[HUN] Honvédségi rakétakomplexumok / rakétatüzérség beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
522
2 767
93
Nagy a titkolózás, hogy mely következő ország rendszeresìti az Elbit Puls-ot, de még a kontinens sincs nyilvánosságra hozva.. Még komment szinten sem találtam semmit.. Azért mostmár égetően időszerű lenne, hogy a Z2026 keretein belül végre e téren egy potens, és a HIMARS-nál olcsóbb rendszert szereznénk be! Reménykedek.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 335
11 265
113
Nem értem milyen logika mentén megy ez a nagyon kis mennyiség mindenből...az nem támasztja alá, hogy mert a bajban jön a Nato és az sem hogy lepippantjuk Putyint meg a Hiszi a piszi csing-et (Micimackó) ezért úgysem fenyeget senki és az sem, hogy kis ország vagyunk. Az mbt-nél még mindig úgy tudom, hogy lesz párduc...arra gondolok hogy az a stratégia, hogy amíg nincs hazai gyártás(ra pénz) addig kell minden fegyvernemből (a világűrtől a rakétatüzérségig) egy minimális "váz" vagy egy alap amire és amelyekkel mehet a ki és átképzése a magyar haderőnek. A "kis ország" az hülye elképzelés (lásd izraelt) pont hogy ez miatt és a Trianon után nehezen védhető terület miatt volna nagyobb szükség az ütőképesebb hadseregre. A pénzhiány az gáz de ami még rosszabb, hogy bár én is úgy gondoltam (MIATTATOK) az elmúlt években hogy nagy a vizfej a honvédsegnél és fiatalitani kell, de erre ezt is sikeresen elb.szták a fizetést meg nem lehet jó marketinggel (amúgy nem jó) kiváltani.

Mondjuk a rakétás tüzérségnél egy ilyen jelképes mennyiségre azért tudnék áment mondani mert először a kultúráját kell megteremteni a dolognak.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 980
5 307
113
Nagy a titkolózás, hogy mely következő ország rendszeresìti az Elbit Puls-ot, de még a kontinens sincs nyilvánosságra hozva.. Még komment szinten sem találtam semmit.. Azért mostmár égetően időszerű lenne, hogy a Z2026 keretein belül végre e téren egy potens, és a HIMARS-nál olcsóbb rendszert szereznénk be! Reménykedek.
Hát ennyire fullos a titkolózás akkor csak mi lehetünk a vevők...:rolleyes: Csoda hogy a 225ösöket nem takarták le még a levegőben....
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 516
7 989
113
Nagy a titkolózás, hogy mely következő ország rendszeresìti az Elbit Puls-ot, de még a kontinens sincs nyilvánosságra hozva.. Még komment szinten sem találtam semmit.. Azért mostmár égetően időszerű lenne, hogy a Z2026 keretein belül végre e téren egy potens, és a HIMARS-nál olcsóbb rendszert szereznénk be! Reménykedek.
En is, de hiaba. :D
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 140
113
Nagy a titkolózás, hogy mely következő ország rendszeresìti az Elbit Puls-ot, de még a kontinens sincs nyilvánosságra hozva.. Még komment szinten sem találtam semmit.. Azért mostmár égetően időszerű lenne, hogy a Z2026 keretein belül végre e téren egy potens, és a HIMARS-nál olcsóbb rendszert szereznénk be! Reménykedek.
Azért ha sorok között olvasva értelmezed, hogy mit írt erről @krisss a PULS topikban, akkor az jön ki hogy nem mi vettük.
Azért 8 indító eléggé sovány lenne nekünk - a nyilvánosságra hozott 150 millióból meg több nem jön ki...
18 indító a legalja, legkisebb értelmes mennyiség. Hollandok 20-at vettek, a dánok csak 8-at...
 
  • Tetszik
Reactions: Vipera kapitány

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 516
7 989
113
Azért ha sorok között olvasva értelmezed, hogy mit írt erről @krisss a PULS topikban, akkor az jön ki hogy nem mi vettük.
Azért 8 indító eléggé sovány lenne nekünk - a nyilvánosságra hozott 150 millióból meg több nem jön ki...
18 indító a legalja, legkisebb értelmes mennyiség.
Hogyne jonne ki, hagyjatok mar abba a tippek ismetelgeteset, mint tenyt.

Mar @krisss 10-11 inditos kommentjere valaszul leirtam: a danok $133M kaptak 8 systemet (ez velhetoen 1:1 inditot takar) 2 batteryben, raketakkal. $150M lehet akar 3 battery 12 inditoval is, ami azert kezdesnek siman eleg lenne a MHnek is...
 
  • Tetszik
Reactions: Vipera kapitány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 140
113
Hogyne jonne ki, hagyjatok mar abba a tippek ismetelgeteset, mint tenyt.

Mar @krisss 10-11 inditos kommentjere valaszul leirtam: a danok $133M kaptak 8 systemet (ez velhetoen 1:1 inditot takar) 2 batteryben, raketakkal. $150M lehet akar 3 battery 12 inditoval is, ami azert kezdesnek siman eleg lenne a MHnek is...
Te is csak tippelgetsz! :D
A dánok rendelése 16,6 millió USD-re jön ki indítónként ("systemenként") rakétákkal együtt. A fegyverek inkább drágulnak, mint hogy olcsóbbak lesznek: szóval simán lehet hogy most már 150 millióért adják a 8 rendszert - mert pl. infláció van, nőtt a kereslet és/vagy más a rakétacsomag mérete és összetétele.
150-ből csak a rakétamennyiség rovására lesz 12 indítód vagy miért is adnák 12.5 millió dolcsiért átlagban az indítókat rakétákkal, ha dánoknak februárban még 16,6-ra jött ki?
A hollandok két hónappal később 17,1 millió dolcsi indítónként rakétákkal - nyilván a rakétacsomagban is lehet eltérés oka.

Szóval eléggé tipp a részedről a 12 indító - a 8 körüli mennyiség, amit mondtam, az legalább egy valós példán alapszik (dánok, hollandok). Az ismert árak alapján max 9-10-et lehet kihozni 150 millióból, de akkor könnyen szűkös lehet a rakétakészlet hozzá...

Az indítók számánál inkább fontosabb a rakétaellátás: ukránoknak 20 körüli HIMARS / MLRS áll rendelkezésükre több ezer km-es front vonalra és így is van "hatása" a működésüknek.
Inkább legyen kevesebb indítónk, de sok rakétánk.

Amikor februárban felmerült a HIMARS vásárlás, akkor a HM-es forrás 20 körüli mennyiséget jelölt meg igényként a Szabad Európának nyilatkozva. Ha ebből 8-re menne le HM azért az eléggé nagy visszalépés lenne, noha több mint a semmi...
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 516
7 989
113
Te is csak tippelgetsz! :D
Pont nem. En konkret arakat hoztam.

A dánok rendelése 16,6 millió USD-re jön ki indítónként ("systemenként") rakétákkal együtt. A fegyverek inkább drágulnak, mint hogy olcsóbbak lesznek: szóval simán lehet hogy most már 150 millióért adják a 8 rendszert - mert pl. infláció van, nőtt a kereslet és/vagy más a rakétacsomag mérete és összetétele.
Megint a szokasos hulyeseg, hogy egysegnyi arat akarsz kalkulalni... ertsd mar meg, hogy nem igy mukodik.
Barmit rendelsz mar civil enterprise piacon is, a support tipikusan 30-50% egy 3-5 eves ciklusra, afelett meg meg dragabb (hogy upgradelj uj rendszerre inkabb.)

Ez meg egy niche piac, sokkal kisebb klienturaval, itt meg szelsosegesebbek lehetnek az aranyok.

150-ből csak a rakétamennyiség rovására lesz 12 indítód vagy miért is adnák 12.5 millió dolcsiért átlagban az indítókat rakétákkal, ha dánoknak februárban még 16,6-ra jött ki?
A hollandok két hónappal később meg 342 millió USD-t adtak 20 indítóért vagyis 17,1 millió dolcsi indítónként rakétákkal.

Szóval eléggé tipp a részedről a 12 indító - a 8 körüli mennyiség, amit mondtam, az legalább egy valós példán alapszik (dánok, hollandok). Az ismert árak alapján max 9-10-et lehet kihozni 150 millióból, de akkor könnyen szűkös lehet a lőszerkészlet hozzá...
Ennek semmi ertelme, lasd fenn. Pontosan azert, mert a support meg raketak szama ismeretlen, siman lehetseges $150M akar 12 indito is, ha raketabol meg csak egy minimalisat vesznek elore - ami egyebkent egy kifejezetten jo megoldas, ha szuk a budzse.
Ugy legalabb felall a sorozatveto tuzerseg ujra, majd vesznek meg raketat hozza kesobb, azt mar sokkal egyszerubb fogadni, csak leszallitjak es annyi.

Az indítók számánál inkább fontosabb a rakétaellátás: ukránoknak 20 körüli HIMARS / MLRS áll rendelkezésükre több ezer km-es front vonalra és így is van "hatása" a működésüknek.
Inkább legyen kevesebb indítónk, de sok rakétánk.
Dehogyis, ezt a zoldseget. :)
Raketat tomegevel fognak gyartani mindig is, raadasul belemegy a NATOs MLRS cartridge is barmikor, sot, kesobb akar magad is tudsz gyartani, ha ugyesen boltolsz majd – de inditoert sorbanallas lesz, abbol legyen berendelve eloszor tobb.

Amikor februárban felmerült a HIMARS vásárlás, akkor a HM-es forrás 20 körüli mennyiséget jelölt meg igényként a Szabad Európának nyilatkozva. Ha ebből 8-re menne le HM azért az eléggé nagy visszalépés lenne, noha több mint a semmi...
Eppen ezert mondom, hogy ellenkezoleg, sokkal tobb ertelme lenne 12 inditonak, es egy minimalis raketakeszletnek inkabb; maris el lehet kezdeni felallitani egy onallo sorozatveto tuzerosztalyt, mondjuk Tata vagy masik dandar ala rendelve.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 683
5 502
113
Amikor februárban felmerült a HIMARS vásárlás, akkor a HM-es forrás 20 körüli mennyiséget jelölt meg igényként a Szabad Európának nyilatkozva. Ha ebből 8-re menne le HM azért az eléggé nagy visszalépés lenne, noha több mint a semmi...

Sehol nem írta amerikai "barátunk", hogy 8 összesen elég, ott van a posztja végén, hogy KEZDÉSnek, ami talán nem is hülyeség, mivel alig csörög valami apró a kincstár alján + ilyesmit játszottak el a Spike, Iris-T vételnél is
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 764
2 323
113
Sehol nem írta amerikai "barátunk", hogy 8 összesen elég, ott van a posztja végén, hogy KEZDÉSnek, ami talán nem is hülyeség, mivel alig csörög valami apró a kincstár alján + ilyesmit játszottak el a Spike, Iris-T vételnél is
Hamár szòba hoztad , az Iris - T - t, én inkább upgrade 2.1.- nek örülnék jobban , mert akkor vmi elkezdődne...... , de visszakanyarodunk a svéd Nato csatlakozáshoz... , ebből következik hogy nincsen új a nap alatt!Minden , mindennel összefügg!
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 981
23 021
113
Mondjuk a rakétás tüzérségnél egy ilyen jelképes mennyiségre azért tudnék áment mondani mert először a kultúráját kell megteremteni a dolognak.
ÉN :rolleyes: HA :cool: a helyükben :oops: lennék, olyasmiket próbálnék most realtiva kis tételekben beszerezni, amire vagy már van, vagy hamarosan lesz EU-s /NATO-s közös beszerzési vagy fejlesztési projekt. Mire a közös lóvés közös fejlesztésből végre rendelni lehet -addigra akár modernebbet is - addigra már idehaza kiépül hozzá minden, az infrán keresztül a humán faktorig stb. De ez csak az a én koncepcióm lenne, HA lenne.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 140
113
Addig-addig húzzuk, addig-addig halasztgatjuk a döntést, míg évekle meglesz a cég lendelésállománya, így aztán majd lógathatjuk az ollunkat...
Azért van ott még kapacitás:
Dán rendelést (8 indító + rakéták) - 3 év alatt teljesül (a komplett szerződés)
Holland rendelés (20 indító + rakéták) - 5 év alatt teljesül
Új rendelés (kb. 8 indító + rakéták) - 3 év alatt teljesül

Ezek teljesen elfogadható időtávok. Pláne, hogy az indítók gyorsan elkészülnek: lényegében egy készen megvehető teherautót kell átalakítani. Szerintem az első indítók egy-másfél éven belül érkezhetnének és inkább a rakétákra szükséges többet várni. Azok szállítását meg szándékosan el szokták húzni mint a tüzérségi lőszerekét, hogy ne egyszerre "romoljon meg".
Szerencsére nincs egy USA-hoz mérhető vevőjük, aki a termelésük nagy részét lekötné.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Én mégis azt gondolom hogy a miénk; krisss hozzászólásából indulok ki , nem ta gadta, nem kapott volna ejnye-bejnyét ha kijelenti hogy nem mi vagyunk , hanem vki más.

Kirakat-mennyiség=> "Gyorsítós"! Mi vettük!

.


... a háromszorosa már csak kicsit kevés lenne! ... vagyis remélem, hogy :hadonaszos: már végre!


.


.