[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
De Izrael nem konvencionális háborúba ment, hanem az ellenfele egy kis létszámú terrorszervezet, aki a túszok mögül lődözve bátor, semmit nem akar megvédeni.
Ez nem így van. Se nem kis létszámú, és pláne nem alulfegyverzett. Jelenleg Gázában a védők lényegesen többen vannak, mint fajlagosan az ukrán front hasonló méretű erődvárosában. Ráadásul nehezen elkülöníthető militáns/civil viszonyban. Ráadásul legalább annyi ATGM-jük, drónjuk van, mint az ukránoknak.
Én apc-kel jól ellátott, erős tüzérséggel, légvédelemmel, műszaki alakulatokkal megerősített sereget gondolok jónak, rengeteg, minden fajta méretű drónnal ellátva.
Az IFV-k és tankok gyártótól és kortól függetlenül porlanak el a fronton ukrajnában, én ezt látom. Pont mint az APC-k, csak egy modern tank/IFV háromszor-ötször drágább.
Amit te nem látsz a videókon, hogy 1-1 jármű hanyadik találatra semmisül meg, mert általában csak a végső csapás bevitele van rögzítve. Miközben lehet, hogy előtte 3-4x is el kellett találni a tankot, hogy kiégjen, miközben egy közepesen vagy gyengén páncélozott jármű meg azonnal felrobban, mint a p1csa.
Az újabb fordulatot az erőviszonyokban - szerintem - az UGV-k fogják jelenteni.
A tengeren az USV harcra készül már mindenki. Alapvetően az oroszok is készültek, de mindent nem lehet kivédeni.
Az UGV-k már csak amiatt vannak lemaradva, mert a terepkövetés, terepen haladás egy sokkal bonyolultabb műfaj, mint a tengeri waypoint navigáció.
Én igazság szerint csodálkozom is, hogy az oroszok, ukránok nem alkalmazzák tömegesen a robotizált eszközöket. Nem csak felderítésre, de a csapatok támogatására, átjárónyitásra, sebesültszállításra.
Az összetett műszaki zárak hatékony leküzdése csak ezekkel lehetséges, mert ezek elég kicsi célpontot jelentenek ahhoz, hogy nehezen tudják eltalálni őket mind ATGM-mel, mind FPV drónnal. A tüzérség még ritkíthatja őket, azonban akkor kár eshet magában a műszaki zárban is. De egy árokrendszer felszámolásában is komoly segítséget nyújthatnak.
A bonyololt nagy kiterjedésű zárakat (amiket drónfelderítéssel őriznek) nem igazán lehet hatékonyan felszámolni semmilyen hagyományos páncélozott műszaki járművel. Mert annyi ideig tart, hogy biztosan idaérnek tüzérséggel, drónokkal.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 602
79 807
113
mutogass nyugodtan.
De Izrael nem konvencionális háborúba ment, hanem az ellenfele egy kis létszámú terrorszervezet, aki a túszok mögül lődözve bátor, semmit nem akar megvédeni.
Én apc-kel jól ellátott, erős tüzérséggel, légvédelemmel, műszaki alakulatokkal megerősített sereget gondolok jónak, rengeteg, minden fajta méretű drónnal ellátva. Az IFV-k és tankok gyártótól és kortól függetlenül porlanak el a fronton ukrajnában, én ezt látom. Pont mint az APC-k, csak egy modern tank/IFV háromszor-ötször drágább.
Egy APC még annyit sem bír mint egy IFV, ha meg ugyanolyan erősen felpáncélozod és felfegyverzed, akkor meg szinte alig oocsóbb.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Amit te nem látsz a videókon, hogy 1-1 jármű hanyadik találatra semmisül meg, mert általában csak a végső csapás bevitele van rögzítve. Miközben lehet, hogy előtte 3-4x is el kellett találni a tankot, hogy kiégjen, miközben egy közepesen vagy gyengén páncélozott jármű meg azonnal felrobban, mint a p1csa.
Lehetséges, de ha jól sejtem, ketten nem látjuk ezt. :)
Én azt látom, hogy egy-két találat és robban a BTR-T72-Leopard-PZH-akármi.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Lehetséges, de ha jól sejtem, ketten nem látjuk ezt. :)
Én azt látom, hogy egy-két találat és robban a BTR-T72-Leopard-PZH-akármi.
Hát a hírek szerint van hogy 8-10 találatra is szükség van. Amiket látsz nyitott búvóval dekkoló szétrobbantásokat, azok általában már mozgásképtelen magukra hagyott gépek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 602
79 807
113
Lehetséges, de ha jól sejtem, ketten nem látjuk ezt. :)
Én azt látom, hogy egy-két találat és robban a BTR-T72-Leopard-PZH-akármi.
Pont azt akarja elmagyarázni, hogy kontextus nélküli propagandavideók alapjan vonsz le messzemenő következtetéseket. Olyan videót soha nem fogsz látni, ahol 5 drón mellé megy, csak a hatodikat ami talál.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Egy APC még annyit sem bír mint egy IFV, ha meg ugyanolyan erősen felpáncélozod és felfegyverzed, akkor meg szinte alig oocsóbb.
kb az összes páncéltörő eszköz átmegy mind a kettőn, ha nincsen rajta aktív védelem.
Igen, az lehet különbség hogy melyik irányból melyik milyen távolról bírja a 12,6-14,5-20-25-30-35mm-es lövedékeket, afölött megint egál van.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 602
79 807
113
kb az összes páncéltörő eszköz átmegy mind a kettőn, ha nincsen rajta aktív védelem.
Igen, az lehet különbség hogy melyik irányból melyik milyen távolról bírja a 12,6-14,5-20-25-30-35mm-es lövedékeket, afölött megint egál van.
A különbség az, hogy melyikben marad életben a katona nagyobb valószínűséggel és ebben az IFV (azonos technológiai színvonalú) mindíg jobb lesz.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Pont azt akarja elmagyarázni, hogy kontextus nélküli propagandavideók alapjan vonsz le messzemenő következtetéseket. Olyan videót soha nem fogsz látni, ahol 5 drón mellé megy, csak a hatodikat ami talál.
tudom. Ami mellé megy az ugye mindegy. De értem amit mondtok, csak ti sem látjátok azokat a videókat.
Ezért írtam valami ilyet: "az alapján amit az ukrán háborúban látok".
De ha ti láttok olyan videót hogy hat drón és 4 rpg TALÁLAT után a Bradley hazaüget, akkor szuper. Vagy ugyanez 30mm-es találatokra.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Pont azt akarja elmagyarázni, hogy kontextus nélküli propagandavideók alapjan vonsz le messzemenő következtetéseket. Olyan videót soha nem fogsz látni, ahol 5 drón mellé megy, csak a hatodikat ami talál.
Néha be-be csúszik ilyen is! :cool:
...meg jelentek meg hírek erről a 10-es szorzórol is.
Persze, még így is jó az ár/érték arány, de biztosan sokkal jobbra jön ki egy gyengén páncélozott APC/MRAP esetén.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
tudom. Ami mellé megy az ugye mindegy. De értem amit mondtok, csak ti sem látjátok azokat a videókat.
Ezért írtam valami ilyet: "az alapján amit az ukrán háborúban látok".
De ha ti láttok olyan videót hogy hat drón és 4 rpg TALÁLAT után a Bradley hazaüget, akkor szuper. Vagy ugyanez 30mm-es találatokra.
Ezekről inkább beszámolók vannak. Meg van olyan, hogy a videóból kiderül, hogy ugyan arra a célra veztetnek rá 3-4-szer is - más-más irányokból - FPV drónokat. Ha ez ráadásul mozgásképtelen jármű is, akkor az méginkább rontja a helyzetet drón szempontból.
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 602
79 807
113
tudom. Ami mellé megy az ugye mindegy. De értem amit mondtok, csak ti sem látjátok azokat a videókat.
Ezért írtam valami ilyet: "az alapján amit az ukrán háborúban látok".
De ha ti láttok olyan videót hogy hat drón és 4 rpg TALÁLAT után a Bradley hazaüget, akkor szuper. Vagy ugyanez 30mm-es találatokra.
Az ukrán háború eddig eltelt egészét, ha 100%-nak tekintjük, akkor látsz 0,01%-ot. Próbáltam már máshol is magyarázni igyanezt.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Az ukrán háború eddig eltelt egészét, ha 100%-nak tekintjük, akkor látsz 0,01%-ot. Próbáltam már máshol is magyarázni igyanezt.
Értem, ez teljesen nyilvánvaló.
És én nem is vagyok katonai elemző, aki napi 8 órát nézi ezeket a videókat a tapasztalatokért, ezért az én véleményem alapján ne fejlesszük a honvédséget, ezt aláírom.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 602
79 807
113
Értem, ez teljesen nyilvánvaló.
És én nem is vagyok katonai elemző, aki napi 8 órát nézi ezeket a videókat a tapasztalatokért, ezért az én véleményem alapján ne fejlesszük a honvédséget, ezt aláírom.
Ez nem is baj, csak senki ne gondolja, hogy a valóság egészét látja.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 176
113
innét lehet érdemben kiindulni. pl.

itt jön képbe hogy melyik is az ideális jármű hosszútávon és melyik rövidtávon. és lehet a kerékképletek között játszani.

pl. adott egy keretösszeg mert nincs végtelen pénzünk. de kell a mennyiség is.

ez esetben ha ilyen terveid vannak akkor érdemes elgondolkozni azon hogy minőségibb 6x6 os kerüljön beszerzésre. (minden problémályával együtt ami a 6x6 al jár de hosszútávon kifizetődő) itt képbejön a 2 opció általánosan gyengébb fegyverzet kiegészítve minőségivel vagy általánosan közepes fegyverzet. hosszú távon ha ezek később átadásra kerülnek más alakulatoknak (meg kell tervezni hova szánnád és az alapján eldönteni hogy 1es vagy 2es opció a jobb)


majd később amikor van rá forrás képbe jöhet a jóbb minőségből a 8x8 as is ami egy következő színt lenne.

(ha a gyengébb képességű alapot választanánk akkor már most jöhetne 8x8 de nem jutna mindenhova ebből sem)
ezzel 8x8 al is szintén a 2 opció van fegyverzetileg kis/közepes kaliber kiegészítve minőségivel vagy általánosan közepes minőségű 30as.

vagy gyengébb képességű 6x6 ból bevásárolni és x évre letudni a dolgot aztán váltani.
(annyi hogy itt a váltást elöbb meg kellene lépni mint minőségi esetében de talán a kifutó eszközökkel lehetne valamit kezdeni (de btr el sem kezdtünk semmit ha ez változna okés ez is ha nem változik akkor nemokés)

vagy kombinálunk az elejétől 6x6 és 8x8 vegyesen ez mindenfélekép bonyolultabb az előzőekhez képest kezdésnek olcsó gyengébb változat vagy drágább minőségibb viszont így juthatna mindenhova az ami később is lesz nem kell a későbbi szétosztáson gondolkozni nem kell kompromisszumot kötni de mindenhol csak töredék mennyiség lenne az igényekhez képest.


kérdés hogy mikorra akarjuk milyen minőségbe akarjuk és a legfontosabb kiknek milyen céllal akarjuk.

a mixelést én alapból kizárom hogy 2 különböző tíus legyen beszerezve (mint amit a baltiak csinálnak)
Szerintem ma már a GYHJ és a PSZH közötti különbség nem a fegyverzet,hanem a védettség.Mégpedig konkrétan a KE,a kinetikai védelem.Mbombék pont jol mutatják,hogy a CE,a kémiai energiájú fegyverek elleni védelmet a modern konstrukció megoldja-de a KE esetén már egyszerűen kell az anyag.Az pedig súly,ami méretnövekedést,az pedig árnövekedést generál.
A fegyverzet erősitése PSZH kategóriájú jármű esetén sem probléma.Egy Mbombe 4-re is simán rákalapalható egy 30.Oerlikon fegyverzetű torony,M6ra meg röhögve,akár komolyabb is.(mai csökkentett hátrahatású NATO szabvány 105miliseket is elbirná-már 30+ éve volt 3 tegelyes kerekes 105milis páncélvadász,a TH400).
Szerintem a KE védelem problémája miatt egyszerűen nem lehet olcsó,kompakt GYHJ-t csinálni.Az ára miatt,és a súlya miatt,meg egy ilyen GYHJ nem lesz jó PSZH/PSZJ alapnak.
Lánctalpasoknál is jelendkezik a probléma.A terjedőben lévő 35-57milis főfegyverzetek ellen már most is csak egy Namer jellegű jármű képes védelmet nyújtani,és az is csak frontbol.
Hozzánk hasonló csóró ország ilyen járműveket érdemi mennyiségben egyszerűen képtelen megfizetni.
Szerintem ezt tudomásul kéne vennünk,és harcászati alkalmazási módszertant igazitani kéne ahoz a technikához,amit meg tudunk fizetni,érdemi mennyiségben.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Nemerson

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 039
38 420
113
Konkurensek elég erősen, a tulajdonosi körük is egymással szembenàlló török érdekkörökbe van tagozódva.
Vagyis ha már összebútoroztunk a Nurollal, akkor kb. kizárt hogy konkurenstől ARMA II-est vegyünk...Kár, mert az sokkal jobb gép mint a PARS. :(
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Lenne egyáltalán nálunk realitása mostanában egy 40 tonna össztömegű, még a Boxernél is fél méterrel hosszabb és fél méterrel szélesebb, ehhez mérten minden csak nem olcsó kategóriás apc-nek?!

A műszaki jármű körbejárós videó, van generált angol felírat: