[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 886
7 125
113
ez milyen radar rajta?
Mondjuk a Gidrán szerintem indokolatlanul nagy a 150 kilós Giraffe 1X radarhoz, bár tény hogy az extra magassága segíti a célok észlelését... :p
Aselsan MAR | Török Giraffe

teknoformat-aselsan-mobil-arama-radari-mar-screen-shot-2017-04-24-at-20.23.45.png
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
mivel annak idején ez a típusú fegyverrendszer nagyobb számba vólt jelen hazánkban.
és már létezett korábban (a típus megjelenése elött is) rakétajavító képesség hazánkban. és a régebbi típusú rakéták gyakran folyékony üzemanyaggal vagy cserélhető rakétahajtótőltettel "indító töltettel" rendelkeztek ezért az ilyen mélységü képességeket a KUB rakétarendszer rendszeresítése esetére is kérte a Honvédség. ez a képesség kapacitás egy részét tette ki csupán de engedte továbbéllni ezt a típusú képességet. (van ATGM osztály nem írányított rakétás osztály) ezeket a Honvédség mind üzemeltette. és üzemelteti a mai napig. és fogja is ha kell. hisz minden adtt hozzá. és új típusú rakéták új típúsú karbantartási képességet igényel majd. Tehát pont hogy épül és nem leépült képesség. klpesek nagyjavítás elvégzésére. pláne a tendszerben lévő rakéták száma alapján... már csak a vizsgázók és a betanulók megjavítanak egyet eggyet vagy karbantartanak... (azért gondoltam ez evidens hogy valódi eszközön dolgoznak és vizsgáznak és nem egy szímulátoron.)
A lengyelek.hosszabbítottàk az üzemidőt az utolsó alkalommal is.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Aladeen

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 205
10 985
113
Nos akkor, ha sürgősen kell és valami értelmesebb, tényleg "egyemberes", hordozható típus, akkor kb. ezek a 3. generációsak vannak:

Stinger
Piorun

Nem értem, hogy a bánatban nem vettek már rögtön a Zrínyi elején egy vonatra való Piorunt.
A csapatok védelmét növelte volna, nagyobb a tűzerő, nagyobb a rugalmasság, mint nélküle. Lengyelország is örülhetett volna, hogy eladott valamit.
Nagyon drágán adták volna? Nem akarták eladni? Nem akarom elhinni, hogy itthon nem számoltak ezzel a lehetőséggel!

Már rég lejárat a rakéták üzemideje és nem tudunk hozzájuk venni.

Ergo a KUB ha beilleszthető a rendszerbe akkor tud tovább élni?

Persze, csak új rakéták kellenek hozzá. Meg esetleg megoldani az alvázak további üzemeltetését, vagy le kell cserélni azokat.
Esetleg a tűzvezetést úgy modernizálni, hogy ne csak egy célcsatornája legyen - vagy ezt már tudja?
Kb. érdemei elismerése mellett mehet nyugdíjba a rendszer.
Lynx alvázra raknék AIM-120 ER rakétát, és had szóljon.


Itt mivel lőnek?
Vesznek a lövészetre?
Ha igen, mièrt nem vesznek amúgy?

Már nem gyártsák.

Azaz nem cserélnek benne alkatrészt vagy hajtóanyagot, csak ellenőrzik hogy jó-e még ami benne van és adnak egy pecsétet hogy még 1 évig jó lesz és utána újra meg kell vizsgálni hogy jó-e még?


Igen, léteznek roncsolásos, és roncsolásmentes vizsgálatok is.
Valamilyen eljárással megállapítják, hogy megfelelő-e még a hajtóanyag, meg nyilván az egyéb berendezések.
Azt nem tudom, hogy mintavételes-e az eljárás, vagy egyesével néznek-e át minden rakétát.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 373
74 252
113
  • Tetszik
Reactions: Zeze, bel and Ocses

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
green-goblin-norman-osborn-ww26vhtg52avzq9q.gif

Arról a topikról teljesen lemaradtam...
Igen, pont olyasmi képességű MANPADS kell nekünk.

Nem értem, hogy a bánatban nem vettek már rögtön a Zrínyi elején egy vonatra való Piorunt.
A csapatok védelmét növelte volna, nagyobb a tűzerő, nagyobb a rugalmasság, mint nélküle. Lengyelország is örülhetett volna, hogy eladott valamit.
Nagyon drágán adták volna? Nem akarták eladni? Nem akarom elhinni, hogy itthon nem számoltak ezzel a lehetőséggel!

A lengyelek szerintem örömmel eladták volna, de valószínűleg egyáltalán nem tervezték a MANPADS-képesség újraélesztését az illetékes elvtársak és csak az ukrajnai háború valósága rúgta be náluk az ajtót...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 062
36 505
113
Arról a topikról teljesen lemaradtam...
Igen, pont olyasmi képességű MANPADS kell nekünk.



A lengyelek szerintem örömmel eladták volna, de valószínűleg egyáltalán nem tervezték a MANPADS-képesség újraélesztését az illetékes elvtársak és csak az ukrajnai háború valósága rúgta be náluk az ajtót...
A SUNGUR inkább Mistral-szerű nehezebb "állványos rakéta", nem annyira klasszikus, tényleg könnyen hordozható MANPADS mint a Stinger vagy Piorun.
Ha már állványos kell, akkor meg van nekünk Mistral - legfeljebb megvesszük az egyrakétás lábon hordozható állványt hozzá.

Inkább egy RPG-nél alig nehezebb és alig bonyolultabb MANPADS kellene nekünk, amire pár óra alatt bárkit ki lehet képezni. Európában a Piorunon kívül nem is nagyon van ilyen szerintem...
 
M

molnibalage

Guest
A SUNGUR inkább Mistral-szerű nehezebb "állványos rakéta", nem annyira klasszikus, tényleg könnyen hordozható MANPADS mint a Stinger vagy Piorun.
Ha már állványos kell, akkor meg van nekünk Mistral - legfeljebb megvesszük az egyrakétás lábon hordozható állványt hozzá.

Inkább egy RPG-nél alig nehezebb és alig bonyolultabb MANPADS kellene nekünk, amire pár óra alatt bárkit ki lehet képezni. Európában a Piorunon kívül nem is nagyon van ilyen szerintem...
MANPAD RPG-7 tömegkategóriában nem létezik. Az RPG-7 10 kg alatt az indító és a gránát, a MANPAD meg inkább a 15-18 kg tája.
A fizika ennyi tud, ha egyikkel 500 méterre se akarsz lőni alacsony sebességgel, a másikkal meg 4-5 km-re akarsz tüzelni M2 égésvégi sebességgel.
A szükséges hajtóanyag és rakétatest tömegét nem lehet elvarázsolni.

A Mistralnal vegyük már észre, hogy az valójában a Sztrela-1/10 kategóriája. Csak a tech. haladás miatt kisebb átmérővel is megy a dolog, kedvezőbb l/d aránnyal és abszolút keresztmetszettel kb. ugyanakkora kinematikai hatótáv mellett a rakéta sokkal könyebb lehet. Ne kezljük se állványos MANPAD-nak (oximiron a javából) se MANPAD-nak. Ha engem kérdeztek csak járművőn életképes a rendszer. De nem azon a platós szaron, ami nekünk van.

A Mistralnak minimum egy Avenger szerű platfrom dukálná zárt küzdőtérrel, de az igazi a Szrela-10 féle alap lenne. Kétéltű lánctalpas jármű, zárt, repeszálló küzdőtérrel. A data link és lézerátmérő korszakában céltávmérő radar nem kell rá. Szerintem. Sőt, a mai képfelismerő algoritmusokkal egy jó febontású kamera és szoftver képesnek kell, hogy legyen irányt saccolni és méretből távolságot is. Bár amilyen kevés gépen van lézerbesugárzásjelző, lehet lézerrel célt mérni. A heli, az már más tészta.

És a végére, az effektív MANPAD használat nem pár órás kiképzéssel történik...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 062
36 505
113
MANPAD RPG-7 tömegkategóriában nem létezik. Az RPG-7 10 kg alatt az indító és a gránát, a MANPAD meg inkább a 15-18 kg tája.
A fizika ennyi tud, ha egyikkel 500 méterre se akarsz lőni alacsony sebességgel, a másikkal meg 4-5 km-re akarsz tüzelni M2 égésvégi sebességgel.
A szükséges hajtóanyag és rakétatest tömegét nem lehet elvarázsolni.
Az RGW110 azért már 13 kg körül van. Lényeg, hogy olyan MANPADS kellene nekünk, amihez nem kell állvány!
Az RBS70 is MANPADS-nak számít "hivatalosan" csak több mint 80 kiló! :confused:

A Mistralnal vegyük már észre, hogy az valójában a Sztrela-1/10 kategóriája. Csak a tech. haladás miatt kisebb átmérővel is megy a dolog, kedvezőbb l/d aránnyal és abszolút keresztmetszettel kb. ugyanakkora kinematikai hatótáv mellett a rakéta sokkal könyebb lehet. Ne kezljük se állványos MANPAD-nak (oximiron a javából) se MANPAD-nak. Ha engem kérdeztek csak járművőn életképes a rendszer. De nem azon a platós szaron, ami nekünk van.

A Mistralnak minimum egy Avenger szerű platfrom dukálná zárt küzdőtérrel, de az igazi a Szrela-10 féle alap lenne. Kétéltű lánctalpas jármű, zárt, repeszálló küzdőtérrel. A data link és lézerátmérő korszakában céltávmérő radar nem kell rá. Szerintem. Sőt, a mai képfelismerő algoritmusokkal egy jó febontású kamera és szoftver képesnek kell, hogy legyen irányt saccolni és méretből távolságot is. Bár amilyen kevés gépen van lézerbesugárzásjelző, lehet lézerrel célt mérni. A heli, az már más tészta.
Ez világos, nincs vita.
És a végére, az effektív MANPAD használat nem pár órás kiképzéssel történik...
A szükség nagy úr... lásd Ukrajna!
IIR rakétákhoz kell a legkevesebb kiképzés, a lézeresekkel (pl RBS70) ellentétben. Nem hiába ezek terjedtek el leginkább...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 380
31 689
113
Kétéltű lánctalpas jármű, zárt, repeszálló küzdőtérrel
Kerekes nem lesz jó?
MISTRALSANTAL.thumb.jpg.91d9267dec6e8b090f3267f1278c74ef.jpg

De mehet láncos alvázra is (igazábol akármilyenre,anno C+D kiállitáson nekünk BTR alvázas makettet mutogattak-kerestem,de nem találtam róla képet a neten)
De csináltak belőle aféle miniTunguzkát is (láncos alvázra is)
EAod_HEUEAUQ3Kq.jpg

És a végére, az effektív MANPAD használat nem pár órás kiképzéssel történik...
Ami azt illeti,afgánban a mudzshedek többsége is ilyen gyorstalpaló,ráadásul képregényes kiképzést kapot.És ezen kiképzés után sikerült az amcsikat,de főleg a szovjeteket meglepniük a repterekhez beszivárgó támadó harcászati módon való alkalmazással.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and fishbed
M

molnibalage

Guest
Az RGW110 azért már 13 kg körül van. Lényeg, hogy olyan MANPADS kellene nekünk, amihez nem kell állvány!
Amihez állvány kell, az nem MANPAD, csak annak csúfólják.
Az RBS70 is MANPADS-nak számít "hivatalosan" csak több mint 80 kiló! :confused:
Nem tudom kinél, de az a SAM, aminek rávezető állomása van, az nem MANPAD. Szerintem.
Ennyi erővel az elefánt is lehet macska, csak kicsit nehezebb és ormánya van.
IIR rakétákhoz kell a legkevesebb kiképzés, a lézeresekkel (pl RBS70) ellentétben. Nem hiába ezek terjedtek el leginkább...
Ez ennél összetettebb kérdés.
Az IR rakéták még a 80-as években is elég érzékenyek voltak az infracsapdára.
Az RBS-70 ezt meg pont leszarta, mert az operátor szeme és keze a zavarvédelem.
Amíg az követi a célt és a rakéta vezérlése rajta tartja a hárompont vonalán, akkor el fogja csapni a célt.

Kerekes nem lesz jó?
MISTRALSANTAL.thumb.jpg.91d9267dec6e8b090f3267f1278c74ef.jpg

De mehet láncos alvázra is (igazábol akármilyenre,anno C+D kiállitáson nekünk BTR alvázas makettet mutogattak-kerestem,de nem találtam róla képet a neten)
De csináltak belőle aféle miniTunguzkát is (láncos alvázra is)
Jellemzően a franciák mániája volt a kerekesség. A szovjeteknél az első Sztrela-1 volt ilyen, azóta láncoznak ők is. TOR, Tunguszka.
Az Osza is csak a kétéltűség miatt lett kerekes. Ezt adták fel a TOR-nál. A jenki Chappy is láncos volt, a német Roland Marder is. A Crotale NG-t DK is inkább láncosra tette. Oka van ennek.

Ami azt illeti,afgánban a mudzshedek többsége is ilyen gyorstalpaló,ráadásul képregényes kiképzést kapot.És ezen kiképzés után sikerült az amcsikat,de főleg a szovjeteket meglepniük a repterekhez beszivárgó támadó harcászati módon való alkalmazással.
Helik ellen. Nagysebességű célok leküzdése egészen más készségeket kíván.
 
M

molnibalage

Guest
Kiegészítés az előzőhöz.
A hárompont rávezetésnek elég kemény hátrányai vannak a keresztberepülő nagysebességű célok ellen.
Ezt még megspékeli azzal a cucc, hogy az operátor kézügyességén múlik az, hogy végig a célon tartsa a rendszer. Akkor is, ha az éppen 900 km/h-val repül és úgy dönt csinál egy magasság és irányváltoztatást is... Még, ha az operátor követi is a célt, a rakétától sokkal nagyobb G túlterhelés vár el a történet. Na, ez az első MANPAD-oknál, de még az Iglánál is talán, ha 15G volt. Egy 5-6G-s forduló nagysebességű célnél nagyon effektív ezek ellen.

Az IR rakéta ezt megoldja magának, meg arányos megközelítést csinál.
Csak, ha meg megkajál fél tucat infracsapdát is, akkor IJ.

De majd ki lesz fejtve ez egyszer szép hosszan a csatornán.
Röviden és tömören, a MANPAD még külső segítséggel is nem túl effektív valami nagysebességű célok ellen, éjszaka meg aztán kb. a "ne szórakozzunk" már kategória csupaszon.

Okkal lett a '80-as évek csúcsfegyvere az AH-64A. Tessék átgondolni mit érte ellen a teljes szovjet IR/EO SAM spektrum éjszaka.
Hát, nem sokat. Amit nem lát az operátor, azt nem tudja lelőni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 380
31 689
113
Igen-hadműveleti harcászati oka
4253820477_b44ff490ce_b.jpg

Nemeg gazdasági stratégiai oka.
A legtöbb igy lelőtt gép éppenséggel szállitórepülő volt.De harci gép is igy.Ami azt illeti,a háború vége felé már úgy szálltak fel-le a repülőgépek,hogy infracsapdát szóró Mi24esek kisérték őket.És külön Mihu osztag volt a levegőben azonnali vállaszcsapás adására.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 886
7 125
113
Szerintem a magyar hadsereg vesz egy Stingert, ha szüksége van egy vállról indítható Manpadra, de nem akarom, hogy pénzt adjon egy olyan rendszernek, amely az Igla másolata, amikor egy olyan rendszer van a piacon, mint a Sungur, a nagymamám még lélegzik és taxes Orbánt.
 
  • Hűha
Reactions: Venom85