[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 690
15 228
113
Be lehet oda írni bármilyen ballisztikus rakétát amúgy. Az ellen ráadásul nem véd a NASAMS amúgy sem, szóval mindegy.
Jobb a NASAMS, mintha nem lenne semmink, vagy maradtunk volna a 70's években. Csak a tudásához képest igen drága.
És a tudása sem egyedül álló vagy különleges.
Mamár mi olcsó
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 637
42 045
113
Az 50+ km az eléggé marketing szagú dolog....
Ez az ESSM hatótávolsága minden nyílt forrás szerint több mint 50km, meg pár napja Kajári tábornok nyilatkozta hogy "több mint 50km hatotávolságú a NASAMS nagyobb rakétája"
De te biztos jobban tudod! :)
A légi célok a legritkább esetben jönnek pont szemben. E mellet nem mindegy milyen magasságon jönnek stb...
Van itt olyan aki nálam részletesebben is kifejti ha kell.Papíron mindenképpen. Hiszen billárd asztal országban élünk ahol minden sík.... Vagy nem XD
Szaros Shaheed szerű drónokról volt szó amik k. lassan, tök egyenesen jönnek!
Ha 10 kilométerrel számolod az indítók elhelyezését, akkor sem csak "néhány objektumot" tud védeni!
Olvassd már vissza az egész beszélgetést, mielőtt beleszólsz! o_O
Miért igen?
Hülye kérdések helyet lehet ám gondolkodni is... Minél kisebb az RCS annál kevésbé lehet érzékelni.
Az AIM-120-as egy ARH-s rakéta, amely egy 0,33 literes aludoboz méretű radarral bír.
Hármat találhatsz, hogy miért problémás neki önmagát célra vezetni egy alacsony RCS-jű célra.
Pl. az RPK-s rakéták előnye, hogy pl. IR kép alapján simán célra vezeti őket a rendszer. De az AIM-120 az nem RPK-s, önmagának kell célt találnia... Aztán vagy megy vagy nem....
Vontatott csali szintén imádja az ilyen rakétákat.
Az hogy milyen távolról lehet ráindítani, az nem azt jelenti, hogy "nem lehet ráindítani" a siker valószínűségével.
A "lopakodó gépek" meg nem minden irányból egyformán lopakodók. Pl. a nagyobb hatótávolságú légvédelmi rakéták is többnyire felülről támadnak mint egy ballisztikus rakéta, ahonnét kevésbé hatékony a lopkodó kialakítás...
Nyilván pontosan egyikünk sem ismeri az AMRAAM radarjának képességeit pláne nem alacsony észlelhetőségű célok ellen, szóval ezt a vitát nem tudjuk eldönteni.
Egyelőre senkinek sincs lopakodó gépe a környékünkön illetve NASAMS nagy előnye a tovább fejleszthetősége: folyamatosan integrálnak hozzá új rakétákat. Ha probléma lenne hogy az AMRAAM nem találja el a lopakodókat, akkor majf veszünk bele olyan rakétát ami meg igen!
Pl. a Stunner rakéta aktívradaros és infravörös képalkotós egyszerre - létzeik ilyen kettős rávezetés napjainkban is.
Ami azt illeti a ABM rendszernek elég esélyes lehet nálunk is a Stunnert használó Dávid parittyája légvédelmi rendszer.
Szóval azt k. sok lopakodót, amivel szembetalálhatjuk magunkat, majd akkor a Stunnerrel lőjjük le! :D

És akkor egy gépágyúnak mekkora a HMZ-je? :rolleyes:
Mert ha a drónra nem lövünk rakétával, akkor ott vagyunk, hogy a NASAMS k*rvára nem véd meg semmit, semmekora területen.
Ha meg lövünk 3 misis rakéta repül a 30,000 dolláros drónra.
Találjuk ki melyikből mennyit lehet indítani, és ki fogja tovább bírni a számháborút.

Drónok ellen még nincs kiforrott gazdaságos megoldás, csak néhány ötlet.
  • Nagyobb kaliberű gépágyúk: 57mm-es BOFORS kb. 8 km-ig hatásos, 76mm-es OTO-Melara meg jóval 10 fölött - persze csak lassú kiszámítható Shaheed-szerű célok ellen lenne ilyen távon hatásos. Lőszert magunk tudnánk hozzá gyártani, de az tény hogy sok kellene belőle...
  • Lézerek: még nincsenek kiforrott megoldások és rövid a hatótávolsága - csupán néhány kilométer, viszont nem kell hozzá lőszer. Mikorhullámú fegyverekkel hasonló a helyzet.
  • Elektronikus zavarás: drónok navigációjának és kommunikációjának zavarása - ezt is érdemes megpróbálni, bár a drónok is gyorsan fejlődnek és zavarvédettek lesznek. Macska-egér játék
  • Lézeres 70-es rakéták: Ukrajnában állítőlag egész sikeresen szednek le drónokat Hydra-70 rakéták lézervezérelt változatával. Viszonylag olcsó: 27-30 ezer dollár egy rakéta, ami már arányban áll egy komolyabb katonai drón árával. kb. 5 km a hatótávolsága.
  • Olcsóbb légvédelmi rakéták: Mistral-rakéta ára lényegesen olcsóbb mint az AMRAAM-é, de a Sidewinder ára is csak félmillió dollár körül van míg földről indítva 10-12 km-re lévő célokat is elréhet. Mivel a drónok többyinere nem indítanak rakétákat bobmákat a vadászbombázókhoz hasonlóan, így kevésbé kockázatos őket közelebb engedni, hogy olcsóbb rakétával szedjük le. Szóval érdemes lehetne Sidewinder-X rakétákat is rendszeresíteni meg jelentősen növelni a Mistralok számát is.
  • Lesz több száz RCWS-ünk 50-es géppuskával: fontos infrastruktúra egy része ezekkel is védhető. Ukránok is ezt teszik, sőt ők még manuális géppuskákat is bevetnek reflektorokkal - ez már nagyon a végszükség-megoldás, de ezét ezek is érnek el sikereket.
  • Helikopterek, L-39NG géppuska/gépágyú konténerekkel + Gripen gépágyúval. Csak hogy ezt az elvi lehetőséget se hagyjuk ki... :)

Kb. ezeket elehetőségeket látom most, de ha te kitalálod, hogy miként lehet olcsón elhárítani egy tömeges dróntámadást, akkor meggazdagszol! ;)
Sőt! Ha Pappergernek álcázod magad és elmész az ötleteddel a Karmelitában máris öntik rád az euró százmilliókat. hogy majd 2040-ben leplezhesd az első prototípust! :D
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 637
42 045
113
Be lehet oda írni bármilyen ballisztikus rakétát amúgy. Az ellen ráadásul nem véd a NASAMS amúgy sem, szóval mindegy.
Jobb a NASAMS, mintha nem lenne semmink, vagy maradtunk volna a 70's években. Csak a tudásához képest igen drága.
És a tudása sem egyedül álló vagy különleges.
A széttelepíthetőséggel eléggé úttörő volt a NASAMS. Ha nem is az első, de elsők között volt ezzel.
Amúgy meg tényleg: mi olcsó?? Minden haditechnika egyre csak drágább...
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
7 208
20 554
113
Amúgy meg ezek alapján minek ennek az országnak méregdrága szar, ha emelett, hogy szar semmire való még drága is?!!! Maradjunk a kőkorszaknál! :D :rolleyes:
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: Aladeen and Ocses

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 637
42 045
113
A cikknek az első felét és ezt a részt ti hogyan értelmezitek?

"Since neither missile has been formally fielded, upgraded AMRAAMs already produced will be warehoused by the company, the spokesperson explained, and once a fielding decision is made, the missiles will be delivered “as soon as possible to the locations designated by the USG [US government].”
Még nincs meg a hivatalos minősítése az új C8 meg D3 verzióknak, de már előredolgoznak és gyártják őket. Amint megkapják a minősítést az amcsi kormánytól, gyorsan szállítanak saját raktárról.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 637
42 045
113
És mit jelent ez ránk nézve?
Ha mi is ezeket verziókat vettük, akkor azt hogy jövő év első felében jönnek a rakétáink.

The spokesperson also said that a critical milestone called a functional configuration audit for the international C-8 would be completed in “late 2023 or early 2024,” with fielding expected “soon to follow.”

Mi nem C7-eseket vettünk?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
A cikknek az első felét és ezt a részt ti hogyan értelmezitek?

"Since neither missile has been formally fielded, upgraded AMRAAMs already produced will be warehoused by the company, the spokesperson explained, and once a fielding decision is made, the missiles will be delivered “as soon as possible to the locations designated by the USG [US government].”
Úgy, hogy mivel az AMRAAM jelentős átalakításon esett át, így az új elektronikai részt (F3R konfiguráció) tartalmazó fejekkel le kell folytatni a tesztlövészeteket, és a kiértékelést. Addig nem mehet ki a gyárból semmi.
Addig a gyár raktárra termel. A kiértékelés befejezése 2023 év végére, 2024 elejére fog lezajlani, és akkor fogják a felhalmozott készleteket átadni a megrendelőnek.
Az F3R (form, fitt, function refresh) azt jelenti, hogy az eredetileg tervezett mennyiségre korábban (évekkel, évtizedekkel) előre legyártatott egy halom chipet a Raytheon. Ezek elfogytak, és mivel a régi chipeket már senki sem gyártja, így vadonatúj alkatrészekkel áttervezték a rakéta elektronikai részét. Elvileg a szoftver rajta ugyan az (illetve fejlesztett, de nem lett teljesen újraírva) , emiatt a Raytheon teljesen biztos, hogy átmegy majd a teszteken. Szarabb semmiképp nem lesz! Persze közben jelentősen fejlődött az elektronikai háttér, így gondolom jóval kisebb helyre be tudták zsúfolni az elektronikát.
Előnyök:
  • kisebb NYÁK lapokra felfér az elektronika, több hely marad minden másnak
  • kisebb csíkszélességű chipeknek kisebb a fogyasztása, azaz ugyan akkora akkuval tovább lehet életben tartani a vezérlést.
  • azóta fejlődött az akkutechnológia is, tehát azonos helyen több töltés tárolható.
  • összességében lehet, hogy olyan jelentős helyet tudtak megtakarítani, hogy még a hajtóanyagnak is több helye lesz
  • ergo minden afelé mutat, hogy jelentősen növelhető a hatótávolság.

Szóval nem véletlenül várnak már az új konfigurációra oly nagyon.
Úgy tudom, hogy mi is már az F3R konfigból kapunk.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 637
42 045
113
Igen, ez a kérdés... a jóváhagyásban volt C7 és C7/C8 is írva.
Ha jól értettem egy múltkori kommented, akkor 3 "batchben" lesznek leszállítva a rakétáink 27-28-ig.
Lehet, hogy az eleje még C7, de ha jövőre már átállnak C8-ra akkor később érkező rakéták már C8-asok lesznek.

Egyébként idén indul a 200+ km-es hatótávolságú AIM-260 JTAM gyártása és 2026-tól már csak ez fogják gyártani az USA haderejének: ők nem vesznek több AMRAAM-ot. A JTAM az LM terméke, nem Raytheoné szóval az AMRAAM gyártása is megy tovább még egy darabig az export piacokra...
Érdekes kérdés hogy előbb utóbb integrálják-e a JTAM-et a NASAMS-hez...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Igen, ez a kérdés... a jóváhagyásban volt C7 és C7/C8 is írva.
Mert amikor aláírtuk, és engedélyt kértük rá, akkor még nem lehetett tudni, hogy melyik LOT-ba fér bele a mi megrendelésünk. Pont határon voltunk.
Gondolom a végső szerződésben a C8-at kértük. C7-nek semmi értelme.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 194
81 078
113
Mert amikor aláírtuk, és engedélyt kértük rá, akkor még nem lehetett tudni, hogy melyik LOT-ba fér bele a mi megrendelésünk. Pont határon voltunk.
Gondolom a végső szerződésben a C8-at kértük. C7-nek semmi értelme.
Akkor te is azt mondod, hogy nincs még rakéta a NASAMS-hez? (A Gripenhez vett 40 db C5-öt nem számolva.)
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 637
42 045
113
Akkor te is azt mondod, hogy nincs még rakéta a NASAMS-hez? (A Gripenhez vett 40 db C5-öt nem számolva.)
Mondjuk jövő év végére kell elérni a bevethetőséget, szóval igazából annyira nem sürgős, hogy ne tudjunk várni egy jobb verzióra.
Ha itt lenne, akkor sem lenne bevethető mert még nem teljes a NASAMS rendszer meg kiképzés is még tart.
(pl. az elektrooptikai célkövető rendszer még nincs itt, különben azt is kiállították volna az átadón.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Azt még elfelejtetted odairni hogy körönként,és osszesen mennyi drónt,rakétát,sárkányrepülőt, miegyebet kell indítani hogy tulterheljek és eltöröljek és/vagy használhatatlanná tegyek végérvényesen az inditokat és/vagy az ütegeket.
Addig ez csak autoskartya.
6*24=144, a 145-ik már betalál ha egy célpontot vedsz velük.
Ha egy üteg védi a célpontot akkor már elég 24, és azon felül minden rombol.
Ember! Ne oktondiskodj már! Ezekre a számokra a jelenlegi Orosz Fegyveres Erők sem képes Ukrajna ellen!
A környező országok meg pláne nem.
Egy az AMRAAM-nak célpontot jelentő felszíni (Tomahawk) vagy légi indítású (pl.: StormShadow) robotrepülő ára 2-3M USD körül mozog. Az ember vezette gépek meg jóval drágábbak.
A légvédelem meg többlépcsős. Egy olcsóbb öngyilkos drónra sem ilyen rakétát kell indítani. Ezek repülőkre, CM-ekre, helikopterekre vannak.
A tüzérségi és más ballisztikus rakéták ellen teljesen más rendszer szükséges. És akkor még nem beszéltünk a SHORAD és VSHORAD rendszerekről.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Akkor te is azt mondod, hogy nincs még rakéta a NASAMS-hez? (A Gripenhez vett 40 db C5-öt nem számolva.)
Ha elkezded számolni a rakéták rendszámát is, akkor agyf@szt kapok! :hadonaszos:
A NASAMS rendszer valamikor jövő tavasszal, nyáron kerül teljes létszámban leszállításra. Jelenleg nincs rendszerben! Éles lövészet meg még hol van még?
És nézd már! Mikorra igéri a Raytheon a rakéták szállítását:
The spokesperson also said that a critical milestone called a functional configuration audit for the international C-8 would be completed in “late 2023 or early 2024,” with fielding expected “soon to follow.”
Ettől még lehet, hogy kaptunk pár régebbit a Raytheon saját készletéből. Esetleg végleges fejeket utólag szállítják le hozzájuk.
Akkor kezdj el aggódni, ha rendszerbe állítják, és akkor sem lesz annyi rakétánk, hogy minden indítóba jusson!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 194
81 078
113
Ha elkezded számolni a rakéták rendszámát is, akkor agyf@szt kapok! :hadonaszos:
Pedig gyanús, hogy a kiállított műrakétát is Kecskemétről hozták át... :D
Akkor kezdj el aggódni, ha rendszerbe állítják, és akkor sem lesz annyi rakétánk, hogy minden indítóba jusson!
Csak megpróbáljuk a hírek alapján összeilleszteni a kirakós darabjait. Aggódni azok szoktak, akik szerint egyáltalán nem lesznek leszállítva a rakéták vagy nem lesz szuverén módon felhasználható...
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Csak megpróbáljuk a hírek alapján összeilleszteni a kirakós darabjait. Aggódni azok szoktak, akik szerint egyáltalán nem lesznek leszállítva a rakéták vagy nem lesz szuverén módon felhasználható...
Különben állítólag jött valami Tucsonból. Hogy ezek csak a radarok voltak-e, ki tudja.
Különben annak most kimondottan örülni kell, ha egy kicsit még várnunk kell a rakétákra, mert szerintem a F3R-re érdemes várni!