Telepített CRAM képesség biztos lesz: beneveztünk a közös NATO K+F projektre. Ebből vélhetően valamilyen gépágyús, lézeres rakétás megoldás fog születni. Meglepődnék ha nem az RM lenne végső kivitelező - rajtuk kívül a svéd Bofors rendelkezik programozható lőszeres légvédelmi gépágyúval, de ők nem NATO tagok (még...)
Szinte biztos, hogy lesz még AMRAAM rendelés is a NASAMS-hez: ha
@molnibalage -nak igaza van (lenne) és indítónként legalább két újra töltés kell, akkor a 220 AMRAAM rakétánkkal 18 indítót tudnánk kétszer újra tölteni. Litvánok 8 indítóért fizettek 110milló eurót, ha nekünk 18 vagyis kb. kétszer annyi indítóért fizettünk négyszer annyit (410milliót) akkor nagyon át lettünk vágva! Ez elég valószínűtlen.
A legvalószínűbb szerintem, hogy 24 indítót vettünk (6 ütegben ütegenként 4 indító + néhány tartalék, 6-12 Sentinel, 6-8 EOS és 6-8 FDC) és az eddig berendelt rakéták egy fajta kezdő csomagként szolgálnak és pár év múlva vesznek még mellé rakétát. Az ukrán kondliktus is azt mutatja, hogy nagyon gyorsan tudnak fogyni a légvédelmi rakéták. 6x24 az 144 rakéta szóval egy töltés jön ki (pláne, hogy Gripenekre is kell), pár év múlva vehetünk még hozzá. Talán más légierők által már valamennyit reptetett AMRAAM-okat olcsóbban meg lehet venni légvédelmi célra...
Még ABM képesség kellene majd: Aster-30 vagy valami izraeli megoldás. Ezek elég drágák, szóval nem tudom akarnak-e erre költeni. A német ARROW-3 ernyője alá beférünk, szóval ICBM védelmünk lesz majd remélhetően.
Ha ez így meg valósul, akkor k. jó légvédelmünk lesz!
Nem is sietünk! A 220 rakéta azért nem kevés - regionális szinten semmiképp! 1-2 tucat gépes légierők vannak...
Ha pedig NATO művelet van, akkor közös készletből, szövetségesektől kérhetünk AMRAAM-ot. Ez utóbbi vélhetően fontos szempont volt a NASAMS kiválasztásánál.