Puskás Tivadar Szakkollégium
Kedves követőink! A mai napon Bálint Bognár "A lövészpáncélos csapatok újjászületése Magyarországon" című írásával készültünk önöknek. Október 15-én vehette át a Magyar Honvédség az első KF41 Lynx...
www.facebook.com
Kedves követőink! A mai napon Bálint Bognár "A lövészpáncélos csapatok újjászületése Magyarországon" című írásával készültünk önöknek.
Október 15-én vehette át a Magyar Honvédség az első KF41 Lynx gyalogsági harcjárművet, melyet további 217 darab fog követni különböző konfigurációkban az elkövetkezendő években. A típus a BMP-1 kivonása utáni űrt hivatott betölteni, ezzel újraélesztve és teljesen új szintre emelve a lövészpáncélos csapatokat, mely a Magyar Honvédség gerincét képezheti majd.
Fontos megjegyezni, hogy a BMP-1-esek kivonásával nem szűnt meg a lövészpáncélos harcászat Magyarországon, hiszen a tatai 25-ös Klapka György lövészdandár gépesített lövészei mindvégig ezen harcászati eljárást alkalmazták a típus kivonása után is. Az egyetlen probléma a rendelkezésre álló harcjárművek teljes körű alkalmatlansága volt a feladatra. A BTR-80 és BTR-80/A típusok ugyanis páncélozott szállító harcjárművek (PSZH), angolszász terminológia szerint APC-k (Armoured Personal Carrier), melyek a gépesített lövészek alapvető, közepes harci alkalmazhatóságú eszközei. Ezzel szemben a lövészpáncélos harcászat gyalogsági harcjárművet (GYHJ), azaz IFV-t (Infantry Fighting Vehicle) igényel, mint amilyen a BMP család vagy a Lynx. A két kategóriát a harcászati felhasználás különbözteti meg. Míg a PSZH az utolsó terepfedezetig viszi csak a szállított lövészeket, addig a GYHJ együtt mozog a harckocsikkal, a lövészállomány pedig közvetlenül az ellenséges állások előtt deszantol, vagy nem is hagyja el a járművet, hanem a deszanttér búvónyílásain keresztül menetből harcol. A harcászati felhasználás megköveteli a GYHJ-től, hogy együtt tudjon mozogni a harckocsikkal, tehát azokkal azonos sebességre és terepjáróképességre van szüksége, ezt pedig csak a lánctalpas platformok tudják biztosítani. Ezen kívül a GYHJ-nek általában erősebb védelme és fegyverzete van, mint a PSZH-nek, de ez a modern járművek esetén már nem feltétlenül áll fenn, hiszen sok kerekes 8x8-as platform is rendelkezik olyan védelemmel és fegyverzettel, mint lánctalpas társaik.
A KF41 Lynx beérkezésével végre megfelelő eszköz áll majd rendelkezésre a magyar katonák számára a lövészpáncélos harcászathoz. Viszont az új technikához át kell dolgozni a korábbi eljárásokat. Az új vas teljesen más üzemeltetési kultúrát követel, mint a BTR-ek, de ennek megfelelően cserébe minden képességében felülmúlja azt. Nagyobb lesz a rajméret is, hiszen a KF41 Lynx nagyobb deszanttérrel rendelkezik mint szovjet elődje. Az új eljárásokhoz a német kollégák nagy segítséget tudnak nyújtani, hiszen az általuk használt Puma harcjármű sok alrendszere megegyezik a Lynx-ével, így a Pumán szerzett tapasztalatokat fel lehet használni a Lynx-hez is.
️Az új eljárások tökéletesítése, valamint a típus gyermekbetegségeinek kiküszöbölése a hódmezővásárhelyi, valamint debreceni katonák feladata lesz, hiszen először ők lesznek felszerelve az új vassal. A jelenleg elérhető információk szerint mind a 4 hadrendben lévő lövész zászlóalj Lynx-szel lesz felszerelve, ezzel a típus a Honvédség erőinek gerincét képezheti majd.