[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Most lehet lehutom a kedélyeket. Pár perce beszéltem egy Gripen pilotaval. Ő azt mondta se a Reccelite, se a Meteor, se az AASRAM nincs rendszerben
Naná, hogy nincs.
és nincs megrendeles sem rá.
Még.
Egyenlore csak a katonák vágyálma. Ezeket a függesztett cuccokat demo célokra kaptak kölcsön.
Na, szerinted miért?
Viszont szerinte “maradnak Gripenek, de nem igy”….
ÉS lám.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 195
113
Most lehet lehutom a kedélyeket. Pár perce beszéltem egy Gripen pilotaval. Ő azt mondta se a Reccelite, se a Meteor, se az AASRAM nincs rendszerben és nincs megrendeles sem rá. Egyenlore csak a katonák vágyálma. Ezeket a függesztett cuccokat demo célokra kaptak kölcsön.
Viszont szerinte “maradnak Gripenek, de nem igy”….

Maróth, Benkő se mondott semmi konkrétat, majd pont egy pilóta fogja elmesélni, mi? :D

Amúgy tudtátok, hogy titkos, hány darab kétüléses Griffünk van?.... :D
:D
:D
 
K

kamm

Guest
Most lehet lehutom a kedélyeket. Pár perce beszéltem egy Gripen pilotaval. Ő azt mondta se a Reccelite, se a Meteor, se az AASRAM nincs rendszerben és nincs megrendeles sem rá. Egyenlore csak a katonák vágyálma. Ezeket a függesztett cuccokat demo célokra kaptak kölcsön.
Viszont szerinte “maradnak Gripenek, de nem igy”….
Milyen ASRAAM?
Nem úgy hangzik, mint aki tudna arról, mi folyik feljebb...
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
K

kamm

Guest
???
Semmoiféle IR képalkotós érzékelése nincs a Taurusnak. A navigáció DSMAC.

Hogyne lenne, bar az IRben nem vagyok biztos, az igaz de meg thermal is van. A navi ineetial, GPS plusz tereptargyak. Sajat onboard 3D matchinget csinal, sőt, meg dönteni is képes. Olvass utana, igen impressziv egy cucc.

Amúgy még mindig nem igazán értem, hogy mi abban a jó, hogy esetleg szétlősz egy indítót, amin már nincs rakéta. Ok, többet nem fog tüzelni, de ez mit ér, ha papírtető alatt levő gépeket már szétlőtte BM, mert nincs betonfedezék...?
Miért lone szet bármit.
Neked ez a betonfedezek ez ilyen fetised... :)

Az ADF nem MLU, de egyébként igen.
Korrekt, az MLU kesobb jött szerintem.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 600
3 236
113
2. Ha már minden áron nyugati gépet akartunk venni akkor a Mirage 2000-9 lett volna az ideális megoldás.
Egyrészt akkoriban lényegében azonnal rendelkezésre állt volna, kb. 2006-ig meg is érkeztek volna a gépek.
Másrészt egy full képességű gépről beszélünk MICA EM+IR rakétákkal, precíziós csapásmérő képességgel, Rafale-hez hasonló pilótafülke és műszerezettség, sisakkijelző, éjszakai harc képesség, légiutántölthetőség, lézergiroszkópos+GPS-s navi , ICMS MK II/III ECM rendszer.
Én úgy gondolom, hogy műszakilag ennél jobb tartalom nem volt elérhető a számunkra akkoriban.
A pénzügyi és politikai része a dolognak más kérdés.
Úgy rémlik, hogy a Mirage bődületesen drága lett volna.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and kamm

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 128
53 710
113
Úgy rémlik, hogy a Mirage bődületesen drága lett volna.
"In August 2000, Greece placed a $1.1 billion order for a batch of 15 new Mirage 2000-5 Mk. 2 fighters, and had 10 existing Mirage 2000EGMs upgraded to Mirage 2000-5 Mk. 2 standard. The upgrade meant the addition of the RDY-2 radar and ICMS-3 DCS, and the ability to deploy SCALP cruise missiles and both versions of the MICA instead, an order for which was placed.[91][92] All Greek machines (Mk 2s and EGMs) feature the TOTEM-3000 INS of the Mk2 instead of the Uliss-52 and have hose-and-drogue aerial refueling capability. The only visual difference between the Mirage 2000-5 Mk 2 and the existing Mirage 2000EGM/BGMs is a fixed IFR probe near the canopy."

Ez alapján nem volt drága a Mirage 2000-5 MKII (2000-9).
A 15 gép és 10 gép korszerűsítése került nekik annyiba, mint nekünk a Gripen program 14 gépe.
A cikkben benne van a lényeg. Új gépeket akartunk, de fizetni nem szerettünk volna.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Szerintem jó lett.
Nekem csak a "80 darab AIM-9L-1 Sidewinder" a furcsa. Azt hol olvastad?

Fú, nem tudom, de most esik le, hogy az lehet, hogy 160.
Egyik lektor sem kötött bele.
A Gripen FAQ-ban is ez van.

80 AIM-9 + 40 AIM-120

Csak a Szu-22-est nem szabadott volna kidobni akkor...

Ha kihúztuk volna a MiG-ekkel normálisan, akkor ma a kérdés az lenne, hogy Gripen E vs F-35A.

A Szuhojokat modernizálni kellett volna, hasonlóan, mint a románok a MiG-jeiket. Két század modernizált MiG-29-el elég durca ezredet ki lehetett volna állítani.

A Mirage-2000-5 is csak annyira jól sikerült, hogy az USA és Tajvan is el akarta adni, annyira drága.

Az USA?

Amúgy tudtátok, hogy titkos, hány darab kétüléses Griffünk van?.... :D

Meg az is titok, hogy 8 darab Mi-24.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
A Szuhojokat modernizálni kellett volna, hasonlóan, mint a románok a MiG-jeiket. Két század modernizált MiG-29-el elég durca ezredet ki lehetett volna állítani.
Minek? Talán nem voltak rendben a képességeik? Jelenleg sincs SEAD-unk és még sokminden más se! Vagy a Mig-29-et kellett volna kivonni és megtartva a Szuhojokat addig, amíg az új típus csapásmérő képességei ki nem forrnak, vagy kivonni a Szuhojokat, modernizálni a Mig-29-et és lényegében máig használni, korszerű csapásmérő fegyverzettel, légiharcrakétákkal, célmegjelelölő/felderítő konténerekkel, majd most gondolkodni a típusváltáson, hogy már nem lenne tovább tolható a Mig-ek rendszerben tartása.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 128
53 710
113
Minek? Talán nem voltak rendben a képességeik? Jelenleg sincs SEAD-unk és még sokminden más se! Vagy a Mig-29-et kellett volna kivonni és megtartva a Szuhojokat addig, amíg az új típus csapásmérő képességei ki nem forrnak, vagy kivonni a Szuhojokat, modernizálni a Mig-29-et és lényegében máig használni, korszerű csapásmérő fegyverzettel, légiharcrakétákkal, célmegjelelölő/felderítő konténerekkel, majd most gondolkodni a típusváltáson, hogy már nem lenne tovább tolható a Mig-ek rendszerben tartása.

Vagy a MIG-29-hez megvenni az SMT vagy UPG csomagot és akkor van csapásmérő képesség is.
N+1 opció volt arra, hogyan lehetne értelmes haderőt csinálni.
 
K

kamm

Guest
???
Semmoiféle IR képalkotós érzékelése nincs a Taurusnak. A navigáció DSMAC.
Ne vicceljunk mar, szerinted mivel nezelodik es azonositja az elore letarolt db kepei es 3d modellje alapjan a celt kamera nelkul? :D Az IRnek majd utananezek, de termeszetesen van valami "szeme".
Navigacio meg tobbszorosen redundans, GPS, INS, vmifele TERCOM, sot, lehet updatelni is menet kozben.

Amúgy még mindig nem igazán értem, hogy mi abban a jó, hogy esetleg szétlősz egy indítót, amin már nincs rakéta. Ok, többet nem fog tüzelni, de ez mit ér, ha papírtető alatt levő gépeket már szétlőtte BM, mert nincs betonfedezék...?
Err, kevered a megelozest a counterstrike fogalmaval. Senki nem mondta, hogy legyen fedezek, de annak zero elrettento ereje van.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 780
30 560
113
  • Tetszik
Reactions: fip7

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 117
45 433
113
Err, kevered a megelozest a counterstrike fogalmaval. Senki nem mondta, hogy legyen fedezek, de annak zero elrettento ereje van.
Jó lehet még jégeső ellen is! :)

Különben a magyar hadvezetés elgondolásait szerintem abban is tetten lehet érni, hogy jelenleg is a Gripenek hangárai kicsik. Ha jól emlékszem 2-2 gép fér el bennük.
Szerintem ez a fajlagosan drágább megoldás, ugyanakkor találat esetén nem azonnal semmisül meg mind az összes 14 gép, ami egy fedél alatt van.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_
S

speziale

Guest
Ne vicceljunk mar, szerinted mivel nezelodik es azonositja az elore letarolt db kepei es 3d modellje alapjan a celt kamera nelkul? :D Az IRnek majd utananezek, de termeszetesen van valami "szeme".
Navigacio meg tobbszorosen redundans, GPS, INS, vmifele TERCOM, sot, lehet updatelni is menet kozben.


Err, kevered a megelozest a counterstrike fogalmaval. Senki nem mondta, hogy legyen fedezek, de annak zero elrettento ereje van.

csak kérdezem milyen elrettentő ereje van a Taurusnak, ha a földön szétcsapják a Gripen-t?

Egyébként csak halkan kérdem meg: a Gripen C egyáltalán tudja hordozni a Taurust? Ugyanis az 1,4 tonna...a belső fegyvertartók elbírják egyáltalán?
Csak mert a Taurusból eredetileg készült egy kisebb, könnyebb verzió Kepd 150 néven...és ha jól tudom ez lett volna a svéd verzió a Gripenre....csak a svédek végül nem rendelték meg a Taurust, így ez a variáns nem került rendszeresítésre
 
M

molnibalage

Guest
csak kérdezem milyen elrettentő ereje van a Taurusnak, ha a földön szétcsapják a Gripen-t?

Egyébként csak halkan kérdem meg: a Gripen C egyáltalán tudja hordozni a Taurust? Ugyanis az 1,4 tonna...a belső fegyvertartók elbírják egyáltalán?
Csak mert a Taurusból eredetileg készült egy kisebb, könnyebb verzió Kepd 150 néven...és ha jól tudom ez lett volna a svéd verzió a Gripenre....csak a svédek végül nem rendelték meg a Taurust, így ez a variáns nem került rendszeresítésre
A PR/reklám anyagokon ott van a Taurus KEPD 350, de nekem is kétségeim vannak, mert a loadout tábla ilyen...
Ebbe aztán mindenki azt lát, amit akar...


ZGPhZrJ.png


EW-7Okt-Gripen-Stores-Loadout-Saab.jpg
 
K

kamm

Guest
csak kérdezem milyen elrettentő ereje van a Taurusnak, ha a földön szétcsapják a Gripen-t?
Ja es az milyen háborús helyzet, amikor minden Gripen a foldon van?

Egyébként csak halkan kérdem meg: a Gripen C egyáltalán tudja hordozni a Taurust? Ugyanis az 1,4 tonna...a belső fegyvertartók elbírják egyáltalán?
Csak mert a Taurusból eredetileg készült egy kisebb, könnyebb verzió Kepd 150 néven...és ha jól tudom ez lett volna a svéd verzió a Gripenre....csak a svédek végül nem rendelték meg a Taurust, így ez a variáns nem került rendszeresítésre
Hogy mi van...?o_O

FYI a Taurus Saab termek (eredetileg Bofors), a nemet MBDAval kozosen gyartva: https://www.saab.com/products/taurus-kepd-350
 
  • Tetszik
Reactions: fip7