[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Semmi koze hozza. A Skynight nincs meg keszen. Amugy nem is az lett volna az alternativa, hanem vmi Stinger-utod vagy izraeli s2a missile.
Erre gondoltam Stinger utod alatt, csak nem emlekeztem az eredeti hulye nevere (LWM1800+), kozben normalis nevet is kapott: https://www.mbda-systems.com/product/enforcer/

Ez viszont csak foldi celok ellen valo, szoval tevedtem. :(

Viszont az mar eldolt, hogy ezt a (nemet) Enforcert rendszeresitik a BWnel: https://www.mbda-systems.com/press-releases/germany-procures-enforcer-missiles-from-mbda/
Ahogy irjak, a Brimstone 3 es az MMP mellett ezzel bovult MBDA harcteri kinalata, es meg fejlesztik oket tovabb.


 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 130
7 155
113
Többen abban reménykedtek, hogy olcsón adnak majd nekünk a svédek Jas-39C-ket, mert elvileg 12 db sárkány le van már gyártva és szabadulnának tőlük.

És akkor most jött ugye a hír, hogy a Fülöp szigeteken már csak két gép van a versenyben: 12 db Jas-39 C (de a legújabb szinten) és 12 db F-16 (de block 50/52-es szintre "butítva").
Szerintem a Gripen-nek áll ott a zászló, mivel:
  • a svédek eléggé el akarnak adni és van kapacitásuk is, míg az F-16 csúszik Szlovákoknál és Bolgároknál is éveket
  • svéd üzemeltetés jellemzően olcsóbb szokott lenni, mint az USA és a Fülöp szigetek szegény ország
  • a svéd ellentételezés pedig nagyobb szokott lenni, mint az USA (ami általában nulla ellentételezést jelent)
  • a legújabb szinten lévő Gripen többet tud, mint egy block 50/52-es F-16-os (és a Gripen-hez olyan fegyvereket is vehetnének, mint a Meteor, vagy az IRIS-T - amikhez nem kell USA jóváhagyása)
  • a fülöp szigeteki kormány nem jön ki túl jól az USA-val (ezért is kapnának csak butított F-16-osokat), míg a svédeknek nincs velük bajuk

Szóval nekem nagyon úgy tűnik, hogy még ez évben elkel az a 12 db Jas-39-es és akkor már nem lesz az az előny, hogy kész van a sárkány, nem kell legyártani, és a svédek szabadulnának tőlük. (Persze csavarhat egyet a dolgokon az USA, akiknek viszont a Gripen eladásába van vétó joguk ... mint ahogy a horvát-izraeli megállapodásnál is tették ...).
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 734
113
Többen abban reménykedtek, hogy olcsón adnak majd nekünk a svédek Jas-39C-ket, mert elvileg 12 db sárkány le van már gyártva és szabadulnának tőlük.

És akkor most jött ugye a hír, hogy a Fülöp szigeteken már csak két gép van a versenyben: 12 db Jas-39 C (de a legújabb szinten) és 12 db F-16 (de block 50/52-es szintre "butítva").
Szerintem a Gripen-nek áll ott a zászló, mivel:
  • a svédek eléggé el akarnak adni és van kapacitásuk is, míg az F-16 csúszik Szlovákoknál és Bolgároknál is éveket
  • svéd üzemeltetés jellemzően olcsóbb szokott lenni, mint az USA és a Fülöp szigetek szegény ország
  • a svéd ellentételezés pedig nagyobb szokott lenni, mint az USA (ami általában nulla ellentételezést jelent)
  • a legújabb szinten lévő Gripen többet tud, mint egy block 50/52-es F-16-os (és a Gripen-hez olyan fegyvereket is vehetnének, mint a Meteor, vagy az IRIS-T - amikhez nem kell USA jóváhagyása)
  • a fülöp szigeteki kormány nem jön ki túl jól az USA-val (ezért is kapnának csak butított F-16-osokat), míg a svédeknek nincs velük bajuk

Szóval nekem nagyon úgy tűnik, hogy még ez évben elkel az a 12 db Jas-39-es és akkor már nem lesz az az előny, hogy kész van a sárkány, nem kell legyártani, és a svédek szabadulnának tőlük. (Persze csavarhat egyet a dolgokon az USA, akiknek viszont a Gripen eladásába van vétó joguk ... mint ahogy a horvát-izraeli megállapodásnál is tették ...).
Egyes források szerint a Fülöp-szigeteken a választások után, majd a következő kormány fogja csak eldönteni hogy melyik típus legyen és hogy honan lesz rá pénz... az is lehet hogy átcsúszik jövőre.

Viszont július végére állítólag kiderül a cseh döntés.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 332
113
Többen abban reménykedtek, hogy olcsón adnak majd nekünk a svédek Jas-39C-ket, mert elvileg 12 db sárkány le van már gyártva és szabadulnának tőlük.

És akkor most jött ugye a hír, hogy a Fülöp szigeteken már csak két gép van a versenyben: 12 db Jas-39 C (de a legújabb szinten) és 12 db F-16 (de block 50/52-es szintre "butítva").
Szerintem a Gripen-nek áll ott a zászló, mivel:
  • a svédek eléggé el akarnak adni és van kapacitásuk is, míg az F-16 csúszik Szlovákoknál és Bolgároknál is éveket
  • svéd üzemeltetés jellemzően olcsóbb szokott lenni, mint az USA és a Fülöp szigetek szegény ország
  • a svéd ellentételezés pedig nagyobb szokott lenni, mint az USA (ami általában nulla ellentételezést jelent)
  • a legújabb szinten lévő Gripen többet tud, mint egy block 50/52-es F-16-os (és a Gripen-hez olyan fegyvereket is vehetnének, mint a Meteor, vagy az IRIS-T - amikhez nem kell USA jóváhagyása)
  • a fülöp szigeteki kormány nem jön ki túl jól az USA-val (ezért is kapnának csak butított F-16-osokat), míg a svédeknek nincs velük bajuk

Szóval nekem nagyon úgy tűnik, hogy még ez évben elkel az a 12 db Jas-39-es és akkor már nem lesz az az előny, hogy kész van a sárkány, nem kell legyártani, és a svédek szabadulnának tőlük. (Persze csavarhat egyet a dolgokon az USA, akiknek viszont a Gripen eladásába van vétó joguk ... mint ahogy a horvát-izraeli megállapodásnál is tették ...).
Állítólag 2.szd.-nyi van.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 332
113
De nem zavar, hogy a cikkben, amit linkeltél, abban rohadtul impulzus-doppler radar szerepel, nem pedig passzív fáziseltérítés szerepel?
Ott a két pont , az észrevételed maximálisan jogos.Neked van igazad.Én tudtam rosszul ,bocsánatot kérek mindenkítől nem állt szándékomban senkit félrevezetni.Ami szerintem mégis talán megfontolás tárgyát képezhetné , a "C" sárkányba-ha emelett döntenek-az MK5 radar mehetne...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
Többen abban reménykedtek, hogy olcsón adnak majd nekünk a svédek Jas-39C-ket, mert elvileg 12 db sárkány le van már gyártva és szabadulnának tőlük.

És akkor most jött ugye a hír, hogy a Fülöp szigeteken már csak két gép van a versenyben: 12 db Jas-39 C (de a legújabb szinten) és 12 db F-16 (de block 50/52-es szintre "butítva").
Szerintem a Gripen-nek áll ott a zászló, mivel:
  • a svédek eléggé el akarnak adni és van kapacitásuk is, míg az F-16 csúszik Szlovákoknál és Bolgároknál is éveket
  • svéd üzemeltetés jellemzően olcsóbb szokott lenni, mint az USA és a Fülöp szigetek szegény ország
  • a svéd ellentételezés pedig nagyobb szokott lenni, mint az USA (ami általában nulla ellentételezést jelent)
  • a legújabb szinten lévő Gripen többet tud, mint egy block 50/52-es F-16-os (és a Gripen-hez olyan fegyvereket is vehetnének, mint a Meteor, vagy az IRIS-T - amikhez nem kell USA jóváhagyása)
  • a fülöp szigeteki kormány nem jön ki túl jól az USA-val (ezért is kapnának csak butított F-16-osokat), míg a svédeknek nincs velük bajuk

Szóval nekem nagyon úgy tűnik, hogy még ez évben elkel az a 12 db Jas-39-es és akkor már nem lesz az az előny, hogy kész van a sárkány, nem kell legyártani, és a svédek szabadulnának tőlük. (Persze csavarhat egyet a dolgokon az USA, akiknek viszont a Gripen eladásába van vétó joguk ... mint ahogy a horvát-izraeli megállapodásnál is tették ...).
A Fülöp szigetek amúgy is amerikai "gyarmat"
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 155
113
A Gripen lehet hogy modernebb dolgokban, de egy tengerrel körbevett országban lehet hogy az üzemanyag mennyisége is sokat számít. Abban meg az F16 sokkal jobb..
A Gripennek a méretéből és hajtómű teljesitményéből fakadóan vannak korlátai, mert a svédek a tervezésekor teljesne a saját hadműveleti elképzeléseik alapján rajzolták meg azt, gyakorlatilag a tábori körülmények közötti, utakról autópályákról történő üzemletetés alá rendeltek mindent. Kis méret, könnyen elérhető technikai megoldások,...azzal számolva, hogy a gépek gyorsan fordulnak és gyorsan újrafegyverezhetőek lesznek. Ehhez kiváló elektronikát tettek hozzá, ami részleteiben minden bizonnyal felülmúlhatja az F-16-os hasonló képességeit, viszont az amerikai gép töblet terhelhetősége és teljesitménye nagyobb szabadságot ad a küldetések tervezéséhez, olyan konfigokat lehet össszerakni amiket a Gripennél már csak az új E/F verziónál lehet (esetleg) megcsinálni.
 
K

kamm

Guest
A Gripennek a méretéből és hajtómű teljesitményéből fakadóan vannak korlátai, mert a svédek a tervezésekor teljesne a saját hadműveleti elképzeléseik alapján rajzolták meg azt, gyakorlatilag a tábori körülmények közötti, utakról autópályákról történő üzemletetés alá rendeltek mindent. Kis méret, könnyen elérhető technikai megoldások,...azzal számolva, hogy a gépek gyorsan fordulnak és gyorsan újrafegyverezhetőek lesznek. Ehhez kiváló elektronikát tettek hozzá, ami részleteiben minden bizonnyal felülmúlhatja az F-16-os hasonló képességeit, viszont az amerikai gép töblet terhelhetősége és teljesitménye nagyobb szabadságot ad a küldetések tervezéséhez, olyan konfigokat lehet össszerakni amiket a Gripennél már csak az új E/F verziónál lehet (esetleg) megcsinálni.
Kiveve, hogy Dutertenek valami minimális Block50-52 volt bekinalva. Na annal meg a C/D is egy nagysagrenddel jobb, pláne, ha C/D+ lesz belőle.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 332
113
Èn 1.szd.-nak is örülnék és nem csak az MS20 alapjàn , hanem még egy kicsit megspékelve.Én nem tudom , mert nem tudhatom , de el tudom képzelni ,simán , hogy a Tempestbe beszállás feltétele hogy maradunk a kaptafánál. Bár Krisss megpedzette hogy van 2.szd.-nyi "C" vas , nem állítom hogy nem lenne helye , de nem szeretnék telhetetlen lenni.Mivel szezonja van , elrakok 1 ü kovászos uborkát , uborkaszezon van.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 171
113
A Gripennek a méretéből és hajtómű teljesitményéből fakadóan vannak korlátai, mert a svédek a tervezésekor teljesne a saját hadműveleti elképzeléseik alapján rajzolták meg azt, gyakorlatilag a tábori körülmények közötti, utakról autópályákról történő üzemletetés alá rendeltek mindent. Kis méret, könnyen elérhető technikai megoldások,...azzal számolva, hogy a gépek gyorsan fordulnak és gyorsan újrafegyverezhetőek lesznek. Ehhez kiváló elektronikát tettek hozzá, ami részleteiben minden bizonnyal felülmúlhatja az F-16-os hasonló képességeit, viszont az amerikai gép töblet terhelhetősége és teljesitménye nagyobb szabadságot ad a küldetések tervezéséhez, olyan konfigokat lehet össszerakni amiket a Gripennél már csak az új E/F verziónál lehet (esetleg) megcsinálni.
És én azt mondom,hogy az elektronika sem igaz.Mire a Gripen megjelent,már bőven 16C van,APG68 lokátor,meg AMRAAM rakéta.Elvileg a beépitett zavarórendszerrel a Gripen elöbbre van,da a 16 törzs alatti föggesztőjét másra se használták,csak zavarókonténer hordására.Szóval de facto ez az előnye sincs meg a Gripennek.Mostani F16V-vel szemben meg a Gripen E/F is reménytelenül elvérzik.Ha meg még azt is hozzászámolom,hogy a 16hoz még a toronyóra láncostul is már késszen integrálva van,Gripenhez meg alig valami.....
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 332
113
És én azt mondom,hogy az elektronika sem igaz.Mire a Gripen megjelent,már bőven 16C van,APG68 lokátor,meg AMRAAM rakéta.Elvileg a beépitett zavarórendszerrel a Gripen elöbbre van,da a 16 törzs alatti föggesztőjét másra se használták,csak zavarókonténer hordására.Szóval de facto ez az előnye sincs meg a Gripennek.Mostani F16V-vel szemben meg a Gripen E/F is reménytelenül elvérzik.Ha meg még azt is hozzászámolom,hogy a 16hoz még a toronyóra láncostul is már késszen integrálva van,Gripenhez meg alig valami.....
Én szerintem egy "E" minimum van olyan jó hanem jobb mint egy F16 Block 70/72!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 171
113
Én szerintem egy "E" minimum van olyan jó hanem jobb mint egy F16 Block 70/72!
Nincs.Még mindig kisebb teljesitményű gép,elektronikailag meg nem fejlettebb.
Ha meg tágitom az alapot....Az F16V az amcsiknak már csak egy futottak még kategóriájú exportgép (mint anno az F5 és az F104).A szint az az F35.Máris látszik,hogy a Gripen E/F már a megjelenése pillanatában egy elavult gép volt.(ahoz képest meg rohadt drága,hogy egy másodvonalas gép)
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 332
113
Nincs.Még mindig kisebb teljesitményű gép,elektronikailag meg nem fejlettebb.
Ha meg tágitom az alapot....Az F16V az amcsiknak már csak egy futottak még kategóriájú exportgép (mint anno az F5 és az F104).A szint az az F35.Máris látszik,hogy a Gripen E/F már a megjelenése pillanatában egy elavult gép volt.(ahoz képest meg rohadt drága,hogy egy másodvonalas gép)
Egy dologban egyetértünk , drága , nagyon.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_ and fitom
K

kamm

Guest
Nincs.Még mindig kisebb teljesitményű gép,elektronikailag meg nem fejlettebb.
Ha meg tágitom az alapot....Az F16V az amcsiknak már csak egy futottak még kategóriájú exportgép (mint anno az F5 és az F104).A szint az az F35.Máris látszik,hogy a Gripen E/F már a megjelenése pillanatában egy elavult gép volt.(ahoz képest meg rohadt drága,hogy egy másodvonalas gép)
Ugyan, dehogy, micsoda marhaság. Kapasbol semmifele networked warfare nem is létezik masra,.mint F22 meg F35re, a csillio eves designrol nem is beszélve. Integrált EWt felejtsd el, egy kosza gondolat sem volt az F22 előtt az amerikaiaknal, itt a globális méretű haderő miatt ilyesmire dedikált dogoket szokas csinalni, jo penzert.
Nincs es nem is lesz hozza sosem Meteor stb.
Nagyon tudatlannak kell lenni a témában ahhoz, hogy ezt valaki komolyan hirdesse...