[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Remélem, hogy MG-éknek is leesik

Szerintem Gáspárunkat tökéletesen felkészítették a katonák és élő párbeszéd van közöttük. Nem aggódom emiatt.

Hát igen, a Lambo pont nem jó példa volt.

Szerintetek véletlenül hoztam ezt a példát? Véletlenül nem terepjáróból akartam sportkocsit faragni? Néha úgy érzem, hogy magyarul beszélek és nem értitek a nyelvemet. Bár szerintem Yang értette, csak kiemelt egy részt, ami tetszik neki.

Lehet itt kártyajátékozni, amit te mondasz, az teljesen igaz, ha Felvidék elleni háborúban átkelünk a Dunán és megpróbáljuk ostromzár alá venni, de Rév-Komárom főterére a tótok leraknak egy NASAMS üteget. Oké, ezt elfogadom. Ebben az esetben egy megyével odébb tolják a légierőnket és ebben a szituációban tényleg nem tudunk semmi CAS-t adni.

És ebben az esetben igazad van. A tüzérséget hívnám segítségül és nem csak RM155-össel, de aknavetőkkel is lövetném a légvédelmi állásaikat. Idáig egyet tudok érteni veled.

Ha nem teljesen inkompetensre tervezték a hadseregünk felderítő képességét, akkor ez egy szituáció egy adott helyzetre. Meg idén, illetve jövőre érkezik olyan képességünk, amivel 60-70 km mélységben tudunk póthajtással lőni, 40-45 km-re hagyományos lőszerrel. A felderítésnél pedig eleve meg fog jelenni, hogy az ellenség képes-e az UAV-okat egyenként leszedni, amikor a front közelébe érnek vagy meg tudjuk védeni őket.

Én úgy érzem, hogy ebben a vitában megértettem a magyar történelmet és az elmúlt fél évezredben elszenvedett vereségeinket. Ezt az autokártyázást, hogy ha az ellenség légvédelme 70 km hatótávolságú, akkor nem mehetek 60 km-enél közelebb, mert lőnek. Igen, ha D-20-as tarackokkal adok tüzérségi tűztámogatást.

Én tényleg inkább hagyom ezt a vitát!

A gondolatmeneteteket leszűrve; a 2.vh óta nem létezett CAS képesség nyugaton az említett stand-off mozgó célpont leküzdésére alkalmas fegyverzet hiányában..? SA-10, 11, 15 stb. nem mai gyerekek ám! Nem lehet állandóan ellenséges légvédelem hatósugarán kívül maradni.

Felesleges mondani, én is felhoztam már ezt ebben a világban, hogy eddig is radar vezérelt rakéták alkották döntően a légvédelmet, már több, mint fél évszázada. Lényegében HH óta semmi nem változott.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 391
31 715
113
@Vogon tök másról beszélsz mint én. Te azt mondod mi az ami kéne, én meg a realitást és várható kilátásokat!
C/D Gripenre rá tudsz tenni LGB-t meg SDB - azt annyi! Nincs más integrálva! NINCS!
Ezek közül egyik sem alkalmas földi csapatok közeli támogatására (CAS) védett légtérben (contested airspace)! LGB-vel próbálkozol akkor lelőnek, az SDB messziről indulhat, de mozgó cél kilövésére nem alkalmas.

Stand-off fegyver kell mozgó célra: Spice, Spear3 / Brimstone vagy Stormbreaker - mindegy csak legalább 40-50 km-ről induljon de inkább 70-100-ról!
Amíg ez nincs, Gripennel nem lehet CAS-t csinálni létező ellenséges légvédelem mellett.

C/D kifutó gép a svédeknél: ők már erre maguktól nem integrálnak semmit!
Nekünk kellene megfinanszírozni sok millió dollárért, de ez nagyon nem látszik egyelőre!
Sajnos a Gripen nem F-16 hogy 30 féle fegyvert rendelhetsz hozzá és pár hónapon belül már be is vetheted őket ha a helyzet úgy hozza.

Mivel a Gripenjeink félkarú óriások a földiek támogatását illetően, tüzérséggel, helikopterrel vagy drónnal kell/tudjuk megoldani ezt.
Sok szempontból ez előnyösebb is, bár biztos van hátránya ugyanakkor. Ennyi.

Remélem, hogy MG-éknek is leesik, hogy mennyire gyenge a CAS képesség és integrálnak valami használhatót az LGB-k helyett vagy inkább mellett. Spice-250 amit @Negan ajánlott pl. nem rossz irány, csak legyen rá keret!
Már maga a Spice is egy család,egy harci gép fegyverzete meg igen sokrétű (kéne,hogy legyen).
Baromira csak a legdrágább fegyverzetekben tudtok gondolkodni.Kérdezzétek meg @krisss -t,hogy az amcsi tüzérek mennyi okos,és méregdrága gránáttal lövöldöznek.....Légierő kicsit más,de ott is alapvetően érvényesül,hogy drága eszközt ott használnak,ahol muszály.
Mindig mondogatom,hogy környékünkön,hol viszonylag erős légvédelmek,és kicsi,gyenge légierők vannak,a tüzérséget tartom a csatadöntő fegyvernemnek.
Ugyanakkor ne feledkezzetek el arrol,hogy összhaderőnemi és összfegyvernemi harc.Nézzetek már utána a 73as és 82es háborúknak.73ban tankok ütöttek rést az egyiptomi légvédelmi rendszerben,82ben meg a tüzérség bénitotta le a szir csapatlégvédelmet.91ben meg helikopterek bontották meg az iraki légvédelmet,67ben meg kommandósok robbantottak fel kulcshelyzetben lévő távolfelderitő lokátort.
Légvédelem is különféle harcászatok szerint harcolhat.Gyenge légierők jellemzőn a légvédelmi vonal mögül,a mélységből harcolnak.Erős,jol felszerelt légierők előre tolt zónában harcolnak,a légvédelem hátvédsor szerepet tölt be.
Leforditva a mi helyzetünkre.Gripen,F16,Kfir,akármi nem 5. generációs géppel csak mélységből harcoló légierő szerepére vállalkozhatunk mindaddig,mig az ellen légvédelmét kellő mértékben le nem épitettük.F35 adna olyan képességet,hogy előretolt módon lehetne a légierőt bevetni.Képes az ellen aktiv légvédelmi zónájában önállóan tevékenykedni.Erre egyetlen 4. generációs gép sem képes.Ezért jelent ugrásszerű képességnövekedést,harcértéknövekedést az a gép.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 391
31 715
113
Egyébként ha valaki végiggondolja ezt a metódust,mindjárt érthetőbbé válik az én érthetetlen Kfir "imádatom".Nincs pénzünk F35re,ezért sok drága stand off fegyverzetre van szükségünk-ami pénzbe kerül.Sok pénzbe.És a szárazföldi haderőnem is olyan drága eszközökket igényel,amit valamiböl ki kell fizetni.Nem izgat,hogy egy elavult platform,pont azért,mert csak mint platformra van rá szükség.Úgy is csak mélységből üsd és fuss módszerrel lehetne bevetni,lényegtelenek a dog képességek.Lényegében lemondanák a szerintem amúgy is másodrangú dogképességről,hogy cserébe egy olcsó,viszonylag nagy hordképességű hordozó platrformot kapjak a szükséges modern elektronika és stand off fegyverzet hordozására.A dogképességről való lemondással teremtenék forrást a szükséges korszerű (vagyis drága) stand off fegyverzet beszerzéséhez.Kis mennyiségű,nem 5. generációs gépből álló légierővel nem kockáztathatjuk meg az elóretolt harcászatot,a mélységi taktikát kell alkalmaznunk (ha meg a mélységi taktikával sikerűl ledarálni az ellen légvédelmét és légierejét,utána lényegtelen,hogy van e dogképesség).És ezért ellenzem új gyártású 4. generációs (Gripen E esetünkben) gép beszerzését.A helyzetünk és a 4. generációs gépek tulajdonságainak kombója mélységi üsd és fuss taktikára kárhoztatnák,amire egyszerűen felesleges pénzkidobás egy drága platform,aminek pont azt a tulajdonságát nem tudnánk kihasználni,ami legnagyobb előnye lenne.
Vagyis rövid/közép távon 3 tipus közüli vállasztást tartanák logikusnak.F35,upgradelt Gripen C,és a Kfir NG.Hosszú távon meg 5.,és majd 6. generációs gépekre kell átállni.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 991
19 331
113
Szerintetek véletlenül hoztam ezt a példát? Véletlenül nem terepjáróból akartam sportkocsit faragni? Néha úgy érzem, hogy magyarul beszélek és nem értitek a nyelvemet. Bár szerintem Yang értette, csak kiemelt egy részt, ami tetszik neki.
Remélem érted. Ami ötletelés hullám többeteknél előjött, és amire te is felszálltál a szokásos mindent megold a tüzérség új lőszertípusokkal, ott nem egy BMW-ből akartok Ferrarit varázsolni. Egy traktorból akartok Lamborginit fabrikálni. Márpedig aki eddig traktort gyártott, az nem fog tudni sportautót tervezni és gyártani!
Nem értem, hogy most szarkasztikus vagy, vagy nem ismered a Lamborgini sportautók történetét.

A céget Ferruccio Lamborghini (1916–1993) alapította 1948-ban a Ferrara tartományban lévő Centóban. A vállalat kezdetben traktorokat gyártott, 1958-tól pedig már égőket és klímaberendezéseket is készített. A vagyonossá váló Ferruccio több versenyautót is kipróbált, köztük Ferrarit is, de egyiket sem találta tökéletesnek, sőt a Ferrarit a legalsó kategóriába sorolta. Fejlesztési tanácsaival megkereste a „Comandantét” (azaz Enzo Ferrarit, akit általában csak így emlegettek: a Parancsnok), ám a hírhedten gőgös és sértődékeny cégvezető kiadta az útját, mondván, ha ennyire tudja, építsen ő autót. Így is tett. (Egyes források szerint Lamborghini tervezőnek jelentkezett a Ferrarihoz, ahol „visszaküldték a traktorokhoz".) 1962-ben megalapította az Automobili Lamborghinit, amely márkajelének Murciélagó képét választotta. E legendás bika 1879-ben egy viadalon 24 kardszúrást élt túl, és az erő egyik szimbóluma lett. (Másrészt a Bika volt az alapító csillagjegye is.)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nem értem, hogy most szarkasztikus vagy, vagy nem ismered a Lamborgini sportautók történetét.

Mint mondtam, tényleg úgy érzem, hogy magyarul beszélek és nem értetek. És most te is megerősítettél. Annak ellenére, hogy majdnem szó szerint idézem Ferrari urat, nem jött át neked. Leírom egy új hsz-ben, hogy nem véletlen, hogy traktorból akarok Lambot, te leírod, hogy nem vagy biztos benne, hogy mit szerettem volna mondani.

Ezt a történetet szerintem mindenki ismeri. És nem kell leírnod. Vagyis nem kellett volna. Ha úgy fogalmaztam volna, hogy mezőgazdasági gépből sportautó, akkor azt mondtam volna, hogy oké, nem volt egyértelmű, hogy tényleg az ismert történetre akartam-e utalni.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Tegyék rá a C/D-re a Spice-t és akkor majd dicsérem a Gripen CAS képességét! :)
Csak jelezném a Spice nem alkalmas CAS feladatokra, pontosabban sokkal több és drágább mint ami CAS feladatokhoz kell.
A Spice család mindegyik tagja EO végfázis önirányítású.
Ez azt jelenti hogy bevetés előtt a célpont képét fetöltik a fegyverbe, végfázisban pedig a bépített AI összehasonlítja az EO rendszer által látott képet a memóriában tárolt mintával és ennek révén cm-es pontosságú találatot tud elérni pontosan a kivánt eszközön.
A Spice sokkal inkább alkalmas SEAD eszköznek és infrastruktúrális elemek nagy pontosságú, alacsony járulékos károkozású rombolására mint közeli légi támogatásra.

Az igazi költséghatékony CAS eszköz 100 kg-os kategóriában a L-SDB (GBU-39B/B), 200kg és a fölötti kategóriában pedig az LJDAM bomba család
Ezek mind lézer, GBS, INS irányításúak ami bőven elég egy CAS eszköznek (még mozgó célok ellen is...)

A JDAM család rendszeresítése különösen indokolt volna.
A Paveway családtól eltérően a JDAM ból kiegészító szárny kittel egész ütős közép hatótávolságú fegyvert lehet faragni, a mini gázturbinás változat pedig már nagy hatósugarú fegyver kategóriában van.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 391
31 715
113
Csak jelezném a Spice nem alkalmas CAS feladatokra, pontosabban sokkal több és drágább mint ami CAS feladatokhoz kell.
A Spice család mindegyik tagja EO végfázis önirányítású.
Ez azt jelenti hogy bevetés előtt a célpont képét fetöltik a fegyverbe, végfázisban pedig a bépített AI összehasonlítja az EO rendszer által látott képet a memóriában tárolt mintával és ennek révén cm-es pontosságú találatot tud elérni pontosan a kivánt eszközön.
A Spice sokkal inkább alkalmas SEAD eszköznek és infrastruktúrális elemek nagy pontosságú, alacsony járulékos károkozású rombolására mint közeli légi támogatásra.

Az igazi költséghatékony CAS eszköz 100 kg-os kategóriában a L-SDB (GBU-39B/B), 200kg és a fölötti kategóriában pedig az LJDAM bomba család
Ezek mind lézer, GBS, INS irányításúak ami bőven elég egy CAS eszköznek (még mozgó célok ellen is...)

A JDAM család rendszeresítése különösen indokolt volna.
A Paveway családtól eltérően a JDAM ból kiegészító szárny kittel egész ütős közép hatótávolságú fegyvert lehet faragni, a mini gázturbinás változat pedig már nagy hatósugarú fegyver kategóriában van.
Spice 250 ER már kap egy mini turbinát és kétutas adatkapcsolatot is-mint a Spike nagyobb változatai.
De alapvetően a lényeg,hogy a NIR-től a légi inditású BMig mindenféle fegyverzet kell (ene),mert mindnek megvan a maga helye és szerepe.A drága eszközökkel elösször azokat a fegyverrendszereket kell kiiktatni,amik akadályozzák az olcsó fegyverek bevetését.Ha ez meg van,a tömeges pusztitást már olcsó,"hamburger" árú eszközökkel is véghez lehet vinni.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 401
10 194
113

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 208
10 997
113
Csak jelezném a Spice nem alkalmas CAS feladatokra, pontosabban sokkal több és drágább mint ami CAS feladatokhoz kell.
A Spice család mindegyik tagja EO végfázis önirányítású.
Ez azt jelenti hogy bevetés előtt a célpont képét fetöltik a fegyverbe, végfázisban pedig a bépített AI összehasonlítja az EO rendszer által látott képet a memóriában tárolt mintával és ennek révén cm-es pontosságú találatot tud elérni pontosan a kivánt eszközön.
A Spice sokkal inkább alkalmas SEAD eszköznek és infrastruktúrális elemek nagy pontosságú, alacsony járulékos károkozású rombolására mint közeli légi támogatásra.

Az igazi költséghatékony CAS eszköz 100 kg-os kategóriában a L-SDB (GBU-39B/B), 200kg és a fölötti kategóriában pedig az LJDAM bomba család
Ezek mind lézer, GBS, INS irányításúak ami bőven elég egy CAS eszköznek (még mozgó célok ellen is...)

A JDAM család rendszeresítése különösen indokolt volna.
A Paveway családtól eltérően a JDAM ból kiegészító szárny kittel egész ütős közép hatótávolságú fegyvert lehet faragni, a mini gázturbinás változat pedig már nagy hatósugarú fegyver kategóriában van.

Ezért kellene ellátni a debreceni dandárt is tüzérséggel, és felállítani egy tüzérezredet.
Mert hova szeretnél CAS-t adni? Mekkora frontvonal alakulhat itt ki?
Ahhoz, hogy CAS-t adj, legalább egy gépnek folyamatosan a levegőben kell lennie. Lenne rajta legjobb esetben 4 bomba, aztán heló. Ehhez képest, ha egy tüzérüteg elereszt csövenként csak 3 malacot...
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 391
31 715
113
Ezért kellene ellátni a debreceni dandárt is tüzérséggel, és felállítani egy tüzérezredet.
Mert hova szeretnél CAS-t adni? Mekkora frontvonal alakulhat itt ki?
Ahhoz, hogy CAS-t adj, legalább egy gépnek folyamatosan a levegőben kell lennie. Lenne rajta legjobb esetben 4 bomba, aztán heló. Ehhez képest, ha egy tüzérüteg elereszt csövenként csak 3 malacot...
Kis légierők,viszonylag erős légvédelmek-a tüzérség a csatatér királya......
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 076
36 531
113
Azért valószínüleg ez így nem igaz, legfeljebb egyes hálózat alapú rendszreit blokkolják.
Pl. kitiltanak a diganosztikai és logisztikia rendszeből vagy műholdakommunikációról, ami nyilván kellemetlen, de nem hiszem hogy a komplett gép "blokkolható".

Orosz vagy kínai hekkerek az egész amerikai haderőt el tudnák intézni így....
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya and Rferi66

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 991
19 331
113
Mint mondtam, tényleg úgy érzem, hogy magyarul beszélek és nem értetek. És most te is megerősítettél.
A metakommunikáció széles eszköztára hiányzik egy ilyen fórumposztból. Ez talán megvilágíthatja, hogy miért nem egyértelmű azonnal mindekinek, hogy mit gondoltál.

Ennek ellenére ez a posztod eléggé bunkóra siekerült, nem kellett volna megmondanod mit írjak le és mit ne. Ha úgy fogalmaztam volna, hogy Kedves Vogon, szemmel láthatóan nem ismered ... akkor megérteném miért szólsz be. Egyébként az, hogy mi közismert és mi nem, illetve te mit tudsz és mit nem, az közel sem tudható. Én például személy szerint egy érettségi anyagénél többről nem feltételezem, hogy közismert lenne.

Metakommunikációs adalék: úgy nézek a posztodra, ahogy egy társaságban az idegesítő alakokra szoktam nézni, a jómodor keretein belül maradva.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 522
5 110
113
Hohó dehogynem,
38:10-től! Ez erős kiszólás felénk, mert itt volt sokszor téma. Távolról leállítható, habár ezt már sejtettük, de most hivatalos személytől hangzott el.
Meghallgattam ezt a részt. Nekem eléggé olyan érzésem volt, hogy savanyú a szőlő. Nincs rá pénzünk, ezért nem is kell, és megmagyarázzuk hogy azért, mert nem is jó. A svájciak és finnek nem aggódnak, hogy távolról le lehet állítani.