[HUN] Honvédségi rakétakomplexumok / rakétatüzérség beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 137
113
Ahhoz mit szólnátok, ha a tatai páncélos dandárnak lenne egy rakétatüzér osztálya (8 db) és lenne egy külön, a Honvéd Vezérkarnak alárendelt tüzérezred (hadosztály szintű), aminek lenne egy rakétatüzér-zászlóalja (24 db)?

Szerintetek mindkét helyen kerekes technika (PULS, HIMARS, K239, török MBRL) vagy Tatán inkább lánctalpas technika lenne jobb (M270A2)?
Az nagyon nem a vezérkari döntési szint, hogy mit kell "megrakétázni" a fronton vagy amögött.
Dandár (vagy NATO hadosztály) parnacsnokság alá lehetne tenni egy tüzérszoszályt vagy legalábbis annak egy ütegét ami kifejezetten a mélyebben lévő célokra meg EXTRA-val és Predator Hawkkal (magy más rendszer esetén ezek megfelelőivel)

A legvalószínűbb hogy egy rakétás tüzérosztályunk lesz aztán annak az ütegei lesznek szétdobva a harcoló dandárok között. Ha egyetlen dandár harcol misszióban, akkor meg az egész osztály azt támogatja...
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 804
6 864
113
Ahhoz mit szólnátok, ha a tatai páncélos dandárnak lenne egy rakétatüzér osztálya (8 db) és lenne egy külön, a Honvéd Vezérkarnak alárendelt tüzérezred (hadosztály szintű), aminek lenne egy rakétatüzér-zászlóalja (24 db)?
azt hogy a 8db az kb üteg , a 24db meg az osztály amiről beszélsz, tüzérségben nem igazán szeretik a zlj szót használni, így elsőre

másod sorban pedig,
szvsz ez elég megosztó , valaki úgy gondolja hogy rakétás alakulat ne legyen dd közvetlen , valaki meg nyugodt szívvel keveri dd szinten
én úgy gondolom, hogy nem a tatai dd alá kell rakni a rakétásokat, hanem egy teljesen új alegységbe (rakétatüzér ezred)
a rakétás alakulat már inkább hadosztály szint (minta hogy Te is írtad egyébként másodjára helyesen) lásd pl a németeknél 22-ig a hadosztály közvetlen tüzér alakulatoknál volt rakétás eszköz (mlrs- mars2) , amiknál dd szinten egyáltalán nincs ilyen eszköz, drága britt kollégák kísérleteznek most "deep-strike brigade" kocepcióval, ahol igazából egy recon/infantry regiment van összegyúrva egy rocet arty. regiment elemeivel (bővebb infó itt )

szerintem ez abszolute nem dd szint, de mivel MH nem rendelkezik hdsz szinttel, én ezért új alegységbe raknám a rakétásokat (lehetőleg minél több eszközzel)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 393
67 547
113
Szóval ugye ahogy megírtad, ill. ahogy ijasz is levezette a gondolatait, teljesen integràlt rakétaparkkal bíró indítók mindenütt, minden szervezeti szinten. Ijasz szerint ez magàval vonnà a feltételezett rugalmassàg àltal a kevesebb indító szükségességét is.

Ez elképzelhetô is, mind dd. ho. szinteken a lehetséges célok àtfedése miatti elôny, de amint ezt igyekeztem boncolgatni, végsô soron az adott szint àltalànosan adott felderítési tàvolsàga és a feladatköre miatt nem feltétlenül lesz így.

A dd. a zlj-k tàmogatótüzére, ellentûzre, területtüzekre fog erôsíteni, ennek különbözô hatótàv igényeivel, a ho. pedig a közvetlen osztàlyàval fog a sajàt informàciós zónàjàban tevékenykedni elsôsorban. Azaz nagy tàvolsàgú csapàsokkal az ellenséges erô logisztikai és ellàtó bàzisaira, konvojaira, csapatösszevonàsaira csapàst mérni, az útvonalainkon kritikus infràt rombolni, illetve az ellenséges nagy hatótàvú eszközökre ellentüzet biztosítani, illetve adott esetben súlyozni a dd. vagy annak valamelyik zlj-ànak a mûveleteit.

Szóval, ha a dd. indítókészlete vagy annak egy része, vagy egy indítója a ho. mûveleti prioritàsa szerint megfelelô helyen van egy nagy tàvolsàgú csapàsméréshez, akkor az adott parancs szerint, mert soha nem visszatérô alkalom, etc, etc, az lesz a megsemmisítendô célpont. Tehàt adott rakétatípust kell eljuttatni az indítóhoz, betölteni, irànyozni, tüzelni. Egyrészt a dd. indítójàra vezetett ellentûz az ellenfél dd. és ho. kijelölt eszközeitôl is nagy eséllyel érkezni fog hiszen a sajàt mûveleti területe a dd. kötelékében az àltalànos feladatai miatt àltalàban nem azonos a ho. eszközeinek az elhelyezkedésével, màsrészt pedig azalatt, amíg ez a tûzcsapàs kivitelezésre kerül az indítók megfelelô pozícionàlàsàval, a rakétàk érkezésével és betöltésével, visszaigazolàsokkal, a kiesett dd. szintû tûztàmogatàs miatt a tàvoli célon aratott gyôzelem a közeli forgatagban helyi vereséggé is vàlhat.

És ehhez jön, hogy az ellàtmàny biztosítàsa minden rakétatípusra ki kell terjedjen minden logisztikai szinten. A teljes csereszabatossàg miatt egymàs készleteit fogjàk igényelnni nemcsak dd.-dd. hanem ho.-dd. viszonylatban is és ott az erôsebb kutya fog érvényesülni a sajàt elképzelésével a felhasznàlàs helyét, idejét illetôen. És ugye egy hadvezér sem arról híres, hogy minél kevesebb eszközt szeretne az irànyítàsa alà vonni.

És ezt tudja súlyosbítani a mértéktelenül ambíciózus ho. parancsnoksàg.

Szóval szerintem a teljes csereszabatossàg amellett, hogy pazarló is lehet, pedig az elmélete pont az ellenkezôjét sejtetné, folyamatos vitàk, konkrét harccselekményekben kiütközô akadàlyok és feszültséget okozó alà-fölérendeltségi viszony mellett elsôsorban a dandàr szinten a dd. önàlló tevékenységét akàr kàrosan befolyàsoló tényezô lehetne, megintcsak ellenkezô elméleti elôjellel.

Szóval ha rétegzett hatótàvokat is adnék a szinteknek, nem azonos típusokra törekednék, mert az elméleti elôny mellett gyakorlati(bàr csak elmélkedek) hàtràny is lehet. Befolyàsolhatja a ho. közvetlen felhasznàlàsànak mikéntjét a dd. rovàsàra rakétakészletben, a gépek àtvezénylésével adott cél àltal mûveletekben, bonyolultabb ellàtmànyozàsban mert utànuk kell hurcolni a ho. sajàt készlete helyett adott rakétatípust olyan feladatra amit a ho. is el tudott volna làtni és nem feltétlenül vefolyàsolta volna a közben folyamatban levô harcok kimenetelét az így megsemmisített értékes célpont.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 393
67 547
113
A màsik aspesktus ebbôl fakadóan a modulrendszerrel való, szerintem egyezés. Mert tolod a jàrmû utàn az ellàtójàrmûvel az adott kiszerelést. Ez egy 70 és egy 300 km hatótàvú rakéta esetén mégha felesben is töltöd, ugyanolyan értelmetlenné vàlik, ha a célod 220 km-re van és úgy indítanàlnrà, hogy minél messzebb legyél,tehàt a 70 km-vel max. a sajàt logisztikàt tudnàd lôni. Mintha ifv-rôl agm modulra cserélnél boxeren.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 988
32 937
113
azt hogy a 8db az kb üteg , a 24db meg az osztály amiről beszélsz, tüzérségben nem igazán szeretik a zlj szót használni, így elsőre

másod sorban pedig,
szvsz ez elég megosztó , valaki úgy gondolja hogy rakétás alakulat ne legyen dd közvetlen , valaki meg nyugodt szívvel keveri dd szinten
én úgy gondolom, hogy nem a tatai dd alá kell rakni a rakétásokat, hanem egy teljesen új alegységbe (rakétatüzér ezred)
a rakétás alakulat már inkább hadosztály szint (minta hogy Te is írtad egyébként másodjára helyesen) lásd pl a németeknél 22-ig a hadosztály közvetlen tüzér alakulatoknál volt rakétás eszköz (mlrs- mars2) , amiknál dd szinten egyáltalán nincs ilyen eszköz, drága britt kollégák kísérleteznek most "deep-strike brigade" kocepcióval, ahol igazából egy recon/infantry regiment van összegyúrva egy rocet arty. regiment elemeivel (bővebb infó itt )

szerintem ez abszolute nem dd szint, de mivel MH nem rendelkezik hdsz szinttel, én ezért új alegységbe raknám a rakétásokat (lehetőleg minél több eszközzel)
Szerbeknél is van dd szinten is rakétás alegység.Dél afrikai mobil harcsoport,ami egy zl hcsop,szintén rendelkezett egy csöves 155milis és egy rakétás (Valkiri) üteggel.De a hivatalos hadrenden felül rendszerint zl és század szintű alárendeltségben is rendelkeztek többnyire zsákmányolt Type63 sorozatvetőkkel.A búr hadiipar utána is ment a gyakorlatnak,megtervezve a Valkiri minit és az R§68 sorozatvetőket,csak azok a háború végével már nem kerültek sorozatgyártásra.
De a szomszédban,Ukrajnában is használnak alacsony szinten is rakéta sorozatvetőket.
1566816849_147.jpg

Ezt konkrétan használják Ukrajnában,RPG-7 csövekből tákolták össze,kis sorozatban gyártották (gyártják?).Thermobar fejjel kb 1km-re visz el,egy szakasz támpontot beterit.Kisalegységes rohamosztag harcászatban nagyon jol beváltak,mint rohamelőkészitő eszközök.
Oroszok RPG-29 csövekből csinálták a miniGrad nevű mini sorozatvetőt-Hadsereg igényli,de még tudtommal nincs sorozatgyártásban.
1381288097_0476.jpg

De a 80milis NIR rakétájukhoz is csináltak mini,alegység szintű sorozatvetőt (anno Afganisztánban is használtak már ők is sima heli/repülő NIR blokkokat járműre szerelve,ahogy a jenkik is Vietnámban)
1535199421_news-998_3-cafb361af85dddeff84367ff5090c391.jpg

Háborúkban rendre megjelennek az ilyen,sokszor hirtelenjében összetákolt alegység támogató sorozatvetők.Szintén rendre meg is születnek nyomukban a "rendes",hadiipari fejlesztésű változatok,rendszerint lekésve a háborút-hogy aztán a békeidőben elsűllyedjenek a feledés homályába.
És a következő háborúban aztán kezdődik az egész ciklus előről.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 722
4 102
113
Ahhoz mit szólnátok, ha a tatai páncélos dandárnak lenne egy rakétatüzér osztálya (8 db) és lenne egy külön, a Honvéd Vezérkarnak alárendelt tüzérezred (hadosztály szintű), aminek lenne egy rakétatüzér-zászlóalja (24 db)?

Szerintetek mindkét helyen kerekes technika (PULS, HIMARS, K239, török MBRL) vagy Tatán inkább lánctalpas technika lenne jobb (M270A2)?
Szia,

Szerintem azzal, hogy egy uteget teljesen eltavolitasz az osztalybol a logisztikat es a kikepzest is megnehezited (pl. legyen ott kulon kikepzo felszereles, ezzel feleslegesen koltve a penzt, vagy ne legyen, ezzel csokkentve a kikepzes erteket?).

Szoval szerintem jobb lenne egyben tartani a osztalyt, akar ugy is, hogy az egyik utege extra sokat gyakorolna a tatai dandarral.

Szerintem ezeknek eleg nagy a hatotavolsaga ahhoz, hogy (fold) uton kozlekedve is tuzeloallasba tudjanak menni; vagyis mikozben en altalaban ertekelem a lancos technika joval nagyobb harcaszati mobilitasat, ebben az esetben ez szerintem nem fontos.

Fontos, hogy hol talalni legenyseget, ez alapjan jo otlet a keleti orszagresz (mar ugysincs olyan katonank, aki emlekszik a BM-21-esekre, foleg Scudokra, szoval az nem szempont, hogy eddig hol voltak ez ilyen katonak).
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 393
67 547
113
És hova tennétek ezt a tüzérezredet?
Én keletre, ahol tán még lenne munkaerő. Miskolc, esetleg Nyíregyháza.
@Pogány @fedett_mókus
Én @ijasz szervezetében gondolkodnék, azaz egy osztàly ho. közvetlen és dandàronként egy üteg legalàbb, de szívem szerint levinném zàszlóalj szintre is rövidebb hatótàvú egyszerûbb eszközökkel. Szóval keletre én elsôsorban a felàlló dandàrok mellé helyezném ütegenként bontva, hogy szükség azaz hàború esetén minden keletrôl lehetséges fenyegetésre kéznél legyen. Azaz keleten Hódmezô, Miskolc. Kellô mélységben van, de kellôen messzire làt és gyorsan fel tud vonulni. Egy üteg Székesfehérvàr, hogy bàrmerre legyen tartalék, az Tatàval együtt jelenthetne erôt, amíg az is el nem éri a frontot. Így egy összeàllt erô mögül màr védettebben tudna az osztàly mélységben operàlni, míg a dandàrok sajàt ütegei tudnàk a harctàmogatàs végezni.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Ahhoz mit szólnátok, ha a tatai páncélos dandárnak lenne egy rakétatüzér osztálya (8 db) és lenne egy külön, a Honvéd Vezérkarnak alárendelt tüzérezred (hadosztály szintű), aminek lenne egy rakétatüzér-zászlóalja (24 db)?

Szerintetek mindkét helyen kerekes technika (PULS, HIMARS, K239, török MBRL) vagy Tatán inkább lánctalpas technika lenne jobb (M270A2)?
osztály=zászlóalj
üteg=század
Akkor most számold újra!
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 722
4 102
113
A màsik aspesktus ebbôl fakadóan a modulrendszerrel való, szerintem egyezés. Mert tolod a jàrmû utàn az ellàtójàrmûvel az adott kiszerelést. Ez egy 70 és egy 300 km hatótàvú rakéta esetén mégha felesben is töltöd, ugyanolyan értelmetlenné vàlik, ha a célod 220 km-re van és úgy indítanàlnrà, hogy minél messzebb legyél,tehàt a 70 km-vel max. a sajàt logisztikàt tudnàd lôni. Mintha ifv-rôl agm modulra cserélnél boxeren.
Szia,

Szerintem ilyen esetben a 300 km-es raketa melle 150 km-est erdemes tarazani, es akkor lehet szep nagy biztonsagi tavot hagyni a fronttol, mikozben ertelmesen lehet masodlagos feladatot is vegrehajtani, ha epp arra van szukseg.

De szerintem valoszinuleg surubb lesz az a helyzet, amikor 40 km-re a fronttol varakozik, parancsra eloremegy 20 km-t/20 km-re, es onnan lovi az ellenseg 20 km melysegben levo celjat, majd azonnal visszavonul. Ekkor nagy rugalmassagot jelenthet, ha a 10 db 40 km hatotavolsagu raketa mellett van rajta 4 db 150 km hatotavolsagu raketa is, ezert ezt igenylo parancsot is gyorsan vegre tud hajtani.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
A legvalószínűbb hogy egy rakétás tüzérosztályunk lesz aztán annak az ütegei lesznek szétdobva a harcoló dandárok között. Ha egyetlen dandár harcol misszióban, akkor meg az egész osztály azt támogatja...
Milyen misszióba gondolkodsz egy komplett rakétástüzér osztály transzportálására? Ciprusra, vagy Libanonba? o_O
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 393
67 547
113
Szia,

Szerintem ilyen esetben a 300 km-es raketa melle 150 km-est erdemes tarazani, es akkor lehet szep nagy biztonsagi tavot hagyni a fronttol, mikozben ertelmesen lehet masodlagos feladatot is vegrehajtani, ha epp arra van szukseg.

De szerintem valoszinuleg surubb lesz az a helyzet, amikor 40 km-re a fronttol varakozik, parancsra eloremegy 20 km-t/20 km-re, es onnan lovi az ellenseg 20 km melysegben levo celjat, majd azonnal visszavonul. Ekkor nagy rugalmassagot jelenthet, ha a 10 db 40 km hatotavolsagu raketa mellett van rajta 4 db 150 km hatotavolsagu raketa is, ezert ezt igenylo parancsot is gyorsan vegre tud hajtani.
Igen, ilyen keretek közé gondoltam a dd. sajàt eszközparkjàt 25-150 km közé. Pont ebbôl mozdítanà ki, ha a ho. folyton nagyobb tàvokra vetné be, mert azonos fegyverkészlettel tud dolgozni a ho. osztàlyàval. Ezért írtam a hosszú litàniàmat. És a 150 is extrém eset, fôleg 25-70 km az elsôdleges zónàja.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 988
32 937
113
Igazábol dd-onként kéne egy vegyes tüzér osztály.Ez állna 3 csöves (155milis) és egy rakétás ütegből (a PULS kategóriájú eszközzel).
Ezt lefele lehetne bőviteni,többféleképpen.Nyilvánvaló,hogy valódi háborúben ez a dd tüzérség kevés.És az is egyértelmű tapsztalat,hogy a zl tüzérségnek az 1 üteg av kevés.Zl szervezetszerű tüzérségét szerintem erősiteni kell.8 120milis av mellé lehetne egy vegyes üteget szervezni,amiben valamiféle vontatot,de inkább önjáró 105 vagy 155milis könnyű súlyú lövegböl és egy zl szintre való könnyebb sorozatvetőből állna.Mindjuk 4+4 tűzgép.Század szintre is erősitést gondolnák helyesnek.A 3 kis Expal 60 milis mellet lehetne idális a modernizált 81milis Vasziljok,páncéltoronyba épitve.És század szintre is lehetne mini sorozatvetőt helyezni,1-2 tűzgépet.Valójában több ilyen mini sorozatvető is van,mi alkalmas az ilyen feladatra (még olyan is,ami akár a lövészjárműre szerelhető másodfegyverként.Pl Type63-nak is van ilyen telepitgethető 6 csöves váltpzata)
60milis av-t meg minden lövészjárműre telepiteném,amire csak lehet.
Én még olyanrol nem hallottam,hogy háborúban egy pk panaszkodott volna a túl sok tüzérségi támogatás miatt-csak olyanról,hogy a túl kevés tüzérség miatt panaszkodtak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 137
113
Milyen misszióba gondolkodsz egy komplett rakétástüzér osztály transzportálására? Ciprusra, vagy Libanonba? o_O
Nem tűnik túl valószínűnek jelenleg, de ha a NATO keretében az oroszok (vagy "proxiként" fehéroroszok / wágneresek) ellen kell harcolni, akkor oda kell a tűzerő.
Simán lehet hogy nem egy komplett lövész dandárt ajánlunk fel (vagy kérnek), hanem egy rakétás tüzérosztályt.
Igazából jobb is lenne ilyesmi feladatot kapni/vállalni, mert kisebb veszteségekkel úsznánk meg, mint ha egy lövészdandárt küldünk...emelett mehetnek a víztisztítók is! :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Nem tűnik túl valószínűnek jelenleg, de ha a NATO keretében az oroszok (vagy "proxiként" fehéroroszok / wágneresek) ellen kell harcolni, akkor oda kell a tűzerő.
Simán lehet hogy nem egy komplett lövész dandárt ajánlunk fel (vagy kérnek), hanem egy rakétás tüzérosztályt.
Igazából jobb is lenne ilyesmi feladatot kapni/vállalni, mert kisebb veszteségekkel úsznánk meg, mint ha egy lövészdandárt küldünk...emelett mehetnek a víztisztítók is! :D
Ma már ne kezdjél bele hosszabb kommentbe, mert mindjár szól apukád, hogy hagyd abba a netezést.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 988
32 937
113
Igazábol dd-onként kéne egy vegyes tüzér osztály.Ez állna 3 csöves (155milis) és egy rakétás ütegből (a PULS kategóriájú eszközzel).
Ezt lefele lehetne bőviteni,többféleképpen.Nyilvánvaló,hogy valódi háborúben ez a dd tüzérség kevés.És az is egyértelmű tapsztalat,hogy a zl tüzérségnek az 1 üteg av kevés.Zl szervezetszerű tüzérségét szerintem erősiteni kell.8 120milis av mellé lehetne egy vegyes üteget szervezni,amiben valamiféle vontatot,de inkább önjáró 105 vagy 155milis könnyű súlyú lövegböl és egy zl szintre való könnyebb sorozatvetőből állna.Mindjuk 4+4 tűzgép.Század szintre is erősitést gondolnák helyesnek.A 3 kis Expal 60 milis mellet lehetne idális a modernizált 81milis Vasziljok,páncéltoronyba épitve.És század szintre is lehetne mini sorozatvetőt helyezni,1-2 tűzgépet.Valójában több ilyen mini sorozatvető is van,mi alkalmas az ilyen feladatra (még olyan is,ami akár a lövészjárműre szerelhető másodfegyverként.Pl Type63-nak is van ilyen telepitgethető 6 csöves váltpzata)
60milis av-t meg minden lövészjárműre telepiteném,amire csak lehet.
Én még olyanrol nem hallottam,hogy háborúban egy pk panaszkodott volna a túl sok tüzérségi támogatás miatt-csak olyanról,hogy a túl kevés


http://www.warinangola.com/Portals/31/4SAI.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 804
6 864
113
Szerbeknél is van dd szinten is rakétás alegység.
ezért írtam hogy valahol vígan használják :)
Dél afrikai mobil harcsoport,ami egy zl hcsop,szintén rendelkezett egy csöves 155milis és egy rakétás (Valkiri) üteggel.
zlj harccsoportot ne vegyük ide, speciális eset
És hova tennétek ezt a tüzérezredet?
Én keletre, ahol tán még lenne munkaerő. Miskolc, esetleg Nyíregyháza.
@Pogány @fedett_mókus
hát, én igazából Duna-Tisza közé , Szabadszállás , Kalocsa vagy Pécs és környéke , de igazából ebbe nem nagyon akarnék belemenni,
osztály=zászlóalj
üteg=század
Akkor most számold újra!
ezt írtam neki én is csak szebben :D
Igazábol dd-onként kéne egy vegyes tüzér osztály.Ez állna 3 csöves (155milis) és egy rakétás ütegből (a PULS kategóriájú eszközzel).
Ezt lefele lehetne bőviteni,többféleképpen.Nyilvánvaló,hogy valódi háborúben ez a dd tüzérség kevés.És az is egyértelmű tapsztalat,hogy a zl tüzérségnek az 1 üteg av kevés.Zl szervezetszerű tüzérségét szerintem erősiteni kell.8 120milis av mellé lehetne egy vegyes üteget szervezni,amiben valamiféle vontatot,de inkább önjáró 105 vagy 155milis könnyű súlyú lövegböl és egy zl szintre való könnyebb sorozatvetőből állna.Mindjuk 4+4 tűzgép.Század szintre is erősitést gondolnák helyesnek.A 3 kis Expal 60 milis mellet lehetne idális a modernizált 81milis Vasziljok,páncéltoronyba épitve.És század szintre is lehetne mini sorozatvetőt helyezni,1-2 tűzgépet.Valójában több ilyen mini sorozatvető is van,mi alkalmas az ilyen feladatra (még olyan is,ami akár a lövészjárműre szerelhető másodfegyverként.Pl Type63-nak is van ilyen telepitgethető 6 csöves váltpzata)
60milis av-t meg minden lövészjárműre telepiteném,amire csak lehet.
Én még olyanrol nem hallottam,hogy háborúban egy pk panaszkodott volna a túl sok tüzérségi támogatás miatt-csak olyanról,hogy a túl kevés


http://www.warinangola.com/Portals/31/4SAI.jpg
hallod :D a németek ilyen 3+1-es felállást hdsz szinten használtak
hdsz - rakétás +155mm
dd - 105/122/155mm
zlj - 120mm bukta
század - 81/120mm bukta ( van ahol századonként raknak 120 milis buktát igen)
ezalatt meg 60mm bukta
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 988
32 937
113
ezért írtam hogy valahol vígan használják :)

zlj harccsoportot ne vegyük ide, speciális eset

hát, én igazából Duna-Tisza közé , Szabadszállás , Kalocsa vagy Pécs és környéke , de igazából ebbe nem nagyon akarnék belemenni,

ezt írtam neki én is csak szebben :D

hallod :D a németek ilyen 3+1-es felállást hdsz szinten használtak
hdsz - rakétás +155mm
dd - 105/122/155mm
zlj - 120mm bukta
század - 81/120mm bukta ( van ahol századonként raknak 120 milis buktát igen)
ezalatt meg 60mm bukta
Éppenséggel nálunk is volt a 2S1 a maga 122milijével zl tüzérség a 43M av kivonása után.