[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 1586

Guest
Szerintem amikor nagyon támadásra áll a dolog, akkor melegőző csapásként jól meg kell rakétázni /cruise missile-ozni a földön álló repülőket - az a legtutibb. Ha már levegőben vannak akkor szerintem baj van.
Jó a mostani Gripen is csak kell rá 50-100 Taurus, meg tudni kell mi várható - jó kémek. :)
A légierő minding is inkább támadó fegyvernem volt mint védekező.
Különösen igaz ez ha te vagy a gyengébb fél.
Ilyen esetben - csakúgy mint Izrael 67 ben - nagyon alaposan arra kell felkészülni hogy egy első csapással a magad javára billentsd az erőviszonyokat.

Az F35 sem sebezhetetlen, vannak gyenge pontjai.
Pl. a STEALTH is csak szemből mûködik igazán, oldalról, hátulról u.úgy észlelhető mint akármilyen 4. gen. gép.
Továbbá a Román F35 ök mellett nem lesz ott a teljes támogató cirkusz (ELINT, EW gépek, tankerek, teljes reprogramming office támogatás stb..) Ezek nélkül az F35 is féllábú


Oláhok egy komoly többrétegű légvédelmet épitettek ki,amit tovább akarnak még fejleszteni.F35ön kivül a NASAMS is rajt van a kivánságlistájukon.
A Románok semmiféle komoly légvédelmet sem építettek még ki.
Az hogy mi van a kívánság listájukon az egy dolog...jelenleg semmi komoly.

Másrészt: Gripen D, Arexis konténerrel, LADM, Spear EW vagy Spice 250 rakétákkal igen ütős SEAD gép tud lenni. A földi légvédelem óriási hátránya hogy statikus (egy ARM rakéta sebességéhez képest mindenképp) és a radarok olyan altív elemek amiknek a kisugárzása mérhető ezért zavarható és végső soron támadható
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 961
38 226
113
Az F35 sem sebezhetetlen, vannak gyenge pontjai.
Pl. a STEALTH is csak szemből mûködik igazán, oldalról, hátulról u.úgy észlelhető mint akármilyen 4. gen. gép.
Továbbá a Román F35 ök mellett nem lesz ott a teljes támogató cirkusz (ELINT, EW gépek, tankerek, teljes reprogramming office támogatás stb..) Ezek nélkül az F35 is féllábú
1-2 Erieye gép és földi radarok hálózatba kötve pl. felderíthetné mert kb. minden irányból le lenne tapogatva szinte.

Szerintem is a Gripen E még akkor is valószínűbb nekünk, ha románoknak F-35-öse lesz. Az új Gripen EW képessége tényleg csúcs.
A demo-videó szerint képes tök élethű fals célokat generálni szinte bármilyen radarra, szóval lövöldözhetik a milliódolláros rakétákat a semmire.
 
  • Tetszik
Reactions: papajoe and Loken

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 009
32 985
113
A légierő minding is inkább támadó fegyvernem volt mint védekező.
Különösen igaz ez ha te vagy a gyengébb fél.
Ilyen esetben - csakúgy mint Izrael 67 ben - nagyon alaposan arra kell felkészülni hogy egy első csapással a magad javára billentsd az erőviszonyokat.

Az F35 sem sebezhetetlen, vannak gyenge pontjai.
Pl. a STEALTH is csak szemből mûködik igazán, oldalról, hátulról u.úgy észlelhető mint akármilyen 4. gen. gép.
Továbbá a Román F35 ök mellett nem lesz ott a teljes támogató cirkusz (ELINT, EW gépek, tankerek, teljes reprogramming office támogatás stb..) Ezek nélkül az F35 is féllábú



A Románok semmiféle komoly légvédelmet sem építettek még ki.
Az hogy mi van a kívánság listájukon az egy dolog...jelenleg semmi komoly.

Másrészt: Gripen D, Arexis konténerrel, LADM, Spear EW vagy Spice 250 rakétákkal igen ütős SEAD gép tud lenni. A földi légvédelem óriási hátránya hogy statikus (egy ARM rakéta sebességéhez képest mindenképp) és a radarok olyan altív elemek amiknek a kisugárzása mérhető ezért zavarható és végső soron támadható
Patriot PAC3,Hawk XXI,Gepard/GDF (AHEADositásuk a kivánságlistán),Kub,Szrela-10,Osza,és legalábbis papiron még van Volhov is(meg saját gyártású Sztrela 2,inkább csak disznek jó).
Hááát.....elég komoly.És ehez jön a NASAMS.(nekünk meg csak az lesz-csak az....)
Románok már a LanceR-hez is vettek EW és felderitő meg célmegjelölő konténereket.Most az F16-hoz is vesznek.
Mi hogy is állunk ezzel?Pár célmegjelölő konténer,és ennyi.
Földi légvédelem részben (csapatlégvédelem úgyebár nem) statikus objektumokat is véd,hát nem meglepő,ha statikus -Különben nem feltétlen az.Vietnámban,Szerbiában nagyon is mozgatták a honi légvédelmi erőket is,a védelmi övezeten belül.
F35 beépitve tartalmazza az EW rendszereket,és még lehet rá pluszban is aggatni.Az emlitett fegyvereket ugyanúgy tudja hordozni.És ami azt illeti,harcászati BM is egyenlőre nem nekünk van a fegyverzetlistán.....
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 961
38 226
113
Még szerencsq hogy a SAAB passzív radar technológiában is az egyik legjobb:)
Lsd: SAAB Srius Silent Power
Mondjuk a F-35 is nagyon figyel, hogy minél kevesebbet sugározzon, azt is szűk sávban lehetőleg minél rövidebb ideig.
Majd ha lesznek lengyel F-35-ösök érdekes lesz velük gyakorlatozni... :)

Valahol olvastam/halottam, hogy a Red Flag gyakorlaton az amerikai 4. generációs vadászokat elég komolyan elverték a Svéd C/D Gripenek - részben az EW képességükkel.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85
T

Törölt tag 1586

Guest
Mondjuk a F-35 is nagyon figyel, hogy minél kevesebbet sugározzon, azt is szűk sávban lehetőleg minél rövidebb ideig.
Majd ha lesznek lengyel F-35-ösök érdekes lesz velük gyakorlatozni... :)

Valahol olvastam/halottam, hogy a Red Flag gyakorlaton az amerikai 4. generációs vadászokat elég komolyan elverték a Svéd C/D Gripenek - részben az EW képességükkel.
Az F35 akkor tud szűk nyalábokkal operálni ha nem kell keresnie semmit mert pl. az aktív földi radarokat az EW rendszere jelzi, vagy a légi célpontokat már egy AWACS felfedezte vagy földi célpontokat már egy műhold vagy valamilyen ISTAR gép már bemérte és átadta a koordinátákat neki.
Ezek nélkül az F35 radarjának is széles sávban kell pásztáznia (keresnie)
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and kamm

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
295
1 038
93
A román védelmi miniszter 3 század F-16 és 1 század F-35 vásárlásról beszélt. Tehát ez még csak nem is folyosói pletyka.

Ha jól tudom, mostanáig 17db használt 80as évek elején gyártott portugál F-16 lett leszállítva. De ez jó sansszal jövőre folytatódni fog.

1 század tuningolt Gripen 5 év múlva a térség fegyverkezését nézve qrvagyenge!!! Visszacsúsznánk légierő potenciálban fejlesztés ide, fejlesztés oda...
Na,pont erről beszélek,volt egy nyilatkozat,hogy,mit szeretnének,itt meg már tényként van kezelve a 3 F-16,meg 1 F-35 század,közben meg egyáltalán nem az. Se szerződés,se megrendelés nincs még jelenleg,és egyáltalán nem biztos,hogy lesz. Ahogy se AH-1 Cobra(Dracula),se az IAR-okat váltó H-215-ösöket nem nagyon látok román felségjellel repkedni. Baromi költséges beszerzések futnak jelenleg náluk(HIMARS,Patriot,plusz ott van nekik még a flottafejlesztés is...).Egy nagyon lerongyolódott,elavult régi technikával felszerelt haderőt kell gatyába rázni nekik is,szóval nagyon is kérdéses,hogy mire lesz náluk keret a közeljövőben. Az biztos,hogy egy románia méretű országnak,főleg a földrajzi elhelyezkedése miatt egy század vadászgép nem lesz elég. Viszont,hogy bővíteni milyen formaban és mikor tudnak,az már csak színtiszta spekuláció. Ráadásul a mostani 17 gépes F-16 beszerzés is maximum réskitöltő funkcióval bír a MiG-ek kiesése miatt. Magával a gépek képességével még nincs is nagyon gond,hiszen ezek MLU korszerűsítésen átesett Falconok,viszont rohadtul öreg gépek,tehát túl sokáig ezzel a most beszerzett századdal se számolhatnak.
A többi szomszédunknál meg mi is a helyzet? Szlovénia legterét mi védjük az olaszokkal. Szerbiának egy századnyi használt 29-ese van/lesz. Ausztriának egy század,jelen formájában csak légtérrendészetre alkalmas Eurofighterje van. Az ukrán Mig-29-esek és Szuhojok BVR-ben köszönőviszonyban nincsenek a Gripenekkel(főleg ha Meteor is lesz),és hiába nagyobb a flottájuk,ha egyszer a fél ország kb. konfliktuszóna,rádásul mi EU és NATO tagok vagyunk. A horvát Rafale és a szlovák Viper lesz nagyon potens a térségben egyelőre,de ezek is egy századnyi mennyiségben lesznek rendszeresítve,ráadásul egy upgraddel a Gripenek is hozzák ezt a szintet.
Ami nálunk tény,hogy a C/D-k maradnak,kapnak egy modernizációt,plusz új fegyverzetet,innentől minden más csak találgatás. Lehet itt a fórumon ezerszer átbeszélni egymás között ugyanazt,attól az még civilek beszélgetése marad egy netes haditechnikai oldalon,semmi más. Ennek semmi féle relevanciája,hatása a haderőfejlesztésre nincs.
Csak tényleg válasszuk már szét a valóságot,a kész tényeket a különböző spekulációktól.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 479
93 566
113
Na,pont erről beszélek,volt egy nyilatkozat,hogy,mit szeretnének,itt meg már tényként van kezelve a 3 F-16,meg 1 F-35 század,közben meg egyáltalán nem az. Se szerződés,se megrendelés nincs még jelenleg,és egyáltalán nem biztos,hogy lesz. Ahogy se AH-1 Cobra(Dracula),se az IAR-okat váltó H-215-ösöket nem nagyon látok román felségjellel repkedni. Baromi költséges beszerzések futnak jelenleg náluk(HIMARS,Patriot,plusz ott van nekik még a flottafejlesztés is...).Egy nagyon lerongyolódott,elavult régi technikával felszerelt haderőt kell gatyába rázni nekik is,szóval nagyon is kérdéses,hogy mire lesz náluk keret a közeljövőben. Az biztos,hogy egy románia méretű országnak,főleg a földrajzi elhelyezkedése miatt egy század vadászgép nem lesz elég. Viszont,hogy bővíteni milyen formaban és mikor tudnak,az már csak színtiszta spekuláció. Ráadásul a mostani 17 gépes F-16 beszerzés is maximum réskitöltő funkcióval bír a MiG-ek kiesése miatt. Magával a gépek képességével még nincs is nagyon gond,hiszen ezek MLU korszerűsítésen átesett Falconok,viszont rohadtul öreg gépek,tehát túl sokáig ezzel a most beszerzett századdal se számolhatnak.
A többi szomszédunknál meg mi is a helyzet? Szlovénia legterét mi védjük az olaszokkal. Szerbiának egy századnyi használt 29-ese van/lesz. Ausztriának egy század,jelen formájában csak légtérrendészetre alkalmas Eurofighterje van. Az ukrán Mig-29-esek és Szuhojok BVR-ben köszönőviszonyban nincsenek a Gripenekkel(főleg ha Meteor is lesz),és hiába nagyobb a flottájuk,ha egyszer a fél ország kb. konfliktuszóna,rádásul mi EU és NATO tagok vagyunk. A horvát Rafale és a szlovák Viper lesz nagyon potens a térségben egyelőre,de ezek is egy századnyi mennyiségben lesznek rendszeresítve,ráadásul egy upgraddel a Gripenek is hozzák ezt a szintet.
Ami nálunk tény,hogy a C/D-k maradnak,kapnak egy modernizációt,plusz új fegyverzetet,innentől minden más csak találgatás. Lehet itt a fórumon ezerszer átbeszélni egymás között ugyanazt,attól az még civilek beszélgetése marad egy netes haditechnikai oldalon,semmi más. Ennek semmi féle relevanciája,hatása a haderőfejlesztésre nincs.
Csak tényleg válasszuk már szét a valóságot,a kész tényeket a különböző spekulációktól.
Ha egy román miniszter mondja az több mint netes talalgatás. A románokat illik leírni, kiröhögni, nekem is kedvemre való, de tény előbb kezdtek a haderőfejlesztést és nálunk most előrébb tartanak. A koncepciónk remélhetőleg jobb, bár nekik is van egy Jokerük, az USA.

Az hogy a Gripenek mennyire lesznek oariba a Rafale-okkal és a szlovák Viperrel majd kiderül, ha látjuk ki, mit kap hozzá. Még a miénket is csak sejtjük. Mindenesetre ha elszalasztjuk a bővítést, akkor kukázzuk a 15-20 éves Gripen előnyünket. Mi anno megtettük a vadaszgéprendszerváltást, most lépi meg a térség. Most nem erőn felül elindíthatnánk a minőségi fejlesztés mellett a mennyiségi fejlesztést is.

A többi persze találgatás, de ez egy ilyen fórum, ettől is érdekes. És bár szerény vagyok:cool: , de a Lynx tipoem, meg a Yalcin hazai gyártása is bejött. Mondjuk ha sokat tippelsz, néha találsz is elvet követem. :D
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ha egy román miniszter mondja az több mint netes talalgatás. A románokat illik leírni, kiröhögni, nekem is kedvemre való, de tény előbb kezdtek a haderőfejlesztést és nálunk most előrébb tartanak. A koncepciónk remélhetőleg jobb, bár nekik is van egy Jokerük, az USA.

Az hogy a Gripenek mennyire lesznek oariba a Rafale-okkal és a szlovák Viperrel majd kiderül, ha látjuk ki, mit kap hozzá. Még a miénket is csak sejtjük. Mindenesetre ha elszalasztjuk a bővítést, akkor kukázzuk a 15-20 éves Gripen előnyünket. Mi anno megtettük a vadaszgéprendszerváltást, most lépi meg a térség. Most nem erőn felül elindíthatnánk a minőségi fejlesztés mellett a mennyiségi fejlesztést is.

A többi persze találgatás, de ez egy ilyen fórum, ettől is érdekes. És bár szerény vagyok:cool: , de a Lynx tipoem, meg a Yalcin hazai gyártása is bejött. Mondjuk ha sokat tippelsz, néha találsz is elvet követem. :D
Az elmúlt 15-20 évet mi elvesztegettük.
Egészen pontosan lehet tudni hogy a Románok miket kaptak a mostani F-16 ikhoz, és Szlovákok mit rendeltek.
A mostani Gripen korszerűsítéssel csak a kialakult minőségi hátrányunkat dolgozzuk le.

Ahhoz hogy visszaszerezzük az előnyt mennyiségi fejlesztés kell és a támogató háttér (ISTAR, AEW+C, tanker, SEAD képesség, több gyakorló repülés, stb...) kiépítése
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 961
38 226
113
Ahhoz hogy visszaszerezzük az előnyt mennyiségi fejlesztés kell és a támogató háttér (ISTAR, AEW+C, tanker, SEAD képesség, több gyakorló repülés, stb...) kiépítése
Tankerünk lesz, a repül órák száma is javulgat ahogy hallom. AEW+C - ezt elvilg a NATO AWACS flotta adja - ekkora légierőnek NATO tagként nem hiszem, hogy fognak venni sajátot...(tudom, tudom: sokan ezt is biztosra veszeik a SAAB meg EMBRAER miatt.)
SEAD - milyen eszközzel, fegyverrel lehetne Gripenen elérni ezt a képességet szerinted?
HARM jellegű rakéta nincs integrálva tudtommal...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ha tényleg F-35-ösük lesz (erre azért nem fogadnék nagy tételben, hogy ebben az évtizedben megvalósul) na arra már biztos nálunk is gyorsan lépnek valamit! :)
Mondjuk az F-35-öst nem tudom mivel tudnánk ellensúlyozni, ha nem F-35-ösökkel...
Egyébként a románok inkább keleti fenyegetéssel számolnak - ha már területszerzés, akkor inkább a román többségű Moldova érdekelheti őket, nem mi. Moldova sem bánná, ha valamilyen formában (pl. államszövetség) betagozódhatna a jobb gazdasági kilátásokkal bíró Romániába.

Remélem érted már, hogy miért beszél itt a többség második századról.
A román haderőfejlesztési topicban ha kíváncsi vagy a témára, visszakereshetsz oda, ahol egy vér román gyerek -aki egy ottani szakportált próbált elindítani- beszélgetett velünk erről. Nem kergetett szerintem ő se illúziókat. Az F-35-re kijelentette, hogy ezt a nagy román nagyotmondásnak tudja be. Igazából ők sem hisznek benne...
DE azért az fontos, hogy ők nem 1 db F-16 flottával és 3 MIG-gel számolnak most sem. Le akarják cserélni. Értelem szerű, hogy ha nem oszlatnak fel századot, akkor a negyedik is használt F-16 lesz. Ezért mondjuk azt, hogy három-négy századnyi gépet te nem tudsz ellensúlyozni eggyel, ha azok nem maradnak meg MIG-21-nek!
Csúszás az lehet. Ők az évtized felére ígérik nagy hanggal a három századot. A katonai költségvetések minden országban emelkednek, nem csökkennek. Ha nem az évtized felére, de reális célkitűzés a végére meglegyen a 4 F-16 század. És akkor maguk terveihez képest megint csúsztak 5 évet és mégsem lesz F-35, de abba ők nem halnak bele.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and kamm

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
295
1 038
93
Ha egy román miniszter mondja az több mint netes talalgatás. A románokat illik leírni, kiröhögni, nekem is kedvemre való, de tény előbb kezdtek a haderőfejlesztést és nálunk most előrébb tartanak. A koncepciónk remélhetőleg jobb, bár nekik is van egy Jokerük, az USA.

Az hogy a Gripenek mennyire lesznek oariba a Rafale-okkal és a szlovák Viperrel majd kiderül, ha látjuk ki, mit kap hozzá. Még a miénket is csak sejtjük. Mindenesetre ha elszalasztjuk a bővítést, akkor kukázzuk a 15-20 éves Gripen előnyünket. Mi anno megtettük a vadaszgéprendszerváltást, most lépi meg a térség. Most nem erőn felül elindíthatnánk a minőségi fejlesztés mellett a mennyiségi fejlesztést is.

A többi persze találgatás, de ez egy ilyen fórum, ettől is érdekes. És bár szerény vagyok:cool: , de a Lynx tipoem, meg a Yalcin hazai gyártása is bejött. Mondjuk ha sokat tippelsz, néha találsz is elvet követem. :D
Szerintem elég nagy gond kiröhögni a románokat,ugyanis sok mindenben jobban állnak nálunk. A haderő lenullázásában azt hiszem élen jártunk a térségben... Persze ettől náluk sincs kolbászból a kerítés,baromi sok minden ramaty állapotban van ott is,rengeteg mindent cserélniük kell,a költségvetés meg ott(is) igencsak véges...
A miniszeri nyilatkozat meg még mindig nem konkrét rendelés. Ott van pl. india,ahol régóta minden miniszter lenyilatkozza,hogy legalább 40 vadász századra van szükségük,aztán az elmúlt évtizedekben ettől folyamatosan csak egyre messzebb kerülnek. Én is úgy gondolom,hogy bővíteni fogják a románok a gépállományt előbb vagy utóbb,de ez megint már a találgatás kategória...
Egy modernizációval a gripenek még mindig a térségünk legjobb képességű gépei között lesznek a következő évtizedben,azt nem nagyon lehet mondani,hogy alárendelt szerepben lennének bármelyik szomszédunkhoz képest. Közben viszont van egy szinte teljesen tönkrevert szárazföldi haderőnk,amit majdnem a nulláról kell újraépíteni. Ok,hogy az elmúlt években végre elindult valami,de még irgalmatlanul sok a tennivaló. Jó,ha a '20-as évek végére sikerül egy minőségileg és mennyiségileg már elfogadthatónak tekinthető honvédséget összerakni. Ez rohadt sok munka és még több pénz,az meg nagyon is véges.
Az pedig,hogy a fórumon ötletelünk,tippelünk,leírjuk a saját gondolatainkat,terveinket,mit hogyan képzelünk el,az tökjó dolog,hát jórészt ezért is járunk ide,nem? :D
Mondtam,nem is ebbe akartam belekötni még véletlenül se,csak ne keverjük ösdze ezeket a hivatalos,valós tényekkel.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
ezt elvilg a NATO AWACS flotta adja - ekkora légierőnek NATO tagként nem hiszem, hogy fognak venni sajátot...(tudom, tudom: sokan ezt is biztosra veszeik a SAAB meg EMBRAER miatt.)

Félre érted, attól félek. A légtérellenőrző gépet senki nem veszi biztosra. Viszont baromi hasznosnak tartaná. Kár mindig mindent a NATO-tól várni. Én nem sok ilyen gép beszerzését hallottam a környékünkön. A tótatyafiak vettek? Horvátok vettek? Csak mert velük leszünk az általad gyakran emlegetett NATO-ban egy hadosztályban.
Szerintem nem arra kell spekulálni, hogy a nagy vízen túl van pár ilyen gép, az jó lesz nekünk. Ha a te érveléseidet nézzük, akkor nekünk kell a hadosztály élére állni és pár ilyen géppel biztosítani a NATO képességet, amire számítani szeretnénk egy háborúban. Ha hozzá veszem, hogy a csehek beszereztek-e például, akkor nekem a mostani 4 vadászszázadhoz édes soványnak tűnik az, hogy egy darab sincs.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 961
38 226
113
Félre érted, attól félek. A légtérellenőrző gépet senki nem veszi biztosra. Viszont baromi hasznosnak tartaná. Kár mindig mindent a NATO-tól várni. Én nem sok ilyen gép beszerzését hallottam a környékünkön. A tótatyafiak vettek? Horvátok vettek? Csak mert velük leszünk az általad gyakran emlegetett NATO-ban egy hadosztályban.
Szerintem nem arra kell spekulálni, hogy a nagy vízen túl van pár ilyen gép, az jó lesz nekünk. Ha a te érveléseidet nézzük, akkor nekünk kell a hadosztály élére állni és pár ilyen géppel biztosítani a NATO képességet, amire számítani szeretnénk egy háborúban. Ha hozzá veszem, hogy a csehek beszereztek-e például, akkor nekem a mostani 4 vadászszázadhoz édes soványnak tűnik az, hogy egy darab sincs.
Szerintem meg nem kell mindenből saját, ha van NATO gép rá - az AWACS ilyen.
Ha már nagyon akarunk AEW&C képességet, akkor mondjuk V4 kooperációban talán jobban megérné üzemeltetni egy ilyen 3-4 gépes közös flottát. Pl. 350-450km-es hatótávolságú Erieye radar le tudná fedni Magyarország, Szlovákia, Csehország vagy akár Ausztia nagy részét pápai bázissal. A magyar-szlovák határ mentén repkedve mindent látna a Tátrán innen a déli határunkig.
Lehetne a gépek nagyobb része magyar tulajdon itteni bázissal, szóval ha valamiért összevesznénk a tótokkal (ennek mondjuk nulla az esélye szerintem), akkor minket szolgálnak a gépek. Amíg béke van addig meg fizessenek bele ők is cserébe a real-time helyzetképért meg az idő egy részében saját missiont repülhetnek vele... :)

Kár, hogy az egész V4 együttműködés szinte semennyire sem működik - pláne katonai beszerzések vonalán...
 
  • Tetszik
Reactions: Loken
K

kamm

Guest
Háááát....nem.
Oláhok egy komoly többrétegű légvédelmet épitettek ki,amit tovább akarnak még fejleszteni.F35ön kivül a NASAMS is rajt van a kivánságlistájukon.
Ugyan. Gyakorlatilag az egyetlen dolog, amit nem tudnak mar 10+ eve jammelni a Gripenek, az a Patriot. Minden masuk elavult oreg szar.

Mind BM,mind CM ellen megfelelő légelháritásuk van már most.
Dehogy van. A Patrioton kivul semmivel nem tudnak leszedni egy Taurust, ami 10-20m a fold felett, domborzatot kovetve kanyarog csaknem 1 mach korul, a Patriotbol meg egyelore messze tul keves van ahhoz, hogy ilyesmi vedelemre eleg legyen.

Háborúkat meg többnyire feszült helyzet előzi meg,miben a fegyveres erőket fokozott készültségbe helyezik.Nem igazán van esélye egy 67es stilusú rajtaütésnek még modern eszközökkel sem.
F35 legfőbb előnye meg a felderithetetlenség.Az már csak hab a tortán,hogy messze jobb teljesitményű is a többi szóbajöhető tipusnál.
Dehogy felderithetetlen es plane nem jobb teljesitmenyu, hiszen stealth modban alig vihet magaval barmit.
 
K

kamm

Guest
Szerintem Mitsubishi hamarabb lesz mint Kai.



Mivel ‘26-tól a mostani flotta a tulajdonunkba kerül, ezért egy ugyanekkora új század céperdé bérlése/lízingje semmivel sem terhelné meg jobban a büdzsét, mint a mostaniak pillanatnyilag. Még a karbantartás hosszabbítás opcióval sem. Főleg, hogy a svédek szabadulnának a letárolt céktől.

Ezért aztán sanszosan a legrosszabb szcenárió, hogy jön még egy század cédé, hasonló konstrukcióval, mint a jelenlegi. Remélhetően mondjuk több kétülésessel (az mondjuk lehet, hogy nem tőlük, mert nekik sincs elég).
Errol van szo, de amugy Benko is errol dadogott a maga fura modjan.

De mondjuk erről is volt már szó ikszpluszegyszer - gondolom, ez meg a könyöködön jön ki.
De nyugi, nekünk is.
Nice one! :D
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér
T

Törölt tag 1586

Guest
Tankerünk lesz, a repül órák száma is javulgat ahogy hallom. AEW+C - ezt elvilg a NATO AWACS flotta adja - ekkora légierőnek NATO tagként nem hiszem, hogy fognak venni sajátot...(tudom, tudom: sokan ezt is biztosra veszeik a SAAB meg EMBRAER miatt.)
SEAD - milyen eszközzel, fegyverrel lehetne Gripenen elérni ezt a képességet szerinted?
HARM jellegű rakéta nincs integrálva tudtommal...
AWACS - ha jót akarunk magunknak akkor a NATO t mindenféle védelmi tervezésből ki kell hagyni.
Azt hiszem a max. amit Mo. a NATO tól remélhet nem több mint egy pozitív semlegesség.
Az hogy AWACS ot nem tőlük fogunk kapni ha a szükség úgy hozza az 100%

SEAD - Gripen D, Arexis pod, Spear EW, SAAB LADM és Spice 250.
Persze ha sok pénzünk van akkor lehet akár az AARGM is de Spear EW ből vagy Spice 250 ből többet el tud vinni a Gripen
 
K

kamm

Guest
2013-14 körül megkezdődött a román F-16 beszerzési folyamat,2021 végén vagyunk,szóval mennyi idő is tellt el? Pontosan tisztában vagyok a tényekkel,ne kezdj el ferdíteni! Egy beszerzés nem onnan indul,hogy megérkezik az első gép.
De, a legiero szamara pontosan ott kezdodik, ne beszeljunk mar hulyesegeket.
Kutyat nem erdekli, ha elotte 30 evig targyaltak rola, a dolog lenyege, hogy par ev alatt beszereztek 17 gepet. Oreg szarok, de nemi upgrade is volt rajtuk, ezert a jelenlegi Gripeneket ez a 17 mar bevallalhatja (feltetelezve, hogy a pilotaik normalisan ki lesznek kepezve, de ez nalunk is gond volt sokaig.)

Az is világosan érthető,hogy se tender,se további használt gépek megvásárlásáról szóló szerződés nincs a románoknál jelenleg,te viszont tényként kezeled a 4 századnyi román vadászt,miközben meg rohadtul nem az. Ha sikerül is ezt megvalósítani,az nem megy egyik napról a másikra.
Nem, 3 szazad, ami teny, mert azt viszonylag fillerekert be tudjak szerezni es egyertelmuen be is fogjak - egyszeruen muszaj nekik, a Migek eletveszelyesek es semmire nem jok ma mar.

Annyit kértem,hogy ragaszkodjunk a tényekhez,erre neki állsz személyeskedni,hát jó...
MEg1x: mar most tobb gepuk van, mint nekunk.
Ha vesznek meg1x ennyit, akkor 34 (!) oreg F-16 lesz, ami ha a 2 ketuleses Gripent leszamitom, hogy azzal gyakorolnak meg tanulnak, akkor az oveke maris 3x akkora legiero lesz, mint a magyar operettszazad.
Nem 10 meg 20 ev mulva, hanem mondjuk 4-6 ev mulva - Ilyen oreg F-16 annyi van a piacon, mint a tenger, raadasul barmikor kapnak innen is, a letarolt ANG keszletekbol, ha kicsit tobbet is raszannak. Az elhatarozasuk mar megvan, az oreg gepek meg nem is dragak.

Az F-35 nedves alom, de azt szerintem minden roman tudja.

Gripennel kapcsolatban nem hangzott el hivatalosan semmi konkrétum se az E vásárlással,se újabb századdal kapcsolatban.
Benko. Kb 10x irtuk eddig le, konkretan uj Gripenekrol beszelt es mivel a meglevok a mieink maradnak, eleg logikus a minimum 2 szazad meretu legiero, raadasul regios szintu eropoziciorol beszel az uj doktrina (no meg mellesleg 20 ev utan ujra elernek az egykori MiG-29 letszamat, tapsoljuk meg.)

Az,hogy ilyen-olyan nyilatkozatba,megszólalásba mit magyaráz bele valaki,néha már kb. valami összeesküvés elméletet létrehozva,az nem válik tőle ténnyé,ennyi. A személyes vélemény,álmok,az,hogy ki mibe mit lát bele,és a konkrét tények között ég és föld a különbség,nem tudom,hogy ezen még mit kellene ragoznom,hogy megértsd?
Azt hiszem, ertem.
Idezunk valamit Benkotol, te kozlod, hogy az neked nem bejelentes.
A romanoknal bejelentenek valamit, erre kozlod, hogy meg nem tortent meg.
Ovoda. Teljesen ertelmetlen ez az egesz.

1 század tuningolt Gripen 5 év múlva a térség fegyverkezését nézve qrvagyenge!!! Visszacsúsznánk légierő potenciálban fejlesztés ide, fejlesztés oda...
Pontosan.