Több rakétánk van mint 124 és ezek újratölthetőek ám!
Azért lett az AMRAAM-ot használó a NASAMS a befutó mert NATO szinten több ezer rakéta van raktáron belül, így könnyű beszerezni.
Folyamatosan nagyüzemi gyártásban van ellentétben más rendszerek rakétáival. Pl. Mistralból havi 30 darab készül, pedig ezt a kategóriát jóval gyakrabban indítják!
Ezzel szemben AMRAAM-ból 600-800 készült évente, de ezt a háború miatt
felpörgetik évi 1200-ra!
Ha NATO konmkrétan háborúba keveredne akkor még jobban rákapcsolnának. Semmilyen más légi cél elleni rakétából nem készül ennyi a nyugati világban. Ezért is volt jó választás a NASAMS.
Ukránoknak is azért adtak az amcsik NASAMS-et első sorban, mert azt tudják rakétákkal "etetni": minden segélycsomagban ott az AMRAAM mert k. sok van belőle raktáron!
Az igazi hogy minden rendszer túlterhelhető (még az oroszok is
), de ez nem a NASAMS hibája. A NASAMS konkrétan 2 másodpercenként tud egy rakétát indítani, szóval elég komoly mennyiségű légieszközt kell egyidőben odaönteni, hogy ne tudja leküzdeni őket. Kell tudni rakétákkal etetni - de ezzel minden rakétás légvédelmi rendszer így van.
Drónokra egyébként sem a rakéták jelentik a megoldást hanem csöves légvédelem, lézerek, elektronikai harc - ezek nálunk is be lesznek szerezve előbb-utóbb.
'"Végső célunk egy többrétegű, integrált megoldás, amely képes megvédeni minket a közelmúltban felmerült fenyegetések még szélesebb körétől, például pilóta nélküli légi járművektől és drónoktól vagy rakétáktól és rakétáktól. Egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy tovább hézagokat hagyjunk a légvédelmi rendszerben." - Tömböl László nemzeti fegyverzeti igazgató, egykori "légvédelmis" tiszt és vezérkari főnök