[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nem tudom miért fáj neked ennyire, ha kerekeseknek van rendes tűz ereje!
Szinte bármelyik 8x8-as felszerelhet legalább egy 30 mm gépágyúvel és ATGM-mel!
A pénztárcának fájna és elég alaposan. Egy komoly 30-as távirányított torony érzékelőerdővel, ATGM-mel, védetten szerintem karcolja a 3M-t.
Ha ebből akarsz most nagyon sokat venni (és csak abból), akkor a tüzérségi fejlesztést lehúzhatjuk a budin.
Végig 8x8-asokról beszélek a BTR váltására! o_O

6x6 az más tészta! Az támogató kiegészítő feladatokra venném, de nem az első vonalba. Pl. Skyranger hordozónak tök jó lenne az első vonal mögötti területek, logisztika, tüzérség védelmére kísérésére.
Ott tényleg igaz lenne hogy sokszor többek kerül a torony mint az alváz! :)
A furcsa az, hogy a Skyranger hordozónak kell a tömeg. A Skyranger nem egy könnyű torony. Ha meg túl fejnehéz lesz a jármű, akkor borulékony is...
Ahhoz kicsit keveset vettük előlük: ebből a 209-ből nem jön ki 3 dandárra való!
Na akkor mi lehet a megoldás? MIközben megállapodtunk a jelenleg biztosnak tűnő szűk 2 zl. Lepard 2-esünk mellé további harckocsik fejlesztéséről, és majdani hazai gyártásról. A több harckocsi mellé kellenek a lövész alakulatok.
De jelenleg IFV ként van alkalmazva a BTR mert még nem állt rendszerbe a lynx és nincs is még belőle elég
Igen, de ez inkább pillanatnyi állapot. Bármi mellett is döntünk, akkor is minimum 2 évvel számolj (az a nagyon minimum), szállítási határidőként. Addig meg fog bőven érkezni Lynx.
Meg még utána is fogunk rendelni a Lynxből!
A haderő tervezés végleges számait csak messziről találgathatjuk, de szerintem abból a tényből érdemes kiindulni, hogy beszálltunk a KF-51-es programba.
Ennek szerintem nem lenne létjogosultsága, ha nem minimum 120-150 db-ot rendelnénk belőle. Ez a jelenleg már szállítás alatt lévő A7+-szokkal olyan
3-4hk. zászlóaljat kellene hogy jelentsen (felbpvülve a NATO standard zl. méretre). Emellé pedig kell a lövész alakulat. És ezzel a számmal én már 4-5 dandáros rendszert vízionálok. Ebben már reményeim szerint benne van a módosított tartalékos rendszer gépesített része is.
1hk., 1pgránátos, 1közepes lövész, és 1-2 könnyű lövész dandárral.
Egy ilyen struktúrában 176-230 harckocsi mellé, 5 páncélgránátos zászlóalj (kb.: 380-400db Lynx), 6-9 lövész zl. (450-750 kerekes APC), és minimum 2 páncéltörő tüzér (152 Gidrán, vagy kerekes APC alapon) zászlóaljat igényelne. Hja és a 4-5 tüzérzászlóalj is ott van még, amiből jelenleg csak 1 van lerendelve.
Szóval komoly pénzeket fog még felvenni a "szárazföld".
Ha minimum (!!!) 500db lenne lerendelve a kerekes APC-ből, és nyerünk 1M USD-t a tornyon, akkor az ugye 500M, amit máshol tudunk elkölteni. Márpedig szerintem annyi különbség van egy kisebb teljesítményű RC torony (max.: 30x113-as löveggel), meg egy Lance 2-es torony között.
Kis túlzással azt mondhatnánk, hogy annyi pénzből kijöhetne egy 5-6M-ós kerekes SPG-ből pont 4db 24 löveges SPG osztály löveg része. Azaz meg lenne oldva belőle a dandárok csöves tüzérsége.
És ha van egy kötött költségvetés, és aközött kell választanom, hogy IFV torony legyen a kerekes APC-n, vagy legyen minden dandár mellett tisztességes csöves tüzérség, akkor gondolkodás nélkül az utóbbit választom.
Korábban én is azon voltam, hogy azonos IFV torony menjen mindenre (Lynx, kerkes) de mennyiségi növekedés csak észszerű megoldásokkal összehozható. Pont emiatt én is inkább a 6x6-os APC-t favorizálnám egy egyszerűbb toronnyal
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az a 6x6 szerintem felejtős, max ha egy tgk árában jön. Minden másra sokkal jobb a 8x8, és azt lehet később akár upgradelni is (armor, gun stb.)
Az össz. pénzügyi oldala sokkal jobb a 6x6-nak. És sajnos nagyon sok kell belőle. Ennek egy része kiváltható a 4x4-es vonalon, de szerintem 5-800db-os tétel lesz belőle lerendelve.
Ahhoz qrva kevés jön. Hacsak nem rendelnek még másik 2x ennyit, akkor márpedig kerekes IFV is kell.
A fentebbi számokat plusz 1 Lynx zászlóaljjal hoztam ki.
A másik kérdés, hogy ezt a nagyobb tételt mikor tudjuk majd lerendelni. Ha 1 éven belül, akkor nem kell piszkálni a BTR-eket, de ha tovább húzódik, akkor én minimum átfegyverezném a BTR-eket. És ha oda valamit felteszek, akkor azt vinném tovább az új kerekes gépekre. A BTR teherbírása meg behatárolja a mozgásteret.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 750
5 372
113
Huh? Az ARMA 8x8-bol, ami valoban IFV, eddig eladtak vagy 600+ darabot, es rendelesuk van vagy megegyszer annyira, mitol lenne barmibol tobb tapasztalat a PARSban, ami egy felpimpelt APC es a torokokon kivul kb senki nem hasznalja?

Ha valami biztosan jobb opcio, akkor az az ARMA II 8x8 a barmilyen PARS 8x8-cal szemben. A temajaban mar tippelgettem, mennyi lenne...

A Rabas dolog alapjan a PARSbol is lehet normalis IFVt csinalni, de akkor valoban be kellene vonni a nemeteket, mert magunknak kozunk nincs hozza, magaban a PARS 8x8 meg inkabb egy felpimpelt APC, no meg fegyverzetben maradnek a Mausernel.


Papiron. Valojaban ma mar qrvara nem az donti el, hanem a pancelzat, a szenzorok stb sokkal inkabb szamitanak.


Mindegyikhez van manned turret.
Ha a két konstrukció közül kellene ifv-t választani, akkor az arma 2-re szavaznék.
Én is azt írtam, hogy pars-ból nincs igazi ifv verzió. Viszont az arma 2-nek nem sok köze van az arma-hoz.
Az igaz, hogy az arma-ból sok van rendszerben (eredetileg ste terrex icv), de a pars-t is eladták malajziának gempita néven (257 db).

Viszont, szerintem ifv-ből elég nekünk a lynx, abból kell többet rendelnünk.
Könnyű, mozgékony, kétéltű apc-re is szükségünk volna, és akkor már jó a pars scout 6x6 és 8x8.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 956
123 563
113
Ha a két konstrukció közül kellene ifv-t választani, akkor az arma 2-re szavaznék.
Én is azt írtam, hogy pars-ból nincs igazi ifv verzió. Viszont az arma 2-nek nem sok köze van az arma-hoz.
Az igaz, hogy az arma-ból sok van rendszerben (eredetileg ste terrex icv), de a pars-t is eladták malajziának gempita néven (257 db).

Viszont, szerintem ifv-ből elég nekünk a lynx, abból kell többet rendelnünk.
Könnyű, mozgékony, kétéltű apc-re is szükségünk volna, és akkor már jó a pars scout 6x6 és 8x8.
Èn inkább az armát vàlasztanàm mint a parsot.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ha a két konstrukció közül kellene ifv-t választani, akkor az arma 2-re szavaznék.
Én is azt írtam, hogy pars-ból nincs igazi ifv verzió. Viszont az arma 2-nek nem sok köze van az arma-hoz.
Az igaz, hogy az arma-ból sok van rendszerben (eredetileg ste terrex icv), de a pars-t is eladták malajziának gempita néven (257 db).

Viszont, szerintem ifv-ből elég nekünk a lynx, abból kell többet rendelnünk.
Könnyű, mozgékony, kétéltű apc-re is szükségünk volna, és akkor már jó a pars scout 6x6 és 8x8.
Az Armanak semmi köze a Terrexhez.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
És ezzel a számmal én már 4-5 dandáros rendszert vízionálok. Ebben már reményeim szerint benne van a módosított tartalékos rendszer gépesített része is.
1hk., 1pgránátos, 1közepes lövész, és 1-2 könnyű lövész dandárral.
Egy ilyen struktúrában 176-230 harckocsi mellé, 5 páncélgránátos zászlóalj (kb.: 380-400db Lynx), 6-9 lövész zl. (450-750 kerekes APC), és minimum 2 páncéltörő tüzér (152 Gidrán, vagy kerekes APC alapon) zászlóaljat igényelne. Hja és a 4-5 tüzérzászlóalj is ott van még, amiből jelenleg csak 1 van lerendelve.
Na, ez az a mennyiség amit én nem tudok elképzelni.
Ennyi harckocsit sosem rendelünk meg, de ha mégis akkor 2060 mire elkészülnek. Ekkora sereg logisztikája, légvédelme irgalmatlan összeg.
És csak ennek a 4-5 dandárnak a feltöltése 20000-25000 katona, mellette van még rengeteg egyéb alakulat, ehhez egy 60.000+ létszám kellene. Ennyi tisztet nem képzünk, márpedig ha öt év múlva alakulatot akarsz ahhoz tisztek kellenek. Fiatal tisztek.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
Na, ez az a mennyiség amit én nem tudok elképzelni.
Ennyi harckocsit sosem rendelünk meg, de ha mégis akkor 2060 mire elkészülnek. Ekkora sereg logisztikája, légvédelme irgalmatlan összeg.
És csak ennek a 4-5 dandárnak a feltöltése 20000-25000 katona, mellette van még rengeteg egyéb alakulat, ehhez egy 60.000+ létszám kellene. Ennyi tisztet nem képzünk, márpedig ha öt év múlva alakulatot akarsz ahhoz tisztek kellenek. Fiatal tisztek.
A jelenlegi magyar gazdaság (rezsicsökkentéssel, családtámogatással, EU ellenzékiséggel, államosított rablással) alkalmatlan egy olyan sereg fenntartására, ami szomszédaitól meg tudná védeni, még akkor is, ha Ukrajnát nem is vesszük figyelembe. Ennyi. Álmodozni lehet, mint a budapesti centrumkórházakról.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 666
8 352
113
Na, ez az a mennyiség amit én nem tudok elképzelni.
Ennyi harckocsit sosem rendelünk meg, de ha mégis akkor 2060 mire elkészülnek. Ekkora sereg logisztikája, légvédelme irgalmatlan összeg.
És csak ennek a 4-5 dandárnak a feltöltése 20000-25000 katona, mellette van még rengeteg egyéb alakulat, ehhez egy 60.000+ létszám kellene. Ennyi tisztet nem képzünk, márpedig ha öt év múlva alakulatot akarsz ahhoz tisztek kellenek. Fiatal tisztek.
Dehogy, ez is csak penz kerdese. FYI a MNH 140-160 ezres (!) volt meg a nyolcvanasokban is, mert 6-8% korul ment ra a GDP-bol.

Ma minden 5-10x dragabb, de nem is ekkora hadsereg kellene, hanem mondjuk 60-70 ezer koruli, kb 8-10 dd korul mindennel, a fovarosi meg a gyorsreagalasuak/kulonlegesek mellett ket fo hdo (eszak-kelet, del-kelet fele, mindkettoben lenne heavy armored dd, kozepes dd), ez kb 130-170 hk, ~400 Lynx, 600-800 8x8 (APC es iFV vegyesen), ddonkent tuzerosztalyok, meg ugye a raketavedelmi ernyok, plusz legalabb masik ket fighter squadron.

A jelenlegi magyar gazdaság (rezsicsökkentéssel, családtámogatással, EU ellenzékiséggel, államosított rablással) alkalmatlan egy olyan sereg fenntartására, ami szomszédaitól meg tudná védeni, még akkor is, ha Ukrajnát nem is vesszük figyelembe. Ennyi. Álmodozni lehet, mint a budapesti centrumkórházakról.
Ez nem teljesen igaz. Prioritasok kerdese, mint mindig, de ezt te is tudod. ;)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Na, ez az a mennyiség amit én nem tudok elképzelni.
Ennyi harckocsit sosem rendelünk meg, de ha mégis akkor 2060 mire elkészülnek. Ekkora sereg logisztikája, légvédelme irgalmatlan összeg.
És csak ennek a 4-5 dandárnak a feltöltése 20000-25000 katona, mellette van még rengeteg egyéb alakulat, ehhez egy 60.000+ létszám kellene. Ennyi tisztet nem képzünk, márpedig ha öt év múlva alakulatot akarsz ahhoz tisztek kellenek. Fiatal tisztek.
Ahogy írtam is, ebbe már benne lenne egy átdolgozott tartalékos rendszer gépesítési számai is.
Értem ezalatt a korábban a francia haderő (és a cseh is ilyen) tartalékos rendszeréhez való igazodást, azaz az aktív zászlóaljak mellé kell rendelni tartalékos századokat. Velük azonos technikan, azonos kiképzéssel, de tovabbra is tartalékos rendszerben. Azaz a műveleti tartalékos vonalat kellene erősíteni.
A jelenlegi TT beszüntetni, átcsatornázni.
A területvédelmet pedig sorállománnyal kiváltani. Természetesen normális, alapos, de csak kézifegyverek szintjéig lefolytatott kiképzéssel.
Amit leírtam, az max. 5 dandár.
Ez a jelenlegi 3-hoz képest komoly fejlődés lenne, azonban ha megnézed a mostani koncepció viszonylag low budget kiegészítése.
Viszont az mostanra egy alap tézisnek látszik, hogy bővülni fog a harckocsi szám. És mivel hazai fejlesztés és gyártás is lesz benne, így ez egy minimum számot predesztinál.
Ha még 44 tankot akarnánk, akkor szépen írunk egy olyan kezdetű levelet a KMW-nek, hogy:
"Nem-e lehetne-e...?!?"
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 508
8 313
113
Ahogy írtam is, ebbe már benne lenne egy átdolgozott tartalékos rendszer gépesítési számai is.
Értem ezalatt a korábban a francia haderő (és a cseh is ilyen) tartalékos rendszeréhez való igazodást, azaz az aktív zászlóaljak mellé kell rendelni tartalékos századokat. Velük azonos technikan, azonos kiképzéssel, de tovabbra is tartalékos rendszerben. Azaz a műveleti tartalékos vonalat kellene erősíteni.
A jelenlegi TT beszüntetni, átcsatornázni.
A területvédelmet pedig sorállománnyal kiváltani. Természetesen normális, alapos, de csak kézifegyverek szintjéig lefolytatott kiképzéssel.
Amit leírtam, az max. 5 dandár.
Ez a jelenlegi 3-hoz képest komoly fejlődés lenne, azonban ha megnézed a mostani koncepció viszonylag low budget kiegészítése.
Viszont az mostanra egy alap tézisnek látszik, hogy bővülni fog a harckocsi szám. És mivel hazai fejlesztés és gyártás is lesz benne, így ez egy minimum számot predesztinál.
Ha még 44 tankot akarnánk, akkor szépen írunk egy olyan kezdetű levelet a KMW-nek, hogy:
"Nem-e lehetne-e...?!?"
KMW-tol inkább már semmit…
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Ahogy írtam is, ebbe már benne lenne egy átdolgozott tartalékos rendszer gépesítési számai is.
Értem ezalatt a korábban a francia haderő (és a cseh is ilyen) tartalékos rendszeréhez való igazodást, azaz az aktív zászlóaljak mellé kell rendelni tartalékos századokat. Velük azonos technikan, azonos kiképzéssel, de tovabbra is tartalékos rendszerben. Azaz a műveleti tartalékos vonalat kellene erősíteni.
A jelenlegi TT beszüntetni, átcsatornázni.
A területvédelmet pedig sorállománnyal kiváltani. Természetesen normális, alapos, de csak kézifegyverek szintjéig lefolytatott kiképzéssel.
Amit leírtam, az max. 5 dandár.
Ez a jelenlegi 3-hoz képest komoly fejlődés lenne, azonban ha megnézed a mostani koncepció viszonylag low budget kiegészítése.
Viszont az mostanra egy alap tézisnek látszik, hogy bővülni fog a harckocsi szám. És mivel hazai fejlesztés és gyártás is lesz benne, így ez egy minimum számot predesztinál.
Ha még 44 tankot akarnánk, akkor szépen írunk egy olyan kezdetű levelet a KMW-nek, hogy:
"Nem-e lehetne-e...?!?"
Én az ukrán harcokat nézve az egy darab nehéz és egy darab közepes dandár mellé csak könnyű dandárokat és tüzér ezredeket állítanék fel, rengeteg drónnal.
Védelemre ez a legolcsóbb megoldás, ehhez kell a legkevesebb megvehetetlenül drága jármű.