[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 965
38 234
113
Meg ha az uj 8x8-ast nem is szamitjuk bele a szarazfodre meg egy 2-3 milliard siman raferne, nem mondana senki hogy tulkoltekeztek szerintem.
A Gripen még jelenformájában is jó vadászgépnek számít a régióban - a románok meg MiG-21-essel és használt F-16-ossal repkednek. A szlovák F-16-osokkal a modernizálsát követően nagyjából hasonló műszaki szinvonalon leszünk. Mennyiségben is hasonló van mindenkinek. Románoknál több gép lesz, de nagyobb területet kell védjenek, Ukrajna légiereje meg légi múzeum. Szerbeké sem élvonal, még ha több gépük is van.
A szárazföldi eszközeink meg már 20 éve is szarok voltak, ezért az a prioritás.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 983
23 035
113
eléggé úgy fest:
Szerintem elég soxor lett utalva a múltban arra, hogy a Gripen marad, mert ugyanúgy mint a harcihelikopter és a vadászgép kérdésében itt is arra játszik a VBU - hogy igy nevezzem -, hogy olyan tipus kerüljön a rendszeresités tárgykörébe majd évek múltán, melyen ott lesz a fejlesztő országokat szimbolizálandó magyar zászlócska is.
V.M. úgy adta a pénzt haderőfejlesztésre, hogy annak hosszútávon lehetőség szerint meg kell valamilyen formában térülnie, igy ahol lehet "kutatás/fejlesztésbe" fektetünk, vagy gyártó (meg fejlesztő/tesztelő stb.) kapacitásokat hozunk létre - egyébként nagyon helyesen.
Egyetlen hátránya ennek a módszernek számomra csak annyi, hogy a távoli horizonton látni csak az új 8x8-as rendszeresitését, a harci heliről nem is beszélve, ... meg a többit,:) ...és addig @krisss -nek több váltás új gatya kell majd, amiről rendre a nagy "kutatás/fejlesztés" közben el fognak felejtkezni...
 
K

kamm

Guest
Érdekes cikk! :)

Maróth mondja:

"Kapnak egy upgrade-et, amely lehetővé teszi, hogy olyan fegyvereket és szenzorokat integráljuk rá, amelyek sokkal magasabb szintre pozícionálják a repülőgépek harcképességét.
Leszámítva egy két kiber és lopakodó képességet csaknem az Ötödik generációs harci repülőgépek között lesznek. Egy új ötödik generációs vadászt megvásárolni jelenleg azért is felesleges, mert hadműveleti szempontból nincs rá szükségünk."

Bejött a jóslatom, hogy nem lesz itt semmféle új gép vásárlás "csak" upgrade.
Nem jott be egyelőre semmi.
Egyrészt a Gripen E fel sem merül az interjúban, másrészt megmondták vilagosan, hogy az egyezmény, amit a Sabbal mult honapban nagy bejelentéssel alairtak, az pont erről szól, hogy megnézik, hol tudunk beszállni a fighter programjukba, harmadrészt Beno kar tabaly ev vegen konkretan arrol beszelt, hogy az uj Gripent "piackutatjak", ugye.
Ezen felül @Green Leader konkrétan rakerdezett az en Saab-Embraer-Aero konteomra, mint lehetőségre es Maroth meg is mondta, hogy ez is egy jó elképzelés, kb minden az asztalon van.

Nekem ebből elég világosan az jön le, hogy az E akkor lesz, ha sikerül annak a gyártásába illetve fejlesztesebe erdemi modon beszallni, hogy ne menjen ki ujabb 1400 milliard csak ugy vasarlasra, hanem jojjon is vissza belőle, ha lehet az egész és erősítse a hadiipart.

Ezzel nekem nincs bajom, végig azt mondtam, hogy 1-2 éven belül kell dönteniük, de a döntés megvolt végül is, a Gripenek maradnak - szamomra sosem volt kétséges, ahogy Maroth is mondja, egy pénzkidobás lett volna az amerikai F-35 - és megkapjak az uj upgrade csomagot es fegyverzetet, mig a következő adag majd a Saabbal alairt egyezmény eredmenyetol fugg, hogyan es mibe vennenek be minket cserébe...
 
K

kamm

Guest
Az álmokat ne keverjük össze a realitásokkal...
Amúgy meg a Gripen FAQ írásoban vagy kb. fél évtizede ott van, hogy a realitás 2026-on túli Gripen üzemelés és továbbfejlesztés.
Szóval itt nagy "jóslatot" tenni nem kellett.
Szerintem...
Persze, de paran felvetettek, hogy esetleg trade-in is lehet - en akkor sem hittem ilyesmit, de annak még mindig tobb ertelme lett volna, mint kidobni es F-35 venni sokszoros áron.
 

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
295
1 038
93
Az álmokat ne keverjük össze a realitásokkal...
Amúgy meg a Gripen FAQ írásoban vagy kb. fél évtizede ott van, hogy a realitás 2026-on túli Gripen üzemelés és továbbfejlesztés.
Szóval itt nagy "jóslatot" tenni nem kellett.
Szerintem...
Nem csak szerinted. Viszont itt sokaknál beakadt a lemez,hogy itt vadászgépvásárlás lesz,meg második,sőt harmadik század... Kb. az volt lehülyézve,aki meg merte említeni,hogy a Gripenjeink még csak "félidős" gépek,egy modernizációval,új AA és AG fegyverzettel még jó 15 évig vidáman elrepkednek,sőt a térségben nagyon is potens gépek maradnak.A típusváltás meg majd a harmincas években lesz aktuális.Nem mintha addig ne lenne kismillió más dolog,amit a honvédségnek muszáj még beszereznie,akár a légiérőt,akár a szárazföldieket nézzük...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 965
38 234
113
Svéd Gripen C-k korszerűsitve?
Már megint megy az álmodozás. A földi technika nagy része ki sincs fizetve - baromira nincs keret és nem is szükséges a bővítés.
A szomszédaink is hasonló méretű légierőt tartanak fent. Akinek több gépe van, azok korszerűtlenebbek is - pláne a Gripen upgrade után...

Valamilyen turbinás kiképző gépek (pl. L-39NG) jöhetnek még, más mennyiségi bővítés légi eszközök terén nem valószínű - szerintem
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 010
32 988
113
Már megint megy az álmodozás. A földi technika nagy része ki sincs fizetve - baromira nincs keret és nem is szükséges a bővítés.
A szomszédaink is hasonló méretű légierőt tartanak fent. Akinek több gépe van, azok korszerűtlenebbek is - pláne a Gripen upgrade után...
Erre szoktam volt irogatni,hogy mifelénk,hol kicsi és gyenge légierők vannak,de viszonylag erős légvédelmek,a tüzérség a csatatér királya.
 
  • Tetszik
Reactions: Halfdan and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 965
38 234
113
Erre szoktam volt irogatni,hogy mifelénk,hol kicsi és gyenge légierők vannak,de viszonylag erős légvédelmek,a tüzérség a csatatér királya.
A NASAMS és az izraeli radarok azért kompenzálják a szomszédok létszám fölényét - tűztámogatást (CAS) adni tüzérséggel egyébként is olcsóbb, okos lőszerekkel (pl. Bonus/SMArt155) meg legalább olyan hatékony. Biztos sokat jelentene egy második század, de nem létkérdés.
Inkább szerezzünk be valamilyen kerekes önjáró 155-ös tüzérosztályt a PZH-k mellé és/vagy rakétás tüzérséget SRBM képességgel "stratégiai" célok ellen!
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 684
5 504
113
F-35 max a fogalmatlanok, az E-t mrg lasd fenn, eleg vilagosan azt vizsgaljak a Saabbal kozosen, hogyan tudnank beszallni a fejlesztesbe-gyartasba, attol fugg az E sorsa.

Pedig pár hete még mennyire ragaszkodtál hozzá, hogy márpedig az E biztos jön, mert csak az jön ki a Harangozós ezer-valahány milliárdból, pedig már akkor mondtam, hogy az a Lynx csomag lesz, nagy valószínűséggel :)