[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 081
2 607
113
Érdekességként jegyezném meg, hogy a tegnapi bemutatón nem került kiállításra radar nélküli célbefogást és azonosítást lehetővé tevő elektrooptikai rendszer. Kérdés: vajon vettünk-e hozzá ilyet?

Alább a norvégoké látható - ilyet nem láthattunk tegnap.


Electro-Optical-unit-vehicle-NASAMS-Norwegian-Advanced-Surface-to-Air-defense-Missile-System-Norway.webp
A kérdés jó, de másik kérdés, hogy vajon minden szükséges eleme beérkezett-e a rendszernek. Vagy apránként jönnek és most azt mutatták meg, amivel már bevethető. Remélem rakéták is érkeztek már.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 084
38 480
113
A kérdés jó, de másik kérdés, hogy vajon minden szükséges eleme beérkezett-e a rendszernek. Vagy apránként jönnek és most azt mutatták meg, amivel már bevethető. Remélem rakéták is érkeztek már.
Elvileg képeken szinte minden ott van ami kellhet kivéve az FDC-t - szerintem nincs a képeken. Ilyen dög nagy konténer kellene legyen mint alább.

picture-4-fdc-sand.jpg


Az elektrooptikai rendszer egyértelműen nincs. Utóbbit lehet hogy nem kértük, mert nem "létkérdés".

Rakéták is vagy már itt vannak vagy rövidesen jönnek, mert 2023-ban gyártják őket. Eléggé időben vagyunk: 2024 végére kell elérni a bevethetőséget.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 081
2 607
113
Elvileg képeken szinte minden ott van ami kellhet kivéve az FDC-t - szerintem nincs a képeken. Ilyen dög nagy konténer kellene legyen mint alább.

picture-4-fdc-sand.jpg


Az elektrooptikai rendszer egyértelműen nincs. Utóbbit lehet hogy nem kértük, mert nem "létkérdés".

Rakéták is vagy már itt vannak vagy rövidesen jönnek, mert 2023-ban gyártják őket. Eléggé időben vagyunk: 2024 végére kell elérni a bevethetőséget.
A cikkben az első galéria 6-os képén van két konténer alapra épített elem. (Második galériában a 12-es kép.) Az egyiknek a fele zárt felépítmény - az micsoda?
Az utánfutók is megvannak. Ezekben mit tárolnak?
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 084
38 480
113
A cikkben az első galéria 6-os képén van két konténer alapra épített elem. (Második galériában a 12-es kép.) Az egyiknek a fele zárt felépítmény - az micsoda?
Szerintem az a generátor - ezek is árammal mennek. :)
Ezek a részben nyitott "konténerek" biztosítják az áramot meg az adatkapcsolatot a rendszer elemei között. Akár 20 km-re is lehetnek ezek egymástól szóval ezért kellenek ezek a magas árbócok.
Az utánfutók is megvannak. Ezekben mit tárolnak?
Talán kábelek meg szerszámok - nem tudom pontosan, de annyira nem érdekes szerintem...utánfutó ami sok mindenhez jó.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 789
113
Rakéták is vagy már itt vannak vagy rövidesen jönnek, mert 2023-ban gyártják őket. Eléggé időben vagyunk: 2024 végére kell elérni a bevethetőséget.
Mintha azt mondták volna hogy nem egyszerre érkeznek a rakéták, hogy ne egyszerre járjon le az üzemidejük. Eddig 3 gyártási tétetelnél szerepel Magyarország, a 35. tételnek 2024.05.31; a 36. tételnek 2025.08.30; a 37. tételnek 2027.01.31. a szállítási határideje. Egy tétel az kb 1000 rakéta, ez kb egy éves gyártási menyiség és a szállítási határidő előtt kb. 3 évvel véglegesíti a Pentagon a megrendelést. Ez alapjám maximum a rakétáknak csak egy kisebb része lehet itt, ha egyáltalán itt vannak már.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 084
38 480
113
Mintha azt mondták volna hogy nem egyszerre érkeznek a rakéták, hogy ne egyszerre járjon le az üzemidejük. Eddig 3 gyártási tétetelnél szerepel Magyarország, a 35. tételnek 2024.05.31; a 36. tételnek 2025.08.30; a 37. tételnek 2027.01.31. a szállítási határideje. Egy tétel az kb 1000 rakéta, ez kb egy éves gyártási menyiség és a szállítási határidő előtt kb. 3 évvel véglegesíti a Pentagon a megrendelést. Ez alapjám maximum a rakétáknak csak egy kisebb része lehet itt, ha egyáltalán itt vannak már.
Ezek a dátumok a gyártási ciklus kezdte vagy vége?
Amúgy a 35. tétellel kapunk rakétákat az sem gáz, mert 2024 végére kell bevethetőnek lennie az NASAMS-nek, meg továbbra is van 40 C5-ösünk eltévedő "kósza drónok" meg repülők ellen - ha nagyon kellene...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 789
113
Ezek a dátumok a gyártási ciklus kezdte vagy vége?
A tétel utolsó darabjának szállítási határideje. Szerintem van benne egy kis időtartalék, valamikor kb. 1-1,5 évvel előtte kezdhetik a tétel gyártását és ha az adott országnak az adott mennyiség elkészült, kiszállítják. A 180 rakétát ha eloszjuk háromfelé, akkor tételenként 60 rakéta lehet a miénk.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Szerintem az a generátor - ezek is árammal mennek. :)
Ezek a részben nyitott "konténerek" biztosítják az áramot meg az adatkapcsolatot a rendszer elemei között. Akár 20 km-re is lehetnek ezek egymástól szóval ezért kellenek ezek a magas árbócok.

Talán kábelek meg szerszámok - nem tudom pontosan, de annyira nem érdekes szerintem...utánfutó ami sok mindenhez jó.
Szerintem a 2 árbócos konténer "teli része" a mobil FDC.
Ha jól okoskodok, akkor azért kell rá 2 árbóc és 4 antenna, hogy sugaras elrendezésben a középre lerakott, központi FDC egység a tér több irányából is tökéletes kapcsolatot kapjon a NASASM rendszer különböző elemeivel.
A konténerekben látható ventillátor lapátos cuccok nekem generátoroknak tűnnek.
Az MK2-es indítok komplett egységek. Nem szükséges hozzájuk külső generátor, mert már beléjük van építve. Mint ahogy a komm. egység is. Azaz ezeket gyakorlatilag a semmibe ki lehet pakolni minden nélkül. Az FDC, meg a radarok igénylik a saját generátort, a nagyobb energia igény miatt. Ezekhez képest az indítónak 0 az energia igénye.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 084
38 480
113
Szerintem a 2 árbócos konténer "teli része" a mobil FDC.
Az túl kicsi ahhoz! Nézd meg mekkora böhöm nagy képen amit betettem: komplett teherautó kell neki.
A kis "konténerben" amit te FDC-nek gondolsz abban van a generátor szeritem. Zártnak kell lennie, hogy ne ázzon.

Konkrétan ez a 21-ben átadott ausztrál FDC alább. Ehhez mérd ami a magyar fotókon látsz!

kdau-and-16-regt-raa-photo-jpg.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: beat

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 084
38 480
113
A tétel utolsó darabjának szállítási határideje. Szerintem van benne egy kis időtartalék, valamikor kb. 1-1,5 évvel előtte kezdhetik a tétel gyártását és ha az adott országnak az adott mennyiség elkészült, kiszállítják. A 180 rakétát ha eloszjuk háromfelé, akkor tételenként 60 rakéta lehet a miénk.
Akkor a 35-ös tétel egybe vág a "2023-ra kaptunk gyártási ablakot" kijelentéssel, szóval ha még nincsenek is itt a rakétáink akkor rövidesen, hónapokon belül itt lesznek.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 084
38 480
113
Szerintem a 2 árbócos konténer "teli része" a mobil FDC.
Ha jól okoskodok, akkor azért kell rá 2 árbóc és 4 antenna, hogy sugaras elrendezésben a középre lerakott, központi FDC egység a tér több irányából is tökéletes kapcsolatot kapjon a NASASM rendszer különböző elemeivel.
A konténerekben látható ventillátor lapátos cuccok nekem generátoroknak tűnnek.
Az MK2-es indítok komplett egységek. Nem szükséges hozzájuk külső generátor, mert már beléjük van építve. Mint ahogy a komm. egység is. Azaz ezeket gyakorlatilag a semmibe ki lehet pakolni minden nélkül. Az FDC, meg a radarok igénylik a saját generátort, a nagyobb energia igény miatt. Ezekhez képest az indítónak 0 az energia igénye.
A radarnak nincs saját tápellátása tudomásom szerint. Ha mégis az az FDC amire te a gondolsz akkor jó nagy "tömeg nyomor" lehet benne...kicsit szűkös lenne.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az túl kicsi ahhoz! Nézd meg mekkora böhöm nagy képen amit betettem: komplett teherautó kell neki.
A kis "konténerben" amit te FDC-nek gondolsz abban van a generátor szeritem. Zártnak kell lennie, hogy ne ázzon.

Konkrétan ez a 21-ben átadott ausztrál FDC alább. Ehhez mérd ami a magyar fotókon látsz!

kdau-and-16-regt-raa-photo-jpg.jpg
Akkor mutatok 2 másik FDC járművet:

4x4 teherautón 10 lábas konténer méretben:
lippujuhlan_pc3a4ivc3a4n_paraati_2014_080_panssariprikaati_nasams_taistelunjohtokeskus.jpg

4x4 G Mercin:
FDC_Fire_Distribution_Center_unit_vehicle_NASAMS_Norwegian_Advanced_Surface_to_Air_defense_Missile_System_Norway_Norwegian_army_left_side_view_001.jpg

Nálunk egy 20 lábas önrakodó konténerbe csomagolták össze. Aminek a hordozó járműve egy MAN TGS 8x8 Gyakorlatilag olyan kiépítést csinálnak, amit a drága megrendelő kér.
Ez az alkalmazástól, és a szervezeti felépítéstől függő kiépítést tesz lehetővé.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 289
113
Akkor mutatok 2 másik FDC járművet:

4x4 teherautón 10 lábas konténer méretben:
lippujuhlan_pc3a4ivc3a4n_paraati_2014_080_panssariprikaati_nasams_taistelunjohtokeskus.jpg

4x4 G Mercin:
FDC_Fire_Distribution_Center_unit_vehicle_NASAMS_Norwegian_Advanced_Surface_to_Air_defense_Missile_System_Norway_Norwegian_army_left_side_view_001.jpg

Nálunk egy 20 lábas önrakodó konténerbe csomagolták össze. Aminek a hordozó járműve egy MAN TGS 8x8 Gyakorlatilag olyan kiépítést csinálnak, amit a drága megrendelő kér.
Ez az alkalmazástól, és a szervezeti felépítéstől függő kiépítést tesz lehetővé.
a páncélozott konténer elég jól bejött egy csomó célra akár ilyen teknikai színvonalú eszköz esetében is alkalmas.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 084
38 480
113
Akkor mutatok 2 másik FDC járművet:

4x4 teherautón 10 lábas konténer méretben:
lippujuhlan_pc3a4ivc3a4n_paraati_2014_080_panssariprikaati_nasams_taistelunjohtokeskus.jpg

4x4 G Mercin:
FDC_Fire_Distribution_Center_unit_vehicle_NASAMS_Norwegian_Advanced_Surface_to_Air_defense_Missile_System_Norway_Norwegian_army_left_side_view_001.jpg

Nálunk egy 20 lábas önrakodó konténerbe csomagolták össze. Aminek a hordozó járműve egy MAN TGS 8x8 Gyakorlatilag olyan kiépítést csinálnak, amit a drága megrendelő kér.
Ez az alkalmazástól, és a szervezeti felépítéstől függő kiépítést tesz lehetővé.
Oké, lehet hogy tényleg az az FDC - bár elég szűkösnek tűnik.
Amúgy ezt a fajta 20 lábas félig nyitott konténeres megoldást még sehol nem láttam fotón - elég egyedi másokhoz képest.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 084
38 480
113
a páncélozott konténer elég jól bejött egy csomó célra akár ilyen teknikai színvonalú eszköz esetében is alkalmas.
Nem hiszem hogy az FDC páncélozva lenne: még az azt szállító teherautó is teljesen civil kabinos.
Azért front mögött több tíz km-re lévő álcázott FDC-t nem nagyon fogják meglövöldözi - ha meg még is akkor már rég baj van!