[HUN] Toborzás / hadkiegészítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 415
31 819
113
Soha, senkitől ilyesmit nem halottam. Nagyon sokan nyilatkoztak úgy, hogy akár maradtak is volna szívesen továbbszolgálni, de senki akit személyesen ismerek vagy jelenlétemben a sorkatonaságról beszélt ilyesmit nem hangoztatott. Volt véleményük egyes tisztekről, tiszthelyettesekről és sokmindenről, de ezt a fentebbi véleményt csak SZDSZ-es újságírók tollából olvastam vagy hardcore szadeszes kommentelőktől. Ilyen ember szerintem csak Budapest egyes belső területein létezik, nekem nem ezekkel soha kapcsolatom, ez egy nagyon zárt, belterjes köre a haladásnak.
Vagy más a helyzet.Te élsz egy buborékban.
Volt egy felnőté vállási feelingja a katonaságnak.Olyan,édes fiam,túl kell esni ezen a szarságon,és utána férfi vagy" jellegű dolog.
De közben mindenki utálta.Mindenki tisztában volt vele,hogy az ott kapott kiképzés valódi háborúban elégtelen lenne.És mindenki ingyenélő dolgozni nem akaró faxoknak a hivatásos katonákat.
Ahogy mondani szokták-Hülye vagy mindenhez fiam,jó leszel katonának....
No,ez a mondás tökéletesen mutatja,hogy mennyire volt megbecsülése a seregnek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 658
46 631
113
Nem volt mindig a válasz
“Motivált megbecsült jól megfizetett közepes méretű sereg kell” mindig ez volt a válasz.
Továbbra sem érted. A sorkatonai szolgálat intézménye nem elsősorban a hadeERŐ szempontjából döntő.
Az intézményt ebben az esetben úgy értsd, hogy jó ötlet-e a fiatal felnőtt férfiak sorkatonai kiképzése.
Ezen felül légyszi definiáld a közepes méretű sereget! Gondolom nem a 37.000-es országgyűlési keretszámra gondoltak! :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Kávé

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 825
78 003
113
Továbbra sem érted. A sorkatonai szolgálat intézménye nem elsősorban a hadeERŐ szempontjából döntő.
Az intézményt ebben az esetben úgy értsd, hogy jó ötlet-e a fiatal felnőtt férfiak sorkatonai kiképzése.
Ezen felül légyszi definiáld a közepes méretű sereget! Gondolom nem a 37.000-es országgyűlési keretszámra gondoltak! :rolleyes:
Ne haragudj de ez hülyeség. Nem a kiképzés kedvért tartanak kiképzés katonáék és a katonai kiképzés sem azért van, hogy legyen katonai kiképzés. Ezek a dolgok nem öncélúk, nem azért vannak, hogy legyenek.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 658
46 631
113
Ne haragudj de ez hülyeség. Nem a kiképzés kedvért tartanak kiképzés katonáék és a katonai kiképzés sem azért van, hogy legyen katonai kiképzés. Ezek a dolgok nem öncélúk, nem azért vannak, hogy legyenek.
Ne haragudj, de erről fingod sincs.
Mivel se nem vagy civil, se nem voltál sorkatona.
A sorkatonai szolgálat nem csak az ország védelméről szól, de az ország felnőtt férfi társadalmának fejlesztéséről is.
És itt a fejlesztést minden szempontból értsd!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 415
31 819
113
Kb. én is így gondolom, de nem szedném szét az MH-tól.
A kötelező időt 6-7 hónapra tervezném két fázisban. Kizárólag a területvédelmi parancsnokság alá tartozna a sorköteles rendszer. Két alapkiképző központot kellene létrehozni (újra) az országban teljes infrastruktúrával (Alföld, Dunántúl), ahol a szolgálat első 10 hetét töltenék a sorosok (kb 2000-2500 fő/turnus/kiképzőközpont. A további fennmaradó időt pedig a megyei területvédelmi zl.-nál, vagy illetékes területvédelmi ezred alakulatainál, ami a lakóhelyéről szervezett közlekedéssel napi szinten megközelíthető, így az elhelyezés anyag, eszköz és munka igényeit meg lehetne spórolni, max. néhány fős napi szolgálatokat vezényelni. A "munkaidőben" zajlana a rendes kiképzés.
Mivel a védelmi harcok megvívása lényegesen egyszerűbb művelet, és nem igényli azokat a bonyolult eszközöket, mint a manővererők, nem is szükséges hosszabb szolgálati idő. Azonban 2-3 év után viszonylag gyorsan mozgósítható és folyamatosan fenntartható készültségű lenne a 7 területvédelmi ezred szükségállapot elrendelése esetén, feltéve, ha a fegyverzettechnikai háttere is biztosított.
Én külön választanám a két rendszert.MH összpontositson csak az MH-re.
És szerintem 3-4 hónapnál többet nem fogadna el a társadalom.Azt még lehetne,hogy utána időnként pár napos tartalékos képzés legyen,lakóhelyhez közel.Vagy inkább helyben,hisz ezek az erők lényegében a saját lakhelyüket védenék.
Szerintem az alkalmazott harcászat és a szükséges fegyverzet különbözősége miatt is külön haderőnemként kellene kezelni egy esetleges Nemzetőrséget.
Mint haderőnem,természetesen a Vezérkar irányitása alá tartoznának.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 825
78 003
113
Ne haragudj, de erről fingod sincs.
Mivel se nem vagy civil, se nem voltál sorkatona.
A sorkatonai szolgálat nem csak az ország védelméről szól, de az ország felnőtt férfi társadalmának fejlesztéséről is.
És itt a fejlesztést minden szempontból értsd!
Hagyjál már ezzel a hülyeséggel. Otthon kell megnevelni a gyerekeket nem sírni azon, hogy állam nem neveli meg a 18-20 évesen odalökött (a sorozás felfüggesztése miatt nem lökött) neveletlen felnőtteket.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 436
120 761
113
Soha, senkitől ilyesmit nem halottam. Nagyon sokan nyilatkoztak úgy, hogy akár maradtak is volna szívesen továbbszolgálni, de senki akit személyesen ismerek vagy jelenlétemben a sorkatonaságról beszélt ilyesmit nem hangoztatott. Volt véleményük egyes tisztekről, tiszthelyettesekről és sokmindenről, de ezt a fentebbi véleményt csak SZDSZ-es újságírók tollából olvastam vagy hardcore szadeszes kommentelőktől. Ilyen ember szerintem csak Budapest egyes belső területein létezik, nekem nem volt ezekkel soha kapcsolatom, ez egy nagyon zárt, belterjes köre a haladásnak, akik így gondolkodnak a magyarokról, ilyen alja hülyeségekkel magyarázzák a magyarok véleményét, világlátását.
Hát nem tudom nekem nagyon sok negatív visszajelzés volt a sorkatonai szolgálattól ismerősök rokonok körében.
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
993
2 835
93
Nem azért képzünk katonákat (teljesen mind1, hogy szerződéses/hivatasos vagy soros), hogy legyenek katonáink. Azért képezzük őket, hogy ha kell harccal meg tudják védeni az országot.
Ha nem képzed ki őket erre normálisan, akkor hagyni kell az egészet a picsába, mert többe ártasz vele mint használsz.
Teljesen igazad van. De ha ezt nem lehet belátható időben megtenni, akkor a sorkatonaság zsákutca. Akkor mást kell kitalálni. Zsoldossereg, atombomba, világbéke…
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 429
10 301
113
normális illetmény kell a sorkötelesnek is
Vagy azt a pénzt arra az állományra ill. az ő felszerelésükre képzésükre költöd akik amúgy nem kényszerítve kerültek be o_O
Kivéve hogy egy megszálló hatalom kezd sereget gyűjteni a hátárunknál
Na ez egy nagyon izgalmas kérdés. A fenyegetettségről senki nem beszél (nyíltan), csak, hogy fejlesztünk és folytatjuk a munkát :) De, hogy mi ellen...

Fegyveres konfliktus nem úgy alakul ki, hogy zászlós kopjákkal az élen elkezd felvonulni az ellenséges támadó erő a gyepű másik oldalán. Erőpozíciók építése a teljes (gazdasági-katonai-információs-stb.) spektrumban, destabilizáció, elszigetelés, zavarkeltés (ez már műveleti szint), belső konfliktusok (akár fegyveres) szítása, egy vagy több résztvevő titkos majd nyílt támogatása, és végül csak a stabilizáció-normalizáció fázisában mint a béke érdekében fellépő erő fog belépni a konvencionális intervenciós erő.

Amennyiben bűncselekmény vezetett egyes emberek leszereléséhez, akkor természetesen.
Különben tudsz nekem olyan országot mondani, ahol nem behívó PARANCCSAL indul a sorkatonai szolgálat?
A parancs meg kényszerítés.
A sorkatonai szolgálat mindig kényszerítés! Ha nem az lenne, akkor önkéntes tartalékos rendszerről beszélünk.
Pontosan arról, ami jelnleg van.
Hagy kérdezzem már meg: Ez mennyire sikerül?
Amikor a Finnek azzal számolnak, hogy évi 20.000 főt kell kiképezni, és ha ez nincs meg, akkor b@szhatjék.
Finnország 5,5M-ós ország.

Hogyhogy védhetetlen?
A legfontosabb, hogy már ezen aktívan kellene dolgozni. Remélem a háttérben mindent ez mozgat!
Igen, de én a jelenlegi Magyar Honvédség fluktuációjáról beszélek az elejétől fogva.
Alapvetően a sorozás mint a szükséges létszám feltöltésének a módja egy elvetendő dolog, így értsd amit írok.
Amit te szeretnél az gyakorlatilag az, hogy a jelenlegi, borzalmasan alacsony megtartóképességű rendszer semmilyen hibáját nem javítva ráerőltetnél az országra egy minden résztvevő számára feleslegesen megterhelő hadkiegészítési módot. A hibák kijavítása a megoldás, nem a lyukas dézsa erőn felüli töltögetése.
Az önkéntes területvédelmi tartalékos koncepció nem a célcsoport inaktivitása vagy a jelentkezők hiánya miatt bukott meg (ha megbukott, én azért nem temetném). Hányan hagyták ott? Erre valakinél pontos számok vannak. Hányan vannak úgy mint én, hogy nagyon szerettek volna részt venni a területvédelmi koncepcióban, de elriasztotta amit láttak és hallottak? Újra kellene kezdeni az egész tartalékos rendszert, de most komolyan véve. Nem híd a társadalom és a sereg között, meg nem tudom mi, hanem harcoló erőként tekintve rájuk, komolyan véve (rendfokozatok osztogatása khm...). Szubjektív véleményem szerint berendelném az egész területvédelmet a KM alá, elvégre nagyrészt ez a feladatuk (irreguláris hadviselés és helyi erők, gerillamozgalmak felkészítése majd harcba vezetése).

A finnekkel egyetlen velünk közös vonást sem tudok hirtelen említeni. Tajvanon civileknek tartanak képzéseket mindenféle jogviszony nélkül. Mexikóban a létszám helyett a biztonsági megfelelőség a fő szempont. Minden METT-TC kérdése.

Ha a sorozásra szánt pénzügyi, logisztikai és szervezeti erőforrásokat a jelenlegi rendszer hibáinak és hiányosságainak kijavítására használjuk fel a meglévő állomány és a harcérték javára, akkor egy erősebb, hitelesebb és javuló hírnevű szervezet jobb mutatókat fog produkálni személyzeti területen is. Amíg az érdeklődő az adott alakulat (nem kezdő, művelt) katonáitól privát beszélgetésben elrettentő dolgokat hall a nem költségvetési hátterű témákban is, addig nincs miről beszélni.
Ezzel szemben a sorállomány az erőforrásokat elviszi, de nem akar ott lenni, nem fogékony, előzetes ismeretekkel érdeklődés hiányában nem bír, élesben megbízhatatlan, természetes ellenérzése és fegyelmezetlensége okán nagyobb biztonsági rizikót jelent, stbstb.

Ezzel szemben van X ezer leszerelt, egy "kört már futott" ember az országban.
Van másik X ezer lelkes érdeklődő, ennek egy része (500 és 1500 fő között) erős szakirányú műveltséggel rendelkezik, jó mentalitással és fogékonysággal megáldva. A kettő határán lehet néhány száz sportlövész.
Esetleg azzal kellene először főzni, ami adott.


A sorkatonai szolgálat intézménye nem elsősorban a hadeERŐ szempontjából döntő.
de az ország felnőtt férfi társadalmának fejlesztéséről is.
Na megérkeztünk, így legyen ötösöm a lottón is.
Mer' majd ez férfit farag a sok kis takonyból!

Na most akkor katonai szervezetet akarunk vagy felnőtt ovit ahol újra szocializálódnak a kis lurkók?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 415
31 819
113
Ex apósom jól érezte magát de ő mondjuk híradó volt.
Röhögni fogsz,de én is olyan alegységnél szolgáltam,hogy tulajdonképpen mi jol elvoltunk.És ez egyértelműen az alegység vezetésén múlott.Mikor levezényeltek a határra minket pár műszerrel,és másik alegység pk-sága alá kerültünk-hát lázadás közeli hangulat volt igen rövid idő alatt....Szerencsére igen keveset voltunk a laktanyájukban,kitelepültünk a határra.
Mert voltak jó tisztek akkor is,csak kevés.
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
Ezt @Avtomat haverodtól kérdezd meg. Én nem véletlenül tettem idézőjelbe.
Ami ott folyik, az emberrablás.
Aha, leírod ezt:
A börtönbüntetés nem elég fenyegetés? o_O

Tehát még egyszer. A katonai szolgálat elkerülése az köztörvényes bűncselekmény. Meg lehet próbálkozni menekült státusszal, de az csak olyan esetben érvényes, ha itthon aránytalanul súlyos büntetéssel járna.
de amikor meg valóságban látod a behívóparancs megtagadásának következményeit (egy éppen a létezéséért harcoló országban) akkor az már nem frankó?
Érdekes. :rolleyes:
 
  • Vicces
Reactions: sidewinder12

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 436
120 761
113
Ezt kifejted légyszi? Milyen modulokból építenéd fel a képzésüket? Nekem a könnyű lövészre egy nagyon jól képzett fizikailag agyonterhelt katona ugrik be.
Szokták is mondani, hogy a könnyű lövész minden, csak nem könnyű.
Alapvetően a területvédelmi erőben való alkalmazásra való felkészülésre gondolok, minimál gèpesítéssel, a területvédelmi erők alapvetően könnyű lövész/gyalogos harcászatot folytatnak .

A manővererőket a magasan képzett szerződéses mag adnà.

Lényeg az, hogy ez mindenképpen csak a teljes infrastruktúrális és èletpàlyát érintő rendrakás után lehetne elkezdeni bevezetni a fokozatosság elvét végletekig betartva.

A volt sorkatona pedig különböző kedvezményekért cserébe lehetne a területvédelmi ezredek "állandó" tagja vagy pedig továbbszolgálhatna a megreformált életpàlyamodell szerint.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 130
36 622
113
Vagy azt a pénzt arra az állományra ill. az ő felszerelésükre képzésükre költöd akik amúgy nem kényszerítve kerültek be o_O

Na ez egy nagyon izgalmas kérdés. A fenyegetettségről senki nem beszél (nyíltan), csak, hogy fejlesztünk és folytatjuk a munkát :) De, hogy mi ellen...

Fegyveres konfliktus nem úgy alakul ki, hogy zászlós kopjákkal az élen elkezd felvonulni az ellenséges támadó erő a gyepű másik oldalán. Erőpozíciók építése a teljes (gazdasági-katonai-információs-stb.) spektrumban, destabilizáció, elszigetelés, zavarkeltés (ez már műveleti szint), belső konfliktusok (akár fegyveres) szítása, egy vagy több résztvevő titkos majd nyílt támogatása, és végül csak a stabilizáció-normalizáció fázisában mint a béke érdekében fellépő erő fog belépni a konvencionális intervenciós erő.
Pont ebben a zavar keltő háttér munkában (hibrid háborúban) tartották k. jónak az oroszokat aztán még sem mentek a dolgok a terv szerint. Déli részt árulásnak köszönhetően szerezték meg, de összeomlást közel sem tudtak elő idézni.
Alapból fél éven át vonultak fel az ukrán határ mentén. Egy háború soha nem semmiből jön: fél egy évvel lőre látható.
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
Na ez egy nagyon izgalmas kérdés. A fenyegetettségről senki nem beszél (nyíltan), csak, hogy fejlesztünk és folytatjuk a munkát :) De, hogy mi ellen...

Fegyveres konfliktus nem úgy alakul ki, hogy zászlós kopjákkal az élen elkezd felvonulni az ellenséges támadó erő a gyepű másik oldalán. Erőpozíciók építése a teljes (gazdasági-katonai-információs-stb.) spektrumban, destabilizáció, elszigetelés, zavarkeltés (ez már műveleti szint), belső konfliktusok (akár fegyveres) szítása, egy vagy több résztvevő titkos majd nyílt támogatása, és végül csak a stabilizáció-normalizáció fázisában mint a béke érdekében fellépő erő fog belépni a konvencionális intervenciós erő.
Fenyegetettség van, ellenségkép nagyon egyszerűen lehetne, csak hát nagy haverok az egyetlen jelenleg lehetséges ellennel, azzal meg nem lehet eladni egy toborzási kampányt, hogy "gyertek daliák, a főni 5-10 éven belül szeretne a zavarosban halászni itt a környéken". Marad a vaktában fegyverkezés fenyegetettség érzet nélkül, annak megfelelő toborzási eredményekkel...
 
  • Szomorú
Reactions: bel