[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

anti70

Active Member
2019. október 3.
112
139
43
Nem a mai románok érdeme.
De azt is nehéz megérteni, hogy az USA hogyan húzta be a hh-t annak fényében, hogy a mai politikai garnitúrájuk mekkora balfaszokból áll.


Csak a Block II-nek van.
A LOAL képesség lényege meg soha nem a hátrafelé indíthatóság volt.
Szívesen olvasnák tőled egy összefoglalót a mai korszerű levegő-levegő rakétákról,akár összehasonlítva egyiket a másikkal.
 

MZ/X

Well-Known Member
2021. május 27.
592
2 504
93

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 960
113
Emlegetnek minket.

IRIS-T rakéták Gripenhez. Magyarország beszerzi az egyik legmodernebb levegő-levegő rakétát​


kiemelik, hogy az IRIS-T képes légiharc rakétákat is lelőni - vagyis egyfajta "APS-ként" szolgálhat majd.
Erről a képességről én is olvastam itt-ott, bár kicsit szkeptikus vagyok ezt illetően...
Tud valaki olyan konkrét esetről amikor IRIS-T akár csak tesz kötülmények között leszedett légiharc-rakétát?
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
kiemelik, hogy az IRIS-T képes légiharc rakétákat is lelőni - vagyis egyfajta "APS-ként" szolgálhat majd.
Erről a képességről én is olvastam itt-ott, bár kicsit szkeptikus vagyok ezt illetően...
Tud valaki olyan konkrét esetről amikor IRIS-T akár csak tesz kötülmények között leszedett légiharc-rakétát?

...esetleg HIMARS-rakétát tudhat("leszedni")?
...csak mert akkor álmaink netovábbja lehet!!!
 
M

molnibalage

Guest
Szívesen olvasnák tőled egy összefoglalót a mai korszerű levegő-levegő rakétákról,akár összehasonlítva egyiket a másikkal.
Ez megint olyan téma, hogy nem lehet ilyet csinálni lózungokon túl.
Mert hogyan hasonlítod össze a totálisan minősített dolgokat, pl. az aktív radart egy AIM-120C7-et egy R-77-1-gyel.
Milyen VALÓDI infó van erről.
Semmi.
Céltalaj jelzősésbe és a tipikus gittrágós videózáshoz nincs kedven.
Én ezzel akarok eltérni a fősodorbeli hülyeségektől.

De külön videó lesz a légiharc rakéták megsemmisítézi zónájáról, kinematikájáról és energia menedzsmentjéről.
Számokkal.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 960
113
...esetleg HIMARS-rakétát tudhat("leszedni")?
...csak mert akkor álmaink netovábbja lehet!!!
Ha tippelnem kell, akkor gyakorlati körülmények között semmilyen rakétát nem tud leszedni...
Ha a nemzeközi helyzet fokozódik, akkor kell venni egy rendes ABM rendszer: izraeli Arrow, ASTER-30 vagy valami hasonlót...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 960
113
Ez megint olyan téma, hogy nem lehet ilyet csinálni lózungokon túl.
Mert hogyan hasonlítod össze a totálisan minősített dolgokat, pl. az aktív radart egy AIM-120C7-et egy R-77-1-gyel.
Milyen VALÓDI infó van erről.
Semmi.
Céltalaj jelzősésbe és a tipikus gittrágós videózáshoz nincs kedven.
Én ezzel akarok eltérni a fősodorbeli hülyeségektől.

De külön videó lesz a légiharc rakéták megsemmisítézi zónájáról, kinematikájáról és energia menedzsmentjéről.
Számokkal.
Arról mi a véleményed, hogy az IRIS-T állítólag le tud szedni egy közeledő légiharc-rakétát?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Tud valaki olyan konkrét esetről amikor IRIS-T akár csak tesz kötülmények között leszedett légiharc-rakétát?
Ilyesmi nem történt

Cikkeztek arról hogy fejlesztenek egy MSDM (Miniature Self-Defense Munition) névre halgató kisméretű önvédelmi rakétát a B-21 hez, de kb. ennyi...

Ez kb. olyan mint a tengerészetnél a torpedó elhárító torpedó. Azt is bevezették, felszerelték néhány hordozóra,...majd leszerelték.
Talán ebből a könnyű torpedóból majd mostanában lesz egy újabb változat...
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Aladeen
K

kamm

Guest
Ha tippelnem kell, akkor gyakorlati körülmények között semmilyen rakétát nem tud leszedni...
Ha a nemzeközi helyzet fokozódik, akkor kell venni egy rendes ABM rendszer: izraeli Arrow, ASTER-30 vagy valami hasonlót...
Tekintve, hogy külön légvédelmi rendszer is létezik már, ugyanezen raketta köré építve, nem túl meglepő - konkrétan a Diehl a TLVS umbrella short és medium range layernek tervezte az egészet, a következő képességeket adja az IRIS-T SLM:

Wide range of targets:
Strategic bombers
Fighter aircraft
Attack helicopters
Anti-radiation missiles (ARMs)
Cruise missiles
Guided bombs
Drones
Large caliber rockets


Vannak kétségeim.
Meg, hogyha az igen, akkor egy AIM-9X meg miért nem.

Ott a LOAL nem is volt requirement (bár jelen volt valamennyire.) Szerintem az csak az újabb, Block II/III jelent meg hivatalosan, de egyetértek, nem látom be mitől ne tudnák megoldani most már ők is, bár az off-boresight számokban is jobb volt az IRIS, lehet, ezért is reszelgetik a az újabb Block verziókat (TVC, stb upgradek)...?
 
K

kamm

Guest
Arról mi a véleményed, hogy az IRIS-T állítólag le tud szedni egy közeledő légiharc-rakétát?
Mivel európai országok nem tartoznak a primary agresszorok közé (US, Oroszország, Izrael, ill Kína már melegít), így nemigen vetettek be még sehol, ergo nehéz lett volna...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 960
113
Mivel európai országok nem tartoznak a primary agresszorok közé (US, Oroszország, Izrael, ill Kína már melegít), így nemigen vetettek be még sehol, ergo nehéz lett volna...
Tesztek szintjén sem próbálták ki, hogy le tud-e szedni egy közeledő légiharc- vagy légvádelmi rakétát, szóval elég valószínűtlen hogy gyakorlati körülmények között tudna ilyet.
 
K

kamm

Guest
Tesztek szintjén sem próbálták ki, hogy le tud-e szedni egy közeledő légiharc- vagy légvádelmi rakétát, szóval elég valószínűtlen hogy gyakorlati körülmények között tudna ilyet.
Te már csak tudod, biztos vagyok benne... hadd tippeljek: 6-7 hónapja hallottál először erről a rakettarol életedben, ugye? :D
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 960
113
Te már csak tudod, biztos vagyok benne...
Konkrétan mikor hol volt ilyen teszt?
Ha bírna ezzel a rendkívüli képességgel, akkor konkrétan megírták volna ennek bizonyítákát. Így konkrétum hiányában ez csak marketing duma, feltételezés.

hadd tippeljek: 6-7 hónapja hallottál először erről a rakettarol életedben, ugye? :D

'90-es évek óta megvan pl. az Aranysas összes száma. Szóval képben vagyok, hogy milyen rendszerek vannak a piacon - ami open source elérhető abból sok mindent ismerek. Nem vagyok gyakorló katona, így biztos sokan itt sok mindent jobban tudnak, de "nem pár hónapja hallottam először az IRIS-T-ről!"

Szóval akkor ha ekkora szaki vagy, akkor bizonyítsd már valamivel, hogy az IRIS-T a vadászgépek APS-e!
Egyelőre semmi kézzelfogható nem utal erre - még a gyártó oldalán sem! Csak marketing duma szintjén szerepel ott!

Tudom hogy lehetelent kérek, de hagy már a francba a személyeskedést! Attól nem lesz jobban igazad!
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 034
11 915
113
Itt van például a H145M-ek ügye, ahol van helikopter, de kevés a pilóta, nincs fegyverzet (már össztől lehetett volna a rakétalövészetet gyakorolni), és hiányoznak a ténylegesen megépített hangárok, annak ellenére, hogy tervek vannak, Lölö simán megépíti, két-harmad azt szavaznak meg amit akarnak mégis nincs valahogy hálótervezés, hogy a képesség ténylegessé váljon
Jönnek be a technikák, és elmarad közben a fegyverzet és infrastruktúra hozzá kapcsolódó ütemezett beszezése, és a képzés is. (ennek egyrészt oka a COVID, a másik rész, hogy most még fél évig minden a kampányra nyomtak, ezért kávzi likviditási problémák vannak kölltségvetési szinten (ha nem lenne eljárás ellenünk az EU-ban jobban lennénk, de annyi rugalmasság van a kormányban, mint a rideg vasban).

Szóval én féltem a beszerzett haditechnikát, mert nálunk van a szupport és látszik a MIG-29, a MI-8T, MI-17 és Mi-24 esetében napkainkban is, hogy képtelenek vagyunk üzemeltetni. (persze örülök, hogy pénteken 5 darab 24-es volt levegőben és egy Mi-17 is, de ott is hányzik a fegyverzet az infracsapdák és még hadd ne folytassam...
Sejtettem, hogy így lesz.
Fő a darabszám - ez kell a politikusoknak - utána minden le van tojva.
Kínzó érzés, hogy hiába tudom előre, hogy igazam lesz, de nem tudok kihatással lenni a dolgok alakulására, mert hozzá nem értők (nem technika értelemben, hanem előrelátó képesség tekintetében) vannak pozícióban.
A helikopterflotta felét el kell adni, semmi szükség 36 db helikopterre egy ekkora országnak.
Pontosan ugyanúgy járunk mi a helikopterekkel, ahogyan az oláhok fognak az F-16-osaikkal.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 201
113
Volt kérdés, hogy a cseheknél miért lesz 14 Griff és lízing. Egyrészt mert a kormányuk így döntött, és a hadrafoghatóság ott is szempont volt, mivel egy "szovjet" üzemeltetési kultúráról és 3. gen repülőgépekről kellett villámgyorsan átállini a Gripenre, mert a néhány repülőképes MiG-21MFN-jük már a végét járta (utána bezzeg eladva Malliba, ahol senki se törődött a forumálokkal és pecsétekkel még évekig repültek, Ruszlánnal vitték ki őket. Vannak képeim róluk. Másrészt Ők nem voltak fenyegetett helyzetben és ha elég volt légirendszétre 8-10 db 21-es (A 29-esek barterezték a lengyelekkel W-3A-ért) nos akkor miért ne lett volna elég egy század Gripen. Ne felejtsük a cseh gépek 1 évtizedig légifölény vadászok voltak AIM-9M!!! és AIM-120 rakétákkal. Ezek tényegesen C/D-k új gyártásuak voltak a svéd légierő számára. Utána lettek multirola a nagyjavítással. Nos még egy nekik ott volt a csapásnérő ALCA. Dekidáltan, lézerbombákkal, szabadesésű bombákkal és önvédelmi AIM-9-el (ellentevékenység rendszerrel, lokátorral stb.). Nos minek akartak volna több gépet?? És miért ne lízing...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and bel
K

kamm

Guest
Én inkább a csehekhez hasonlóan a Spydert választottam volna.Olcsóbb,jobb HMZ,és a rakéták a booster nélkül függeszthetők gépre.Zsidók meg ha kéred,a jövő hetet is beleintegrálják.Persze nem ingyen,elvégre zsidók :D
Naja, akkor aztan tenyleg egyetlen, nem is europai gyartotol fuggene a legvedelem jovoje. :rolleyes:

Miért? te adnál ingyen bármit is?
Semmi nincs ingyen - fölösleges zsidózni.
Nem zsidozott, hanem pont ironizalt. Amugy nem tudom, mennyiben olcsobb a Spyder, de ha kulon integralni kellene valamit a mi kedvunkert, akkor biztosan mindennel dragabb valasztas lenne.

Volt kérdés, hogy a cseheknél miért lesz 14 Griff és lízing. Egyrészt mert a kormányuk így döntött, és a hadrafoghatóság ott is szempont volt, mivel egy "szovjet" üzemeltetési kultúráról és 3. gen repülőgépekről kellett villámgyorsan átállini a Gripenre, mert a néhány repülőképes MiG-21MFN-jük már a végét járta (utána bezzeg eladva Malliba, ahol senki se törődött a forumálokkal és pecsétekkel még évekig repültek, Ruszlánnal vitték ki őket. Vannak képeim róluk. Másrészt Ők nem voltak fenyegetett helyzetben és ha elég volt légirendszétre 8-10 db 21-es (A 29-esek barterezték a lengyelekkel W-3A-ért) nos akkor miért ne lett volna elég egy század Gripen. Ne felejtsük a cseh gépek 1 évtizedig légifölény vadászok voltak AIM-9M!!! és AIM-120 rakétákkal. Ezek tényegesen C/D-k új gyártásuak voltak a svéd légierő számára. Utána lettek multirola a nagyjavítással. Nos még egy nekik ott volt a csapásnérő ALCA. Dekidáltan, lézerbombákkal, szabadesésű bombákkal és önvédelmi AIM-9-el (ellentevékenység rendszerrel, lokátorral stb.). Nos minek akartak volna több gépet?? És miért ne lízing...
Igen, ez mindig becsapos a csehekkel valo hasonlitgatasokban, hogy nekik semmifele "balhes szomszedsag" problemaja nem letezik, sem a nemetek, sem a lengyelek nem fenyegetnek oket sosem.
A csehek tulajdonkeppen siman lehetnenek Ausztria 2, minimalis legierovel, leginkabb csak pancelos erot meg korrekt legvedelmi umbrellat fenntartva... eros a gyanum, hogy ott is mindent a korrupcio dont el a vegen, azert latjuk ezt a sok idiota, kulonutas megoldast, raadasul olyasmikre koncentralva, amire nincs igazan szukseguk (lasd a legritkabb harci helikopterek, amit csak a USMC hasznal, de "veletlenul" a Bellnek pont van cseh telepe es hasonlok.)
 
  • Tetszik
Reactions: enzo and Aladeen
K

kamm

Guest
kiemelik, hogy az IRIS-T képes légiharc rakétákat is lelőni - vagyis egyfajta "APS-ként" szolgálhat majd.
Erről a képességről én is olvastam itt-ott, bár kicsit szkeptikus vagyok ezt illetően...
Most mondjam, hogy mar atbeszeltuk parszor...? :p
Ez nem hit kerdese. :) A thrust vectoring miatt, a proximity radar fuze miatt, LOAL/LOBL, a ketiranyu adatkapcsolat miatt stb siman kepesnek kell lennie, ha ezt eleve terveztek (marpedig igen, nem veletlenek az azota kijott foldi IRIS interceptor rendszerek sem.)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 960
113
Igen, ez mindig becsapos a csehekkel valo hasonlitgatasokban, hogy nekik semmifele "balhes szomszedsag" problemaja nem letezik, sem a nemetek, sem a lengyelek nem fenyegetnek oket sosem.
A csehek tulajdonkeppen siman lehetnenek Ausztria 2, minimalis legierovel, leginkabb csak pancelos erot meg korrekt legvedelmi umbrellat fenntartva... eros a gyanum, hogy ott is mindent a korrupcio dont el a vegen, azert latjuk ezt a sok idiota, kulonutas megoldast, raadasul olyasmikre koncentralva, amire nincs igazan szukseguk (lasd a legritkabb harci helikopterek, amit csak a USMC hasznal, de "veletlenul" a Bellnek pont van cseh telepe es hasonlok.)
A csehek a védelmüket kiszervezték a lengyeleknek - ha a lengyeleket lenyomják az oroszok, akkor nekik úgy is annyi: nincs a cseh haderő ami megállítja őket. Max. még a Bundeswehrben meg az amerikaiakban bízhatnak...
A AH-1 nem lenne rossz masina, de 4 db az egy értelmezhetetlen mennyiség.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 960
113
Most mondjam, hogy mar atbeszeltuk parszor...? :p
Ez nem hit kerdese. :) A thrust vectoring miatt, a proximity radar fuze miatt, LOAL/LOBL, a ketiranyu adatkapcsolat miatt stb siman kepesnek kell lennie, ha ezt eleve terveztek (marpedig igen, nem veletlenek az azota kijott foldi IRIS interceptor rendszerek sem.)
A kérdés az az, hogy képes-e a vadászgép érzékelni időben és elég pontosan(!) az érkező légiharc rakétát, hogy ráindítson egy IRIS-T rakétát! Pl. a Gripenre gondolok, ami azért nincs körberakva radarral és érzékelőkkel úgy mint egy F-35...
Egy hátulról érkező rakétára mi alapján fog rámozdulni az IRIS-T?
 
Status
Not open for further replies.