Az RGW110 azért már 13 kg körül van. Lényeg, hogy olyan MANPADS kellene nekünk, amihez nem kell állvány!MANPAD RPG-7 tömegkategóriában nem létezik. Az RPG-7 10 kg alatt az indító és a gránát, a MANPAD meg inkább a 15-18 kg tája.
A fizika ennyi tud, ha egyikkel 500 méterre se akarsz lőni alacsony sebességgel, a másikkal meg 4-5 km-re akarsz tüzelni M2 égésvégi sebességgel.
A szükséges hajtóanyag és rakétatest tömegét nem lehet elvarázsolni.
Az RBS70 is MANPADS-nak számít "hivatalosan" csak több mint 80 kiló!
Ez világos, nincs vita.A Mistralnal vegyük már észre, hogy az valójában a Sztrela-1/10 kategóriája. Csak a tech. haladás miatt kisebb átmérővel is megy a dolog, kedvezőbb l/d aránnyal és abszolút keresztmetszettel kb. ugyanakkora kinematikai hatótáv mellett a rakéta sokkal könyebb lehet. Ne kezljük se állványos MANPAD-nak (oximiron a javából) se MANPAD-nak. Ha engem kérdeztek csak járművőn életképes a rendszer. De nem azon a platós szaron, ami nekünk van.
A Mistralnak minimum egy Avenger szerű platfrom dukálná zárt küzdőtérrel, de az igazi a Szrela-10 féle alap lenne. Kétéltű lánctalpas jármű, zárt, repeszálló küzdőtérrel. A data link és lézerátmérő korszakában céltávmérő radar nem kell rá. Szerintem. Sőt, a mai képfelismerő algoritmusokkal egy jó febontású kamera és szoftver képesnek kell, hogy legyen irányt saccolni és méretből távolságot is. Bár amilyen kevés gépen van lézerbesugárzásjelző, lehet lézerrel célt mérni. A heli, az már más tészta.
A szükség nagy úr... lásd Ukrajna!És a végére, az effektív MANPAD használat nem pár órás kiképzéssel történik...
IIR rakétákhoz kell a legkevesebb kiképzés, a lézeresekkel (pl RBS70) ellentétben. Nem hiába ezek terjedtek el leginkább...