[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
344
1 997
93
Minden légvédelmi rendszert túl lehet terhelni, de még nincs arról információ, hogy milyen módon, mitől és mekkora mértékben sérült meg az ukri Patriot...
Ez így van, hogy mindet túl lehet terhelni, nem a konkrét üteg sérülése volt a felvetésem igazi témája, hanem az irány, ami a komplex légvédelmi harc irányába mutat, és számunkra ez a fontos tanulság, hogy hogyan védjük meg a NASAMS komplexumokat, vagy bármilyen más légvédelmi eszközt.
 
W

Wilson

Guest
Ez így van, hogy mindet túl lehet terhelni, nem a konkrét üteg sérülése volt a felvetésem igazi témája, hanem az irány, ami a komplex légvédelmi harc irányába mutat, és számunkra ez a fontos tanulság, hogy hogyan védjük meg a NASAMS komplexumokat, vagy bármilyen más légvédelmi eszközt.
Azért a Patriot a Nasams-hoz képest jóval sérülékenyebb....
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
344
1 997
93
Azért a Patriot a Nasams-hoz képest jóval sérülékenyebb....
Abban az esetben ha már támadás alatt áll, a típus nem érdekes, a telepítés mikéntje a kérdés.
Szerintem szervezetileg kell gondolkodni olyan kisérő egységekben, akik magában a "légvédelmben" nem vesznek részt, csak az egység elleni közvetlen támadást igyekeznek elhárítani.
 
W

Wilson

Guest
Abban az esetben ha már támadás alatt áll, a típus nem érdekes, a telepítés mikéntje a kérdés.
Szerintem szervezetileg kell gondolkodni olyan kisérő egységekben, akik magában a "légvédelmben" nem vesznek részt, csak az egység elleni közvetlen támadást igyekeznek elhárítani.
Már eleve ott kezdődik a dolog, hogy egy Nasams rendszert nagyságrendekkel nehezebb egyáltalán bemérni mint egy Patriotot a Nasams rendszer számára ez jelenti a legfőbb védelmet...
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
344
1 997
93
Már eleve ott kezdődik a dolog, hogy egy Nasams rendszert nagyságrendekkel nehezebb egyáltalán bemérni mint egy Patriotot....
Ne szűkítsük a kérdést a NASAMS-ra. A probléma az, hogy megjelent egy új fenyegetés a légvédelem számára. Mégpedig hogy meg lehet támadni az egységet egy olyan aránytalanul olcsóbb eszközzel, aminek az elhárítása fajlagosan nagyon drága rakétát igényel, el nem hárítása viszont az egység részleges, vagy teljes pustulását okozhatja, de mindenképp kiiktatja a bevethető rendszerek sorából
 
W

Wilson

Guest
Ne szűkítsük a kérdést a NASAMS-ra. A probléma az, hogy megjelent egy új fenyegetés a légvédelem számára. Mégpedig hogy meg lehet támadni az egységet egy olyan aránytalanul olcsóbb eszközzel, aminek az elhárítása fajlagosan nagyon drága rakétát igényel, el nem hárítása viszont az egység részleges, vagy teljes pustulását okozhatja, de mindenképp kiiktatja a bevethető rendszerek sorából
Nem akartam leszűkíteni a kérdést csak a te általad a magyar légvédelemmel kapcsolatos felvetésre reagáltam.

Milyen aránytalanul olcsóbb rakétára gondolsz?

Amúgy pedig el kell dönteni, hogy mi ellen akarjuk megvédeni a légvédelmi rendszereket.

A lehulló törmeléktől ? A légvédelmi rendszert elpusztítani akaró rakétától?

Az ukri példánál maradva az orosz Tőr megsemmisítésére csak maga a megtámadott Patriot vagy egy másik Patriot képeségeivel rendelkező légvédelmi rakéta rendszer képes.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
344
1 997
93
Nem akartam leszűkíteni a kérdést csak a te általad a magyar légvédelemmel kapcsolatos felvetésre reagáltam.

Milyen aránytalanul olcsóbb rakétára gondolsz?

Amúgy pedig el kell dönteni, hogy mi ellen akarjuk megvédeni a légvédelmi rendszereket.

A lehulló törmeléktől ? A légvédelmi rendszert elpusztítani akaró rakétától?

Az ukri példánál maradva az orosz Tőr megsemmisítésére csak maga a megtámadott Patriot vagy egy másik Patriot képeségeivel rendelkező légvédelmi rakéta rendszer képes.
Valószínüleg rosszul fogalmaztam. Arra gondoltam, hogy az olyan eszközök elhárítására, mint a drónok, cirkáló lövedékek, stb relatíve olcsó eszközök elhárítására ne a relatíve drága rakétákat kelljen bevetni, hanem egy másik eszközt, amelynek kapacitását nem lehet kalkulálni az ellenség oldaláról. Valószínüleg a tegnapi esetnél maradva, a Patriotot nem 32 Db "Tőrrel", vagy Calibr-el terhelik túl, hanem az ütegre veszélyes, de olcsóbb eszközökkel, majd a végső ütést viszik be valamilyen komolyabb eszközzel, vagy a 33. Geraniummal. Teljesen igaz az állításod hogy "Tőrt" vagy Calibr-t csak a Patriot tudja elhárítani, abban az esetben, ha nem kell más kisebb célokra koncentrálnia, amik őt közvetlenül fenyegetik.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Valószínüleg rosszul fogalmaztam. Arra gondoltam, hogy az olyan eszközök elhárítására, mint a drónok, cirkáló lövedékek, stb relatíve olcsó eszközök elhárítására ne a relatíve drága rakétákat kelljen bevetni, hanem egy másik eszközt, amelynek kapacitását nem lehet kalkulálni az ellenség oldaláról. Valószínüleg a tegnapi esetnél maradva, a Patriotot nem 32 Db "Tőrrel", vagy Calibr-el terhelik túl, hanem az ütegre veszélyes, de olcsóbb eszközökkel, majd a végső ütést viszik be valamilyen komolyabb eszközzel, vagy a 33. Geraniummal. Teljesen igaz az állításod hogy "Tőrt" vagy Calibr-t csak a Patriot tudja elhárítani, abban az esetben, ha nem kell más kisebb célokra koncentrálnia, amik őt közvetlenül fenyegetik.
Így van. Ez itt a kulcs. A 30.000 es drón is kikúrja a tűzvezető radart, irányító vezérlő központot, és leccsüccsen az egész rendszer utána, az nem vigasz hogy előtte akár van 32 telitalálat darabonként sok milliós patriottal 30.000 es drónra! Erre kurva gyorsan kell megoldás, mert ez így letolt gatya! Erre írtam tegnap hogy az öt misis rakétákkal még a saját pontvédelmére sem hatékony a high end pac3 rendszer így! KellENE mellé az őt ktg hatékonyan védeni tudó AHEAD üteg. De ennyi pénz a világon nincs, hogy mindenhová PAC3 meg mondjuk AHEAD osztály együtt települjön, ahol védeni kéne valamit! Simán ott ütnek rajtuk majd, ahol nincs, és fáj. Ukrajna bukott ügy gyerekek, ezt felesleges így tolni, a nyugat elégeti a semmire a pénzét, erejét.
 

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
344
1 997
93
Így van. Ez itt a kulcs. A 30.000 es drón is kikúrja a tűzvezető radart, irányító vezérlő központot, és leccsüccsen az egész rendszer utána, az nem vigasz hogy előtte akár van 32 telitalálat darabonként sok milliós patriottal 30.000 es drónra! Erre kurva gyorsan kell megoldás, mert ez így letolt gatya! Erre írtam tegnap hogy az öt misis rakétákkal még a saját pontvédelmére sem hatékony a high end pac3 rendszer így! KellENE mellé az őt ktg hatékonyan védeni tudó AHEAD üteg. De ennyi pénz a világon nincs, hogy mindenhová PAC3 meg mondjuk AHEAD osztály együtt települjön, ahol védeni kéne valamit! Simán ott ütnek rajtuk majd, ahol nincs, és fáj. Ukrajna bukott ügy gyerekek, ezt felesleges így tolni, a nyugat elégeti a semmire a pénzét, erejét.
Mint lelkes amatőr, én azért egy egyszerűbb megoldásra gondoltam: vontatható platformon telepített 20-30 mm-es gépágyú, amely a célparamétereket az ütegtől kapja. Esetleg kiegészítve valamilyen alap kis hatósugarú rakéta rendszerrel, szintén ütegtől kapott céladatokkal.
 
K

kamm

Guest
Mint lelkes amatőr, én azért egy egyszerűbb megoldásra gondoltam: vontatható platformon telepített 20-30 mm-es gépágyú, amely a célparamétereket az ütegtől kapja. Esetleg kiegészítve valamilyen alap kis hatósugarú rakéta rendszerrel, szintén ütegtől kapott céladatokkal.
HCM ellen nincs vedelem ma meg. A dronok ellen viszont van, es valoban, pontvedelem (CIWS etc), mobil egysegek, no meg nem feladni az egesz legteret, ugye.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Mint lelkes amatőr, én azért egy egyszerűbb megoldásra gondoltam: vontatható platformon telepített 20-30 mm-es gépágyú, amely a célparamétereket az ütegtől kapja. Esetleg kiegészítve valamilyen alap kis hatósugarú rakéta rendszerrel, szintén ütegtől kapott céladatokkal.
Az AHEAD képes gépágyúK ugyan erre a célra nem csak költséghatékonyabbak, de megbízhatóbbak is. Ott ahol másfél milliárd dodó értéket kell védeni,ami amúgy védi a harmad magyarországynyi területet a repülőktől, szerintem nem szabad szarrágóskodni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 658
55 318
113
Mint lelkes amatőr, én azért egy egyszerűbb megoldásra gondoltam: vontatható platformon telepített 20-30 mm-es gépágyú, amely a célparamétereket az ütegtől kapja. Esetleg kiegészítve valamilyen alap kis hatósugarú rakéta rendszerrel, szintén ütegtől kapott céladatokkal.
Van megoldás, csak nem lehet mindenhol alkalmazni, mert az megfizethetetlen.
Erre gondoni kellett volna, mielőtt nagy szàjjal Kievnek adták a Patriotot. Most kész a blama...
 
W

Wilson

Guest
Valószínüleg rosszul fogalmaztam. Arra gondoltam, hogy az olyan eszközök elhárítására, mint a drónok, cirkáló lövedékek, stb relatíve olcsó eszközök elhárítására ne a relatíve drága rakétákat kelljen bevetni, hanem egy másik eszközt, amelynek kapacitását nem lehet kalkulálni az ellenség oldaláról. Valószínüleg a tegnapi esetnél maradva, a Patriotot nem 32 Db "Tőrrel", vagy Calibr-el terhelik túl, hanem az ütegre veszélyes, de olcsóbb eszközökkel, majd a végső ütést viszik be valamilyen komolyabb eszközzel, vagy a 33. Geraniummal. Teljesen igaz az állításod hogy "Tőrt" vagy Calibr-t csak a Patriot tudja elhárítani, abban az esetben, ha nem kell más kisebb célokra koncentrálnia, amik őt közvetlenül fenyegetik.
Minden Patriot kaliberű rendszer egy rétegzett légvédelem része így a Patriot mellett is van a Patriotot védő rendszer vagy rendszerek ez fokozottan igaz Ukrajnára, de még így sincs 100%-os biztonságot adó megoldás, és még egyszer mondom nem lehet tudni mitől sérült meg az ukri Patriot...
 
K

kamm

Guest
Van megoldás, csak nem lehet mindenhol alkalmazni, mert az megfizethetetlen.
Erre gondoni kellett volna, mielőtt nagy szàjjal Kievnek adták a Patriotot. Most kész a blama...
Errol van szo. Mondjuk blama az tulzas, azert biztosan leszedtek parat, de az az okorseg a "mindet leszedtuk" az valoban a tipikus buta keleti hazudozas mintapeldaja... szerintem erre az amerikaiak csak fogtak a fejuket, hogy miert kell ekkora okorsegeket allitani, miert nem tudnak kussolni ezek az ukranok. :D
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell and zsolti

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
344
1 997
93
Errol van szo. Mondjuk blama az tulzas, azert biztosan leszedtek parat, de az az okorseg a "mindet leszedtuk" az valoban a tipikus buta keleti hazudozas mintapeldaja... szerintem erre az amerikaiak csak fogtak a fejuket, hogy miert kell ekkora okorsegeket allitani, miert nem tudnak kussolni ezek az ukranok. :D
Az én számomra a kijevi eset csak annyiban izgalmas, hogy milyen kérdést vet a létrehozandó magyar légvédelem vonatkozásában.
Egyértelmű a rétegzett légvédelem kérdése, de itt már csak az üteg közvetlen védelméről van szó. A muskátlik és társaik eddig sem a nagy hatósugarú légvédelem problémái voltak.
Ez a terület is akomplexitás felé halad, ez elkerülhetetlen, ennek első jelei az azeri háborúban jelentek meg.
A tegnapi eset annyit legalább is mutat, hogy az oroszok ebben a formában naponta minimum egy üteget ki tudnak végleg, vagy időlegesen kapcsolni.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Sok NATO, és amerikai mérnöknek és katonának lehetett hosszú éjszakája tegnap, és lesz még sok a következő napokban.
Az eset felvet egy érdekes problémakört, a légvédelmi egységek, rafarkomplexumok önvédelmét. Sok száz millió dolláros berendezéseket lehet tönkretenni, stratégialag fontos eszközöket kiiktatni egy pár cserép muskátlival, vagy a védtelenség szintjéig túlterhelni.
Ez jelentheti azt is, hogy tervezés szintjén vagy páncélozni kell a berendezések egy részét, vagy eleve csapatlégvédelemmel kell kombinálni szervezetileg. Nem kis feladat lesz átgondolni, átszervezni.

Alapból egy rétegelt légvédelem kellene. És akkor kérdésként sem vetődik fel, hogy páncél vagy csapatlégvédelem.

Robert C. C. is erről beszélt, Izraelben élve ő a mindennapokban kénytelen érteni a légvédelem működését, az előző generációs (rosszabb lelövési mutatókkal rendelkező) zárt és rétegzett ukrán légvédelemből a rakéták kifogyásával csináltak egy lyuk hátán lyuk sokkal modernebb légvédelmet. Magyarul ha csapatlégvédelemmel megtámogatod ezt a Patriot üteget, akkor valamit meg nem védesz, mert lehet ott meg csak az az egy BUK van, ami néhány tartalék rakétával próbál védeni, amíg ki nem fogy végleg; vagy egy terepjáróra szerelt gpú-t veszel el ezért a tengerparti drónvédőktől.

Azzal, hogy elvileg Ukrajna kifogyott -vagy csak kritikusan lecsökkent- a régi szovjet lőszere és a mennyiségben elérhető eszközöket már nem tudja tölteni, két újabb problémát generálva oldottuk meg ideiglenesen. Az egyik probléma, hogy átadtunk nagyon sok légvédelmi eszközt, amiből nekünk NATO-ként sem volt sok. A másik, hogy a lőszer drágább és lassan tudjuk gyártani, így nyugati eszközök is hamar ki fognak fogyni és még nem látszik a terv, hogy mi lesz az után.