy tudtam kivonták őket. Nem Remington 700 asokat használnak?