[HUN] Honvédségi rakétakomplexumok / rakétatüzérség beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
az általam felvázolt 30+36 os db számtól eltérni csak a stratégiai célokra magasabb parancsnokságok által szánt bevethető egység alegységeinek számának csökkentésével érhető el (de ez alkotja a startégiai tartalékot is... tehát ez sem szerencsés... mert feladatvégrehajtásra 18 helyett már 6 is alkalmas lenne de akkor ki van szolgáltatva és nincs mozgástér... ) tehát 36 db mindeféleképpen kell MLRS ből harcászati színtű kis hatótávúból meg 30 db a minimum. nagyon a minimum.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 772
15 741
113
A lengyel tüzerségi koncepcióról hozott pár hónapja egy jó ábrát Terminator. Minden kategóriában (lengyeleknél Langustatól a HIMARS-ig) kell megfelelő mennyiség egy működőképes, megfelelően rétegzett tüzérséghez.
Az ellenség számbeli fölényének megszüntetése: a rakétaerő és a tüzérség hadműveleti képességei...

TffNaJwKrvbtRseecArh85VxILuTfgjm8OCug5qB.xw2o.webp
hq7zl93J7ePnNbmGqe3qd1V6OPr2dfuAIPHYdOdw.alxl.webp
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 737
4 138
113
Preadátor Hawk is hasznos lenne 50-100 darabos mennyiségben kiemelt célpontok ellen (hidak, parancsnokságok stb. ellen), de ebben már nem vagyok biztos, hogy ez rendszeresítjük...
Szia,

Szerintem ugy lenne ertelme a vasarlasnak, ha a Predator Hawk is beszerzesre kerul.

Es nem csak azert, mert autoskartya szinten ez a legjobb, hanem azert is, mert ennek a lete onmagaban sokat szamit: ha van, akkor az ellenseg 150-300 km kozotti tavolsagon fel kell keszuljon a hasznalatara, pl. jobban elosztott es vedett depokat kell alkalmazzon - marpedig "nincs ingyen ebed", ha a depok jobban elosztottak (tobb kisebb epul belole), es sokat kell kolteni a vedelmukre, akkor egyszeruen rosszabbul hasznalhatoak, mintha optimalis meretuek (nagyok) lennenek.

Persze abszolut minimumkent az SF eroket ki kell kepezni a celpont megjelolesre, jobb esetben megfelelo (300 km-es valos hatotavolsagu) dronokat kell venni hozzajuk.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Szia,

Szerintem ugy lenne ertelme a vasarlasnak, ha a Predator Hawk is beszerzesre kerul.

Es nem csak azert, mert autoskartya szinten ez a legjobb, hanem azert is, mert ennek a lete onmagaban sokat szamit: ha van, akkor az ellenseg 150-300 km kozotti tavolsagon fel kell keszuljon a hasznalatara, pl. jobban elosztott es vedett depokat kell alkalmazzon - marpedig "nincs ingyen ebed", ha a depok jobban elosztottak (tobb kisebb epul belole), es sokat kell kolteni a vedelmukre, akkor egyszeruen rosszabbul hasznalhatoak, mintha optimalis meretuek (nagyok) lennenek.

Persze abszolut minimumkent az SF eroket ki kell kepezni a celpont megjelolesre, jobb esetben megfelelo (300 km-es valos hatotavolsagu) dronokat kell venni hozzajuk.
Az ukránok is éjjel-nappal sírnak a nagyobb hatótávolságú fegyverekért, szóval szerintem is fontos lenne. Románoknak is van kb. 50 ATACMS ami nagyobb robbanófejjel szintén 300 km-es hatótávú, mint PH
Egyetértünk PH-nak mondjuk akkor van értelme, ha tudunk célinfókat szerezni 300km mélységben. Ezt drónokkal illetve saját műholddal tudnánk biztosítani - SF-en kívül. A jelenleg publikusan ismert "legnagyobb látótávolságunk" a Skylark 3, ami 100 km-es hatótávolságával az EXTRA rakétához is kevés lenne.

Bízom benne, hogy megvalósul a saját felderítő műhold-rendszer is. Jó lenne egy legalább félnaponta friss műhold kép a Kárpát medencéről...
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
@ijasz

PULS rakétái közül szerinted melyik lenne hasznos illetve érdemes beszerzésre?
Nyilván mindet nem lehet, a "logisztika logikája" alapján minnél kevesebb féléből minél többet kell venni, rendszerben tartani.
Buta nem irányított rakétákat (Grad / LAR160) van értelme rendszeresíteni?
Reálisan 18-24 indító beszerzése várható (szabad európás riportban 20 körüli mennyiséget emlegetett egy HM forrás) - ilyen kis mennyiség a precíziós csapásmérésekre épp elég szerintem, buta rakétákra "pazarolni" kevés...
Ami még érdekes, hogy az ELBIT weboldala már nem is említi a nem irányított rakétákat a PULS kapcsán - lehet hogy ők már nem is gyártják ezeket. Nyilván az "indító keret" megvehető rá, a szoftvere is ismeri, GRAD-ot meg bárhonnan lehet venni (pl. bolgárok is gyártják), de érdemes-e?


MegnevezésÁtmérőTömegHordozható mennyiségIrányításMax. hatótávolságPontosságHarcirész
GRAD122 mm66 kg18 db / indítókonténer
32 db / jármű
nincs40 kmn.a.20 kg
LAR160160 mm110 kg13 db / indítókonténer
26 db / jármű
nincs45 kmn.a.46 kg
Accular 122122 mmn.a.18 db / indítókonténer
32 db / jármű
GPS/INS35 km<10 m CEP20 kg
Accular 160160 mmn.a.10 db / indítókonténer
20 db / jármű
GPS/INS40 km<10 m CEP35 kg
EXTRA306 mm570 kg4 db / indítókonténer
8 db / jármű
GPS/INS150 km<10 m CEP120 kg
Predator Hawk370 mm800 kg2 db / indítókonténer
4 db / jármű
GPS/INS300 km<10 m CEP140 kg
A Puls legnagyobb előnye a modul rendszere széles rakétaválasztékkal, azaz taktikaitól a hadműveleti szintekig ugyanaz az indító képes csapást mérni különböző célpontokra. Röviden minden típusú rakétára szükség van. Szerintem a legnagyobb tömegben pont a buta 122 mm-es kell, hogy tudjunk tömegtüzet adni harcászati szinten. Akár gyárthatnánk is. Millió helyről beszerezhető ezért biztonságot ad háború esetén. Természetesen a többi precíziós rakéta is ugyanolyan fontos, akár az EXTRA vagy Predator Hawk, de a rendszer lényege, hogy nyitott, így lehetőség van további rakéták integrálására is. Mondjuk a török tajfun ha eléri a sorozatgyártást és exportálják vagy az M30, Mgm-140, esetében jó lenne megoldani az illesztést.
Ez a rugalmasság teszi lehetővé, hogy ne kelljen nagy számban beszerezni az indítókat.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 510
67 984
113
A Puls legnagyobb előnye a modul rendszere széles rakétaválasztékkal, azaz taktikaitól a hadműveleti szintekig ugyanaz az indító képes csapást mérni különböző célpontokra. Röviden minden típusú rakétára szükség van. Szerintem a legnagyobb tömegben pont a buta 122 mm-es kell, hogy tudjunk tömegtüzet adni harcászati szinten. Akár gyárthatnánk is. Millió helyről beszerezhető ezért biztonságot ad háború esetén. Természetesen a többi precíziós rakéta is ugyanolyan fontos, akár az EXTRA vagy Predator Hawk, de a rendszer lényege, hogy nyitott, így lehetőség van további rakéták integrálására is. Mondjuk a török tajfun ha eléri a sorozatgyártást és exportálják vagy az M30, Mgm-140, esetében jó lenne megoldani az illesztést.
Ez a rugalmasság teszi lehetővé, hogy ne kelljen nagy számban beszerezni az indítókat.
De ha az egyik feladatra készíted fel, a màsikból hiànyozni fog, így az elônye szerintem elvész az értelmetlenségben, mint a boxer missziós moduljai esetében. COIN-ban értelmes lehet, mert szûkebb eszközparkkal letudható a kis(ebb) erôösszevonàsra képes és/vagy technikai hàtrànyban levô ellenféllel szemben, de teljes spektrumú gépesített hàborúban egyszerû 'létszàmhàtrànyt' okozna.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
De ha az egyik feladatra készíted fel, a màsikból hiànyozni fog, így az elônye szerintem elvész az értelmetlenségben, mint a boxer missziós moduljai esetében. COIN-ban értelmes lehet, mert szûkebb eszközparkkal letudható a kis(ebb) erôösszevonàsra képes és/vagy technikai hàtrànyban levô ellenféllel szemben, de teljes spektrumú gépesített hàborúban egyszerû 'létszàmhàtrànyt' okozna.
Azért én sem 5-6 db-ra gondoltam, hanem legalább két osztályra. Nem tudom, hogy mit értesz a felkészítés alatt. Ha kitáraz pl. a 122-ből , a következő konténer akár EXTRA is lehet egy 120 km-re fekvő célra történő csapással. A tűzvezető műszer az összes integrált rakétatípust kezeli.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 510
67 984
113
Azért én sem 5-6 db-ra gondoltam, hanem legalább két osztályra. Nem tudom, hogy mit értesz a felkészítés alatt. Ha kitáraz pl. a 122-ből , a következő konténer akár EXTRA is lehet egy 120 km-re fekvő célra történő csapással. A tűzvezető műszer az összes integrált rakétatípust kezeli.
Arra, hogy szervezetszerûen kellene lennie az adott szinteknek sajàt eszközparkja, mondjuk leegyszerûsítve hatótàv szerint, hiszen a felderítés eszközei is màs léptékben àllnak rendelkezésre. Ha ho. szinten tartod, ha dd. szinten tartod, még a C2, C4I mellett is folyamatos ütközéseket jelentene a felhasznàlàsa, ennek egyidejû lehetetlenné tétele a jogosultsàgok ide-oda helyezésével. Mert ha meg feladatfüggetlenül mondjuk ho. alà helyezed, akkor àllandóan feleslegesen nagy mozgàsokat kell elvégeznie a tûzfeladataihoz, hiszen mindenkit ô tàmogat és ezàltal ugyanezt kell tennie az ellàtmànyànak is feladatspecifikusan. És ugye a kisebb mennyiségû indító ezen esetek valamelyikét magàval vonnà.

És akkor még nem vettük szàmítàsba az ambíciózus ho. parancsnok lehetôségét, aki szereti sajàt hatalmàból megrakétàzni az ellent, tehàt hatvànyozottra emeli az akàr taktikai, hadmûveleti szintû ütközéseket a kiszabott feladatai elvégzését próbàló dd. szinttel.

Szóval míg a sajàt felderítési szintjéhez mérten egy dd. parancsnoka àllandóan szàmíthatna egy alàrendelt rakétatüzér ütegre és kazettàs indító esetében is ritka lenne a sajàt szektoràban igénybe venni ho. szintû célpontok ellen ezt az üteget (és ez igaz a ho. összes harcoló magasabbegységére), a ho. parancsnoksàgnak pedig meglenne a fix önàlló osztàlya, ami ilyen szintû mûveleti tàvokon mérne hadmûveleti és akàr stratégiai csapàst, ritkàn igénybevéve ezt rövidebb hatótàvú területtüzekre, szerintem ez lebne az ideàlis. Elnézést a túl hosszú mondatért, egyszerûbben nem tudtam belefoglalni az informàciót.

Ehhez, hogy ez meglegyen, a 3 dd-s ho. struktúràban megàllt MH esetén persze elég lenne a két osztàly minimum a szervezeti felépítés szàmai szerint, tehàt elméleti matematika szintjén, de ha a területvédelmet és akàr mobil harcàszatra alkalmas tartalékos egységeket is lehetségesen szàmítàsba vesszük, akkor szerintem nem. Mert a sajàt csöves tüzérség esetén, tûzvàzisokban sem feltétlenül fognak a tûzszektoraik megegyezni ezeknek a fegyvereknek az aktuàlis lehetséges tûzszektoraival. Szóval kellene legalàvb erre a szintre is és míg a kazettàs rendszer azt sugallja, hogy közös logisztikàn, többcélúan bevethetô szinttôl független rendszerek, a valósàgban szerintem a magasabbegységek az igényüknél emiatt alacsonyabb szàmú rendszerek lévén a sajàt szintjeiken hàrànyban lennének a nagyobb szàmú, szintspecifikus indító birtoklàsàval szemben, aminek sem az ellàtmànyàt nem nagyon hordhatja el a többi szint, sem magàt az indítót nem fogjàk akarni annyira kivenni az adott szint irànyítàsa alól.

Szóval azt gondolom, hogy a rétegzett, szintspecifikus, akàr eltérô indító és rakétaparkot ezàltal àllandó biztossàggal birtokló, a sajàt szintjén tervezni és kivitelezni képes egységek elônyben lennének a kisebb szàmú, de àltalànos, àm ebbôl fakadóan konfliktust és akàr akadàlyt is okozni képes eszközparkot birtokló egységekhez képest.

Szóval egyszerûen szerintem a többféle, több a jobb.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
A Puls legnagyobb előnye a modul rendszere széles rakétaválasztékkal, azaz taktikaitól a hadműveleti szintekig ugyanaz az indító képes csapást mérni különböző célpontokra. Röviden minden típusú rakétára szükség van. Szerintem a legnagyobb tömegben pont a buta 122 mm-es kell, hogy tudjunk tömegtüzet adni harcászati szinten. Akár gyárthatnánk is. Millió helyről beszerezhető ezért biztonságot ad háború esetén. Természetesen a többi precíziós rakéta is ugyanolyan fontos, akár az EXTRA vagy Predator Hawk, de a rendszer lényege, hogy nyitott, így lehetőség van további rakéták integrálására is. Mondjuk a török tajfun ha eléri a sorozatgyártást és exportálják vagy az M30, Mgm-140, esetében jó lenne megoldani az illesztést.
Ez a rugalmasság teszi lehetővé, hogy ne kelljen nagy számban beszerezni az indítókat.
Abban egyetértek, hogy csak egyféle indítót érdemes venni (PULS), ami viszont sokféle rakétát kezel. Szóval felesleges külön 122-es GRAD indítókat venni, amit @Szittya javasolt. A PULS-ra meg kell venni a 122-es "indítókeretet" és kész! Bármilyen más számítógép irányázású nem irányított rakétavetőt akarnánk venni, az sem lenne olcsóbb!
A Grad tényleg piszok olcsó rakéta és végszükség esetén bárhonnan megvehető - vésztartaléknak jó lehet.

Viszont az irányított ACCULAR-122 és ACCULAR-160 felesleges párhuzamosan rendszeresíteni: elég vagy az egyik vagy a másik. Ha már választani kell akkor már inkább a 160 mm-est venném, mert nagyobb a harcirésze és hatótávja. Lényegében egy 155-ös gránátnak felel meg a romboló ereje...

Szóval ACCULAR-160-ból és EXTRA-ból vásárolnék be leginkább. Talán az előbbire (irányított és nem irányított 160mm) gyártás is megvehető...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Azért én sem 5-6 db-ra gondoltam, hanem legalább két osztályra. Nem tudom, hogy mit értesz a felkészítés alatt. Ha kitáraz pl. a 122-ből , a következő konténer akár EXTRA is lehet egy 120 km-re fekvő célra történő csapással. A tűzvezető műszer az összes integrált rakétatípust kezeli.
Sőt, lehet vegyesen is tárazni!
Pl. 13 ACCULAR-160 és 4 EXTRA egyetlen gépen. Előbbivel a frontot támogatja, utóbbival a font mögé lő. Két feladatot lát el egyszerre egyetlen gép.

Elbit-Systems-Pulse-800x534.jpg


Mélységi csapásmérő konfig: 2 Predator Hawk és 4 EXTRA egy gépen...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
Sőt, lehet vegyesen is tárazni!
Pl. 13 ACCULAR-160 és 4 EXTRA egyetlen gépen. Előbbivel a frontot támogatja, utóbbival a font mögé lő. Két feladatot lát el egyszerre egyetlen gép.

Elbit-Systems-Pulse-800x534.jpg


2 Predator Hawk és 4 EXTRA egy gépen...
lehet de ha 122 essel kívánsz alkalmazni tervezetten akkor a a multikaliberképessg felesleges de megvenni ugyan úgy megkelle ami alaphangon 3x drágábbá teszi az eszközt.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 791
8 664
113
@ijasz


Buta nem irányított rakétákat (Grad / LAR160) van értelme rendszeresíteni?
Reálisan 18-24 indító beszerzése várható (szabad európás riportban 20 körüli mennyiséget emlegetett egy HM forrás) - ilyen kis mennyiség a precíziós csapásmérésekre épp elég szerintem, buta rakétákra "pazarolni" kevés...

Az Accular122-est kihagynám - akkor már Accular160: nagyobb lőtáv és nagyobb harcirész. Ez counter-battery tűzre lehet jó, meg a frontvonalon és annak közelében bármire.

Ezen a marhasagon mar legalabb 4-5x atmentunk, miert erolteted meg mindig ezt a vaskos tevhitet? Messze a legnagyobb mennyisegben ezeket lovik, nem veletlenul mondom, hogy ezeknek a gyartasa donto szempont kell legyen.

Szerintem a legnagyobb tömegben pont a buta 122 mm-es kell, hogy tudjunk tömegtüzet adni harcászati szinten. Akár gyárthatnánk is. Millió helyről beszerezhető ezért biztonságot ad háború esetén.
Pontosan. Ezt amugy mar leirtad te is minimum ketszer, szoval keszulj fel, hogy meg legalabb 3-4x az ellenkezojet fogod olvasni... :D

Abban egyetértek, hogy csak egyféle indítót érdemes venni (PULS), ami viszont sokféle rakétát kezel. Szóval felesleges külön 122-es GRAD indítókat venni, amit @Szittya javasolt. A PULS-ra meg kell venni a 122-es "indítókeretet" és kész! Bármilyen más számítógép irányázású nem irányított rakétavetőt akarnánk venni, az sem lenne olcsóbb!
Ennek megint nincs ertelme szamomra, sorry - milyen "kulon" 122-es inditokrol beszelsz? :eek:
Ha indito alatt a mobil platformot erted, akkor nincsenek "kulonfele" inditok sehol, a torokok es a zsidok is egyseges "inditokat" hasznalnak mar regen, csak a "csoveket" cserelik rajtuk. Viszont de, bezony van ertelme sok-sok platformot kizarolag ilyenekre felszerelni, mert ezekbol kell a legtobb.
Ha inditok alatt fizikailag a raketakat indito "csoveket" erted, az meg ertelemszeruen mind kulonbozo, az urmerethez konformal.
 

Hortator

Well-Known Member
2019. június 27.
751
2 660
93
@ijasz

PULS rakétái közül szerinted melyik lenne hasznos illetve érdemes beszerzésre?
Nyilván mindet nem lehet, a "logisztika logikája" alapján minnél kevesebb féléből minél többet kell venni, rendszerben tartani.
Buta nem irányított rakétákat (Grad / LAR160) van értelme rendszeresíteni?
Reálisan 18-24 indító beszerzése várható (szabad európás riportban 20 körüli mennyiséget emlegetett egy HM forrás) - ilyen kis mennyiség a precíziós csapásmérésekre épp elég szerintem, buta rakétákra "pazarolni" kevés...
Ami még érdekes, hogy az ELBIT weboldala már nem is említi a nem irányított rakétákat a PULS kapcsán - lehet hogy ők már nem is gyártják ezeket. Nyilván az "indító keret" megvehető rá, a szoftvere is ismeri, GRAD-ot meg bárhonnan lehet venni (pl. bolgárok is gyártják), de érdemes-e?


MegnevezésÁtmérőTömegHordozható mennyiségIrányításMax. hatótávolságPontosságHarcirész
GRAD122 mm66 kg18 db / indítókonténer
32 db / jármű
nincs40 kmn.a.20 kg
LAR160160 mm110 kg13 db / indítókonténer
26 db / jármű
nincs45 kmn.a.46 kg
Accular 122122 mmn.a.18 db / indítókonténer
32 db / jármű
GPS/INS35 km<10 m CEP20 kg
Accular 160160 mmn.a.10 db / indítókonténer
20 db / jármű
GPS/INS40 km<10 m CEP35 kg
EXTRA306 mm570 kg4 db / indítókonténer
8 db / jármű
GPS/INS150 km<10 m CEP120 kg
Predator Hawk370 mm800 kg2 db / indítókonténer
4 db / jármű
GPS/INS300 km<10 m CEP140 kg
Ahol 18 rakettya van egy konténerben, ott nem 36 van a járművön (2 konténer)?
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

Hortator

Well-Known Member
2019. június 27.
751
2 660
93
A lengyel tüzerségi koncepcióról hozott pár hónapja egy jó ábrát Terminator. Minden kategóriában (lengyeleknél Langustatól a HIMARS-ig) kell megfelelő mennyiség egy működőképes, megfelelően rétegzett tüzérséghez.
Megragadva megint a lényeget: tudja valaki, hogy mi ez a rákfétis a lengyel tüzérségnél? Homár-HIMARS bmeg...
 
  • Vicces
Reactions: perceptron

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 207
113

Ami azt illeti,én simán el tudnám képzelni ezt a rendszert is.
Képes a szabványos MLRS/HIMARS konténerek kezelésére.Ez azért fontos,mert többen is gyártanak olyan mérethelyes konténereket (csőkötegeket),amik ebbe a szabványba más rakétákat illesztenek.Vagyis a tűzvezető rendszert kell csak illeszteni,sw-esen,az adott rakétatipusra,és a tűzgép a 70milistől a hadműveleti-harcászati rakétákig bármit ki tud lőni.Nem csak koreai és amerikai,hanem bármilyen a szabvány konténer méretre csőkötegelt rakétát ki lehet igy lőni.Pl Izrael,törökök,szlovákok is gyártanak ilyen szabványkonténert 122milis csőkötegekkel-de más űrméretekben is.
 
  • Tetszik
Reactions: Vlad

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 510
67 984
113
Ami azt illeti,én simán el tudnám képzelni ezt a rendszert is.
Képes a szabványos MLRS/HIMARS konténerek kezelésére.Ez azért fontos,mert többen is gyártanak olyan mérethelyes konténereket (csőkötegeket),amik ebbe a szabványba más rakétákat illesztenek.Vagyis a tűzvezető rendszert kell csak illeszteni,sw-esen,az adott rakétatipusra,és a tűzgép a 70milistől a hadműveleti-harcászati rakétákig bármit ki tud lőni.Nem csak koreai és amerikai,hanem bármilyen a szabvány konténer méretre csőkötegelt rakétát ki lehet igy lőni.Pl Izrael,törökök,szlovákok is gyártanak ilyen szabványkonténert 122milis csőkötegekkel-de más űrméretekben is.
Én ahogy @ijasz nak is igyekeztem megfogalmazni, teljes spektrumú hàborúban nem gondolom kihasznàlhatóbbnak a kazettàs rendszert, mint a modulàrisan variàlható felépítményes harcjàrmûveket. COIN jellegû, kis intenzitàsú környezetben optimàlis, ahovà kevés eszközzel igyekszel felvonulni és azt a legjobban kihasznàlni feladatorientàltan cserélgetve.

Mert minden szervezeti szinten eltérô a hatótàv àltalànos igénye, ahogy éppen a hasznàt töltetek is. Ha kevés, mindenre is jó indítót veszünk, az egy hàborúban rengeteg ütközést fog okozni a szintek célkivàlasztàsa, egyidejû hasznàlati igény, vagy épp a rengeteg felesleges mozgatàs és a logisztika ezàltali megnehezítése miatt. Szerintem
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 207
113
Én ahogy @ijasz nak is igyekeztem megfogalmazni, teljes spektrumú hàborúban nem gondolom kihasznàlhatóbbnak a kazettàs rendszert, mint a modulàrisan variàlható felépítményes harcjàrmûveket. COIN jellegû, kis intenzitàsú környezetben optimàlis, ahovà kevés eszközzel igyekszel felvonulni és azt a legjobban kihasznàlni feladatorientàltan cserélgetve.

Mert minden szervezeti szinten eltérô a hatótàv àltalànos igénye, ahogy éppen a hasznàt töltetek is. Ha kevés, mindenre is jó indítót veszünk, az egy hàborúban rengeteg ütközést fog okozni a szintek célkivàlasztàsa, egyidejû hasznàlati igény, vagy épp a rengeteg felesleges mozgatàs és a logisztika ezàltali megnehezítése miatt. Szerintem
Igen és nem.
A ferdeszemű duplaHIMARS egy dd,ho szintű rendszer,ami képes a csőkötegek váltásával több mélységi tartományban csapást mérni.
Magam is úgy látom,hogy szükség van lefele kiegészitő rendszer(ek)re.Akár egészen kis méretű rendszerekre is (területvédelemnek akár egyes vetőcsövek sem elképzelhetetlenek).Szerbeket (is) érdemes ebből a szempontbol megvizslatni.
Ugyanakkor az alaprendszer kompatibilitása több rakétaköteghez egy jol használható előny.Mind harcászatilag,mind logisztikailag.A kompatibilitás révén nő a rendszer bevetési rugalmassága,és a lőszerellátás biztonsága egyaránt.
Bizonyos kaliberű csőköteg konténereknek nem is kell folyamatosan a csapatoknál lenniük,azok biztositási funkciójuak is lehetnek,arra az esetre,ha a hadianyag utánpótlás nem tudja az alapvetően használt rakétatipusokat beszerezni.
Ez a fajta kompatibilitás nem olyan,mint a Boxer szerintem hót felesleges cseremodulos kialakitása.Csak a csőköteg szabványkonténerben lévő csövek kalibere változik,maga a tűzgép ugyan az marad.
Nincs ebben semmi extra,IDF is beleintegrálta az MLRS tűzgépeibe a saját gyártású és különböző kaliberű rakétáit
mlrs-artillery-jpg.150
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 510
67 984
113
Igen és nem.
A ferdeszemű duplaHIMARS egy dd,ho szintű rendszer,ami képes a csőkötegek váltásával több mélységi tartományban csapást mérni.
Magam is úgy látom,hogy szükség van lefele kiegészitő rendszer(ek)re.Akár egészen kis méretű rendszerekre is (területvédelemnek akár egyes vetőcsövek sem elképzelhetetlenek).Szerbeket (is) érdemes ebből a szempontbol megvizslatni.
Ugyanakkor az alaprendszer kompatibilitása több rakétaköteghez egy jol használható előny.Mind harcászatilag,mind logisztikailag.A kompatibilitás révén nő a rendszer bevetési rugalmassága,és a lőszerellátás biztonsága egyaránt.
Bizonyos kaliberű csőköteg konténereknek nem is kell folyamatosan a csapatoknál lenniük,azok biztositási funkciójuak is lehetnek,arra az esetre,ha a hadianyag utánpótlás nem tudja az alapvetően használt rakétatipusokat beszerezni.
Ez a fajta kompatibilitás nem olyan,mint a Boxer szerintem hót felesleges cseremodulos kialakitása.Csak a csőköteg szabványkonténerben lévő csövek kalibere változik,maga a tűzgép ugyan az marad.
Nincs ebben semmi extra,IDF is beleintegrálta az MLRS tűzgépeibe a saját gyártású és különböző kaliberű rakétáit
mlrs-artillery-jpg.150
A hàlózatos hadviselés révén lehet így szemlélni és nem feltétlenül mondom, hogy felesleges a képesség a különbözô rakétàkhoz, mert a rugalmassàgot elméletben növeli. De nem làtom a teljes csereszabatossàg hiànyàt akkora problémànak, ami àltal elvesztené a haderô ezt az elméleti rugalmassàgot.

Folytatom, csak mostanra kezd durvàn tele lenni a faszom a telibekúrt telefonos pötyögéssel màr.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 644
8 310
113
Ahhoz mit szólnátok, ha a tatai páncélos dandárnak lenne egy rakétatüzér osztálya (8 db) és lenne egy külön, a Honvéd Vezérkarnak alárendelt tüzérezred (hadosztály szintű), aminek lenne egy rakétatüzér-zászlóalja (24 db)?

Szerintetek mindkét helyen kerekes technika (PULS, HIMARS, K239, török MBRL) vagy Tatán inkább lánctalpas technika lenne jobb (M270A2)?