[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 565
10 925
113
Molni emlékeim szerint inkább a régebbi rendszerekről írt és csinál(t) videókat.
Itt most arra gondoltam elsősorban, hogy a kurrens, bevezetés alatt álló rendszerekről lenne jó összeszedettebben olvasni (ami ismerhető), én ugyanis úgy látom, hogy:
  • a MH a szokásos “inkább ne mondjunk semmit, de ha mégis, akkor valami generikus baromságot” módon jár el
  • a média úgy általában fogalmatlan
  • külföldi forrásokból annyi van, mint a szemét, ráadásul a jobbak - tapasztalataim szerint - mindig “el vannak dugva”, tehát pl egy fórum mélyén ülnek

A HTKA fórumon meg rengeteg a zaj meg a hitvita.
Ami ismerhető a modern, hazai kötődésű rendszerekről, azt a Haditechnika magazinban leírják az illetékesek. Általában akinek valódi, részletes infói vannak hadiipari oldalról az egyes rendszerekről, azoknak titoktartásija is... egy sima gyárlátogatáskor is aláírathatnak ilyet. Marad a zaj. A hitvita is olyan dolog, hogy máshol egyféle hitet találsz tényként előadva, itt meg egyszerre többet is és ezek vitatkoznak :) Másnak sincs több információja az interneten.
A légvédelem integrációjának mikéntje (NASAMS-KUB-SAMOC-radarok) kiemelten érzékeny témakör, nem fognak megosztani semmi mást ezekről a rendszerekről mint ami a Haditechnikában és a podcastban kijött.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 839
48 564
113
itt meg egyszerre többet is és ezek vitatkoznak
Igen, azt hiszem ez zavar. Igazából nem is vitatkoznak, hanem tényként sejtetve bizonyos dolgokat alázzák a másik felet, aztán ha valaki rákérdez az inkriminált “tényre”, a válasz kb annyi, hogy igazából senki se tudja biztosan.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 761
8 590
113
Igen, azt hiszem ez zavar.
Dehogy zavar. Teged az zavarna, ha nem tudnal mibe belekotni.
Igazából nem is vitatkoznak, hanem tényként sejtetve bizonyos dolgokat alázzák a másik felet, aztán ha valaki rákérdez az inkriminált “tényre”, a válasz kb annyi, hogy igazából senki se tudja biztosan.
Hat, nalatok a "biztosan" egy mobil postalada szintjen 'mozog', ugye - pl fent tobb hivatalos link mutatja vilagosan az IRIS-T kompatibilitast, de te tovabbra is szandekosan ugy probalod beallitani, mintha ez valamifele titkos "senki se tudja biztosan" dolog lenne, mikozben teljesen egyertelmuen nem az. Annyira, de annyira unalmas ez a konstans maszatolos, strawman-alapu, nesze-semmi-fogd-meg-jol akadekoskodas (mert az ervelest nem uti meg.)
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 839
48 564
113
Dehogy zavar. Teged az zavarna, ha nem tudnal mibe belekotni.
Milyen jó, hogy te jobban tudod, mi zavar engem, mint én :)
Hat, nalatok a "biztosan" egy mobil postalada szintjen 'mozog', ugye - pl fent tobb hivatalos link mutatja vilagosan az IRIS-T kompatibilitast, de te tovabbra is szandekosan ugy probalod beallitani, mintha ez valamifele titkos "senki se tudja biztosan" dolog lenne, mikozben teljesen egyertelmuen nem az. Annyira, de annyira unalmas ez a konstans maszatolos, strawman-alapu, nesze-semmi-fogd-meg-jol akadekoskodas (mert az ervelest nem uti meg.)
Én nem beszéltem IRIS-T kompatibilitásról.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 761
8 590
113
Nem lenne rossz amúgy nekünk IRIS-T a NASAMS-be. Bár fele annyi a hatótávja (kb. 12 km), de az ára harmada negyede az AMRAAM árának
Dehogy harmada-negyede, honnan szeded ezt megint... az IRIS-T kb felmillio dollar vagy felette lehet egyenkent, de ahogyan AMRAAMrol sincs 'tiszta' ar, ugy errol sincs, ez is csak becsles.
Realisan szerintem kb a fele-ketharmada lehet a C7/C8 'nyers' aranak; mindkettore rajon legalabb meg1x annyi egyeb ktg, support, akarmi. Igazabol mindegy, mert szerintem a lenyeg az NASAMSban az ER verzio, es meg azzal is nagyon-nagyon limitalt lesz a magyar NASAMS inditok altal lefedett legter. Az IRIS-T elonye a jobb manoverezhetosege ill az a 90° off boresight kereso, de ketlem, hogy ez foldi inditasnal annyit szamitana...
Nagyon kellene fole egy David's Sling-fele mindenes, az felmillio koruli raketaival, ami a legter nagy reszet lefedne, az az igazsag.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 132
38 615
113
Nagyon kellene fole egy David's Sling-fele mindenes, az felmillio koruli raketaival, ami a legter nagy reszet lefedne, az az igazsag.
Igen ez fontos lenne, és Tömböl szerint van is ilyen terv. Mivel benne vagyunk több nemzetközi légvédelmi fejlesztési és beszerzési projektben, szerintem ez nem önálló beszerzés lesz hanem közösen veszünk valamit másokkal.
Amiben van fantázia még szerintem az a norvég THOR-ER rakéta, aminek lesz valószínűleg NASAMS-ből kilőhető légvédelmi változata bőven 100 km feletti hatótávval. Ballisztikus rakéták ellen nem tudom mennyire lenne hatásos, de sokat dobna a NASAMS képességein.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 770
2 335
113
Igen ez fontos lenne, és Tömböl szerint van is ilyen terv. Mivel benne vagyunk több nemzetközi légvédelmi fejlesztési és beszerzési projektben, szerintem ez nem önálló beszerzés lesz hanem közösen veszünk valamit másokkal.
Amiben van fantázia még szerintem az a norvég THOR-ER rakéta, aminek lesz valószínűleg NASAMS-ből kilőhető légvédelmi változata bőven 100 km feletti hatótávval. Ballisztikus rakéták ellen nem tudom mennyire lenne hatásos, de sokat dobna a NASAMS képességein.
Parittya és Thor kalapácsa is nagyon cool lenne!
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A mi (ezekszerint) $400 milliós NASAMS rendelésünk rakèták nélkül ennyi, ugye?

Elvileg igen. Mi két évtizede már Gripen használók vagyunk, így nekünk elvileg van raktáron elég rakéta, ami nyugati vadászgépeken sem bírna ki sokkal több újabb felszállást. A bolgárok a légierőben eddig keleti gépet, szerintem keleti rakétával használtak.
Tévedés joga persze fenntartva, hiszen nem ismerem sem a mi szerződésünket, sem a nekik adott ajánlat részelteit. Ahogy mindenki, úgy én is nyilvános információkból próbálom összeollózni a dolgokat.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 132
38 615
113
A mi (ezekszerint) $400 milliós NASAMS rendelésünk rakèták nélkül ennyi, ugye?
A magyar NASAMS beszerzés értéke 410 millió Euró volt, nagy részt norvég állami hitelből vesszük. (Sentinel radarokat külön vettük a Raytheontól, az is ezen felül van.)
Ezen felül volt egy rakéta beszerzés: 120 db AMRAAM-C7/8 és 60 db AMRAAM-ER. A rakéták pontos ára nem ismert, de neten keringő áradatok alapján 400-450 millió dollárra tehető a rakétabeszerzés értéke. Az első rakétáknak elvileg 2023-ban kellene érkezni, de ezek nélkül sem fegyvertelen az első beérkező NASAMS üteg.
Régebbről a Gripenekhez volt véve 40 db AMRAAM-C5 - elvileg ezek is mind megvannak még: nem lettek ellőve.
A rendszerbeállító éles lövészetnél is várhatóan a régebbi C5-ösöket egyikét lövik el.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A magyar NASAMS beszerzés értéke 410 millió Euró volt, nagy részt norvég állami hitelből vesszük. (Sentinel radarokat külön vettük a Raytheontól, az is ezen felül van.)
Ezen felül volt egy rakéta beszerzés: 120 db AMRAAM-C7/8 és 60 db AMRAAM-ER. A rakéták pontos ára nem ismert, de neten keringő áradatok alapján 400-450 millió dollárra tehető a rakétabeszerzés értéke. Az első rakétáknak elvileg 2023-ban kellene érkezni, de ezek nélkül sem fegyvertelen az első beérkező NASAMS üteg.
Régebbről a Gripenekhez volt véve 40 db AMRAAM-C5 - elvileg ezek is mind megvannak még: nem lettek ellőve.
A rendszerbeállító éles lövészetnél is várhatóan a régebbi C5-ösöket egyikét lövik el.

Viszont az a külön rakéta rendelés nem kimondottan a NASAMS-nak lett véve, hanem eddig úgy jött le nekem, hogy először a Gripeneken használjuk béke időben, ha ezek is elérik a repülési idejük végéhez közeli állapotot, akkor adják át majd gondolom a győriek raktárába.
Cirqle orra valószínűleg jól érezte, hogy ha a bolgárok elfogadják a 200millió dollár katonai segélyt a 10 darab SZ-300-as és 10 darab SZ-200-as leszállításáért Ukrajnába, akkor még egy rendszerintegrációs szoftver a BMS-hez pénzbe kerül, még a rakéta készlet feltöltése pénzbe kerül, olcsó vétel lett volna, kisebb lefedett légtérért. (Ne legyünk rosszindulatúak, az SZ-300 még dupla rakéta indítással is csak 80%-os eredményt ér el, a jenki cucc ennél tényleg pontosabb, fejlettebb... Csak még mindig egy BUK kategóriájának váltó típusa.)
A kiegészítés amúgy köszönöm, a pontos összegeket és darabszámokat nem tudtam.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 132
38 615
113
Viszont az a külön rakéta rendelés nem kimondottan a NASAMS-nak lett véve, hanem eddig úgy jött le nekem, hogy először a Gripeneken használjuk béke időben, ha ezek is elérik a repülési idejük végéhez közeli állapotot, akkor adják át majd gondolom a győriek raktárába.
Cirqle orra valószínűleg jól érezte, hogy ha a bolgárok elfogadják a 200millió dollár katonai segélyt a 10 darab SZ-300-as és 10 darab SZ-200-as leszállításáért Ukrajnába, akkor még egy rendszerintegrációs szoftver a BMS-hez pénzbe kerül, még a rakéta készlet feltöltése pénzbe kerül, olcsó vétel lett volna, kisebb lefedett légtérért. (Ne legyünk rosszindulatúak, az SZ-300 még dupla rakéta indítással is csak 80%-os eredményt ér el, a jenki cucc ennél tényleg pontosabb, fejlettebb... Csak még mindig egy BUK kategóriájának váltó típusa.)
A kiegészítés amúgy köszönöm, a pontos összegeket és darabszámokat nem tudtam.
Szerintem nem lesz külön elválasztva, hogy mi megy Gripenre vagy mi nem: ott használják őket ahol épp kell.
Ha marad a Gripen (amit eléggé biztosra veszek, mert nincs pénz másik vadászgép-flottára), akkor azoknak úgy is lesz véve Meteor az IRIS-T mellé.
Az biztos hogy ha lesz éles lövészet, akkor a régi C5-ösöket lövik el előbb. A rendszerbe állítás alapfeltétele pedig egy éleslövészet, szóval 2025-ben várhatóan ez meg is fog történni. A győriek nem rég leváltott parancsnoka szerint tervben van 2025-ben egy olyan éles lövészet, ahol a történelemeben először és utoljára egyszerre lő a MISTRAL, a NASAMS és KUB is.
A KUB-ot ez után kivonják.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 231
15 942
113
Kíváncsi vagyok, hogy a magyar katonai döntéshozóknak az elmúlt másfél év tapasztalatai alapján van-e annyiesze, hogy a KUB-okat nem vonják ki a NASAMS érkezésével.
 
  • Imádom
  • Tetszik
Reactions: Pogány and bel

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 132
38 615
113
Kíváncsi vagyok, hogy a magyar katonai döntéshozóknak az elmúlt másfél év tapasztalatai alapján van-e annyiesze, hogy a KUB-okat nem vonják ki a NASAMS érkezésével.
Nincs hozzá rakéta: mindnek lejárt a szavatossága és már nem is gyárt senki ilyet. Ki kell vonni mindenképp.
Használ, reptetett AMRAAM-ok vásárlása "olcsón" sokkal jobb ötlet mint ezeket foltozgatni.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 761
8 590
113
Igen ez fontos lenne, és Tömböl szerint van is ilyen terv. Mivel benne vagyunk több nemzetközi légvédelmi fejlesztési és beszerzési projektben, szerintem ez nem önálló beszerzés lesz hanem közösen veszünk valamit másokkal.
Ha arra varunk, akkor majd a gyerekeid fogjak elvezni (es ezt ugy, hogy ketlem, hogy mostanaban csaladalapitast terveznel.)

A David's Sling annyibol jo NATO megoldas is, hogy a Stunner belemegy a lengyelek Patriot inditoiba is, ha muszaj (ti. PAC4 -> SkyCeptor = Stunner), meg mondjuk lovesenkent nem $2M, hanem mondjuk $800k lenne a fajlagos ktg.

Amiben van fantázia még szerintem az a norvég THOR-ER rakéta, aminek lesz valószínűleg NASAMS-ből kilőhető légvédelmi változata
Huh? Ez megint honnan jott...?
Egyelore nyoma nincs sehol, hogy NASAMS inditot hasznalnanak, vagy akarcsak terveznek, hogy belegyomoszolik - utobbit eleve erosen ketlem, ez egy US Navy ketfokozatu (solid booster+ramjet) project a Nammoval.

bőven 100 km feletti hatótávval. Ballisztikus rakéták ellen nem tudom mennyire lenne hatásos, de sokat dobna a NASAMS képességein.
Meg1x: A THOR-ER programnak tudomasom szerint semmi koze a NASAMShoz...?
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 761
8 590
113
Kíváncsi vagyok, hogy a magyar katonai döntéshozóknak az elmúlt másfél év tapasztalatai alapján van-e annyiesze, hogy a KUB-okat nem vonják ki a NASAMS érkezésével.
Miert, mit kellene csinalni vele? Minden kornyeken szolgalo fighter kepes zavarni mar vagy husz eve... a raketak szerintem lejartak, de ha nem, akkor is max utasszalitok meg nagyon lassu UAVk lelovesere lennenek jok.

Esetleg az inditok meg maszokanak jok lehetnek, fizikai allokepesseg fejlesztesere.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Nincs hozzá rakéta: mindnek lejárt a szavatossága és már nem is gyárt senki ilyet. Ki kell vonni mindenképp.
Használ, reptetett AMRAAM-ok vásárlása "olcsón" sokkal jobb ötlet mint ezeket foltozgatni.

Azért láttunk lejárt szavatosságú lőszert ukrán vagy orosz katonát megölni a szomszédban. A szavatossági idő fordítása angolra best before. Én nagyon örülnék neki, ha a képzés része maradna és száraz indítással gyakorolná is az állomány 5-10 évente a használatukat. Nem kell éles lövészet, csak ami rakéta megmaradt, ha csak annyi, hogy minden gépet egyszer teli tudjuk rakni, az még jól jöhet egyszer.
Nem éri meg állandóra rendszerben tartani, de tartalékban igen. Az elkövetkező évszázadok az olcsó drónok kora lesz, a fenyegetés méretéhez képest kevés nagy hatótávolságú rakétával és ha ezek a gépek csak egyszer megkapják a jelet, hogy most kapcsold fel a radarodat és a közeledben van egy MALE drón, akkor még oda tudnak vágni.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 770
2 335
113
Légvédelem 1. szint : Manpads ; Mistral ; Skyranger; Skynex 2.szint: Nasams ( Amraam , Thor kalapácsa ) 3.szint : Dávid Parittyája + aktív és passzív radarok + egy kis lóvé
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 132
38 615
113
Huh? Ez megint honnan jott...?
Egyelore nyoma nincs sehol, hogy NASAMS inditot hasznalnanak, vagy akarcsak terveznek, hogy belegyomoszolik - utobbit eleve erosen ketlem, ez egy US Navy ketfokozatu (solid booster+ramjet) project a Nammoval.

Meg1x: A THOR-ER programnak tudomasom szerint semmi koze a NASAMShoz...?
Onnan hogy ez az új hajtómű nagyon ideális légvédelmi rakétákhoz és mivel norvég fejlesztés, várható hogy amint meglesz a légvédelmi változat (pl. ezt hajtóművet összeházasítja az AMRAAM-mal a Raytheon, ahogy az ESSM-et is "összevarrták" az AMRAAM-mel.) az be kerül a NASAMS rakéta kínálatába is. Legrosszabb esetben csak prosi szinten aztán az első megrendelőnél elvégzik az integrációt.
Amúgy külsőre is eléggé hasonlít a THOR-ER egy ESSM-re - szóval vélhetően a fejlesztők is gondolkodnak légvédelmi alkalmazásban.

thor-er.png



Nyilván erről még nincs konkrétum, de személy szerint elég valószínűnek tartom, hogy lesz THOR-ER hajtóműves légvédelmi rakéta az évtized végére. Ha pedig nem nagyobb mint az AMRAAM-ER és befér majd az új Mk.2 indítóba, akkor várhatón a NASAMS-nek is része lesz.

Mindezzel csak arra akarok rávilágítani, hogy komoly továbbfejlesztési potenciál van a NASAMS-ben. Kifejezetten előny sok szempontból, hogy a gyártónak nincs saját rakétája és épp ezért bármit képes és hajlandó bele integrálni, ami szabvány indítósínről kilőhető és bele fér az indító tubusokba.
Szinte minden más légvédelmi rnedszernél egy forrásból kell venni a rendszert és a rakétát: a gyártónak teljes monopóliuma van.

Ettől függetlenül jó lenne a David Paritty vagy Patriot/Skyceptor, mert a ballisztikus rakéták elfogása az más fajta rendszer igényel.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974