Ha a rajba bekerül egy távcsöves puskás katona, akkor 12-15 százalékkal csökken a raj tűzereje.
Védelemben még csak-csak lehet feladata, de támadásban, szerintem nagyon korlátozottan lehet alkalmazni.
A szakasz szinten már kicsit más, ott jobban kihasználható.
Szerintem ez az oka, hogy raj szinten nincs.
Szia,
Csak az "A tuzero azt adja meg, hogy masodpercenkent mennyit lonek melle" definicio mellett van igazad, de az igy meghatarozott tuzero novelese meg nem cel.
En ugy latom, hogy a 2. vilaghaboruban nagyon jok voltak a szovjet mesterloveszek, es a mesterlovesziskolak.
A vilaghaboru utan a mesterlovesz alapelveket az USA hadseregben atvettek a szovjetektol es a nemetektol, es kialakult az a szervezet, ami a hideghaboru alatt a meghatorozo (nem kizarolagos, de meghatarozo) volt az US Armyban: zaszloaljankent 3 db mesterloveszpar. Ok nagyon jol kepzettek, a mesterlovesz kivaloan lo, a spotter kivaloan szamol loelemeket, mikozben mindketten nagyon jok a masik szerepkoreben es legalabb ilyen fontos, hogy kivaloan felderitenek, illetve az elobbiek vegrehajtasa erdekeben kivaloan alcazzak onmagukat.
A fentiekbol kovetkezik, hogy egy sportlovo a maga 0 alcazo es felderito tudasaval teljesen alkalmatlan mesterlovesznek; noha valamivel gyorsabban kepezheto mint egy atlag katona.
A mesterloveszek nagyon jok, ezt nem csak a kivalo kepzesuk biztositja, hanem szukseges hozza az is, hogy nagyon tehetseges embereket valogatnak ossze, a loveszkatonak legtehetsegesebb kb. 1%-t.
A mesterloveszekre jellemzo az onallosag, onallo gondolkodas, gyakori, hogy napokig erdemi parancsot nem kapnak a feladatvegrehajtas soran.
Ez a szovjet katonai gondolkodastol olyan messze allt, hogy amint beke lett, gyorsan elfelejtettek, hogy mennyire fontosak a mesterloveszek, es felszamoltak a mesterlovesziskolakat, es a mesterloveszeket is. Ez utobbin nem ugy, hogy addig csokkentettek a szamukat, mig vegul 0 lett, hanem addig
noveltek a szamukat, mig vegul 0 lett.
Vagyis a szovjet hadsereg viszonylag gyorsan attert az "igazi" mesterloveszekrol a minden szakaszban megtalalhato mesterlovesz-potlekra. Ok sokan voltak (tehat csak nagyjabol megvalogatva), feluletesen kepezve, nagy tuzgyorsasagu (felautomata) fegyverrel felszerelve. Vagyis sokkal kevesbe voltak kepesek pontosan loni, mint a mesterloveszek, cserebe sok volt beloluk. Es persze a lenyeg, hogy folyamatosan a szakaszparancsnokuk iranyitasa es ellenorzese alatt voltak.
Tehat a hideghaboru masodik feleben egyertelmuen 2 iranyba valtoztak a 2. vilaghaborus mesterloveszek utodai:
-Szovjet tavcsoves puskasok: szervezes szempontjabol elonyosek (szakaszparancsnok egyszeruen utasitja), sokan vannak, kozepes a tuzgyorsasaguk, olcso es gyors a kepzesuk, de nem tul pontosan lonek.
-USA sniperek: sokkal pontosabbak (mas szoval messzebrol kepesek ugyanazt a celt lekuzdeni), de szervezesi remalom az alkalmazasuk (a szakaszparancsnok megigenyli oket, es ha egyaltalan jut neki, akkor is ki kell oket juttatni a celteruletre), kevesen vannak (nagyon tehetsegesek es nagyon jol kepzettek), alacsony a tuzgyorsasaguk (forgo-tolozaras fegyverrel lonek), draga es lassu a kepzesuk.
Szamomra egyertelmu, hogy melyik a jo megoldas: a ketto egyutt, sot a "tavcsoves puskas" athelyezese a szakaszbol a rajba. Ezzel mindenket modszer elonye megvan, mikozben a hatranyok elenyeszoek (szinte csak a draga kepzes marad meg a kombinalt megoldasban hatranykent). Amikor elkezdett az USA aktivan haboruzni, akkor szamara is egyertelmu lett, hogy a sniperek onmagukban kevesek, kell melle a DMR-ek tomege.
Sot, szamomra meg az sem lenne az ordogtol valo, ha a felrajba (tuzcsoportba) kerulne valami hasonlo, de inkabb nem valodi puska, hanem csak egy jobb iranyzekkal szerelt karabely. Amikor 2001-ben kezdodott USA afganisztani aktiv muletei, akkor eloszor megprobaltak tisztan ezekkel megoldani a tuzcsoport/raj/szakasz szintu DMR feladatokat, de raj/szakasz szinten ezek lotavja kevesnek bizonyult.